folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Döviz Kazanmak İçin Ne Yapmalı, Neler Yapıyorsunuz?

Döviz Kazanmak İçin Ne Yapmalı, Neler Yapıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Yazılımcıyız eyvallah ama gir bakalım freelancer.com'a hiç iş alabiliyor musun? Ancak çok iyi bir portfolyo ve en düşük fiyatı verirsen anca alırsın. (istisnalar kaideyi bozmaz) Onun dışında Türk sitelerde daha çok imkan var gibi geliyor bana. Aksi görüşü olanlardan yorum alabilirim. 

Freelancer ya da Upwork'ü şimdilik uzaktan takip ediyorum, henüz bir başvurum olmadı ama Reddit'te yazdığım yorumlardan bana ulaşıp önce özel mesajla soru sormaca ardından işi bana paslayanlar oluyor. Herhangi bir portföy göstermedim, yapacağım işe göre TR şartları için ucuz da bir fiyat söylemedim (İngiltere'ye göre muhtemelen ucuzdur), istisna da değildir; bu şekilde gelen ilk kişi değil sonuçta.

Zaten bu konuyu açmaya dünkü bir Reddit muhabbeti sonrasında karar vermiştim, hem kendimi geliştirebileceğim yeni bir alan hem de yeni bir pazar arayışına girdim. Neyse işi alacağım belli değildi ama bugün anlaşmaya vardık, adam Western union'la 400 Pound'u yolladı. 

Dinlediğim podcast'lerden birinde de "birlikte ihracat" diye bir gruplaşmadan bahsedip bu elemanlarında Upwork'ü anlatmalarını dinlemiştim, epey bilgilendirici olmuştu. Umutsuzluğa kapılmamak lazım diye düşünüyorum, ben bu cahilliğimle iş alabiliyorsam siz kendi kendinize engel oluyorsunuzdur bence.

Yorum için teşekkürler.

@yolbulucu eyv. hocam, bilgilendirme için teşekkür ederim.

samato bunu yazdı

Bence sistemciler yavaştan devops'a geçmeye başlayınca bu furyada azalmaya başlayacak.

Kendini kanıtlayan developerlar bir süre sonra tek client'a çalışmaya başlıyorlar gördüğüm kadarıyla.

Freelancer olarak işini düzgün yapıp bir noktadan sonra birkaç yerde yarı zamanlı çalışan kişilerin tecrübeleri denk gelmeye başladı. Sanırım alan memnun satan memnun..

Buradaki tek problem saat dilimi oluyormuş, tavsiye olarak +-1 saat diliminden iş almaya çalışın diyorlar.

vatandaşa kafam girsin!..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek

Piyasanın eksikliklerini düşünerek scriptler yazılımlar yaparsan çok satabilirsin diye düşünüyorum. Şöyle ki 

Ufak bir işletmeye teknik servis takip yazılımı yapıp satsan yıllık ücret olmasa tek ödemelik ama güncellemesiz belli bir sürede bakım onarım hizmetini versen.

Fotoğrafçılara otomatik yedeklemeleri yapacak bir sistem üretsen ama bialin bile yapabileceği tarzda.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

2012-2016 arası paypal Türkiye de aktif iken çok güzel euro ile para kazanıyordum 

Çeşitli ürün lisanslarını toptan ucuza alıp perakende satıyordum. 

Bir gün birileri paypala sktr çekti 

Benim de işim bitti çünkü müşteri potansiyelimin yüzde 90ı sadece paypalı ödeme aracı olarak kullanıyordu.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

Upwork üzerinden mühendislik tasarım işleri alıyorum, açıkçası mevcut maaşımdan daha fazla kazancım sağlıyor, ortalama aylık 1.5-2k$ arası iş geliyor, ama gecemi gündüzümü vermek zorunda kalıyorum, haftasonu bile çalışıyorum, çok yorucu oluyor, her işi kabul etmemek lazım, bazen kendimize de zaman bırakmak gerek :/ freelance işlerinde musterin memnuniyeti çok önemli, eğer müşteriyi memnun ederseniz, sonraki işleri de size veriyor, böylece network yapmış oluyorsunuz, hatta sabit yıllık sözleşme yapanlar da var, açıkçası gelecek bu yönde, artık iyi mühendis ve tasarımcılar, şirketler altında çalışmak yerine, freelance olarak çalışacak veya danışmanlık hizmeti verecek, olması gereken de bu, ama henüz rakamlar Avrupa'da rahat yaşamaya yetecek seviyede değil benim için yada ben çok ucuza çalışıyorum :D

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi