Diyafram Ve Enstantane Ayarı.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba,

Pentax MX analog makinem ile siyah beyaz fotoğraf çekiyorum şu sıralar. Çekim ayarları için bir pozometrem yok ve farazi ayarlarla hareket ediyorum. Bilen varsa yorumları ile beni aydınlatsın lütfen,

Şöyle ki, özellikle dışarıdaki bulutlu gri havayı düşünürsek kullandığım 400 ASA lık siyah beyaz film ile ışık sıkıntısı çektim bugün. Saat 4 civarıydı ve belli ayarlar düşündüm. Akşam üzeri ve bulutlu olan hava beni diyaframda aşağılara çekti ve alan derinliğinin azaldığını bildiğim için oldukça yakın fotoğraflar çektim.

Sigma 28mm ile f: 2.8 ve 1/60 flaş enstantane ile çekime başladım. Çekimleri oldukça beyaz dokularda ve bina çevrelerinde çekmeye başladım fakat, daha karanlık alanlarda da enstantaneyi düşürmeye başladım. En son 1/15 e kadar düştüm. Bu durumdan Kaynaklı olarak makinayı sabit tutmaya Özen gösterdim fakat, bunlar emin olduğum ayarlar değil.

1/15 ens hızı, 2.8 f ile 28mm objektife Çekilen 400 ASA lık bir fotoğraf, akşam üstü olarak düşünülecek bir saatte nasıl çıkar ? Hem diyafram hem de ens hızının düşmesi neye yol açar.

not: Fotoğraflar en fazla 5 metreden çekilmiştir.

teşekkürler

Düzenleme;

Bulunduğumuz mevsim şartlarında, kapalı havalarda denemeler yaparken, düşük diyafram değerleri ve uzun enstantanelerde karşılaşacağım sonuçları merak etmiştim.

Arkadaşlar sonuçları almıştım ama buradan sonuçları bildirmeyi unutmuşum. Aşağıda göreceğiniz üzere, fotoğraflardaki derinlik hissi kaybolmuş fakat gereken ışık yakalanmış. Pozlar çıkmış, problem olmamış çok şükür. Elbette ki bu tür havalarda fotoğraf çekmek pek tatlı sonuçlar doğurmuyor fakat, bu bana göre, bir engel değil. Özellikle 400 ASA'lık bir film ile çok zorlanılabilir. Bir kaç örnekle sonuçları ekliyorum;

Bu arada kamera PENTAX MX kasadır. 1980.
    Film ise FujiFilm 200ASA

NaZi_ tarafından 04/Şub/16 15:21 tarihinde düzenlenmiştir

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Siyah-beyaz fotoğrafta ne olur tahmin edemiyorum şu an ama ben diyafram ve enstantane için yanımda olymus digital makineyi gezdirip ölçüm için kullanıyordum. Onun verdiği ayarlara yakınını makineden ayarlayıp çekiyordum.

Fikir vermesi açısından deneyebilirsin.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Şimdi öyle birşey ki ışık olayı her saatte homojen dağılan bir bulutlu hava yada açık hava. Buna net cevap vermek zor. Ancak o ışık ortamını bilip çekmek lazım ama çok net sonuç olmamakla birlikye. Android ve ios larda pozometre programını google play yada apple stordan indirebilirsin. Ama akşam üstü normal bir ışık ortamında iso 400 lük bir.filmde 2.8 diyframa 1/50 gibi bir estantene normal gibi geliyor. Dahada düşersen fotoğrafta patlama dediğimiz fazla pozlanmadan kaynaklanan beyaz yerler fazla olacaktır. Estnatene ne kadar düşük olursa ışık okadar filme çok düşer. Diyafram ne kadar düşük olursa ışık o kadar çok yerden içeri girer. Bunun artıları eksileri var elbet düşük diyafram alan derinliğini azaltır ışığı çok alır. Portre için ideal. Düşük estantene de ise ışık çok girer içeri fotoğrafa hareket etkisi vermek için bire bir. Yürüyen bir kalabalık. Akan bir trafik için bire bir. Ama düşük enstantene için.diyaframı artırman gerekecek. Düşük diyafram için enstanteneni hızlandıracaksın ki temiz fotoğraf elde edebilmek için. Işığın bol olsun. F2,8 se enstantene 1/50 li bir exif ile iyi kareler elde edersin tabi kesin bişi diyemem çünkü o ışığın içinde olmak lazım. Yada.bir tane kompakt makine al onun.pozlama ayarlarını kullan öğrenene kadar. 

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

En iyi yol deneme yanılma ile bulacağın yoldur. 

Mevzu derin | Papikolas Planet
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

belli bir süre sonra alışırsın hangi ışıkta ne ayarlar kullanacağını rahatlıkla tahmin edebilirsin fakat o zamana kadar pozametre kullanmalısın.

büyük ihtimalle çok sakat durumlar olmamıştır ayarların bahsettiğin ışık şartlarına göre ideal değerler duruyor.

Ayrıca http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web/ Burdaki simulator tahmini bir şeyler çıkarırsın.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    PsychoDawn bunu yazdı

belli bir süre sonra alışırsın hangi ışıkta ne ayarlar kullanacağını rahatlıkla tahmin edebilirsin fakat o zamana kadar pozametre kullanmalısın.

büyük ihtimalle çok sakat durumlar olmamıştır ayarların bahsettiğin ışık şartlarına göre ideal değerler duruyor.

Ayrıca http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web/ Burdaki simulator tahmini bir şeyler çıkarırsın.

