folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Burgazada'da Ev Almak Mantıklı Mı?

Burgazada'da Ev Almak Mantıklı Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek

Merhaba müritler.

Malum yeni bir deprem yaşadık ülkece. Buradan tüm depremzedelere geçmiş olsun. Kaybı olanların başı sağolsun.

Ben uzun süreden beri İstanbul Kadıköy'de maksimum 5-10 yıllık evlere bakıyorum. Ancak bu evlerin ne mimarisi hoşuma gidiyor, ne sağlamlığına güvenebiliyorum. Üstüne verilecek olan paralar da malum 400-500bin dolarlardan başlıyor.

Ülkede yaşanan güncel deprem de yeni evlere olan güvenimi sarstı. Deprem yönetmeliğine gerçekten uygun mu veya sağlam mı gibi sorular kafamda cirit atmaya başladı. Bu paraları verip canından da malından da olmak var.

Bugünlerde Burgazada'dan ev bakmaya başladım. Bildiğiniz gibi hem trafiğe kapalı hem de sakinlik olarak bana uygun.

Fakat buradaki daireler de çok eski. Pek çoğu 30 yıllık. Baktığım binalar maksimum 3 katlı binalar. Tabi verilecek olan paralar yine malum, az paralar değil.

Sizce bu 30 yıllık ama 2-3 katlı binalar güvenilir midir? Ya da bir deprem durumunda adalar ne olur? Fikri olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Aldığım evde yaz kış kalmayı planlıyorum. Sakin kafada, ortamlarla işi olmayan bir insanım.

Teşekkürler.

biany tarafından 12/Şub/23 13:06 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Fay hattına en yakın olduklarından 1. Derece tehlikeli gözüküyor haritada.

İstanbul'da depreme en dayanıklı yerler şuan Kuzey kısımlar. Bu deprem bize yeni binanın sağlam bina olmadığını gösterdi.  İstendiği kadar sağlam kaliteli beton, bacağım kadar demir koyulsun binanın projesi yanlış çizildiyse yıkılıyor. Yapı denetimde önemli. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Fay hattına en yakın olduklarından 1. Derece tehlikeli gözüküyor haritada.

İstanbul'da depreme en dayanıklı yerler şuan Kuzey kısımlar. Bu deprem bize yeni binanın sağlam bina olmadığını gösterdi.  İstendiği kadar sağlam kaliteli beton, bacağım kadar demir koyulsun binanın projesi yanlış çizildiyse yıkılıyor. Yapı denetimde önemli. 

Hocam denetimlere hiç inancım yoktu zaten. Bu depremden önce de bu kadar büyük paraların bu evlere bağlanmaması gerektiğini savunuyordum hep.

Fay hattı konusu için de şöyle bir video var ama adalarda ne olur bilemiyorum tabi.

https://www.youtube.com/watch?v=30a9qKc3ZLw

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

500k dolar iyi para . deprem oldu diye beton bina çöp demek değil 

2 altın kural . düzgün firma ile düzgün proje . yer yarılmadığı sürece birşey olmaz  . 

istanbul için her yere 1 saat uzaklığı olan yeşil yerlerden  ,trafik ve insandan uzak 5 6 milyona çok güzel arsalar var . istanbulun karadeniz tarafına çıkın  . 1 2 dönüm bi yer bulun  ... kendinize güzel 1 ev yaptırın . sahip ten sitesine bakmayın . kendiniz gidin araştırın . o site % 50 pompiş 

bu gün  deprem bölgesi de olsa  YALOVA dehşet güzel 1 yer  . aynen burdada 5 6 milyona güzel 1 arsa biraz büyükçe olur  ve 200 m2 1 ev çok rahat yapılabilir .  

yada kocaeli nin deniz kıyılarından herhangibirisi olabilir . 

ılıman iklim istersen ayvalık tarafları . 

evi yaparken lükse para harcamayın . sağlamlık ve izalasyon için para verin . 

ben antalya tarafları sağ altları sevmiyorum .40 derece sıcakmı olur aq

gidip o paralara 100m2 daire almayın . şu i.t k-öp-eği zengin etmeyin. lütfen . 

