Bu Kablo Fiber Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı

Bu kutudan bizim binaya da koydular ancak daireye kadar fiber kablo çekilmedi. Türk Telekom bize başvururursan gelir daireye kadar kabloyu takarız diyorlar ancak taahhütlü ve pahalı olduğundan ona başvurmayacağım.

Şu anda kullandığım ADSL den Fiber e Türknet için geçiş yapmak mümkün değil, iptal edip yeniden başvurun diyorlar ancak internetin kesilme riskini göze alamam.

Gıbırnet e sordum onlar fiber kabloyu biz çekmiyoruz elektrikçi çağırın dedi ama sanmıyorum elektrikçinin fiber kablo bağlayıp o kutuya müdahale edebileceğini. Acaba yanlış bilgi mi bu?

Tek çözüm yolu Türknet ADSL i iptal edip tekrar Türknet fiber e mi başvurmak? Korkum internetsiz kalmak, ancak Türknet e sorduğumda fiber başvurusu yaparsanız Türk Telekom ekipleri o kabloyu bağlar dediler (TT nin ve Gıbırnet in dediğinin aksine).

Bilgisi olan yazarsa memnun olurum. 2021 de ADSL kullanmak tam kanser sebebi VDSL bile yok burada.

@mkyb

hocam binada turknet fiber var mı ?

yoksa turknet sana Telekomun fiber altyapısı uzerinden mi vericek?

bildigim kadarıyla yanlıs olabilir ama telekomun fiber konusunda turknet anlasmasi yok. 

Altyapı Türk Telekom hocam ama toplu ihale yapılmadığı için daireye kadar fiber kabloyu bireysel başvuru üzerine çekiyorlar.

Benim bildiğime göre Turknet Türk Telekom altyapısı üzerinden Özgür Fiber adı altında hizmet verebiliyor. Kaldı ki Türknet altyapı sorguladığımda 100 mbps Fiber olduğu görünüyor. Ancak Türknet ADSL kullandığımdan geçiş yapmaya izin vermiyor ben de iptal edip başvurmak istemiyorum çünkü internetin kesilmemesi lazım (risk almamam lazım).

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı

@mkyb

Gibirnet sallamış. Elektrikçi karışmaz. Vodafone, Netspeed veya Milleni'ye bak istersen onlar Telekom üstünden fiber verebiliyor.

Ben de öyle düşündüm açıkçası. Zaten Türknet sıfır fiber başvurularda TT ekibi gelip kabloyu takar diyor ancak Türknet ADSL kullandığım için Fiber e geçiş yapmaya izin vermiyor. Ben de risk almamak için iptal edip sıfırdan başvuru yapmak istemiyorum.

Bu durumda ADSL internet devam ederken aynı sırada (yani şimdi) Netspeed veya Millenicom a Fiber başvurusu yapsam gelip fiber erişimi sağladıktan sonra Türknet ADSL i iptal edebilir miyim? En son aşamada sanırım Türknet Fiber e geçiş yapabilirim tekrar en uygun o göründüğünden.

Gibirnet i kurulum ücreti olmadığından başvurmuştum. Demek ki kurulum ücreti almıyorlar fakat bu işi de TT ekiplerine yaptıramıyorlar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı

@mkyb

Gibirnet sallamış. Elektrikçi karışmaz. Vodafone, Netspeed veya Milleni'ye bak istersen onlar Telekom üstünden fiber verebiliyor.

Ben de öyle düşündüm açıkçası. Zaten Türknet sıfır fiber başvurularda TT ekibi gelip kabloyu takar diyor ancak Türknet ADSL kullandığım için Fiber e geçiş yapmaya izin vermiyor. Ben de risk almamak için iptal edip sıfırdan başvuru yapmak istemiyorum.

Bu durumda ADSL internet devam ederken aynı sırada (yani şimdi) Netspeed veya Millenicom a Fiber başvurusu yapsam gelip fiber erişimi sağladıktan sonra Türknet ADSL i iptal edebilir miyim? En son aşamada sanırım Türknet Fiber e geçiş yapabilirim tekrar en uygun o göründüğünden.

