folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Buraya Nasıl Ses Yalıtımı Yaparım?

Buraya Nasıl Ses Yalıtımı Yaparım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Bir duvara ses yalıtımı yapmak pek işe yaramayacaktır diye düşünüyorum. Sağlam bir ses yalıtımı için odayı tamamen yalıtman lazım (duvarlar, taban ve tavan). Oda içinde oda gibi. 

Ses yalıtım süngerleri sesi soğurur ama onlar yalıtımdan ziyade akustik amaçlı. Yalıtım için cam/taş yünü esastır. 

Straforun ses yalıtımından çok ısı yalıtımına etkisi var diye biliyorum.

Hazır cam yünü içeren yalıtım panelleri var. Onları araştırabilirsin, belki onlar işini görür ama dediğim gibi sadece odanın tek duvarını yalıtmak çok iş görmeyebilir. Özellikle düşük frekanslı sesler (bir konuşmanın, bir şarkının vs..) yan duvarlardan yine komşuya geçerler diye tahmin ediyorum.

RockZs tarafından 21/Oca/20 11:37 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

teşekkür ederim hepinize arkadaşlar 

@RockZs in mesajına istinaden olayı anlatayım: 

bir eve taşındık arkadaşla, ev 2+1 ama ikinci odanın bir duvarı duvar değil salona açılan plastik kapı. emlakçı "ben burayı duvar yaparım" dedi, tamam ses izolasyonu da yaparsan olur dedim. ses izolasyonu koymamış sadece alçıpan koymuş (ibne). 

resimdeki gibi bir yer sadece izolasyon yapacağım, koçtaştan 4 tane taş yünü aldım, 4 al 3 öde kampanyası vardı 75 lira tuttu.

şu videodakinin çeyreği kadar ses yalıtımı yapsa bana yeter. diğer odalarda ses sorunu yok bu yüzden yandaki duvardan ses geleceğini sanmıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=vTX8qbFPh5w

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    S-E-R-H-A-T bunu yazdı

40 kg/m3 ile 70 kg/m3 arasında yoğunluğa sahip taşyünü veya herhangi bir mineral yün ile ısı yalıtım sağlayabilirsin. 70-80 dansiteden yüksek yoğunluklu bir mineral yün malzeme kullanırsan sesleri absorbe edecek kadar lifler arasında boşluk kalmaz. o nedenle yoğunluğu düşük olmalı. 

"armaflex" kullanan bir arkadasim bu malzemenin ses yalitimi konusunda gercekten iyi oldugunu soylemisti (biraz pahali ama...), bir fikrin var mi bu konuda_?

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

güncelleyeyim gençler belki ihtiyacı olan olur: 

sabah koçtaştan gidip aldım, 4 al üç öde vardı ucuza geldi. 5cm ve 3cm vardı ucuz diye üç cm olanı aldım biraz tereddüt etsemde ses yalıtımı konusunda duvarın arkasında 16 watt hoparlör açıp deneyince sadece çok hafif bir ses duyuyorum o da başka taraflardan falan geliyordur diye düşünüyorum.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S-E-R-H-A-T
    S-E-R-H-A-T's avatar
    Erkek
    VisualBoy bunu yazdı
    S-E-R-H-A-T bunu yazdı

40 kg/m3 ile 70 kg/m3 arasında yoğunluğa sahip taşyünü veya herhangi bir mineral yün ile ısı yalıtım sağlayabilirsin. 70-80 dansiteden yüksek yoğunluklu bir mineral yün malzeme kullanırsan sesleri absorbe edecek kadar lifler arasında boşluk kalmaz. o nedenle yoğunluğu düşük olmalı. 

"armaflex" kullanan bir arkadasim bu malzemenin ses yalitimi konusunda gercekten iyi oldugunu soylemisti (biraz pahali ama...), bir fikrin var mi bu konuda_?

armaflex kauçuk esaslı iyi bir "tesisat yalıtımı, teknik yalıtım" ürünü.  ses yalıtımı ya da daha doğrusu gürültüye karşı korunmayı 2 segmente indirgiyoruz. 

1. si hava doğuşlu ses ( standart gürültüler; müzik, araç vb)
    2. si darbe doğuşumlu ses (  tesisatların darbe kaynaklı seslerin, mekanik seslerin doğurdugu gürültü)

eğer iç tesisatı yalıtacaksan armaflex gibi kauçuk esaslı malzemeler de mineral yün esaslı malzemeler gibi ( taşyünü,camyünü) işini görür. ama armaflex gibi, kauçuk esaslı veya polistren esası (piyasada strafor diye bilinen) yalıtım ürünleri yanmaya karşı duyarlıdır ve tercih ettirmem, önermem asla.  Makul olan ilgili projeye göre uygun yogunlukta taşyünü kullanmaktır her zaman.  ülkenin 8 taşyünü tesisinden 2 sinde görev almış biri olarak tavsiyemn, marka bağımsız fiyat olarak en uygun taşyününü tercih edip kullanabilirsin.

