folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Django İle Tanışın - Php Vs Django

Django İle Tanışın - Php Vs Django

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

Bi kere karşılaştırma yanlış. Ya Python,Php karşılaştırması yapsın ya da Django ile Herhangi bir php framework'ü. Elma ile armut karşılaştırılır mı?

Bu arada bir Yii hayranı olarak sizi şuraya yönlendireyim :) http://blog.leehsueh.com/2010/03/django-vs-yii/

django diyorsak python'un en çok kullanılan web framework'ü olduğu için diyoruz. yoksa tabiki farklı şeyler.

ama tabi php ile python'u da kıyaslamak çok mantıklı değil esasında, php belli bir amaca yönelik bir betik dili olmasında karşın python tam donanımlı bir dil. en başta apache'de php için max execution time denen bir olay var ki bu php'yi en baştan öldürüyor. :)

ölçeklenebilir, stabil çalışan, performans sorunları tam anlamıyla çözülmüş uygulama yazmak php'de oldukça zor python'a göre diyebilirim ikisinde de geliştirme yapmış gibi olarak.

. . .. . ... .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Buremba bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

Bi kere karşılaştırma yanlış. Ya Python,Php karşılaştırması yapsın ya da Django ile Herhangi bir php framework'ü. Elma ile armut karşılaştırılır mı?

Bu arada bir Yii hayranı olarak sizi şuraya yönlendireyim :) http://blog.leehsueh.com/2010/03/django-vs-yii/

django diyorsak python'un en çok kullanılan web framework'ü olduğu için diyoruz. yoksa tabiki farklı şeyler.

ama tabi php ile python'u da kıyaslamak çok mantıklı değil esasında, php belli bir amaca yönelik bir betik dili olmasında karşın python tam donanımlı bir dil. en başta apache'de php için max execution time denen bir olay var ki bu php'yi en baştan öldürüyor. :)

ölçeklenebilir, stabil çalışan, performans sorunları tam anlamıyla çözülmüş uygulama yazmak php'de oldukça zor python'a göre diyebilirim ikisinde de geliştirme yapmış gibi olarak.

Ölçeklendirme dedin canımı yidin. Zaten ölçeklendirilmeye ihtiyaç duyan bir yapın varsa bu bir "sistem" olmalı. Ve sistem dediğimiz şeyde zaten birden fazla parçadan oluşur. Ölçeklendirmeyide o kadar büyütmemek gerek PHP'yi application tarafında ele alırsak koy bir tane Session state server, koy 10 tane php sunucu, koy 1 tane load balancer al sana ölçeklendi sistem... (Db'yi hariç tutuyorum)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    Buremba bunu yazdı
    FCN bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

PHP'nin neresinde kod tekrar'ı varmış arkadaş. Yalana bak. Kullanamıyorum diyemiyorda. Nesneye tabanıda var PHP'nin istersen yapısal programlamasıda var istersen framework yada kendi yapılarında MVC side var. Yanlı bir yazı olmuş. Elle tutulur delil olmayan ithamlarla PHP karalanmış. O mantıkla gidersek

ASP.NET MVC Hepsini ezer! Ama bu işler öyle olmuyor işte. PHP de kaynak tonla var. Esneklik hayvan gibi. ASP.NET MVC dede dünyanın en kaliteli IDE si var. Component bolluğu var var oğlu var. Django'nun neyi vaR?

su yoruma katılmamak mümkün değil . 

hız var, stabillik var. component'ten kastın ne bilmiyorum ama aynı mvc dalgası ve esneklik django'da da var.

ayrıca sadece php bilip de arka tarafta neler döndüğünü bilen (tcp, socket falan) bilen adama rastlamadım ben.

PHP nin amacı o zaten TCP soketle niye uğraştırsın insanları. O zaman her boku bırakıp direk ANSI C de kod yazalım madem TCP öğreneceğiz. Network öğreneceğiz veya sistem programlama öğreneceğiz...

Dillerin amaçları vardır. Amacı ortak olan diller karşılaştırılır hocam yanlış yani bu yukarıdaki karşılaştırmalar. Heleki daha geniş kapsamlı python dilinin framework'u ile Betik dili olan php yi karşılaştırmak tamamiyle yanlış.

