folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bu Zihniyetle Mi Nükleer İşleteceksiniz?

Bu Zihniyetle Mi Nükleer İşleteceksiniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı
    Austen bunu yazdı

Hocam nükleer dediğin zamazingoyu bu adamlar değil yurtdışından gelen ekip kurup yönetecek. Bizimkiler de işletmeci sıfatıyla iş yapacaklar. İsterse cami imamını başa koysunlar müdahale ekibi işini bilen adamlardan oluşacak. Şirketin başındaki CEO isterse ilkokul mezunu olsun, önemli olan işi yapan insanların kalitesi. 

sen inaniyormusun buna ?
    yurt disindan getirdiler diyelim profosor, docent, uzman vs. koydular santralin basina köy muhtarini

muhtar : o düğmeye basma
    docent : basmam lazimmuhtar : basma dedim atarim seni
    docent : sittir len istifa ediyorum
    muhtar : et a.k. köydeki imami getiririm ona yaptiririm

örnekleri cok oldugu icin söylüyorum. Türk hava yollari bakim onarim ekibindekilerin imam hatip lisesi mezunu olmasi, Tübitak da mühendislerin sahte diplomali veya yandaslardan olusmasi vs vs

Peki sen gidişatın yazdığın diyalogdaki gibi kıt olacağına inanıyor musun? Evet, ben yazdığım şekilde olacağına inanıyorum. Olayların farklı perspektiflerde de görüntüleri var. Sırf iktidar ve birey nefreti yüzünden olaylara bu kadar kıt değerlendirme yapmamak lazım. 

Üstteki bir arkadaşın dediği gibi bilmeden atıp tutuyoruz hepsi bu. Kişiye kendi dışındaki her iş kolay görünürmüş ya, bizdeki olay da o. Veriştir gitsin. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

şahsi görüşüm, bu işin hatasız yapılması gerekirken bile bu kadar yanlışla başlaması, projenin geleceğinin ne kadar kötü olacağını gösteriyor.santral sıfır hatayla kurulacak ki bende diyecem iyi gidiyor.

istedikleri kadar yurt dışından adam getirsin, proje hatalıysa, feriştahı olsa gene bişi yapamaz. Türkiye'ye cidden nükleer lazım ama bu şekilde değil.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

ok Austen sence Turkiye boyle bir nükleer santrali isletebilecek mi ?

soru : Izmir de radyasyon atiklarinin gömülü oldugu alan insanlardan nasil izole edildi ?
    cevap : radyasyonlu tehlikeli atiklarin oldugu alan tel citle cevrilerek

soru : Istanbul da Kagithane de Iski yillardir arazisinde beklettigi hurda borularda ne cikti ?
    cevap : normal degerin %20 üzerinde zehirli madde asbest cikti (istanbulun göbegi diyebiliriz)

aklima gelen birkactanesi de Kütahyada siyanür icme suyuna karismisti sanirim, bir tane de trakya tarafinda tehlikeli atik havuzu doluluktan dolayi cevreye tasmisti,

vs vs

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

soru : Izmir de radyasyon atiklarinin gömülü oldugu alan insanlardan nasil izole edildi ?

soru : Istanbul da Kagithane de Iski yillardir arazisinde beklettigi hurda borularda ne cikti ?
    cevap : normal degerin %20 üzerinde zehirli madde asbest cikti (istanbulun göbegi diyebiliriz)

aklima gelen birkactanesi de Kütahyada siyanür icme suyuna karismisti sanirim, bir tane de trakya tarafinda tehlikeli atik havuzu doluluktan dolayi cevreye tasmisti,

vs vs

hocam sen ne anlatiyorsun.. bunlar bilgisayar oyunu saniyorlar, olunce yeniden baslayabileceklerini saniyorlar.. 

benim bildigim artik almanya nukleeerleri kapatma karari aldi. Cidden tehlikeli, kucuk bir hatayi bile kaldiracak isler degil bunlar. 

@austen, hocam diger arkadaslari bilmem ama benim destekledigim bir siyasi gorus olmadigi icin tarafsiz yaklasiyorum. Dogru yapilan islerin hepsine dogru derim ve bu yuzden bazi kafasizlar direk akp li diyorlardi.. Ama yanlislara da yanlis derim, bu sefer de iktidar nefreti yuzunden diyorsunuz.. 

