folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Django İle Tanışın - Php Vs Django

Django İle Tanışın - Php Vs Django

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    SharpShooter bunu yazdı

ya ama hacılar,

bu test sonuçları çok bir şey ifade etmiyor benim için.

benim business olayları belki çok karmaşık ve işi zorlaştırıyor? belki full cached bi yöntem kullanıcam vs

yani eğer gerçek hayattan kesitler sunarsanız herkes bilgilenmiş olur

mesela en son,

dakikada 8 k request gelen (chat ve mesajlaşma sistemi) asp.net mvc web api ile , redis ve mongo arasında mekik dokuyan sistemim.

amazon large instance da cpu değerlerim ~25

mesela bu sistemi şununla yazsaydın şu kadar olurdu gibi bi tahmini olan var mı? kolay deploy ve development sürelerini katarak

teşekkürler

senin sisteminde anladığım kadarıyla en büyük işi redis ve mongo üstleniyor hocam, asp.net router gibi birşey yani. muhtemelen hangi dili kullandığın çok farketmez, json serialization, multhreading gibi işlemler kullanıyor musun bilmiyorum ama atıyorum önce redis'e yazarsın gönderilen veriyi, sonra mongo'ya asycn request gönderirsin sorgu o requesti beklemeden döner sistemin daha da hızlanır. o süre içinde hiçbir kullanıcının mongo'yla işi olmayacak sonuçta cache olarak redis'ten okuyacak bütün veriyi. bu tarz bi sistemi de php ile yazamazsın çünkü java'daki gibi future'lar python'daki gibi threading'ler yok.

bu arada dakikada 8k request alan proje nedir hocam ayıptır sorması. :)

. . .. . ... .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

O değilde o kullandığınız deyimlerin arada Türkçelerini de yazın da bizde bilgilenek be :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Buremba bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    Buremba bunu yazdı
    SharpShooter bunu yazdı

beyler bu işin raconu

birini överken diğerini itin götüne sokucaksınız.

hepsi kullanılır hepsi güzel teknolojiler. yerine göre kullanmak en mantıklısı.

kimse bana stabileteden bahsetmesin, .net dediğin dil yıllardır var ve sürekli güncelleniyor. iis gibi stabil bir exe ile serve ediliyorlar.

.net ele ayağa düştüğünden, insanlar kötü projeleri örnek alıp .net kötü diyebilir. ama .net çok sağlam götü yasladın mı sorunsuz sistemler yaratabilirsin.

her dilin perfrormans sınırları en son serialize/deserialize düzeyinde sonuna gelecektir. bundan sonrası donanıma bakar.

Django yu bilmiyorum ama sonuçta bir devrim değil.

donanım düzeyinde .net ile yazdığın bir uygulamayı 1 k trafikle götürürken başka bir tekonoloji belki 1.1 k kişi kaldırabilirsin.

yanlışım varsa,django(yada başka bir teknoloji ile) 2k kaldırır şundan dolayı derseniz düzeltin lütfen

şuna bir göz at istersen hocam: http://www.techempower.com/benchmarks/#section=data-r5

asp.net mvc ile mssql 2012 yi secip sonuclara baktin mi ?

burda bahsi gecen db secenekleri icersinde yoklar.

bu sitede birde atlanan su varki bir db'ye baglanmak icin bir suru farkli yontem ve cach algoritmasi olabilir hangisi kullanildi kullanilan kod ne kodda hata varmi yokmu onlari da gormek lazim.

gecen gun sql2012 nin tanitiminda da bu noktalar yuzunden boyle bir grafik cikartmadiklarini anlattilr.

konuda github repository'sinin linki var hocam birçok kişinin katkıda bulunduğu bir proje. web framework'lerini karşılaştırmışlar database ile işleri yok yani o yüzden o noktaya eğilmemişler. ama farklı database kullandıklarında programlama dilne göre farklı sonuçlar çıkacağını pek zannetmiyorum yanlışsam düzelt ama. cache algoritması ve farklı yöntem olayında da cache filan zaten yok performans testi bunlar, farklı yöntem derken portundan socket bağlantısı açıyor database'e, başka bir yöntem var mı ki?

odbc dns oledb adonet gibi terimler senin icin ne ifade ediyor hocam bilmiyorum ama istersen kendin bir provider yazarsin istersen gider onlarca baglanti objesinden birisini kullanirsin.

ki neyi tartisiyoruz .net performans acisindan daha ustun gozukuyor (dedicated makine testlerini gormedim .net'in)

suan vpn den baktim cevre bakanliginda atık takıp sistemi yaptik 2-3k request geliyor suanda islemci kullanimi application machine de 15 ile 18 arasinda db machine de 20-25 arasinda.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

odbc dns oledb adonet gibi terimler senin icin ne ifade ediyor hocam bilmiyorum ama istersen kendin bir provider yazarsin istersen gider onlarca baglanti objesinden birisini kullanirsin.

ki neyi tartisiyoruz .net performans acisindan daha ustun gozukuyor (dedicated makine testlerini gormedim .net'in)

suan vpn den baktim cevre bakanliginda atık takıp sistemi yaptik 2-3k request geliyor suanda islemci kullanimi application machine de 15 ile 18 arasinda db machine de 20-25 arasinda.

hocam ne .net biliyorum ne de microsoft teknolojilerine dair birşey biliyorum o yüzden pek birşey diyemeyeceğim .net konusunda. :)

o teknolojiler de microsoft'un gibi gözüküyor, tamamen ayrı bir process'te çalışan bir uygulamaya socket apilerini kullanmadan nasıl bağlanıyor çözemedim, native api diyor gene alt tabanında socket vardır diye tahmin ediyorum ama pek araştıramadım açıkcası yarın finalim var onun derdine düştüm. :)

ama konumuz php ve diğer diller üzerineydi nerden .net'e geldik anlamadım.

. . .. . ... .
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Hortlatmak olucak ama ingilizcesi olanlar için

http://www.quora.com/Programming-Languages/Which-should-I-learn-Python-or-PHP

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    NmC bunu yazdı

Bi kere karşılaştırma yanlış. Ya Python,Php karşılaştırması yapsın ya da Django ile Herhangi bir php framework'ü. Elma ile armut karşılaştırılır mı?

Bu arada bir Yii hayranı olarak sizi şuraya yönlendireyim :) http://blog.leehsueh.com/2010/03/django-vs-yii/

bunu soylemeye gelmistim,

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Ka1nsha bunu yazdı

“PHP bir dil, Django bir çatı; elmalarla elmaları karşılaştıralım” diyebilirsiniz. Ama PHP hiçbir zaman gerçek bir dil olarak tasarlanmadı. Web uygulamalarına yönelik işleri çözmek için geliştirilen, C ‘den Perl ‘e birçok farklı dilde yazılmış kütüphane’yi bir araya getiren bir birleştirici oldu. Herkesin ihtiyaç doğdukça yeni özellikler eklemesiyle bugünkü tutarsız kargaşa yaratılmış oldu.

Şöyle  yazmış :) 

bence siktirsin gitsin, django guzel olabilirde ilkokul cocugu gibi bunu yazan herif amk

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

eski bir yazı zaten hocam :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    Buremba bunu yazdı

en başta apache'de php için max execution time denen bir olay var ki bu php'yi en baştan öldürüyor. :)

Bu Max Execution time olayı, paylaşımlı serverlerde performans adına alınmış bir önlem olamaz mı?

Tek bir serverde tek bir uygulamaya ait bir PHP scriptinin çalışma süresini istediğiniz an değiştirebiliyorsunuz zaten...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
Toplam Hit: 6210 Toplam Mesaj: 40