folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dinlerin İnsanların Temel Korkuları Üzerine Dayanması

Dinlerin İnsanların Temel Korkuları Üzerine Dayanması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı
    Sebnem bunu yazdı

Hocam benim sorunlarım var. Kötü şeylere aşırı yatkınım.

Ama bu sizin inanmayi sağlıyor dediğiniz korkular bende yapay bir vicdan oluşturuyor. Bu vicdan yani din sayesinde korku sonucu oluşan olmasa önümde bir kısıtlama opmayacak ve istediğim şeyi yapabileceğim. Örnek vereyim hayvanları severim ama sevgim onları öldürmem için engel değil. Çünkü onlar ölünce bir şey değişmeyecek. Veya ben bir Hitler veya Stalin olsa idim tüm insanlığı öldürürdum acı cekmemeleri için ama islam dini oldurmeyeceksin dediği için bu türlü isteklerimle başa çıkıp normal hayata karisabiliyorum. 

Din ve beraberinde getirdiği korkular olmasa ben şu an öğretmen vs olamazdım büyük ihtimalle günde 20 hap yutan ve ruh gibi gezen biri olurdum. Bu korkulara bir de bu yandan bak.

din sana öldürme dediği için öldürmüyosan,sen zaten bi katilsin :)

Nasil yani?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

dinlerin sistematiği ve ibadetlerin işleyişini insanın obsesif kompülsif yönü de etkiler. 

insan dinin içine girdikçe ibadetlerin vuruculuğu artar, mesela 5 vakit namaz kılan biri 1 vakit kaçırırsa kafayı yerken hiç kılmayan biri için tamamen önemsiz bir olay gibidir.

tuvalete belirli ayakla girmek, evden belirli ayakla çıkmak, ibadetlerin hepsinin bir düzeni olması insanın takıntı sistematiğiyle uyuşmaktadır ve bu takıntılar gittikçe bağımlılığa dönüştüğü için ibadet süresi artmaktadır.

ayrıca ibadetlerin işleyişindeki takıntı durumu ibadet halinde insanı büyük bir sıkıntıya sokar, insan doğru yapmadığı düşüncesiyle ibadetleri tekrarlayabilir. bu durum gittikçe daha fazla takıntıya dönüşmektedir. din bunun adını şeytan vesvesesi koymuştur.

dolayısıyla insanları dine çekmek için korku vs. gerekebilir, ancak ibadet olayı insan doğasıyla ve takıntı özelliğiyle ilerlemektedir.

hiçbir insan ibadeti fiziksel olarak güle oynaya isteyerek yapmaz, ancak ibadet sonrası gelen rahatlama takıntılı birinin takıntısını gerçekleştirdikten sonra hissettiği tatmin olma duygusuyla birebir aynıdır.

He is finding himself.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

olayları derinlemesine düşünelim, felsefede filozoflar kendinden önceki filozofları yanışlayarak gelir,
    peygamberler ise kendinden önceki peygamberleri doğrular ve kabullenir.
    islamdan önceki bütün dinler zamanla bozularak batıllaştırılmıştır, islam ise bu batılı ortadan kaldırmıştır ama zorla inanacaksın diye bir kural yoktur, kısaca ister batıla inan ister hak olana, inancının sonucu kişinin kendisine aittir.
    islam gerçek anlamda hakikat yoludur, islam dışı dinler ile inançsızlık aynı kefededir, yani batıldır.

bilim sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedir, aynı zamanda bilim geliştikce kendi yanlışlarını ortaya çıkarır.
    oysa 1400 küsür yıl önce gelmiş olan Kuran'da hiç bir hata yoktur.
    bu kitapta anlatılan bilimsel konulardan bazıları, henüz bilimin yeni ıspatlayabildiği yada üzerinde çalıştığı konuları içermektedir.
    sürekli keşifler peşinde koşan bilimin, Kuran'da hiç bir hata bulamayışı, bu kitabın mükemmelliğine, Allah tarafından gönderildiğine dair çok basit bir örnek sayılabilir.
    bunun sonucu, Kuran'ın bilimin ötesinde bir kitap olduğunu kanıtlar ve bütün bunları düşündüğümüzde,
    bu kitabı, okuma yazma bile bilmeyen bir peygamberin uydurmuş olması imkansızdır.

İslam, tamamiyle hayata dairdir, insanın varlık öncesini, var oluşunu, yaşamını ve nasıl yaşaması gerektiğini, ölümünü ve ölüm sonrasında neyin ne olacağı gibi konuları anlatır,
    buna isteyen inanır isteyen inanmaz ama sadece ölüm ve ölüm sonrasına dair bilgileri göz önüne alıp, anlatılan diğer bilgieri hiç düşünmeden, islamın insanların temel korkuları üzerine dayanan bir din olduğunu söylemek mantığa aykırı olur.