S-E-R-H-A-T tarafından 22/Oca/20 12:10 tarihinde düzenlenmiştir

şeyini şeyettiğimin şeyi
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    S-E-R-H-A-T bunu yazdı

40 kg/m3 ile 70 kg/m3 arasında yoğunluğa sahip taşyünü veya herhangi bir mineral yün ile ısı yalıtım sağlayabilirsin.

70-80 dansite'den yüksek yoğunluklu bir mineral yün malzeme kullanırsan sesleri absorbe edecek kadar lifler arasında boşluk kalmaz. o nedenle yoğunluğu düşük olmalı. 

Yanlış anlamadım değil mi?

Isı ve Ses izolasyon'u için, uygulanan malzemenin yoğunluğunun düşük olması, bu malzemenin Boşluklu olmasını gerektiriyor.  

Peki bu boşluğun, Havayla dolu olması verimini düşürmüyor mudur?

-0- 

bir de niyeyse bu Büyük sinema salonlarının her iki yan duvarı ve tavanı, tabanı zemine yapışık Kare tabanlı Prizma şeklinde köpük'ümsü siyah renkli bi Malzemeyle kaplı. Bende diyorum, bu niye böyle. ^^`

RitmFarbRacourci tarafından 22/Oca/20 17:35 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S-E-R-H-A-T
    S-E-R-H-A-T's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    S-E-R-H-A-T bunu yazdı

40 kg/m3 ile 70 kg/m3 arasında yoğunluğa sahip taşyünü veya herhangi bir mineral yün ile ısı yalıtım sağlayabilirsin.

70-80 dansite'den yüksek yoğunluklu bir mineral yün malzeme kullanırsan sesleri absorbe edecek kadar lifler arasında boşluk kalmaz. o nedenle yoğunluğu düşük olmalı. 

Yanlış anlamadım değil mi?

Isı ve Ses izolasyon'u için, uygulanan malzemenin yoğunluğunun düşük olması, bu malzemenin Boşluklu olmasını gerektiriyor.  

Peki bu boşluğun, Havayla dolu olması verimini düşürmüyor mudur?

-0- 

bir de niyeyse bu Büyük sinema salonlarının her iki yan duvarı ve tavanı, tabanı zemine yapışık Kare tabanlı Prizma şeklinde köpük'ümsü siyah renkli bi Malzemeyle kaplı. Bende diyorum, bu niye böyle. ^^`

Isı ve ses yalıtımında kullanılan polistren (strafor) malzemenin ortalama %98 i hava. mineral yünlerde ise dansiteye göre belirleyebiliriz. ara bölmelerde ses yalıtımı için önerilen 50-80 kg/m3 taşyünün 1 m3 ü 50 veya 80 kg geliyor gerisi liflr arasındaki hava bboşkuğu. zaten yalırımı sağlayan da bu hava. amaç ısıyı ileten malzemelerin arasına havayı hapseden bir malzeme koyarak ısı köprüsü oluşmasını engellemek. çift cam dediğimiz olayda bunun en basit mantıgı var, ya da odacıklı tuglalarda vb. özetle havayı ne kadar iyi tutarsanız okadar iyi yalıtım yapmış olursunuz. tabi mikon seviyesinde tanecik yapınızın da önemi malzemenizin ısıl iletkenlik ve ısıl direnç degerleri ile beraber.

büyük toplantı salonlarında sinema salonu, konferans salonu vb gibi yerlerde delikli yapılar sesi sogurmak için kullanılır. kirli gürültü dedigimiz şeyi temiz gürültüye çevirir. 100 metre ilerdeki konuşmacının sesi size net olarak kirden arınmış bi şekilde gelir. yumurta kolisi şekli mantıgı ile..

bu arada düşük yogunluk sadece ara duvarlarda ve çatılarda kullanılabilir. duvarlarda ve cephelerde, levhanın duvarda durabilmesi ve üzerine sıva veya  giydirme bi cehpe konulabilmesi için taşyününde min 100 dansite ve üzeri  olması gerekir.

son olarak yalıtım = kalınlıktır. ne kadar kalın bir malzeme kullanırsanız o kadar iyi bir yalıtım elde edersiniz. ülkemizde duvarlarda 4-8 cm arası kullanılıyor. avrupada 25-30cm yani duvarınızın yanına 1 duvar kadar ekleme oluyor. bu sayede bizim ödedigimiz ısınma ve soguma faturrasının en fazla %12 ini ödüyorlar.

ayruca bkz; pasif ev

şeyini şeyettiğimin şeyi
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    S-E-R-H-A-T bunu yazdı

Isı ve Ses yalıtımında kullanılan Polistren (Strafor) malzemenin ortalama %98 i Hava(1). Mineral yünlerde ise dansite'ye göre belirleyebiliriz. Ara bölmelerde Ses yalıtımı için önerilen 50-80 kg/m3 taşyünün 1 m3 ü 50 veya 80 kg geliyor, gerisi lifler arasındaki hava Boşluğu. Zaten yalıtımı sağlayan da bu Hava(2). 