Gibirnet i kurulum ücreti olmadığından başvurmuştum. Demek ki kurulum ücreti almıyorlar fakat bu işi de TT ekiplerine yaptıramıyorlar.

yapabilmen lazım hocam.

ben evde netspeed vdsl var iken ayni zamanda kablonet baglattim :)

abdullahazad tarafından 26/May/21 15:09 tarihinde düzenlenmiştir

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı

@mkyb

yapabilmen lazım hocam.

Kablonet in kendi altyapısı var ama sanırım. Şimdi ADSL, VDSL ve Fiber hepsi Türk Telekom altyapısında olduğu için belki bu mümkün olmayabilir. Araştırmak lazım. Ama neden böyle bir engel olabileceği ile ilgili bir şey düşünemiyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı
    abdullahazad bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı

@mkyb

yapabilmen lazım hocam.

Kablonet in kendi altyapısı var ama sanırım. Şimdi ADSL, VDSL ve Fiber hepsi Türk Telekom altyapısında olduğu için belki bu mümkün olmayabilir. Araştırmak lazım. Ama neden böyle bir engel olabileceği ile ilgili bir şey düşünemiyorum.

dsl teknolojisinde mahalledeki ortak dolap onemli iken fiberde zaten binanda her daireye ait port var dolayısıyla extradan fiber baglama mevzusunda sorun olacagini zannetmem cunku kimsenin hakkını gasp etmis olmayacaksin hocam.

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Ankara'da iken tokilerde TürkTelekom ile Süperonline fiberi vardı. TürkTelekom eve cat5 ile verirken Superoneline fiber kablo ile veriyordu. Bağlamaya gelen ekip bina içerisindeki kabloyu Superonline kendi fiberini çekmek için klavuz niyetine kullanmış geri çekmiş dedi. Daire girişinde kablo toplu halde kalmıştı. Cat5i kastediyorum. Kabloyu daire kapısından içeri saldı, modemi bağladı. Bağlantıyı istersen açmıyayım. Kabloyu hallettir öyle açayım dedi. Yok dedim sen aç ben kabloyu içeri alırım. Bağlantıyı açtı. Halletti. Çekti gitti. Sonra ben içeri çektim kabloyu.

Demem o ki fiber kablo işini bilmem ama bakır kablo ile daireye verilecekse kutunun olduğu yere modem bağlama imkanınız varsa alın yanınıza bir kısa cat5 kablo. Kutudan gerekli yere bağlasın. Modemi bağlayıp hattı açsın. Onlar gittikten sonra kendiniz cat5 kablo alıp eve çekin. Eğer dolabı kitlemiyorlarsa zaten soketli kablo sök kısayı tak yeniyi çek eve. Bu tarz durumlarda mecbur işini kendin hallediyorsun yoksa elektrikçi olsun Turktelekom olsun  iyi kitliyor. Bence önemli olan bağlantınızı bi şekilde açtırtın sonrası kablo çekme işi... Bilmediğim mevzu varsa o ayrı.

İmzalamazsam ne olcak?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Ankara'da iken tokilerde TürkTelekom ile Süperonline fiberi vardı. TürkTelekom eve cat5 ile verirken Superoneline fiber kablo ile veriyordu. Bağlamaya gelen ekip bina içerisindeki kabloyu Superonline kendi fiberini çekmek için klavuz niyetine kullanmış geri çekmiş dedi. Daire girişinde kablo toplu halde kalmıştı. Cat5i kastediyorum. Kabloyu daire kapısından içeri saldı, modemi bağladı. Bağlantıyı istersen açmıyayım. Kabloyu hallettir öyle açayım dedi. Yok dedim sen aç ben kabloyu içeri alırım. Bağlantıyı açtı. Halletti. Çekti gitti. Sonra ben içeri çektim kabloyu.