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Eski yapıya taşınacak isen önce gizli konstrüksiyon atyırmalısın her odaya gizli taşıyıcıları... Yıkılsa da içinden çıkarsın. 2 3 kattan bahsediyoruz. 

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

Arkadaşlar deprem bazlı düşünmeyin sadece. Heyelan , nükleer tesis orman yangınları vb her alternatifi düşünün artık normal yaşamak çok zorlaştı bu ahir zamanda. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Fay hattı adaların önünden geçiyor. Depremden kaçmak için bakıyorsanız Şile Arnavutköy taraflarına bakın. Sahil tarafı hiç güvenli değil. Zemin doldurma ve binalar eski. Fay hattı da buradan geçiyor.

Buyukadalıyım ve 40 senedir Kartal Maltepe de oturuyorum. 99 depreminde de buradaydım. Sahil şeridinde bir tane sağlam bina yoktu. Duvarları yıkık döküktü. Dışarıdan bakınca arkasını görüyordun. Onları hep sıvayla kapattılar. Eski binaların durumu bu. Depremden korkmuyorum diyorsanız alın. Yeni bina dahi olsa denizi doldurdular. Bu bölgenin zemini sağlam değil. Yukarılara gidin depremden en az etkilenen yerler 99 da İstanbul un yukarilariydi.

xylgn_ tarafından 12/Şub/23 22:59 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hoca, 

Yatirimci vizesi ile o para ile Portekize tasin.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    Antikky bunu yazdı

Hoca, 

lisbon da arkadaşım erasmus yaptı. kavgası gürültüsüz olaysız bir günü geçmedi :)

portekizin çok sıkıntılı bir yer olduğu kaldı aklımda bu yüzden.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı
    Antikky bunu yazdı

Hoca, 

lisbon da arkadaşım erasmus yaptı. kavgası gürültüsüz olaysız bir günü geçmedi :)

portekizin çok sıkıntılı bir yer olduğu kaldı aklımda bu yüzden.

portekizde 1 yıl yaşadım; kuzeyde ve çok güzeldi. biz türklere benziyorlar, egoları yüksek. her şeyi biz yaparız biliriz modundalar. hepsi kendini cristiano sanıyor, hepsi dünyayı biz keşfettik 7 denizde biz vardık diyor ama gel gör ki bugün durumları çok parlak değil.

güney ve lizbon çok daha kozmopolit, dolayısıyla asıl portekiz demekten çekinirim. Portekiz'in ortasında dini başkent fatima var; fatima'nın kuzeyinden sonra asıl portekiz başlar. porto güzel şehir; istanbul gibi saçma sapan bir sürü yokuşu da var. portekiz'de eğitim seviyesi kuzeye gittikçe düşüyor. güney kuzeye siz köylüsünüz diye takılır. eğitim ve avrupa entegrasyonu da güneyden kuzeye gittikçe bir tık azalıyor.

türkleri deveye biniyor sanıyorlar ve terör olaylarıyla duydukları için de biraz ön yargılılar. tanıyınca aynı biz.

K4R4B4S4N bunu yazdı

Arkadaşlar deprem bazlı düşünmeyin sadece. Heyelan , nükleer tesis orman yangınları vb her alternatifi düşünün artık normal yaşamak çok zorlaştı bu ahir zamanda. 

şunu 5 sene önce söylese biri sen ne diyon alüminyum derdim de şu anda o kadar haklı geliyor ki....

edit: eksik yazmışım, imla düzelttim

coLdPriNCe tarafından 13/Şub/23 09:27 tarihinde düzenlenmiştir

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek
    Antikky bunu yazdı

Hoca, 

Portekiz'e daha yeni bir arkadaşım gitti. İzlenimleri pek iyi değildi. Olumlu yorum yapmadı.

Göç için yalnızca Amerika'yı düşünüyorum. Ancak yatırımcı veya çalışma vizesi ile gitmek istemiyorum. Green Card çıkarsa giderim.

@samaccc ile konuştuk dün. Arsa alıp üzerine villa dikmek çok daha mantıklı olacak bu bütçeyle.

Toplam Hit: 1382 Toplam Mesaj: 16
ev adalar satılık mantıklı mı?