folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Çok Dilli Web Site Yaptıracağım, Önerileriniz Ve Bu İşi Ücretiyle Yapabilecek Kimse Var Mı?

Çok Dilli Web Site Yaptıracağım, Önerileriniz Ve Bu İşi Ücretiyle Yapabilecek Kimse Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar bir ürün satışı için çok dilli bir internet sitesi yaptırmak istiyorum. 2 ayrı site düşünüyorum bu konuda önerileriniz varsa dinlemek isterim.

Benim kafamdaki şu şekilde;

Sitelerden bir tanesi Türkçe olacak tek sayfa bir site düşünüyorum ve bu site sadece Türkiye'deki müşterilere hitap edecek.

Diğer site ise domaini dahil İngilizce tek sayfa olsun üst tarafta yaklaşık olarak 8 ülke bayrağı olacak 8 dilde çevirileri mevcut tüm metinlerin. Bu çeviriler profesyonel tercümanların çevirisi bu arada Google Translate falan değil.

Ancak kafamda şunu oturtamadım. Örn: abcproduct.com sitesi bizim sitemiz olduğunu varsayalım giren kişi ilk girdiğinde İngilizce açılacak sonrasında üstten örneğin Rusça'ya tıkladı bu durumda sizce en iyi yapı hangisi olur;

ru.abcproduct.com

abcproduct.com/ru

veya direk abcproduct.ru diye bir domain alıp bunu orada barındırmak mı?

Bir de bu işi ücreti karşılığında yapabilecek böyle bir referansı olan kimse var mı?

Branimir tarafından 25/Ağu/17 09:40 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    Ozden bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar bir ürün satışı için çok dilli bir internet sitesi yaptırmak istiyorum. 2 ayrı site düşünüyorum bu konuda önerileriniz varsa dinlemek isterim.

Sitelerden bir tanesi Türkçe olacak tek sayfa bir site düşünüyorum ve bu site sadece Türkiye'deki müşterilere hitap edecek.

Diğer site ise domaini dahil İngilizce tek sayfa olsun üst tarafta yaklaşık olarak 8 ülke bayrağı olacak 8 dilde çevirileri mevcut tüm metinlerin. Bu çeviriler profesyonel tercümanların çevirisi bu arada Google Translate falan değil.

Ancak kafamda şunu oturtamadım. Örn: abcproduct.com sitesi bizim sitemiz olduğunu varsayalım giren kişi ilk girdiğinde İngilizce açılacak sonrasında üstten örneğin Rusça'ya tıkladı bu durumda sizce en iyi yapı hangisi olur;

ru.abcproduct.com

abcproduct.com/ru

Bir de bu işi ücreti karşılığında yapabilecek böyle bir referansı olan kimse var mı?

Dil yönlendirmelerini statik yapmak yerine tarayıcı diline göre yönlendirme yapılması daha uygun olur kanısındayım.Diğer diller için uygun hreflang işaretlemeleri de yapılır sorunsuz olur. Subdomain olarak kullanmaktansa altklasör daha mantıklı bir seçim olur.(Standart ürün tanıtımı için bunu belirttim daha kapsamlı bir süreç tüm dillerde sıralama ve anahtar kelime rekabetine girileceği, her dil için seo çalışması yapılması vb durumlar varsa farklı değerlendirilebilir.)Ayrıca ülke uzantılarında birçok ülke belge talep ediyor o yüzden herbir uzantıyı alamayabilirsiniz.

ZzZzZzZ...!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patata
    patata's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sana kalmış nasıl olacağı;

kayak.com.tr

kayak.de

var mesela; ama kimisi de /de /en yapıyor. -> çok lüzumsuz.

Kimisi de (mesela ben) hiç birşey koymuyorum. Bastığında dil değişiyor, başka internal linke gitmesine ya da başka domaine adresine gitmesine gerek yok. Facebook da böyle.

Ha istersen sub domain de yaparsın. Ama ben dil için bunun çok aptalca olduğunu düşünüyorum. -> çok lüzumsuz.

Eğer içerik aynıysa benim yöntemimi öneririm ya da kayak.de nin metodunu. Çünkü com global bir domain ve her ülke arama sonuçlarında çıkarsın, öte yandan ülke bazlı domainlerde de o ülkelerde görünürsün (öncelik olarak).

Tabi ülke bazlı domain'leri almak için çeşitli belgeler sunman gerek.

patata tarafından 25/Ağu/17 09:59 tarihinde düzenlenmiştir

Tahtam eksik
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Tek sayfa olacak bir site için ben olsam abcproduct.com/ru  şeklinde yapı kullanırdım.  Eğer büyük bir organizasyonsa veya ileriye dönük olarak ciddi bir büyüme planı varsa ülkelere göre domain alıp abcproduct.ru şeklinde kullanırdım.

Açılış dili olarakta varsayılan olarak tarayıcı dilini alır onu kullanırsın. Kullanıcı isterse değiştirir.

Orta düzey php bilgin varsa kendinde yazabilirsin.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    patata bunu yazdı

Ha istersen sub domain de yaparsın. Ama ben dil için bunun çok aptalca olduğunu düşünüyorum. -> çok lüzumsuz.

Hocam dil değiştiğinde url de değişmez ise Google o sayfanın sadece default dilini index eder.

Eğer    dil değiştiğinde url de değişir     ise Google'da o sayfanın her dilde olanı index edilmiş olur.

