folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Çift Yarık Deneyi Ve Bilinç

Çift Yarık Deneyi Ve Bilinç

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    satrekarte
    satrekarte's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=HA4sHuf93cg

gözlemci varken küme deseni

gözlemci yokken  girişim deseni oluşuyor

gözlemci  parçacığın hangi delikten geçtiği bilgisine ulaşmak için izlemeye başladığında

hangi delikten geçtiğini bildiğimiz için

küme deseni oluşuyor

tersi durumda

girişim deseni oluşuyor

bu şu demek olmuyormu insan yaşamı boyunca kendi hayatında edindiği bilgilerle küme deseni oluşturuyor

insandaki  bilinç  dışardan gelecek herhangi bir bilgiyle  hayatı evriliyor

bilginin bilgisi bilinçsizce evrende herzaman vardı

ve biz bilinçli varlıklar bilgiye ulaşmak için kendi algılarımızla (5 duyu organı) onu alıp bilincimize işledik

ve bir bilgimiz oldu

ve bir küme oluştu

daha sonra bu bilgi bilinç altında saklandı dna mıza kodlandı

her gelen yeni nesil geçmişte edinilen bilgiyle doğdu yapılması gereken sadece onu açığa çıkarmak

satrekarte tarafından 02/Nis/17 18:44 tarihinde düzenlenmiştir

havada durdum,şahitlerim var
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Çok tartışıldı bu konu zamanında burada dün gibi aklımda,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

bilinç dnamıza kodlanmış olsaydı denildiği gibi dışarıdan gelen bilgiyle bilinç evrilmezdi. Derin konuşmak gerekirse, bilinci de dallara ayırmak lâzım bence çünkü korku, heyecan,şok, travma vb biyolojik ya da ruhsal etkilerden etkilenen bir bilinç de var, buna rağmen (meselâ delirip kafayı yediğinde bir kişi) içinde bulunduğu formu (insan vücudu) sorgulamayan bilinç, delilerde gözlemlenebileceği gibi başka şeyleri sorgulmaya devam edebiliyor. Bilinç durumu için kısaca söylenebilecek iki şey var bence biri din diğeri de Gnostisizm.

Troubles'll come & they'll pass
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eraycnar
    eraycnar's avatar
    Erkek

Gecikmiş seçilim (geçmişi yönlendiren  gelecektir)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

hocam ben buna bir türlü inanamıyorum. Nasıl kendini saklıyor olabilir? Tanrının gizeminin sınırı oluyor diyebiliriz bu durumda. Hop bu kadar bundan sonrası yok der gibi.

Ama benim düşüncem şu, gözlem yaparken kullandıkları aletler bu deneyi etkiliyor ve girişim deseni oluşamıyor. Her yerde bu deneyden bahsediyorlar ama gözlemin nasıl yapıldığına dair bir ayrıntı ortalıkta yok.

Kuantum teorisinde dolanıklık diye bir durum var, açtığın konunun alt taraflarında bahsettiğin mevzu ile ilgili dolanıklık üzerinden felsefe yapılmakta. Big beng olduğu sıra tüm elektronlar birbirine dolanık olduğundan her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu yönünde düşünceler mevcut

Aya bakmadığım zamanlarda bile ayın orada olduğunu düşünmek beni mutlu ediyor, diyor einstein.  Ama kuantum teorisi açıklanamasa da çalışmakta,..

driveshaft tarafından 03/Nis/17 02:18 tarihinde düzenlenmiştir

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shuqufe
    Shuqufe's avatar
    Erkek
    Robinson_Crusoe bunu yazdı

Çok tartışıldı bu konu zamanında burada dün gibi aklımda,

+1 :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Bu deneyin daha önce hiç duymadığım bir yorumunu yakın zamanda bir belgeselde duymuştum ve çok hoşuma gitmişti.

GTA 5 veya Sims oynadığınızı düşünün, şehrin görmediğiniz kısımları "var" ancak siz oralara gidip bakmadığınız sürece oralarda ne olduğu veya oranın varlığı oyundaki karakterinize göre belirsiz/bilinemez.

Bu da bildiğimiz evrendeki belirsizlik ilkesi veya gözlemci etkisi ile çok benzer.

