folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Çamaşır Makinesi - Sıkmada Şartel Atması - Kömür Değişimi ?

Çamaşır Makinesi - Sıkmada Şartel Atması - Kömür Değişimi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba

çamaşır makinesi sıkmaya girince 2 - 3 tur attıktan sonra yüksek devire girince şartel attırıyor. Bu sorunu aratınca kömür demişler, yeniledim kömürü ama bir şey değişmedi. Eski kömür azalmış ama anlayamadım.

Bu makine daha önce aynı problemi yapmıştı ben de kaldırdım 1 sene çalışmadı. Balkonda durdu. Sonra şans eseri denedim çalıştı, 2 sene kullandım şimdi yine aynı problemi yapmaya başladı. Bunun asıl sebebi başka birşey mi? Bir yere kaçak mı yapıyor diyecem ama tüm programlarda çalışıyor sıkmaya gelince yüksek devirde şartel atıyor.

Ben hep kısa program 30 derece falan yıkarım. Bir kere 90 derece de ön yıkamalı pamuklu attım ondan sonra oldu. Bunda devir çok yüksek herhalde acaba bir şeyi oynamış olabilir mi?

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Kaçak vardır

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

şalterin amperi düşük olmasın ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Kaçak vardır

öyle de hocam 1 - 1.5 saatlik programlarda hiç sıkıntı olmuyor, en son sıkmaya girince atıyor meret.

@zalimadam

Hocam ev aynı ev, 2 senedir kullanıyorum makineyi. valla bilemedim buna nasıl bakarım

ride or die..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı

Kaçak vardır

öyle de hocam 1 - 1.5 saatlik programlarda hiç sıkıntı olmuyor, en son sıkmaya girince atıyor meret.

@zalimadam

Hocam ev aynı ev, 2 senedir kullanıyorum makineyi. valla bilemedim buna nasıl bakarım

Amperı yazar ustunde sıgortanın da öyle bır şey oldugunu sanmıyorum , belkı sıgorta eskımıştır dıyecegım de 3k 5k falan k elektrıklı ısıtıcı yakarken bır şey olmuyorsa şalter e makınada da olmamalı

Kurtlar tasma takmaz....
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı
    banneduser bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı

Kaçak vardır

@zalimadam

Amperı yazar ustunde sıgortanın da öyle bır şey oldugunu sanmıyorum , belkı sıgorta eskımıştır dıyecegım de 3k 5k falan k elektrıklı ısıtıcı yakarken bır şey olmuyorsa şalter e makınada da olmamalı

https://tr.rsdelivers.com/product/legrand/086-29/legrand-40-a-rcd-trip-sensitivity-30ma/2384984

40 A imiş. kesme hassasiyeti 30 mA imiş. makine de bir tane fırçalı motor var ya buna da yetsin bi zahmet :) 

ride or die..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

kömür elimden düşüp ucunda çok az bi çentik oldu. tırnak ucu kadar. bunun bi etkisi olur mu ki?

çalışmayınca söküp avometre ile kömür ve kablosu iletimde mi diye baktım, onlarda da sıkıntı yok.

Bunları ilk takınca boşta döndürmek falan mı gerekiyor? Şimdi makineyi boşta kısa program açtım uçlar tam otursun falan diye. sağa sola normal dönüyor

Edit: kömür değişimi yaparken heryeri ıslattım ve şimdi mis gibi yanık kokusu geliyor. hay böyle işin mk :))

edit: yanık değilmiş, şimdi kaçağı bulmam lazım

banneduser tarafından 03/Kas/21 18:12 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

40a sağlammış :D

hocam şimdi kömür değişiminde filan kömürlerin bindiği yerin bakır araları dolup sıkma modunda kısa devre yapıyor olmasın ?

şimdi başıma gelen olayı anlatayım neden sigorta dedim.

bizdede 30 a sigorta vardı dolap çalışınca atıyordu sigorta bozukmuş.

ayrıca  her yapmurda kaçak akım rölesi atıyordu.

balkon prizinde nemlenme olunca oluyordu. değişik omajda çalışanını taktılar düzeldi.

yani farklı sigorta ile dene yada farklı odadan priz çek en basiti öyle öğrenirsin makinada mı sigortada mı

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeknikA
    TeknikA's avatar
    Erkek

Fisi cikar hocam oldugu durumdan ters tak. Faz ve notr yerlerini degistir. Fazda yada notrde kacak olabilir. Fazla akim cektiriyor

TeknikA tarafından 03/Kas/21 21:32 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bizim eski makine böyle sorunluydu ama biz bu makineyi ara kablosu ile çalıştırıyorduk ve bunun yanlış olduğunu öğrenip, makinenin yerini değiştirdik ve direk prize takarak kullandık. Sorun çözülmüş gibiydi ama ara sıra sigorta atıyordu.. En sonunda yeni makine alıp kurtulduk. Elbette o zamanlar alım gücümüz vardı, dolar ucuzdu ve ülkede ekonomik kriz yoktu. Kısacası milattan öncesine ait bir dönemde oldu tüm bunlar. Güzel günlerdi... :'(

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı
    banneduser bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı

Kaçak vardır

@zalimadam

https://tr.rsdelivers.com/product/legrand/086-29/legrand-40-a-rcd-trip-sensitivity-30ma/2384984

40 A imiş. kesme hassasiyeti 30 mA imiş. makine de bir tane fırçalı motor var ya buna da yetsin bi zahmet :) 

O sigorta değil adı üstünde kaçak akım koruma rölesi. Şimdi sende sigorta mı atıyor yoksa kaçak akım koruma (kak) rölesi mi?

Eğer kak atıyorsa cihazda kaçak vardır.

Eğer sigorta atıyorsa, ya makinada bir bokluk var, ya da kalkış durumunda motor fazla akım çektiği için sigorta karakteristiği (B) başlangıçtaki fazla çekilen akıma tepki verip atıyordur.

Çamaşır makinesinin beslendiği linyeyi koruyan sigortanın bilgilerini verirsen ( B16, C10 gibi) durumu aşağı yukarı anlarız.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Toplam Hit: 2468 Toplam Mesaj: 12
sıkma kömür çamaşır makinası