Ama anlamadiginiz nokta, olaya kimse tarafsiz bakamiyor.. Cogunluk kendi ideolojisine gore dusunuyordur, yani oyle adamlar var her yapilana karsi cikiyorlar, ben onlardan degilim, mesela marmaray dan tut da 3. kopru havaalani v.s desteklerim bunlar olmak zorunda, taksim in yayalandirma projesi de guzel.. Ama arada uckagit varsa buna karsi olurum ama yine yapilmasi taraftariyim.. Bazi adamlar emin ol ki kiskaniyorlar, cunku yapilan seyler cidden kolay isler degil. Eger 3. havaalani olursa bildigim kadariyla avrupadaki en buyuk havaalani olacak, ve merkez buraya kayacak frankfurt yerine. Bu yuzden alman yayinlarini takip edersen adamlar karsi cikiyorlar.  ama bizdeki sozde muhalefet de kendileri yapamacagi seyler icin onlerine tas koyuyorlar, cunku buyuk sukse olacak projelerden biri..

Ama dedigim gibi beni bu insanlarla karistirma, ya da tayyip icin kefen giyip gidenlerle de karistirma, kankasi cemaatcilerle de karistirma.. 

Yani herkesi bir kefeye koyma. Bu isin bu kadroyla, bu bilgi ile yapilacagini dusunmuyorum. Haybeye is yapiyorlar.. Turk mallarinin kalitesi zaten malum.. Hangi isi duzgun yapiyoruz ornek gosterir misin? tarimdan tut da giyimine kadar, muteahhit ten tut da yollarina kadar hangi isin duzgun, komur madenlerinin bile hali ortada, agir sanayi bolgelerinde olan isci kazalari ortada ... hangi is dogru duzgun yapiliyor ki sen bu kadar emin konusarak her seyin yolunda gidebilecegini dusunuyorsun.. cidden merak ediyorum, o kadar bozuk is arasinda yasarken, seni hangi etmen istiyor boyle bir dusunceye

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

vs vs

hocam sen ne anlatiyorsun.. bunlar bilgisayar oyunu saniyorlar, olunce yeniden baslayabileceklerini saniyorlar.. 

benim bildigim artik almanya nukleeerleri kapatma karari aldi. Cidden tehlikeli, kucuk bir hatayi bile kaldiracak isler degil bunlar. 

@austen, hocam diger arkadaslari bilmem ama benim destekledigim bir siyasi gorus olmadigi icin tarafsiz yaklasiyorum. Dogru yapilan islerin hepsine dogru derim ve bu yuzden bazi kafasizlar direk akp li diyorlardi.. Ama yanlislara da yanlis derim, bu sefer de iktidar nefreti yuzunden diyorsunuz.. 

Ama anlamadiginiz nokta, olaya kimse tarafsiz bakamiyor.. Cogunluk kendi ideolojisine gore dusunuyordur, yani oyle adamlar var her yapilana karsi cikiyorlar, ben onlardan degilim, mesela marmaray dan tut da 3. kopru havaalani v.s desteklerim bunlar olmak zorunda, taksim in yayalandirma projesi de guzel.. Ama arada uckagit varsa buna karsi olurum ama yine yapilmasi taraftariyim.. Bazi adamlar emin ol ki kiskaniyorlar, cunku yapilan seyler cidden kolay isler degil. Eger 3. havaalani olursa bildigim kadariyla avrupadaki en buyuk havaalani olacak, ve merkez buraya kayacak frankfurt yerine. Bu yuzden alman yayinlarini takip edersen adamlar karsi cikiyorlar.  ama bizdeki sozde muhalefet de kendileri yapamacagi seyler icin onlerine tas koyuyorlar, cunku buyuk sukse olacak projelerden biri..

Ama dedigim gibi beni bu insanlarla karistirma, ya da tayyip icin kefen giyip gidenlerle de karistirma, kankasi cemaatcilerle de karistirma.. 

Yani herkesi bir kefeye koyma. Bu isin bu kadroyla, bu bilgi ile yapilacagini dusunmuyorum. Haybeye is yapiyorlar.. Turk mallarinin kalitesi zaten malum.. Hangi isi duzgun yapiyoruz ornek gosterir misin? tarimdan tut da giyimine kadar, muteahhit ten tut da yollarina kadar hangi isin duzgun, komur madenlerinin bile hali ortada, agir sanayi bolgelerinde olan isci kazalari ortada ... hangi is dogru duzgun yapiliyor ki sen bu kadar emin konusarak her seyin yolunda gidebilecegini dusunuyorsun.. cidden merak ediyorum, o kadar bozuk is arasinda yasarken, seni hangi etmen istiyor boyle bir dusunceye

Abi :D Büyük olan havalimanının kendisi değil (yani insanca taşıyabileceği uçak veya insan sayısına göre değil) binası avrupanın en büyüğü ama iniş kalkışlar tek pistten olacakmış :D

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

maden kazalarinda, isci kazalarinda (orn: mecidiyekoy deki) vs onlarca yuzlerce insan öldü

ceza alan var mi ?