DrKill tarafından 25/May/13 07:41 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    halat
    halat's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Harika anlatım, ellerine yüreğine sağlık :-)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Buremba bunu yazdı
    FCN bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

PHP'nin neresinde kod tekrar'ı varmış arkadaş. Yalana bak. Kullanamıyorum diyemiyorda. Nesneye tabanıda var PHP'nin istersen yapısal programlamasıda var istersen framework yada kendi yapılarında MVC side var. Yanlı bir yazı olmuş. Elle tutulur delil olmayan ithamlarla PHP karalanmış. O mantıkla gidersek

ASP.NET MVC Hepsini ezer! Ama bu işler öyle olmuyor işte. PHP de kaynak tonla var. Esneklik hayvan gibi. ASP.NET MVC dede dünyanın en kaliteli IDE si var. Component bolluğu var var oğlu var. Django'nun neyi vaR?

su yoruma katılmamak mümkün değil . 

hız var, stabillik var. component'ten kastın ne bilmiyorum ama aynı mvc dalgası ve esneklik django'da da var.

ayrıca sadece php bilip de arka tarafta neler döndüğünü bilen (tcp, socket falan) bilen adama rastlamadım ben.

buyur dostum beni gormemisin demekki bunca zaman. burda cok sey konusulur tartisilir. ama en basit olay sudur ki bir yazilimcinin phpyi ogrenme suresi python u ogrenme suresinden cok daha kisadir. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

PHP nin amacı o zaten TCP soketle niye uğraştırsın insanları. O zaman her boku bırakıp direk ANSI C de kod yazalım madem TCP öğreneceğiz. Network öğreneceğiz veya sistem programlama öğreneceğiz...

Dillerin amaçları vardır. Amacı ortak olan diller karşılaştırılır hocam yanlış yani bu yukarıdaki karşılaştırmalar. Heleki daha geniş kapsamlı python dilinin framework'u ile Betik dili olan php yi karşılaştırmak tamamiyle yanlış.

hocam ben sana ansi c demiyorum sistem programlama demiyorum ama  web uygulaması yazan adam tcp bağlantısı sağlandığında arka tarafta neler yaşanıyor bir zahmet bilsin. bunları bilmeyen adam ne css sprite işini mantıklı bulur, ne loop içinde sql sorgusu yazmaktan çekinir, ne de javascript css dosyalarının neden birleştirip servis edildiğini anlar. velhasıl performans tarzı şeylerde hep eksik bir yanı kalır. olmadan uygulama yazar mı, evet yazar ama ne kadar etkili olur orası tartışılır. zaten php ile python'un karşılaştırılmasını ben de mantıklı bulmuyorum. bkz: "ama tabi php ile python'u da kıyaslamak çok mantıklı değil esasında" http://tahribat.com/Forum-Django-Ile-Tanisin-Php-Vs-Django-178917/2/#2156989

rakkoc bunu yazdı

buyur dostum beni gormemisin demekki bunca zaman. burda cok sey konusulur tartisilir. ama en basit olay sudur ki bir yazilimcinin phpyi ogrenme suresi python u ogrenme suresinden cok daha kisadir. 

hocam profilinde c# c falan yazıyor ben sadece php bilen dedim.

TeRRoR bunu yazdı

Ölçeklendirme dedin canımı yidin. Zaten ölçeklendirilmeye ihtiyaç duyan bir yapın varsa bu bir "sistem" olmalı. Ve sistem dediğimiz şeyde zaten birden fazla parçadan oluşur. Ölçeklendirmeyide o kadar büyütmemek gerek PHP'yi application tarafında ele alırsak koy bir tane Session state server, koy 10 tane php sunucu, koy 1 tane load balancer al sana ölçeklendi sistem... (Db'yi hariç tutuyorum)

tamam hocam istersen yaparsın bu sistemi ben mümkün değil demiyorum. ama çok fazla sorun yaşarsın, en basitinden session data'sını nasıl distribute edeceksin? sonra bu dağınık sistemlerde hiç php kullanan adam görmedim ben senin dediğin gibi, python'da java'da direk standalone paketi çıkartıyorsun sonra diğer sunucularda tek komutla çalıştırıyorsun. ayrıca distributed sisteme ihtiyaç duyan adamın performans sorunu vardır, performans sorunu olan adam da niye gidip en performanssız dili seçsin? (google'da php ve python sunucu performanslarını aratırsan farkı görürsün hocam)

hatırlarsan facebook'un eski zamanlarında sunucu request'i handle edemediği zaman apache direk php kaynak kodunu yanıt olarak dönüyordu falan olay olmuştu hatta o zamanlar. şimdi facebook'un arkaplanında çoğu yerde java var, php olan yerlerde de hiphopphp kullanıyorlar ki direk c oluyor hiphopphp olduğu zaman da zaten.

