Buyuk Bir Sirket Agi Kurulumu Ve Yonetimi Nasil Olmali?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Bir sirketle butun alt yapi bakimi ve yonetim anlasmasi yaptik ancak elime gecen yapi cok eski ve 20 tane gerekli gereksiz sunucu var yarisi virtual yarisi fiziki.

Kullanilan yapi 

Toplam sube sayisi 95 toplam pc sayisi 145

Subeler mikrotikler ile genel firewalla vpn yardimi ile baglaniyorlar. 

Subeler /24 maskesinde ana firewall /16 yapisinda

Kullanilan programlar web tabanli program ve muhtemel asp uzerinde yazilmis (fiziki sunucuda tutuluyor)

Ms exchange en dip kosesine kadar yogun bir sekilde kullaniliyor imap server olarak kurulmus ortalama 400gb veri mevcut

2 adet aynalama yapilmis ad dc sunucu mevcut. (Dns sunucusu)

Subelerdeki pcler vpn yardimi ile domaine baglaniyorlar.

Cok buyuk bi veri transferi mevcut ancak sistem cok zor ayakta duruyor.

--------

Simdi bizden talep edilen kiyamet seneryosu geregi yenilenmeye gidildiginde nasil bi islem yapilmaso gerektigi.

Aklimdaki secenekler 3 adet

1. Si butun butun pcleri ince client e gecirip rdp ile sunucuya baglamak ve donanim masrafini azaltmak.(ihtiyac olan server tahmini ne olmali)

2. Si domain yapisini bozup sistemi g-suiet ve office 365 e almak pcleri kendi baslarina birakip en fazla iclerine deepfreeze kurmak.

3. Su yeni bir fiziki sunucu alip icerisinde sanallastirma yordami ile dc sunucu, exchange ve kullandiklari yazilimlar icin harici bir sunucu kurmak.

Buyuk sistem yonetimi veya kurulumu yapan arkadaslar bana bi akil fikir verebilirse cok sevinirim. (Gerekli goruldugu taktirde ucreti karsiligi destek alabilirim)

Dip not: linux yonetimi hakkinda bilgim ubuntu kurulumu kadar gerisini bilmiyorum bu sebepten linux onermezseniz sevinirim.

delimiyim ben?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Bizde ingiltereden ekip gelip kurmuştu. Her bilgisayar vpn ile merkeze bağlı. Her çalışanın windows kullanıcısı var. Her kullanıcının yetkileri farklı. Bazı kullanıcılar dosya dahi indiremez. Herhangi bir izinde raporlama yaptığın yöneticinin izninde ingilteredeki it ekibini arayıp onlardan yetki istiyorsun. Dışarıdan erişim kesinlikle yok teamviewer vs unutun. Böyle birşey olacaksa da en az 3-5 üst düzey yöneticinin imzası gerekli. Bilgisayarlar sürekli izlenir. Sunucular kendi içimizde. Şirket içi iş akışı ve maillerde office 365 kullanıyoruz. Dosya transferi için z diye sürücü var onu kullanıyoruz. Onu herkes görebiliyor. Bizde 47-48 ülkede faaliyet gösteriyoruz.

xylgn_ tarafından 05/Oca/20 14:05 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Bahsettigin mevzu epey derin kurulmus baskan bizde okadara gerek yok ancak sistem stabil calismali eski malzemeleri devre disi birakmak istiyoruz. Sistemde hala lpt printerlar mevcut onlar dahil degismesini istiyoruz. 

Benim icin ihtiyac olanlar aslonda basit bi sirket agi ancak saglam calismali

delimiyim ben?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    ayhun bunu yazdı

Bahsettigin mevzu epey derin kurulmus baskan bizde okadara gerek yok ancak sistem stabil calismali eski malzemeleri devre disi birakmak istiyoruz. Sistemde hala lpt printerlar mevcut onlar dahil degismesini istiyoruz. 

