folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Büyük Binaları Nasıl Yıkıyolar?

Büyük Binaları Nasıl Yıkıyolar?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Bir videoda ekskavatör ü binanın üstüne bırakmışkardı. En üstten aşşağıya doğru yıkarak iniyordu.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek

bununla ilgili belgesel olan var mı link atarsa sevinirim.

(gökdelen yıkımları vs. ile ilgili soruyorum)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek

Türkiyede patlayıcı kullanmıyolar sanrım o işi yapabilicek firma olmadıgından dolayı. iş makineleriyle yıkıyolar ya binanın tepesıne cıkartıp yıka yıka iniyolar yada alttan uzanıp yıkıyolar . Benim eski okulun yakınında su kulesi vardı 12-13 katlı bina yuksekliğindeydi onu bile yerden uzanıp yıkmışlardı halbu ki aykalara 1er patlayıcı 4 patlayıcıyla 10 dkda tamamdır iş ama yapıcak firma yok bildiğim kadarıyla

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    Baracuda bunu yazdı

Türkiyede patlayıcı kullanmıyolar sanrım o işi yapabilicek firma olmadıgından dolayı. iş makineleriyle yıkıyolar ya binanın tepesıne cıkartıp yıka yıka iniyolar yada alttan uzanıp yıkıyolar . Benim eski okulun yakınında su kulesi vardı 12-13 katlı bina yuksekliğindeydi onu bile yerden uzanıp yıkmışlardı halbu ki aykalara 1er patlayıcı 4 patlayıcıyla 10 dkda tamamdır iş ama yapıcak firma yok bildiğim kadarıyla

10 dk da tamam mi :| oyle rastgele koymuyrlar hocam. Hesabini kitabini yapiyorlar, nereye ne kadar ne koyarlarsa ne tarafa duser diye. Rast gele mi yikicaksin

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

eksavatör ile 1-2 katlı yapılar rahat yıkılıyor.

6-7 katlı binanlar için patlatıcı felan kullanılıyor, discovery channel da belgeselleri var.

110 katlı yapılar içinde aynı şekilde patlayıcı ile çok rahat yıkabiliryorlar örnek ikiz kuleler;

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=OuzYOWwaG_k

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shamanist
    Shamanist's avatar
    Erkek

Madenciliğin patlatma alanına giren bu alanda ihtisas yapıyorum, ideal olmayan patlayıcıların tümünden haberdarım(ideal olanlar askeri amaçlıdır) ve bu işi tr de en iyi bilen hocalardan eğitim alıyorum. İşin tüzükte yeri yok, türkiyede bir kaç kere yapıldı ve yapılan patlatmalar ciddi anlamda öncülük edecek deneyimleri önümüze seriyor. Maliyet ve zaman çok klasik yolla yıkımlardan daha avantajlı lakin işin oturması için zamana ihtiyacı var. Meraklı arkadaşlara bu alanda bilgilendirme yapabilirim. Ama patlayıcıyı koy, ateşle değil olay. Bunun tasarım faktörü her şeydir. Mesela doğru tasarım yapmazsanız yıkımda açığa çıkacak parçaların boyutu gereğinden büyükse kamyonlara yüklenmekte ve taşınmada çekilecek sıkıntılarla bir işe yaramaz. Ayrıca patlatmada çimentoyu da betonun mahiyetini de iyi bileceksiniz gerçi genelde portland cem1 kullanılır ama 50-60 yıllık binalar var. Bunun haricinde binaların yapım planı gibi yıkım planı da önemlidir. eski binalarda bu da zordur. mesela 8 taşıyıcı görürsünüz ama plan olmadığı için duvarlarları kırmak gerekir, duvarları kırınca taşıyıcı kolonların sayısı 12 ye çıkar mesela o 4 taşıyıcıyı göremeseydiniz ve tasarımı 8 taşıyıcıya göre yapsaydınız patlatma tasarımınız para etmezdi. Neyse sorulara açığım şimdilik bu kadar yazabiliyorum :)

iyi biri değil... TBT
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek
    Yahoo bunu yazdı
    Baracuda bunu yazdı

10 dk da tamam mi :| oyle rastgele koymuyrlar hocam. Hesabini kitabini yapiyorlar, nereye ne kadar ne koyarlarsa ne tarafa duser diye. Rast gele mi yikicaksin

hocam 10 dakika dediğim patlama anı için rastgele bi değer. Natgeo ve discovery gibi kanallarda bununla ilgili onlarca program var . Adamlar 4 tarafı binalarla cevrili yapıyı yıkıyolar hiç birine temas etmiyo düşerken bu bakımdan hesap ne kadar önemli bilirim

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theagartaman
    theagartaman's avatar
    Erkek
    türkiyeyi bilmiyorum ama yurtdışında böyle

http://m.youtube.com/watch?v=1CYSUpkWfm8

bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hoca yurt dışında patlayıcı kullanırlar tr de eksavatör en son kata vinçle konur o yıka yıka aşağı iner :D

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

bunla ilgili bir belgesel vardı nat geo da görmüştüm galiba yurtdışında çok profesyonel adamlar var dinamit yerleştirerek ve çevrsindeki hiçbir binaya zarar vermeden yıkıyorlardı çok büyük binaları. ama Türkiyede nasıl olur bilemem(!Türk Usulü...)

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
Toplam Hit: 2862 Toplam Mesaj: 22