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

suan avrupadaki aktarim ustu frankfurt hocam, ogrendigim kadariyla burasi yapilirsa bu merkez istanbul a kayacak, hic dikkat ettin mi bilmiyorum ama istanbul hava sahasi baya yogun 2 havaalani oldugu halde, bu son havaalani baya bir ihtiyaci kaldirir. bu konudaki cogu propaganda alman kokenli, mesela thy, lufthansa yi gecti, adamlar bunu kaldiramiyor.. ben bu tarz buyuk projelere karsi degilim hocam, bazi geri kafalilara kalsalar yillarca bir civi bile cakilmayacak.. 

1970 lerde bogaz koprusu icin yapilmasin diye eylem yapiyorladi (bulent ecevit), buradan sadece kompradorlar gececek diye :) 

bizim hala metro sistemimiz bile yetersiz, metrobusun getirlmesi yanlisti onun yerine adam gibi bir tramvay + metro sistemi yapilabilirdi.. Ama sirf benzinden dolayi bizde otobusler gelistirildi.. Kazanan yine baskasi oldu.. Burada bazi yerlere bazi arabalar giremiyor havayi cok kirlettigi icin. Otobosuler de hem elektrikle hem yakit ile calisiyor yerine gore.. Bizim de bunlari dusunerek hayata gecirmemiz lazim. Ben nukleer enerjiye karsi degilim, gunes panelleri ile, ruzgar gulleriyle 18 milyon hanelik ve bilmem kac ne kadar isyeri/fabrika olan bir yerin elektrigini saglayamazsin.  Alternatif seylere de acik olmak gerekiyor..  fizik hocasi soylemisti, admalar yildirimdaki elektrigi depo etmeye calisiyorlar diye :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

suan avrupadaki aktarim ustu frankfurt hocam, ogrendigim kadariyla burasi yapilirsa bu merkez istanbul a kayacak, hic dikkat ettin mi bilmiyorum ama istanbul hava sahasi baya yogun 2 havaalani oldugu halde, bu son havaalani baya bir ihtiyaci kaldirir. bu konudaki cogu propaganda alman kokenli, mesela thy, lufthansa yi gecti, adamlar bunu kaldiramiyor.. ben bu tarz buyuk projelere karsi degilim hocam, bazi geri kafalilara kalsalar yillarca bir civi bile cakilmayacak.. 

1970 lerde bogaz koprusu icin yapilmasin diye eylem yapiyorladi (bulent ecevit), buradan sadece kompradorlar gececek diye :) 

bizim hala metro sistemimiz bile yetersiz, metrobusun getirlmesi yanlisti onun yerine adam gibi bir tramvay + metro sistemi yapilabilirdi.. Ama sirf benzinden dolayi bizde otobusler gelistirildi.. Kazanan yine baskasi oldu.. Burada bazi yerlere bazi arabalar giremiyor havayi cok kirlettigi icin. Otobosuler de hem elektrikle hem yakit ile calisiyor yerine gore.. Bizim de bunlari dusunerek hayata gecirmemiz lazim. Ben nukleer enerjiye karsi degilim, gunes panelleri ile, ruzgar gulleriyle 18 milyon hanelik ve bilmem kac ne kadar isyeri/fabrika olan bir yerin elektrigini saglayamazsin.  Alternatif seylere de acik olmak gerekiyor..  fizik hocasi soylemisti, admalar yildirimdaki elektrigi depo etmeye calisiyorlar diye :)

Adam gibi yapılan projelere kimse karşı değil aksine destekliyoruz.

Örnek: bolu tüneli

Örnek: yeni yapılan avrasya tüneli

Örnek: or-gi hava alanı (ismi ne kadar komik olsa da önemli olan işlevi)

Örnek: Körfez köprüsü

Bana böyle işlerle gelin götünüzü öpeyim... amaa

japonyanın kendi bile kullanmadığı batırma tüp geçidinden geçmem, ormanın anasını siktiğin 3.köprünün inşaatına destek vermem, milletin amına koyacağız diyen cengiz inşaatın patronuna verilen nükleer santral inşaatına güvenmem, konyaya yapacağın nükleer atık yapılarının sızdırmayacağına inanmam.