Amaç ısıyı ileten malzemelerin arasına havayı hapseden bir malzeme koyarak Isı Köprüsü oluşmasını engellemek(2). Çift Cam dediğimiz olayda bunun en basit mantıgı var, ya da Odacıklı Tuglalarda vb. Özetle, havayı ne kadar iyi tutarsanız o kadar iyi yalıtım yapmış olursunuz. tabi Mikron seviyesinde tanecik yapınızın da önemi, malzemenizin Isıl İletkenlik ve Isıl Direnç degerleri ile beraber.

Büyük toplantı salonlarında Sinema Salonu, Konferans Salonu vb gibi yerlerde Delikli Yapılar sesi Sogurmak için kullanılır. Kirli Gürültü dedigimiz şeyi Temiz Gürültüye çevirir. 100 metre ilerdeki konuşmacının sesi, size net olarak kirden arınmış bi şekilde gelir. Yumurta Kolisi şekli mantıgı ile.. (3)

Bu arada Düşük Yogunluk sadece Ara Duvarlarda ve Çatılarda kullanılabilir. Duvarlarda ve Cephelerde, levhanın duvarda durabilmesi ve üzerine sıva veya giydirme bi cehpe konulabilmesi için, taşyününde min 100 dansite ve üzeri  olması gerekir.

Son olarak Yalıtım = Kalınlıktır. Ne kadar kalın bir malzeme kullanırsanız o kadar iyi bir yalıtım elde edersiniz. Ülkemizde duvarlarda 4-8 cm arası kullanılıyor. Avrupada 25-30cm yani duvarınızın yanına 1 duvar kadar ekleme oluyor. Bu sayede bizim ödedigimiz ısınma ve soguma faturrasının en fazla %12 ini ödüyorlar.

ayruca bkz; pasif ev

(1) buradaki Yüzde, hacim olarak mı, gram olarak mı , anlamadım. bir de bunu nasıl ölçmüşler? 

(2) Isı Köprüsü oluşmasını engellemek amaç ama, ben bu çift cam olayında, camların arasındaki havayı vakum'ladıklarını okumuştum. Hattâ, bu çift camların kenarları zift ile yada sakızımsı bi maddeyle kaplı.

Ama Bu camların çerçevesindeki PVC'lerin içindeki kanallarda benzeri bir durum yok.

Hatta kaliteli Çift yapraklı çelik Termos'larda yapraklar arasındaki havanın çekildiğini okudum, kimisinde de Vacuumed(?) diye bir ifade okudum.

Ki Havanın kendisinin de bir iletkenliği yok mudur? bir tek, Boşluk'da madde olmadığı için Isıl iletkenlik yok, diye biliyorum.

bi de 2 madde arasındaki ısı, kütleleriyle alakalı, kütleleriyle oranlı olarak paylaşılmıyor mu?

Katı maddelerde, havada ısı iletim Hızı aynı değildir diye biliyorum. Dolayısıyla havanın olmaması, tercih edilen bir durum değil mi?

(3) Burada farklı birşey söylüyorsun. 

**Dansite kelimesinin farklı terminolojik bir anlamı var mı? bildiğimiz yoğunluk anlamında değil mi(kütle / hacim)? 

Işıkla ilgili birşeyler dâhâ söyleyecektim ama iyice çorba olacak gibi. ^^` neyse söyleyeyim. Bir tek ışık boşlukta yayılıyor(yada ilerliyor) diye biliyorum. (Kütle çekim ve diğer iki kuvvet neydi hatırlayamadım.)

RitmFarbRacourci tarafından 23/Oca/20 00:10 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

bunlarla uğraşmana gerek yok, madem sen orayı kiralardın 2 torba kum al, 1 torba çimento al, turuncu file al, çak fileyi geç üstüne çimentoyu mala ile. kuruyunca üzerine de biriktirdiğin boş yumurta kartonlarını yan yana yapıştırırsın olur biter. o ne öyle amk. adam yan dairede hardcore sex yapsa karısını kucaklasa iki kere duvara çarpsa senin odaya geçecek.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
Toplam Hit: 1872 Toplam Mesaj: 20
ses yalıtımı