Benim icin ihtiyac olanlar aslonda basit bi sirket agi ancak saglam calismali

aynen telefon ağına kadar herşey merkezde toplanıyor. hatta ben hindistandaki çalışanın masa başında olup olmadığını buradan görebiliyorum yada almanyadaki bir yazıcıya burdan direkt yazdır diyebiliyorum. sanki hepimiz aynı binada gibiyiz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

Hocam 1 bucuk yil kadar önce ayni bende senin olduğun yerdeydim,

Hatta senin sistem benimkinden daha iyi bende domain yapisi bile yoktu, aynı zorlukları bende yaşadım ve suan cok islevsel bi sistem kurdum tecrübelerimi seninle paylaşırım elimden geldiğince 

Ama ilk önce yapman gereken şirketin bu iş için ne kadar bütçe ayırdığı yada ayirabilecegi öğrenmek olmalı çünkü yazdıklarına bakacak olursak biraz yatırım yapilmasi gerekiyor çünkü her bir yenilik artı masraf demek o yüzden bütçeyi öğrenirsen izlenecek yol konusunda daha kesin adimlar atilabilir, butce belli olmadan yol cizilirse belki firmaya sirkete çıkarılan masraf fazla gelebilir ve onay alamazsin ( başıma geldiği için söylüyorum )

Birde sorum olacak yedekleme icin nasıl bir yol izlemisler ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

@xylgn_ hocam soylediklerin yapilmayacak seyler degil ancak en buyuk sorun suanki sistemi cokertmeden oraya gecebilmek suanda bu firmada da ilk kuruldugunda soyledigin sistemler mevcutmus ancak sistemler eskidikce sorunlar buyumus surekli yama yapilarak ayakta tutulmaya calisilmis ancak artik sahsi gorusum ayakta duramayacak duzeyde ve gecistirme yapmak istemiyorum. O yuzden imkanlari zorlayacagim.

@emnimax hocam soylediklerinde haklisin butce onemli faktor bende dedigim gibi en uc nokta icin fiyat bekliyolar yani yarin sistem cokse veya hic ayaga kaldiramaz pozisyonda olursa kendilerini ne bekledigini soruyorlar. 

Yedekleme konusu acikcasi muamma nereye aliyolar pek bisey anlamadim bi dosya paylasim sunucusu var bi nas var. Ne oldugu karisik 2 gunde anca bi kismi ayikladim ad de kullanici deaktif ediyorum exchange hala maili calistirmaya devam ediyor. Gp ayarlari devreye girmiyor TeamViewer lar calismiyor telefonda laf anlatmaya calisiyorum suraya bas buraya bas gibi.

Tekrar belirtiyorum benim sahsi gorusum rdp ve thin clientler. Hicbir lisans masrafi yapmadan (cal vs haric) hem yonetimi kolay hem limitlendirilmis kullanicilarla sorunu cozmek. Tek nuans printerlar onlar icin bi cozum bulmam lazim

Sen sistemi nasil ne uzerinde calistirdin hocam kac kullanici mevcut

delimiyim ben?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

@xylgn_ hocam soylediklerin yapilmayacak seyler degil ancak en buyuk sorun suanki sistemi cokertmeden oraya gecebilmek suanda bu firmada da ilk kuruldugunda soyledigin sistemler mevcutmus ancak sistemler eskidikce sorunlar buyumus surekli yama yapilarak ayakta tutulmaya calisilmis ancak artik sahsi gorusum ayakta duramayacak duzeyde ve gecistirme yapmak istemiyorum. O yuzden imkanlari zorlayacagim.

@emnimax hocam soylediklerinde haklisin butce onemli faktor bende dedigim gibi en uc nokta icin fiyat bekliyolar yani yarin sistem cokse veya hic ayaga kaldiramaz pozisyonda olursa kendilerini ne bekledigini soruyorlar. 

Yedekleme konusu acikcasi muamma nereye aliyolar pek bisey anlamadim bi dosya paylasim sunucusu var bi nas var. Ne oldugu karisik 2 gunde anca bi kismi ayikladim ad de kullanici deaktif ediyorum exchange hala maili calistirmaya devam ediyor. Gp ayarlari devreye girmiyor TeamViewer lar calismiyor telefonda laf anlatmaya calisiyorum suraya bas buraya bas gibi.

