Bu Lamba Nasıl Yapılır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı

Üst çark duvardan kablo ile besleniyor. Kayışın içinden kablo geçiyor. Alt kısımdaki lambayı besliyor. Bunlar kesin.

Parlaklık ayarı için iki durum var:

- Ya alt çarkta yerçekimi sensörü ya da cıva sensörü var konumu değiştikçe onunla parlaklığını ayarlıyor

- Ya üstteki çarkta vidalı potansiyometre var üst çarka çakılı. Çark hareket ettikçe parlaklığını ayarlıyor.

Üst çarkın hareket edip parlaklığı ayarlaması daha muhtemel. Çünkü kapalı durumdan en parlak duruma getirmek için pek küçük mesafe var. Al bu da resim anlatıyor zaten herşeyi.

En son bende çalışma mekanizmasının bu şekilde olacağına karar vermiştim. Ama kayışın içerisinden kablo geçmesi kullanım olarak çok efektif gelmedi. İpteki gerilimin bir kısmı da kabloya geçeceğinden kabloda kopma olasılığı artıyor. O yüzden dizayn bence çok efektif değil.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canerator
    canerator's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı
    canerator bunu yazdı

çarklardan birine ayarlı direnç koydunmu bu iş tamam zor bişey değilki

Detaylı anlatırmısın ben olayı çözemedim

Şimdi şöyle. Üstte hiçbirşey yok. Tüm mekanizma aşağıda. Duvara sabit bir ayarlı reosta (bknz.) var. Bu reosta alt çarka bağlı, yani alt çark döndükçe reostada dönüyor ve direnç miktarı değişiyor. Buda çarktaki lambaya bağlı tabi direnç değişince ışık şiddetide değişiyor. Anlatabildimmi bilmiyorum ama :/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

Üst çark duvardan kablo ile besleniyor. Kayışın içinden kablo geçiyor. Alt kısımdaki lambayı besliyor. Bunlar kesin.

- Ya alt çarkta yerçekimi sensörü ya da cıva sensörü var konumu değiştikçe onunla parlaklığını ayarlıyor

- Ya üstteki çarkta vidalı potansiyometre var üst çarka çakılı. Çark hareket ettikçe parlaklığını ayarlıyor.

Üst çarkın hareket edip parlaklığı ayarlaması daha muhtemel. Çünkü kapalı durumdan en parlak duruma getirmek için pek küçük mesafe var. Al bu da resim anlatıyor zaten herşeyi.

En son bende çalışma mekanizmasının bu şekilde olacağına karar vermiştim. Ama kayışın içerisinden kablo geçmesi kullanım olarak çok efektif gelmedi. İpteki gerilimin bir kısmı da kabloya geçeceğinden kabloda kopma olasılığı artıyor. O yüzden dizayn bence çok efektif değil.

Hayır, gerilimi tümüyle kayış taşıyabilir. Eğer kabloyu kayışın içine dalgalı şekilde yılan gibi yerleştirirsem tüm yükü kayış taşır. He ama kabloda kırılma dersen evet o kırılma bir süre sonra gerçekleşecektir. Ama 2000 2500 kullanımda kırılmaz diye düşünmekteyim.

Sadece bi imza..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyoteknoloji
    Biyoteknoloji's avatar
    Erkek

askinda cevap basit boru yetmemiş :)

konu sobanin altina konulan tasin nedenini tartisa  muhendisler olayina döndü

Love is nothing without fucking.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı
    karakutu bunu yazdı

adam trole bağlamış -_-

hee sistemin mantığınıda söyliyim rulman anahtar.

Atmasyon ve uygunsuz şekilde anlattığımı mı kast etmek istiyorsun?

yok panpiş sana demedim, konuyu açan.

Mevzu derin | Papikolas Planet
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Dimmer devresinin şekilli hali sanırım.

Devreyi kurduktan sonra normal 220 Ampüllede yaparsın bunu. Led ile falan uğraşma

Edit;

Videoyu izlememiştim yorum yaparken. Ortası delikmiş bunun :D

Ampül yorumu saçma oldu biraz

Branxian tarafından 01/Ağu/15 19:00 tarihinde düzenlenmiştir

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    PcK0 bunu yazdı
    S2buyuk bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

Hayır, gerilimi tümüyle kayış taşıyabilir. Eğer kabloyu kayışın içine dalgalı şekilde yılan gibi yerleştirirsem tüm yükü kayış taşır. He ama kabloda kırılma dersen evet o kırılma bir süre sonra gerçekleşecektir. Ama 2000 2500 kullanımda kırılmaz diye düşünmekteyim.

hocam bence mantikli degil cunku bu lamba ucuz bir lamba degil bu kadar para verdigin bir urun kayis kaydi o oldu bu oldu tam yanmadi donuklu yandi olaylarina girmek skintili olur.

bence bir ivme sensoru ile saga dondukce isik artsin sola dondukce isik azalsin diyip basit bir sensor ile isi cozek ve kayis olmasa bile calistirmak mumkun olurdu. Tasarimcinin nasil yaptigi cok onemli degil ben olsam bir basit devre karti hemen tasarlardim. http://tr.aliexpress.com/item/GY-521-MPU-6050-MPU6050-Module-3-Axis-analog-gyro-sensors-3-Axis-Accelerometer-Module/1967886987.html  bu urun ile hangi yone ne kadar dondugunu hesapliyip hemen ona gore calistirabilirsin. ustelik urun 3 eksen oldugundan saga sola nin yaninda yukari asagi ilede mesela farkli renk yakmak mumkun olabilirdi..

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 3331 Toplam Mesaj: 28
lamba