bilmem anlatabiliyor muyum :) yoksa biz de istemezükçü değiliz, en iyisini isteriz yapana destek de veririz.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

https://tr.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCkleer_reakt%C3%B6rler_listesi

merak edenler için çalışan santraller yapım aşamasında olanlar yapılacaklar kapatılacaklar :D

https://tr.wikipedia.org/wiki/Akkuyu_N%C3%BCkleer_G%C3%BC%C3%A7_Santrali

Santrale yönelik eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

• Prof. Dr. Tolga Yarman'a göre santralin lisansı günümüz şartlarını kapsamıyor. Santralin lisansı 1970 yılından kalma veriler ile 2013 yılında güncelleme yapılmıştır ve o dönemde çevresel etki değerlendirmesi, turizm etki değerlendirmesi ve meyve sebze etki değerlendirmesi yoktu. Ayrıca Three Mile adası kazasıÇernobil reaktör kazası,Fukuşima I Nükleer Santrali kazaları sonrasında güncellenen lisans güvenlik gereksinimleri Akkuyu Nükleer Enerji Santrali için alınmamıştır.
    • 1977 yılında zemin etüdünde işçi olarak çalışan Hüseyin Sarı çalışma yaparken fark ettiği sorunu ifade ediyor: "Yeraltından çıkardığımız toprak kaya değil, kırık kum şeklinde gelirdi. Zeminin sağlam olmadığı o zamandan belliydi. Bir uzman ekibin çıkan taşları inceleyeceğini duyduk. Hemen Sinop'tan bir tır dolusu taş getirttiler. Akkuyu'dan çıkan toprağı tır'a, Sinop'tan gelen taşı da incelenmesi için sandığa boşalttık. Akkuyu yerine Sinop'un taşına sağlam raporu verildi. Yeraltındaki boşlukları doldurmak için her gün 25-30 ton çimento basıyorduk; çimento 300 metre öteden denizden çıkıyordu. Burada zeminin sağlam olduğunu kim söyleyebilir?"[daha iyi kaynak gerekli]
    • Altyapı işlerinde çalışmış olan Süleyman Aytekin yaşadıklarını anlatıyor: "Sahildeki engebeyi düzeltmek için vurduğumuz matkaplar bazı yerlerde 10 metre indiğinde deniz seviyesine denk geliyor, su çıkıyordu. Biz ne olacağını sorduğumuzda susturmak için tehdit ediyorlardı."[5][daha iyi kaynak gerekli]
    samaccc tarafından 04/Eyl/15 16:41 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Adam gibi yapılan projelere kimse karşı değil aksine destekliyoruz.

Örnek: bolu tüneli

Örnek: yeni yapılan avrasya tüneli

Örnek: or-gi hava alanı (ismi ne kadar komik olsa da önemli olan işlevi)

Örnek: Körfez köprüsü

Bana böyle işlerle gelin götünüzü öpeyim... amaa

japonyanın kendi bile kullanmadığı batırma tüp geçidinden geçmem, ormanın anasını siktiğin 3.köprünün inşaatına destek vermem, milletin amına koyacağız diyen cengiz inşaatın patronuna verilen nükleer santral inşaatına güvenmem, konyaya yapacağın nükleer atık yapılarının sızdırmayacağına inanmam.

bilmem anlatabiliyor muyum :) yoksa biz de istemezükçü değiliz, en iyisini isteriz yapana destek de veririz.

senin karsi ciktigin cikmadigin seyleri bilemem hocam, benim babam koyu chp li, adam bildigin her seye karsi cikiyor .. onun gibi cok insan gordum benim kastettigim onlar..

diger seylerine gelince.. rant olayi maalesef her yerde var.. bu sistem ile bu rant olayi durmaz.. sistemin degismesi gerekiyor..

orman olayina gelince, teyzemler sariyerde oturuyor, orada ormanin icine yiginla villalar yapildi 90 li yillarda, hangi Allah in kulu ses cikardi? ki keyfi bir seydi bu.. Simdi yapilacak bir hizmet ve halk icin gerekli bir ihtiyac. ordan ya da baska bir yerden gececek bu kopru ve az ya da cok etkilecek cevreyi..

Benim onerim, her sokulen agac yerine onlardan daha fazla olarak farkli alanlarda yapilmasi, kentlesmeye son verilmesi, imar yasasinin degismesi ve kolay kolay imara acilmamasi..  Ama yine de kopruye karsi cikmak yorunda degiliz.. 

keza marmaray da denizin altindan gidiyor ama bir suru insan kullaniyor, simdi bu tup gecit baslayacak, gecmek zorunda degilsin hocam alternatif yiginla yol var :)  marmaray icin de bu tepkilerden cok duymustum ama ne oldu bir suru insan biniyor binecek de..  hatta onun tasarimina celal sengor katkida bulunmustu, bir tv programinda avantajlarini anlatmisti 

Toplam Hit: 5279 Toplam Mesaj: 47
nükleer santral akkuyu