Lüzumsuz diyemeyiz 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kenan_tok
    kenan_tok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Tabi sen Google'a dili nasıl değiştireceğini gösterirsen o zaman N-P. 

<a href="/dildegistir?dil=en" title="Change Language to English">EN</a> tarzı şeyler lazım. Google botlarının bu linki takip edeceği garanti mi?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek
    kenan_tok bunu yazdı
    patata bunu yazdı

Hocam dil değiştiğinde url de değişmez ise Google o sayfanın sadece default dilini index eder.

Eğer    dil değiştiğinde url de değişir     ise Google'da o sayfanın her dilde olanı index edilmiş olur.

Lüzumsuz diyemeyiz 

Aradığım cevaplardan biri buydu aslında Google'da ilgili dilde ulaşılabilir de olmak istiyorum tabiki. O zaman sanırım en iyisi bu olacak gibi.

ABC.com/en

ABC.com/ru

ABC.com/fr gibi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı
    Ozden bunu yazdı

ru.abcproduct.com

abcproduct.com/ru

Dil yönlendirmelerini statik yapmak yerine tarayıcı diline göre yönlendirme yapılması daha uygun olur kanısındayım.Diğer diller için uygun hreflang işaretlemeleri de yapılır sorunsuz olur. Subdomain olarak kullanmaktansa altklasör daha mantıklı bir seçim olur.(Standart ürün tanıtımı için bunu belirttim daha kapsamlı bir süreç tüm dillerde sıralama ve anahtar kelime rekabetine girileceği, her dil için seo çalışması yapılması vb durumlar varsa farklı değerlendirilebilir.)Ayrıca ülke uzantılarında birçok ülke belge talep ediyor o yüzden herbir uzantıyı alamayabilirsiniz.

daha önce konusunu açtığım bir site için @telekom un yardımları ile tarayıcı diline göre yönlendirme yapmıştım alt klasörler açıp, ancak onun şöyle bir eksisi var siteye ilk girişte 4-5 sn lik bir geçikme oluyor. Kullanıcı deneyimi olarak beni rahatsız ediyor açıkçası.

sonra şu siteye denk geldim http://www.revenga.com.tr/ adamlar da alt klasör kullanıyor ancak yönlendirme çok hızlı. tarayıcı diline göre değil de çerezlere göre yönlendirme yapıyor galiba ama nasıl yapıyor ben anlamadım kendi yaptığım siteye de yapamadım. Hazır konusu denk gelmişken nasıl yapıldığını bilen bir arkadaş ufak bi anlatım geçer veya link atarsa makbule geçer. Google amcada bir kaç kombinasyon ile arama yaptım ancak başka şeyler çıktı beceremedim galiba.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı
    trooper bunu yazdı
    Ozden bunu yazdı

ru.abcproduct.com

abcproduct.com/ru

daha önce konusunu açtığım bir site için @telekom un yardımları ile tarayıcı diline göre yönlendirme yapmıştım alt klasörler açıp, ancak onun şöyle bir eksisi var siteye ilk girişte 4-5 sn lik bir geçikme oluyor. Kullanıcı deneyimi olarak beni rahatsız ediyor açıkçası.

sonra şu siteye denk geldim http://www.revenga.com.tr/ adamlar da alt klasör kullanıyor ancak yönlendirme çok hızlı. tarayıcı diline göre değil de çerezlere göre yönlendirme yapıyor galiba ama nasıl yapıyor ben anlamadım kendi yaptığım siteye de yapamadım. Hazır konusu denk gelmişken nasıl yapıldığını bilen bir arkadaş ufak bi anlatım geçer veya link atarsa makbule geçer. Google amcada bir kaç kombinasyon ile arama yaptım ancak başka şeyler çıktı beceremedim galiba.

4--5 saniyelik gecikme varsa bir sorun vardır hocam kodlarda vs.  Süre o kadar fazla ki acaba ben mi söylediklerini anlamadım ?

Aşağıdaki gibi bir yapı kurulabilir basit olarak.

<?php
    	ob_start();

function getLanguage() {
    		return substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2);
    	};

function createUrl() {
    		$lang = getLanguage();
    		$homeUrl = $_SERVER['SERVER_NAME'];
    		switch ($lang) {
    			case 'tr':
    				$url = "/tr";
    				break;
    			case 'en':
    				$url = "/en";
    				break;
    			default:
    				$url = "/tr";
    				break;
    		}
    		return $url;
    	};

header('location: '.createUrl());
    	// echo getLanguage();
    	// echo createUrl();

?>

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Hocam site tasarımları çok teferruatlı değilse hem Google'ın tanıyacağı hem de sayfanın yenilenmeyeceği şekilde siteyi yaparım. Özel mesaj ile konuşalım.

Not: Referansım olmadığı gibi tahribattan aldığım 3 projeyi elime yüzüme bulaştırıp mahcup oldum. Tasarımdan yana çok sıkıntılıyım.

iyibu! yeniden..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patata
    patata's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Ozden bunu yazdı
    kenan_tok bunu yazdı
    patata bunu yazdı

Aradığım cevaplardan biri buydu aslında Google'da ilgili dilde ulaşılabilir de olmak istiyorum tabiki. O zaman sanırım en iyisi bu olacak gibi.

ABC.com/en

ABC.com/ru

ABC.com/fr gibi.

Bunun için bu yazıyı okuman yeterli : https://support.google.com/webmasters/answer/182192?hl=en

Tahtam eksik
Toplam Hit: 1992 Toplam Mesaj: 14
web sitesi çok dilli nasıl olmalı?