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Din olmasa sikimde olmazdı vicdan hak hukuk 60-70 yıllık ömrümde beden dürüst namuslu iyilik yanlısı vsvs davranayım ki?

Başkasının temel hakkı falan filan sebebim ne?

Ben bugün azıcık namuslu azıcık dürüst (şerefli iyiliksever alçakgönüllü vs bilimum iyi olan herşey diyelim) şeklinde davranıyorsan iki sebebi var benden önceki atalarıma yakışır şekilde yaşamak ve müslüman oluşum.

Bu ikisi olmasa cidden kötü biri olurdum eminim kaçarı yok. Bikere kötü olan herşey daha eğlenceli gelirdi bana.

Yani din toplumsal bir gereklilik.

Her ne hikmetse bu sitedeki inanmayanlar çok hümanist davranıyor falan ama daha hayatı boyunca reklam panoları haricinde yazı okumamış ömrü varoşun soğuk sokaklarında tinercilerle it köpek puştla geçmiş insanlar içinde din kavramı olmayınca öyle iyilik perisi mi davrancaklar? 

Ben gayet anlattığım tiplemelerin yanında süt bebesi kalırken bile din olmazsa dehşet saçarım diyorum onlar kim bilir ne yapar.

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Din olmasa sikimde olmazdı vicdan hak hukuk 60-70 yıllık ömrümde beden dürüst namuslu iyilik yanlısı vsvs davranayım ki?

Ben bugün azıcık namuslu azıcık dürüst (şerefli iyiliksever alçakgönüllü vs bilimum iyi olan herşey diyelim) şeklinde davranıyorsan iki sebebi var benden önceki atalarıma yakışır şekilde yaşamak ve müslüman oluşum.

Bu ikisi olmasa cidden kötü biri olurdum eminim kaçarı yok. Bikere kötü olan herşey daha eğlenceli gelirdi bana.

Her ne hikmetse bu sitedeki inanmayanlar çok hümanist davranıyor falan ama daha hayatı boyunca reklam panoları haricinde yazı okumamış ömrü varoşun soğuk sokaklarında tinercilerle it köpek puştla geçmiş insanlar içinde din kavramı olmayınca öyle iyilik perisi mi davrancaklar? 

Ben gayet anlattığım tiplemelerin yanında süt bebesi kalırken bile din olmazsa dehşet saçarım diyorum onlar kim bilir ne yapar.

birader dediğim gibi, seni kötülük yapmaktan alıkoyan şey din ise, sen zaten  kötü birisindir,iyi bir insan asla ne olursa olsun kötülük yapmama konusunda kendine birşeyi şart koşmaz

bugün inandığınız dinin resmen yalan olduğu veya yaratıcının falan olmadığı kesin bir şekilde ispat edilse, herkesin 60 yıl yaşayıp sonra ölüp yok olacağını bilsen hemen kötü şeyleri mi yapmaya başlarsın,insanları  mı öldürürsün,anana bacına tecavüz mü edersin,yapmazsın herhalde dimi :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

birader dediğim gibi, seni kötülük yapmaktan alıkoyan şey din ise, sen zaten  kötü birisindir,iyi bir insan asla ne olursa olsun kötülük yapmama konusunda kendine birşeyi şart koşmaz

bugün inandığınız dinin resmen yalan olduğu veya yaratıcının falan olmadığı kesin bir şekilde ispat edilse, herkesin 60 yıl yaşayıp sonra ölüp yok olacağını bilsen hemen kötü şeyleri mi yapmaya başlarsın,insanları  mı öldürürsün,anana bacına tecavüz mü edersin,yapmazsın herhalde dimi :)

İnsanlık iyiyi ve kötüyü nerden öğrenmiş olabilir sence? Fıtratına uygun olan sana din yoluyla açıklanmış. İyi ve kötü burdan doğmuştur.Yarar iyi ve zarar kötü gösterilmiştir.  Birçok ülkede sosyal hayatı düzenleyen en güçlü kurallar dinden beslenmektedir. 