Tekrar belirtiyorum benim sahsi gorusum rdp ve thin clientler. Hicbir lisans masrafi yapmadan (cal vs haric) hem yonetimi kolay hem limitlendirilmis kullanicilarla sorunu cozmek. Tek nuans printerlar onlar icin bi cozum bulmam lazim

Sen sistemi nasil ne uzerinde calistirdin hocam kac kullanici mevcut

Hocam mesajındaki kelimeleri bold hale getırdım asagıdaki mesajlarım sırasıyla cevaplarıdır

* calıştığım sirkette uc nokta dediklerini yaşadım tam sizinkilerin istedikleri senaryo gibi olmasada 1 aylık verimizi kaybettik ve o bile bizim yöneticilerimize yetti
    cunku en basitinden ERP yedekleri giderse ki bizde aynen o oldu ve herşey orada işli muhasebe finans faturalar stoklar aklına ne gelirse o verileri kaybedince nerde neyin var hiç birşey bilmiyorsun en basit örnek verecek olursam kimde ne kadar alacağın var bilmediğin için şirkete kilidi vur git dicem tabi bu abartı olur ama neredeyse oyle ( tabi faturaları tekrardan girerek hallttik biz 1 aylık olduğu için ama hepsini kaybettiğini düşün 10 yada 15 yıllık veriler tekrar girilmesi imkansız geri getirilmesi imkansız insan gucuylede olsa)

* aslında ilk cevabımda bu yedekle ilgili birseylerde yazmış oldum, sana tavsiyom hiç birşeyle uğraşma ilk işin ERP yedeğinin nasıl alındığını ve sağlam birşey değilse ilk önce ERP yedeğini sağlama almak olsun yoksa çok zorluk çekersiniz,

* evet çok buyuk masraftan kurtulursunuz ama 95 ayrı noktayı yonetmen bi o kadar zorlasacak yani masrafları kısarsın buyuk olcude ama sonra kurdugun yapıyı her kim yonetecekse o kişinin işi en az 3-5 kat zorlaşacak, kesinlikle sana tavsiyem domain yapısını bozma

* hocam benim sistemde aynı senınkiyle eşit gibiydi yarı fiziksel yarı sanal çalıştırılıyordu, ben herşeyi vmware ile sanallaştırdım yönetimim buyuk ölçüde kolaylaştı tabiki yedeklemem de arcserv backup yazılımını satın aldık ve butun yedekleme işlemlerini yazılım üzerinden yönetiyorum, 200 civarı kullanıcım mevcut

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam ayni binada ki kullanici yonetimi kolay ancak ulkenin diger ucundaki makinayi ayaga kaldirmak oldukca zor oluyor bazi durumlarda en azindan diger turlu kullanicilara pc gonder baglansin kullanmaya devam yok pc calissin yok hdd bozulmasin vs derdi yok

delimiyim ben?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Hocam ayni binada ki kullanici yonetimi kolay ancak ulkenin diger ucundaki makinayi ayaga kaldirmak oldukca zor oluyor bazi durumlarda en azindan diger turlu kullanicilara pc gonder baglansin kullanmaya devam yok pc calissin yok hdd bozulmasin vs derdi yok

Valla hocam orasina sen karar vereceksin artık  benim tavsiyem böyle baska kafana takilan birşey varsa yaz cevaplayalim

Bu arada mailleride imap ten pop a cevirsen sunucu baya rahatlar 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    emnimax bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Valla hocam orasina sen karar vereceksin artık  benim tavsiyem böyle baska kafana takilan birşey varsa yaz cevaplayalim

Busefer veri kurtarma sorunu basliyor hocam acikcasi 2 ucu boklu degnek

delimiyim ben?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı
    emnimax bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Busefer veri kurtarma sorunu basliyor hocam acikcasi 2 ucu boklu degnek

Nasıl veri kurtarma sorunu hocam anlamadım açıkçası?

Toplam Hit: 3675 Toplam Mesaj: 19
cok subeli sirket agi kurulumu windows server yonetimi