Demem o ki fiber kablo işini bilmem ama bakır kablo ile daireye verilecekse kutunun olduğu yere modem bağlama imkanınız varsa alın yanınıza bir kısa cat5 kablo. Kutudan gerekli yere bağlasın. Modemi bağlayıp hattı açsın. Onlar gittikten sonra kendiniz cat5 kablo alıp eve çekin. Eğer dolabı kitlemiyorlarsa zaten soketli kablo sök kısayı tak yeniyi çek eve. Bu tarz durumlarda mecbur işini kendin hallediyorsun yoksa elektrikçi olsun Turktelekom olsun  iyi kitliyor. Bence önemli olan bağlantınızı bi şekilde açtırtın sonrası kablo çekme işi... Bilmediğim mevzu varsa o ayrı.

iki tip var hocam zaten. 

1- daire icine kadar fiber kablo

2- binaya kdar fiber sonra daire'ye cat kablo

ilk secenek kullanılıyorsa daire icinde araya bir tane gpon koyulmasi lazim ki fiber'i cat'e cevirelim. ha su da var. bazı router'da (nokia marka gibi) direk fiber giris olabiliyor ama cok nadir rastladim buna.

az insan çok huzur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı

iki tip var hocam zaten. 

1- daire icine kadar fiber kablo

2- binaya kdar fiber sonra daire'ye cat kablo

ilk secenek kullanılıyorsa daire icinde araya bir tane gpon koyulmasi lazim ki fiber'i cat'e cevirelim. ha su da var. bazı router'da (nokia marka gibi) direk fiber giris olabiliyor ama cok nadir rastladim buna.

Fiber kablo işini bilmem derken elbette ev girişine fiber kutu koyuluyor onda hemfikiriz , senin dediği gibi sonrasında daireye ya cat5 gidiyor ya da yine fiber. Cat5 giden için bina girişine gelen fiber daireye cat5 olarak gidiyorsa bahsettiğim gibi bir şekilde açtırın sonrası basit demek istedim.

İmzalamazsam ne olcak?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek
    Webci58 bunu yazdı
    oliWeR bunu yazdı
    Webci58 bunu yazdı

Selamlar, binada hiç altyapı yoktu yıllardır geçen hafta aniden çalışma başlandı, sokağa turuncu kablo çekildi ve bir direkten görseldeki siyah kablolarla binalara dağıtılıyor.

Altyapı sorgulamadan sorguladığımda fiber hizmeti alabilirsiniz diyor fakat kablo bakır kabloya benziyor pek bilgim yok, fiber kablo yuvarlak olmuyor muydu? Fiber mi bakır mı bu kablo

Bizim binaya da aynı kutuyu çektiler. Dışarıdan kuruya sarı ince Bi kablo çektiler. Sonra kutudan bütün dairelere sarı ince fiber kablosunuda çektiler. 40 gün filan oldu halen fiber hizmeti alamıyoruz. Daha doğrusu normal hizmet de alamıyoruz kutuda yer kalmamış İnternet almak isteyene İnternet vermiyorlar adsl de dahil.

Kutu takıldıktan ortalama ne kadar süre sonra hizmet alabildiniz? 

Hocam başvuru yaptım bugün veya yarın gelecekler, dediğin gibi bir aksilik çıkar mı bilmem ama sanmıyorum mahallede hiç hat yoktu yeni çektiler ben direkt işlemleri yaptım, dediğin olay sıkıntı ya bekle dur şimdi

Biz daha başvurulabilir aşamasına gelmedik. 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=x5_FRSZgwhw

Konuda sorulan tüm soruların cevabı var. Yapılan işçiliği beğendim doğalgaz borularının olduğu yerlerden kablo geçirip hem kablodan tasarruf ediyorlar hemde görüntü kirliliği yapmıyorlar.

mkyb tarafından 27/May/21 18:59 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 11032 Toplam Mesaj: 80
fiber kablo