folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Döviz Kazanmak İçin Ne Yapmalı, Neler Yapıyorsunuz?

Döviz Kazanmak İçin Ne Yapmalı, Neler Yapıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Freelancer işi için Upwork, fiverr gibi siteler mevcut ama sizce hangi alana yatırım yapmalı, hangi alanda uzmanlaşmalı?

İllaki Upwork gibi siteler de olmayabilir, uzaktan tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışabileceğim yerler de olur.

Hacker News gibi sitelerdeki ilanlara günlük olarak bakıyorum ama benim arayışım önce eğitimini alıp sonra kazanacağım sektörlerde, yani biraz geleceğe bir kurşun atıyoruz.

Bu bağlamda masaüstü - mobil oyun geliştirme, mobil uygulama (hangi dil?), gömülü sistemler, python, .net core, c# ya da büyük firmaların kullandığı SAP gibi yazılımların belli modüllerinde uzmanlaşıp danışmanlık hizmeti vermek…?

Öğrendiğim alanda elbette kendimi geliştirmeye devam edeceğim ama frontend gibi her gün yeni bir şeylerin çıktığı bir alan beni yorar. Tercihen öğrendiğimin ekmeğini daha uzun süre yiyebileceğim bir alan arıyorum (varsa). Kısacası istediğim şey, işin hakkı neyse vermek ve karşılığını almak (mümkünse döviz olarak).

Öyle hemen armut piş ağzıma düş gibi bir beklentim de yok. 2-3 yıl, gerekirse 5 yılımı verip bir alanda uzmanlaşıp döviz kazanabileceğim alanları araştırıyorum. Gerekirse tavsiye edeceğiniz ücretli eğitimlere de katılabilirim, faydasını göreceksem üniversiteyi bile tekrardan okurum.

Yurtdışına çıkış şansım var ama hanım kürkçü dükkanında takılmak istiyor, güvenli  bölgesinden çıkmak istemediği için yurtdışına iş yapan Hintliler misali bir yaşam deneyeceğim.

Hali hazırda aç bırakmayan (şimdilik) bir işim var, bu işi sürdürürken ek gelir getirebilecek alanlara bakıyorum. Kazanacağım tutarın miktarına göre tüm mesaimi yeni alanda harcayıp tam zamanlı işim haline getirebilirim.

Hep öyle soru sormakla olmaz biraz da yaptıklarımı yazayım:

-> Sıfırdan Web uygulaması yaptım, kullananlar beğensede pazarlamayı beceremedim.

-> Kendi ürünümü pazarlayamayınca piyasada tutmuş web tabanlı sistemlere eklenti - modül geliştirdim, yer yer getirisi olsada verilen emek gelir dengesinin orantısızlığından bu da gol olmadı.

-> Construct ile mobil oyun geliştirdim ama sanırım benden başka oynayan olmadı :)

-> Sunucu optimizasyonunda çok spesifik olmayan işleri yaptım.

vatandaşa kafam girsin!..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

devopscular paraya para demiyor diyolar, bi goz at hacim

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

vallaha ben hiç bişi yapmıyorum.

hatun yurtdışına çeviri yapıyor para geliyor ben yiyorum :D

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

scriptini yaz,

dokumantasyonunu hazirla,

codecanyon'a koy.

15$'a koyup 50 tane satsan 750$ yani 10k para yapiyor :S

orn: https://codecanyon.net/item/perfex-powerful-open-source-crm/14013737

2015-2021 arasi, (59*14800) usd kazanmis adam. 12.046.911,70 Türk Lirası yapiyor guncel kurla.

end tarafından 09/Ara/21 15:04 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Valla yurtdışında iş bakıyorum, her an size singapur veya dubai'den yazabilirim

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    end bunu yazdı

scriptini yaz,

codecanyon'a koy.

40% falan komisyon var

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

sql injection'a meraklı olduğunu hatırlıyorum sanki,hacklink işine girebilirsin.

..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Okuduğumdan anladığım kadarıyla uygulamanın kodlanması, çalışacağı sistemin hazırlanması, ayağa kaldırılması ve takibi (güncelleme, güvenlik vs.) gibi işler devops ile ilişkilendirilmiş. Eğer öyleyse uzun zamandır tüm işlerimi o şekilde yapıyorum zaten. :) Tek sıkıntı hep bireyseldim, tüm iş (amalelik) bana ait olduğu için çoğul ortamda süreç nasıl yönetilir onun hakkında bir tecrübem yok. Devops'u daha ayrıntılı inceleyeceğim, teşekkür ederim.

abdullahazad bunu yazdı

vallaha ben hiç bişi yapmıyorum.