konuya gelecek olursak bana göre din, insanın acziyetini ve mimarın gücünü gösterdiği için yaşanılır veya dine inanılır. İnsanlık tarihinde hep bu güce tapınılmıştır. Mükemmeli kendisinde barındırana sadece korku ile yaklaşılmaz.Ki dinini hurafelerden arındırıp anlamış kişide yaratanın azametinden duyduğu korkudan başka korku yoktur. İslamiyet için  konuşacak olursak Yunus'un " Bana seni gerek seni" ve Mevlana'nın kendi ölümünü Düğün günü diye tabir etmesi de buna örnektir. Başka kimin ölümü kendisine düğün günü gibi gelebilir ki? Yani sadece korkmak meselesi değil. Akli çıkarımların bir sonucudur bu inanış. Son olarak bir arkadaş insanı tüm dış etkenlerden izole ederek yaşatırsak nasıl olur demiş. Öyle bir şeyi yapıp 30 yaşında dışarı saldığında bu kişi sorgulamaya başlayacaktır. Bütün ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bu dünya ve ben niye varım diyecektir. Ölümün hiçliğe mi yoksa sonsuzluğa mı gittiği hakkında kanaate varınca kendi yolu da çizilmiş olacaktır. Sorgulamak insan beyninin gereğidir. 

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Neden yapmayım? Hayır bunun nedeni de enaz din kadar soyut birşey. Vicdan vs. Ozaman ben de sana vicdan diye bişey yok zengin insanlar fakirleri kandırmak için uydurmuş bak uyuşturucu kaçakcılık fuhuş yaparak zengin oluyorlar diye bi çakarım felsefeyi illaki sen de şaşırırsın :) Sonra 60 yıllık ömrümüz var neden evlenip bi karıya bakıyım deyip onu bunu tavlayıp am üstünde ceviz kırarsın. Sonra yahu neden çalışıyım ki mesele bi şekilde yaşamak değilmi deyip masum veya suçlu onun bunun parasını çalıp rızkını yersin. Sonra bigün birisi gelir ağır bi laf eder onu da hebertirsin ölsün amınakodum diyerekten.

Ha sahi devlet var dimi :) o da hapis cezasıyla korkutuyor insanları. Adaleti her nasılsa müebbetle yargılıyoruz falan halbuki ne gerek var. O insan kötü insandır. Etsin anaya bacıya tecavüz.

Yahu hocam mantıklı düşünürsek dini kurallar devlet töre bilinci varken bile insanlık iyi bir portrö çizmiyor reddediyor çünkü allah aşkına olmasa elimizdeki üçbeş iyiyi de kaybederiz. (insanın kurduğu yasalar da korkutmaya(!) dayalı buda ayrı bir konu. Bu korkutma mıdır değilmidir bilmiyorum ama suçun cezası olmalıydı. Cennet cehennem olmasa suç işlerdim elbette. Sonra zaten cezam yok ne olacak tanrı bana küsecekmi nedir cehenneme gitmiyorum neden dediklerini yapayım? Ha inanırmıydım cennet cehnnem olmasa tabiki inanırdım. Mesele bu bence. Dünyada bi tane polyanna vardı o da tecavüze uğradıktan sonra hayat kadını olmuş öyle bi muhabbet var :) )

iyibu! yeniden..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Bir de şeyh de söylemiş bişeyler de onu okurken tarikat geldi aklıma.

Şuan tarikatta yasaklar kurallar olmasa sikten boktan gülücüklü mülücüklü saçma sapan kategorilerde atıyorum amuda kalkarken ereksiyon oluyorum gibi konular açılır mı açılmaz mı?

Bu konuyu sırf kural var diye açmak ya da açmamak o kişinin kötülüğünü mü gösteriyor?

En basit  20bin ya var ya yok kişiye hitap eden bir web sitesi bile kurallar koyup cezalarla sözde korkutuyorsa bu durum dinde de olması ne kadar yanlış olabilir ki?

Kural ve ceza insan fıtratında hatta beyni olup düşünebilen her canlının fıtratında olan birşeydir. Misalen bi aslana kural ve cezalar koymazsan o aslan sirkte oynamaz seni parçalar. 

Peki o aslan sirkte cezadan korkup da insanları parçalamaması veya bir köpeğin evcilleşince artık saldırmaması aslında o köpeğin veya aslanın kötü birisi olduğunu cezadan korkup da iyilik numarası yapan biri olduğunu mu gösterir?

Tüm bunların cevapları bence dediğin şeyin yanlışlığını gösteriyor

iyibu! yeniden..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

ceza sistemi mantıklı bir sistem, başkasının hayatına kasteden birinin cezalandırılmasına kimse karşı çıkmaz bu yüzden de bu kural onay görür insanlar arasında.

arkadaşın demek istediğini siz anlamıyorsunuz, ben hiçbir ceza sistemi olmasa dahi gidip seni öldürmem. zaten inançsız bir insanım dini konudan böyle bi korkum yok mesela, neden yapmayayım? yanlış olduğunu düşündüğüm için yapmıyorum. senin için doğru gelirse yaparsın, karşılığını da ister başka insanlardan,ister devletten, ister dinden alırsın.

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
Toplam Hit: 1664 Toplam Mesaj: 20