Bu durum, evrenin simülasyon olabileceğine kanıt olabilir dediler. Biz de oyun ve simülasyonlarda böyle yapıyoruz, bizim evreni de öyle yapmışlar. Bakarsak var, bakmazsak muamma.

MaviEkran tarafından 03/Nis/17 17:22 tarihinde düzenlenmiştir

Blue Screen of Death
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

konuyu görünce tekrar aklıma geldi şurda süper bi anlatımı var :D

valar morghulis ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enver328
    enver328's avatar
    Erkek

Bende deney düzeneğinin sonucu etkilediğini düşünüyordum hatta bir kitapta gözlem için cihazın fotonları işaretlediğinden bahsediliyordu fakat diğer deneyde bu da ortadan kaldırılmış ve tamamen sonucun bilinip bilinmemesine bağlı olarak desenin değiştiğinden bahsedilmiş. Yine de bilinen durum ile bilinmeyen durum farklı olduğu için bu mekanizma bundan etkileniyor olabilir. Yani bizim bildiğimiz durum, girişim deseninin oluşması için gereken şartı sağlamıyorsa bu yüzden girişim oluşmuyor da olabilir. Çünkü fotonların bizim bilgimize bağlı olarak durum değiştirdiği fikri biraz tuhaf geliyor her halukarda. Bir gün olayın aslı açıklanırsa neler döndüğünü o zaman öğrenmiş olacağız.

Biz Elimizi Neye Atsak Kurur Zaten...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

hocam kusura bakmayın üzerinde çok daha fazla düşünmem gerekirdi ama... mesela kapalı bir kutu içinde bir bozuk parayı sallasam sallasam sonra durdursam koysam masanın üstüne, sonra sorsam yazı gelme olasılığı kaçtır? deriz ki %50. yani %50 ihtimalle yazıdır %50 ihtimalle turadır deriz. ama düşününce aslında %50 falan değildir gerçek ihtimal. yazı geldiyse %100 tura geldiyse %0. bu gerçeği de açıp bakmadan/görmeden/gözlemlemeden bilemeyiz.

yani gözlemlemediğimizde esasen gerçekleşmiş olan %0 ya da %100 ihtimali bilemiyoruz, her iki ihtimalin de olası olduğunu söylüyoruz, oysa her iki ihtimal de olası değil ikisinden biri oldu yani diğerinin olması imkansız. yani soruyu cevapladığımızdaki gözlemlemediğimizden bilemediğimiz gerçek oranlar %100'e %0. gözlemleyene kadar bizim için %50 %50 olsa da gözlemlediğimiz zaman artık bizim için de %100'e %0.

esasen bu işler nano piko falan boyutta olan şeyler ama süperpozisyon denilen olaya makro açıdan basitçe bir örnek verebilmiş oldum mu?

doğru düzgün okumuşluğum yok yanlış şeyler konuştuysam affola. uyumadan önce konuyu gördüm yazmadan edemedim :)

ben de sevgiden yanayım...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek
    MaviEkran bunu yazdı

Bu deneyin daha önce hiç duymadığım bir yorumunu yakın zamanda bir belgeselde duymuştum ve çok hoşuma gitmişti.

GTA 5 veya Sims oynadığınızı düşünün, şehrin görmediğiniz kısımları "var" ancak siz oralara gidip bakmadığınız sürece oralarda ne olduğu veya oranın varlığı oyundaki karakterinize göre belirsiz/bilinemez.

Bu da bildiğimiz evrendeki belirsizlik ilkesi veya gözlemci etkisi ile çok benzer.

Bu durum, evrenin simülasyon olabileceğine kanıt olabilir dediler. Biz de oyun ve simülasyonlarda böyle yapıyoruz, bizim evreni de öyle yapmışlar. Bakarsak var, bakmazsak muamma.

Benimde aklımda bir film repligi. 

"Ne yani biz bakmadigimizda ayin orda olmadığını mi söylüyorsun" tarzında bişeydi. 

Garip bişey. 

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
Toplam Hit: 4614 Toplam Mesaj: 16
bilim insan kuantum deney havuç atom fiziği gökyüzü ve lale