--

ayrıca ben de uzun zaman php kullandım sadece, bugün bi içerik yönetim sistemi yazmam gerekse gene php kullanırım çok oturmuş yapısı olduğundan dolayı (tonla framework, içerik yönetim sistemleri için özel şeyler falan) ama php başlangıç seviyesinde bir dildir, piyasa dilidir. ben mühendisim/yazılımcıyım diyorsanız başka diller de öğrenmelisiniz bence.

. . .. . ... .
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Beyler tartışmaya mahal yok :D python ve php sever bir insan olarak en azından denenmesi gereken bir framework olarak görüyorum django projesini.Syntax biraz farklı , insanlar değişime kolay alışamıyor ama deneyip araçlarını gördükten sonra tartışılmalı.PHP mi Django mu derseniz herkesin en iyi olduğu dil en iyi bildiği dildir.Php'de MVC yapısı kurulabiliyor çokta sağlıklı işliyor dolayısıyla Django'dan performans bazında eksikleri varsa bile optimizasyonla giderilemeyecek kadar büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Zaten ikisini birbirini piyasadan silmeye çalışan iki rakip gibi görene kadar proje ölçeğine ve yapısına göre ikisini de ayrı ayrı kullanabilecek enstürmanlar olarak düşünmek daha mantıklı.

Ek olarak internette araştırdığım kadarıyla Django versiyonları değiştikçe bir önceki versiyondan çok daha farklı oluyormuş temel bileşenler bu da her yeni versiyonda sürekli yeni yapıya alışmaya uğraşmak demektir (ki bu en sevmediğim şey) bu durum entegrasyonu geciktirir.Php kim ne derse desin öğrenimi ve kullanımı en rahat dildir çok ekstrem bir rakip çıkmadığı sürece basitliğinden ve esnekliğinden dolayı çoğu zaman tercih sebebi olacaktır.

sokoban tarafından 25/May/13 13:51 tarihinde düzenlenmiştir

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    sokoban bunu yazdı

Ek olarak internette araştırdığım kadarıyla Django versiyonları değiştikçe bir önceki versiyondan çok daha farklı oluyormuş temel bileşenler bu da her yeni versiyonda sürekli yeni yapıya alışmaya uğraşmak demektir (ki bu en sevmediğim şey) bu durum entegrasyonu geciktirir.Php kim ne derse desin öğrenimi ve kullanımı en rahat dildir çok ekstrem bir rakip çıkmadığı sürece basitliğinden ve esnekliğinden dolayı çoğu zaman tercih sebebi olacaktır.

hocam makalede bundan bahsediyor makaleye göre konuşuyorum bi değişim olmadığından bahsediyor

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    Ka1nsha bunu yazdı
    sokoban bunu yazdı

hocam makalede bundan bahsediyor makaleye göre konuşuyorum bi değişim olmadığından bahsediyor

Bilemiyorum hocam kullananlar öyle demiş :D ben Django'yu geçen sene kurdum biraz kurcaladım falan ondan sonra bir daha da denk gelip kullanmadım dolayısıyla şimdiki versiyonu yükleyipte aradaki farkları söyleyemem çünkü o kadar net hatırlamıyorum kullanan arkadaşlar aydınlatırsa daha kesin sonuçlara varırız.

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

ilk defa duydum Djangoyu (Filmdeki duyduğumdan sonra ;)) stil itibariyle bayacana sevdim valla. ben genelde html ameleliği yaparım. mantığını bildiğim öğrendiğim o var. onun haricinde phpden az buz çakarım. c/p yapa yapa ufaktan yolumu buluyorum..

lakin bu Django baya hoşuma kaçtı bi ara deniyim de, her versiyonda topyekün değiştiriliyolarsa vay haline.

en iyisi şu bu diyen müritler için diyeceğim; benim paintte yaptığım resmi babam photoshopla bile yapamaz. neden? çünkü photoshop bilmiyor :)

kim bildiği işi yapıyorsa, bildiği dili kullanıyorsa en iyi dil odur agalar, boşuna tartışmayın. ha birinin üstün yanı illaki vardır, ona karşılık diğerinin de onda olmayan başka bir üstün yanı muhakkak olurdu. aksi halde biri php diğeri php2 falan olurdu :)

Toplam Hit: 6211 Toplam Mesaj: 40