Simulator çok iyiymiş hocam. Beğendim. App Store'dan da Light Meter indirdim. Bunlar aklıma gelmemişti benim.

Şimdi telefondan da, bu simulatörden de değerleri girip kontrol ettiğim zaman bir sorun yok gibi görünüyor. Bakalım sonucu ne olacak. Buradan da paylaşırım, değerler ve sonuçlar diye bir ikame elde etmiş oluruz.

Ortalama 4 senedir fotoğraf çekiyorum hocam. Zaten fotoğrafçılığın ilk okulundan başlamak amacı ile alabileceğim en manuel makinayı aldım. Bu gibi değerlere inmek manuel bir makinada büyük risk olduğu için hiç denememiştim. Yani enstantanem 1/125 den, diyaframım f:4'den aşağı inmedi diyebilirim. 

Askerden geldim ve aşırı bir heves ile fotoğraf çekmek istediğimde ise elbetteki bulutlu ve gri bir havaya mecbur kaldım; deneylemek için iyi de oldu aslında. Beni asıl endişelendiren nokta, 400 asalık bir siyah beyaz film ile çalışmış olmam. Zaten karanlık, filmin asa'sı da yüksek olunca tedirgin oldum. 

Bakalım sonuç ne olacak.

Teşekkürler.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Güncellendi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Enstantane , Diyafram açıklığı fotoğrafa düşen toplam ışık enerjisi miktarını belirler

ışığı su gibi ,

diyaframı çeşmenin kesit alanı , gibi düşün

enstanatane ise zaten zaman , çeşmenin açık kalma süresi.. 1/125 1/250 1/500 saniye gibi

Her tam diyafaram stopları arasında diyafram açıklığı 2 kat artar ya da azalır.. f/2,8 in deliği f/4 ün iki katıdır ( f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22.)

şimdi diyelim bir fotoğraf çekecez..  

f/4  , 1/250 pozmetre ışık güzel dedi (film 100ASA)

şimdi diyaframı  1 stop kısarsan ( f/5,6) yaparsan  ışık yarı yarıya azalır bunu dengelemek için süreyi uzatman lazım enstantaneyi ( 1/125 yapmalısın )

iki katına çıkartman lazım ki  önceki ayarla aynı miktarda ışık düşsün 

öncelikle gözünü 100 asaya göre eğit.. 100 asa film kullan..

film kartonlarının içinde zaten yazar genel geçer ayarlar.. diyafram enstantane olarak

soruna gelecek olursak

Hem ens düşürüp hem diyaframı kısarsan  ışık miktarını azaltmış olursun

Ama tabi her şey ışık değildir gölge de lazım :)

yoksa fotoğraf oluşmaz ...

Senin algıladığın fotoğraf ile çektiğn fotoğraf farklıdır çünkü beyin seçicidir.. 

Fotoğrafta ışık gücünün dağılımı önemli.. 

1 ve 3 numaraya bak  gök yüzü patlamış bulutlar var sanırım ordan detay alamamışsın diyaframı kısman gerek

bu sefer de sokak çok kararacak.. yapacak bir şey yok.. birinden birini feda edeceksin, hangisi fotoğraf olarak güzel çıkar denemek lazımdır..

Bir de kullandğın filmler DAY LIGHT yani güneş ışığına ayarlıdır.. floresanda kullanırsan gördüğün gibi saçma bir yeşil çıkar.. akkor lamba sarı sıcak çıkar

Bu da Kadraj Dersi olsun

ltcelik tarafından 05/Şub/16 03:49 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Filmi nerde yıkadınız. Bunlar dia tarayıcı mı yoksa fotoğraf kağıdını mı taradınız.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı

Filmi nerde yıkadınız. Bunlar dia tarayıcı mı yoksa fotoğraf kağıdını mı taradınız.

Filmleri İstanbul Sirkeci'deki Kristal Foto'ya veriyorum hocam. Orada yıkaması yapıldı. Detayı hakkında bilgim yok.

Bu arada Itcelik hocam bilgilendirmeler için teşekkürler. Dengeli ışıkta güzel şeyler çıkıyor aslında ama zor ışıkları çalışmak istemiştim, tamamen manuel bir makine ile pek fazla seçme şansım yok.

Bir kaç tane de güzel ışıkta yaptığım çekimlerden paylaşayım madem;

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamansehri
    zamansehri's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Bu da Kadraj Dersi olsun

Bu fotoğraf kadraj dersi olamaz hocam, çünkü baş boşluğu fazla ve konudaki bayanın arkasındaki adamın kolları tamamıyla duygudaki özlem, hüzün vb. konuları alıp götürmüş. Aynı zamanda kadının baktığı yer fotoğrafa göre olan sol taraftaki boşluk ile sağ taraftaki boşluk aynı. Bu da kadrajının iyi olmadığını gösterir. Fotoğraftaki bakış açısına göre fotoğraf bizi yönlendirmemiştir. Bu benim kadraj hakkındaki fikrimdir.

Kadrajı en iyi olan çekimin 2. fotoğrafın hocam. ;)

Çekimlerin güzel bu arada, seninde söylediğin gibi eğer diyafram olayını halledebilirsen çok güzel fotoğraflar çıkartabilirsin..

Işığın bol olsun,

Saygılarla...

zamansehri tarafından 05/Şub/16 09:44 tarihinde düzenlenmiştir

dün, bugün, iki gün önce ...
Toplam Hit: 2438 Toplam Mesaj: 16
analogcamera pentax