Canon 550D Nikon D3100 Hangsi Tercih Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

sir bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam arkadaş demiş 550d video için diye

550 d 1080p 30 fps video çeker

d3100 1080p 24 fps çeker

ama d3100 sürekli fokuslu oluor benim bildiğim kadarıyla (videoda)

birde arkadaş otomatik netleme var demiş, netleme motoru olmayan bir makine nasıl netliyor ben onu çözemedim belki farklı şeylerden bahsediyoruzdur.

o makinelerde netleme motoru objektifin içinde. bu yüzdendir ki objektifleri diğerlerine göre pahalı..  şimdi birileri gelip burada 550d ile 3100 video karşılaştırması yapmasın hocam, dediğim gibi 550 d ile tv klipleri çekiyorlar. mustafa cecelinin bir klibi hatta 550d ile çekildi. 

http://www.youtube.com/watch?v=5U4RBfxUleQ

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

hocam kullanım kolaylığı açısından d3100 diyorum (video için)

makineyi alcak arkadaş zaten prof olma yolundaysa 550d yi almadığı hata. ama video çekimi konusunda biliyorsundur sürekli netlemek çok büyük problemdir. d3100 bunu aşıyor sürekli netlenmiş duruyor, 550d de ise kendin netlemek zorundasın (sadece video için konuşuyorum şuan)

ayrıca 550d nin d3100 ün video çekimleri arasında aşırı hızlı birşey için kullanılmaması durumunda çok büyük farklar yok. biri 30fps  diğeri 24fps. hemen hemen aynıdır.

ve 550d foto için konuşuyorum, makinenin kendisi fokus motorlu. d3100 dediğin gibi objektifi pahalı.

kısaca konuyu açan arkadaşa 550d al diyorum. ilk msjımda belirttiğim gibi..

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

AntiSeptiK bunu yazdı:

550d tabiykisi :)

dinleme onu.nikon candır.

hem 600d çıktı zaten 550d fıs :D

http://kocaer.me
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turuncu
    turuncu's avatar
    Erkek

600d cıkmasına cıktıda tek farkı  hareketli lcd olması :))

artık kararı vermiş bulunmaktayım 550d alıcam. bu fiyata nikon dahadüzgün bişey yapaydıda onu alaydım...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gzx
    Gzx's avatar
    Erkek

nikon ve canon kullanıcısı olaraktan ne amaçla kulanman gerektiğine karar vermelisin diyorum video vs olayına girmicem çünkü fotoğraf makinesi video amaçlı değildir bana göre

canon 5d

canon 5d mark2

nikon d3x

d90

d5000

canon 450d

canon 500d

falan kullanmış biri olaraktan canon veya nikon demeyi yanlış buluyorum neden diceksen dediğim ilk başta amacını belirlemelisin

mesala burda karşılaştırabilceğimiz canon 5d ve nikon d3x var

her 2sinide stüdyoda kullandım bana göre nikon d3x canonu öttürür stüdyoda :D ama normal şartlarda (şunuda göz önünde bulundurursak kullandığım canon biraz yıpranmış bir makine) başabaş gidilebilir

d3x i dışarda kullanma şansım olmadı ama ama canon 5d de dışarda inanılmaz etkili geldi bana (d90,d500, 450d, 500d vsvs) nazaran süper bir kalite sundu açıkcası o andan sonra kendime ait olan d5000'i çöpe atasım geldi hatta.

eğer imkanın varsa her 2 makineyi eline al vizöründen bak 1-2 fotoğraf çek ne isteğini biliyorsan doğru tercihi bu şekilde yapabilirsin

edit:ayrıca neden d5000 ini düşünmedin ? fiyat ortalaması 550d ye yakındır ve iyi makinedir

"açık mı var la" yazdı diye ban yiyen adam !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nerogzay
    Nerogzay's avatar
    Erkek

Nikon d3100 cok saglam makina ama otofokus sorunu var alacagın lensler sana epey pahalıya patlar

Her sözümüz dudaklarda gülüş oldu dönme ihtimali yok artık o gülüşler düş oldu..!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek

bence makinalardan ziyade lensleri önemli d300 kullanırsın misal lensin dandik olur hiç tat vermez.ayrıca fotoğraf makinasıyla video çekersen sensör ömrün baya bir kısalır bence fotoğraf makinalarında video özelliği tercih  sebebi olmamalıdır sana tavsiyemde nikon çünkü canon candır nikon canan benim eski d50 makinam bile canonun aynı sınıf bodylerinden daha oturaklı sesi daha güzel... :D

l enfer c est les autres Sartre ...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiSeptiK
    AntiSeptiK's avatar
    Erkek

hadi sen de al da 550d'ni tbt olarak toplanıp fotograf cekmeye gıdelım :)

"Seni hiç tutamadım, ama hissediyorum. Hiç konuşmadın, ama seni duyuyorum. Seni hiç tanıyamadım, ama seni seviyorum."
Toplam Hit: 4707 Toplam Mesaj: 19