hatun yurtdışına çeviri yapıyor para geliyor ben yiyorum :D

Bizimki de İngilizce öğretmeni :)

Önceliğim biraz daha kalifiye işler, makale kısmına hobi olarak eğilebilirim, Yapacağım site de muhtemelen cyberciti.biz tarzı linux komutlarının kullanımı gösteren ya da işe yarar basit bash script'lerin paylaşıldığı bir yer olur. Fikir için sağ ol (hanım duymasın :) ).

end bunu yazdı

scriptini yaz,

codecanyon'a koy.

orn: https://codecanyon.net/item/perfex-powerful-open-source-crm/14013737

2015-2021 arasi, (59*14800) usd kazanmis adam. 12.046.911,70 Türk Lirası yapiyor guncel kurla.

Aklıma estikçe codecanyon, themeforest'ta çok satanlara bakıp hayal kurduğum oluyor. :)

Codecanyon özelinde şöyle bir sıkıntım var; ne üreteceğimi bilmiyorum, insanların neye ihtiyacı var kestiremiyorum. Benim ihtiyaçlarım muhtemelen kimsenin s.kinde değil ya da çok küçük bir azınlığın ilgilendiği konu oluyor. Şöyle request.codecanyon.com gibi bir yer olsa fena olmazdı (Hintlilere yasaklı olsun ama).

Misal şu sıralar yapmayı düşündüğüm şey centminmod tarzı bir bash script ama raspberry pi'ler için; daha basit, apache - php - mysql, site ekle çıkar, belki 1-2 script'i konsoldan kurma. Şimdi bu kaç kişinin ilgisini çeker ki? :/

Teşekkür ederim.

sandman bunu yazdı

Valla yurtdışında iş bakıyorum, her an size singapur veya dubai'den yazabilirim

Hocam, mesajlara yazdığın cevaplardan alanında kendini iyi geliştirdiğin belli oluyordu. Açıkçası sen yurtiçinde kaldıkça emeğinin karşılığını alabilenler var diye düşünüyordum. Hakkında hayırlısı olsun..

Peki benim durumuma yönelik olarak verebileceğin bir tavsiye var mı? Misal finans sektöründe senin kabul edebileceğin bir junior'da bulunması gereken özellikler neler (yaş hariç :) )?

Realist bunu yazdı

sql injection'a meraklı olduğunu hatırlıyorum sanki,hacklink işine girebilirsin.

O konuda da pek bir yetkinliğim yok ama şu zamana kadar legalden kazandığım 1'se illegalden kazandığım 99 olmuştur, ister şans de ister sabır istersen de azim...

Güvenlik alanı hep hoşuma gitmiştir, sürekli de okurum - takip ederim ama uzmanlaşma, paraya çevirme yol haritasını nasıl çizeceğimi bilmiyorum.

vatandaşa kafam girsin!..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Yazılımcıyız eyvallah ama gir bakalım freelancer.com'a hiç iş alabiliyor musun? Ancak çok iyi bir portfolyo ve en düşük fiyatı verirsen anca alırsın. (istisnalar kaideyi bozmaz) Onun dışında Türk sitelerde daha çok imkan var gibi geliyor bana. Aksi görüşü olanlardan yorum alabilirim. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    telekom bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Okuduğumdan anladığım kadarıyla uygulamanın kodlanması, çalışacağı sistemin hazırlanması, ayağa kaldırılması ve takibi (güncelleme, güvenlik vs.) gibi işler devops ile ilişkilendirilmiş. Eğer öyleyse uzun zamandır tüm işlerimi o şekilde yapıyorum zaten. :) Tek sıkıntı hep bireyseldim, tüm iş (amalelik) bana ait olduğu için çoğul ortamda süreç nasıl yönetilir onun hakkında bir tecrübem yok. Devops'u daha ayrıntılı inceleyeceğim, teşekkür ederim.

devopscu = sistemcinin cloudda çalışanı

aws nin google cloudun falan beleş dersleri var onları izlersen baya geliştirirsin kendini, elinde biraz para geçince de parasını verir sertifikasını alırsın

geçenlerde redditte gördüğüm bi yorumu söyliyim : "linkedine devops la ilgili bişey yaptığımı yazmıyorum cünkü günde bin tane iş teklifi geliyo, uğraşamıyorum"

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Bence sistemciler yavaştan devops'a geçmeye başlayınca bu furyada azalmaya başlayacak.

Kendini kanıtlayan developerlar bir süre sonra tek client'a çalışmaya başlıyorlar gördüğüm kadarıyla.

samato tarafından 09/Ara/21 18:17 tarihinde düzenlenmiştir