folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dövüş Sanatları İçin Öneri

Dövüş Sanatları İçin Öneri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    Tamamdır arkadaşlar seçimimi karateden yapıyorum
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

CipriX

hata sende veya bende değil, heryer yanlış ve farklı bilgi.

senin demek istediğini anladım.

ama senin mantıkla gidersek olay şudur;

bir yakınım geçen senelerde Çin'e gitti. Orada bu kavramları bir tapınakta sormuş. Aldığı cevaplar şöyle;

kung fu ; bilge kişi demektir

wushu ; hayatta kalma yöntemleri gibi bir anlama gelir, ıssız bir ormanda hiçbirşeyin olmadan yaşayabilmek mesela.

sando : hayatta kalma yöntemleri içerisinde dövüş tekniklerine denir

bildiklerimizden ne kadar da farklı değil mi =)

oysa dünyada kung fu nedir wushu nedir? sando da kung funun bir çeşidi olarak geçer.

Ben de düşündüm ve karar verdim, bu kavramları Çin'deki haline getirmenin bi imkanı yok, o zaman dünyada kullanılan söylemleri kullanmak zorundayız. yoksa hibirşey ifade edemeyiz. 

Seni ise orijinali ve dünyadaki söylemi arasında bir yerde ifade ettin. anlatmak istediğini son mesajından sonra anladım. teorik oalrak söylediklerin çoğu açıdan doğru ancak tarihi doğrular bunlar. ve şu an pratik olarak kullanılan doğrular değil maalesef. bugün kimseye kung fu bilge kişi demektir ve dövüş değil bütün bir yaşama kavramını içerir diye alatamazsın. "kung fu yapmak" teriminin bile kökten yanlış olduğunu anlatamayız.

yani sonuç olarak pratikte wushu diğer yüzlerce stil gibi kung fu stillerinden biridir deyip geçebiliriz. pratikteböyledir çünkü. tarihi gerçekleri de senin benim gibi ilgili birkaç kişi bilir.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnTiSoZeL
    AnTiSoZeL's avatar
    Erkek

Gündemdeki dövüş sporlarının özelliği nedir? deneysel olması... Ben bunlardan birini öneririm... Wushu Karate(http://www.karate.gov.tr/) Taekwondo Kickboks Muaythai Boks ...

ondan çıktı buna kaydı falan hikaye...nasıl hikaye?

samuray kılıcı kullanabiliyorum... güzel?

lapada değil insan üstünde çalışıyoruz...arkandan biri saldırdı ne yapacan? 

kunfuda siyah panterin pençesi tekniği var ve o süper ...kungfu da bir sürü stil var... kunfu bilge demek... eeeeee?

hayvandan örnek alınarak yapılan kung fu müsabakaları günümüzde yok.. kung fu daki bu birikim şu anda wushu(ikiye ayılır:Tao ve Sanda&sanshou)'nun tao stilinde sergilenir kungfuyada döğüş sistemi olarak işe yarayan bişey bulunmadığından boks(kısıtlı yumruk) taekwondo&muaythai(tekmeler) güreş(atmalar) kısımları birleştirilerek müsabaka yapılabilecek deneysel bi sistem oluşturulmuştur adı sanshoudur kungfuyla isimleri eşit gibi falan görülüyor ama değil ortadaki kabul görmüş  sistemlerden oluşturulmuş, ortaya karışık bir sistem...

mesela wıngtsun öneren bi arkadaş arkadan saldırsa ne yapacan demiş ? sen önden saldıranın dahi ne yapacağını bilmezken arkandaki için ne kadar şey deneyebilirsin ? müsabakaya çıkmayı düşünen her sporcu, ikili çalışma yapar hemde en ciddi şekilde... lapa çalışmasıda yapar  hıznı kuvvetini dengesini vs geliştirir... bahsettiğin ikili çalışma arkadan biri kollarına sarılacak sen bacağına tepip yüzüne yumruk at  eğil yere at ve boynuna bas! böyle bir şey mi? bunu nekadar ciddi çalışabilirsin bilmem?

dövüş sporu branşlarında deneysel bir dal seçmeni öneririm! sakatlık her sporda bol bol vardır... ancak hikayesel olanlarda değil tabiii!!...ve bu durumlar sana sağlığın için işine yararayabilecek şeyler  öğretir diye düşünüyorum....

karete ye başlamışsın iyi çalışmalar...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek
    sen hatayı bastan yapmıssın be hocam ne dmek boks olmasın :S  boks a git hocam iyidir iyi ha eger ben güzel kungfu hocası bulacam bılıom ben banane banane dıosan bence kacırma :) karateymıs tekvandoymus pehh :S

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizma_coder
    karizma_coder's avatar
    Erkek
    aikido öğren :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

spor olarak değil dövüşcü gözüyle bakalım olaya

1- ayagını iyi kullanamıyorsan durum vahimdir ; ayak elden uzun ve kuvvetlidri bu demek olmuyor ki kik box taki vole tekmelerden at sakın öyle tekme atma en kısa yoldan ve en hızlısından volede ayak C çizer yani hedefe yolu uzatır taekoda hiçbir tekme vole şeklinde ve hantal değildir

2-rakibe boğazını sıkacak kadar elini kolunu kıracak kadar yaklaşmışsan o iş boştur nekadar iyi bilirsen bil el kol yğun do sporları için söylüyorum bunu neden dersen karşıdakinede aynı avantajı vermiş olursun hatta bi tekme koyarsa çuvallarsın ne demiştik  ayak elden uzun

3-tai box demiştim taekoda diz dirsek yumzuk yoktur he müsabaka şartalrında yok diye ögrenmeyelmmi eksik bir olay dır tabiki ögrenecez tai box gördüğüm en tehlikeli ve tahrip gücü yüksek do sanatıdır

4-wusu dedik onda herşey var saten burdanda boğuşma yeteneği edineceğiz sokakta hersey gelir başa

ama iyi bi taekocu yada tai box cuysan boğuşmaya fırsat vermessin verdiysen saten bu işi bilmiyondur anca beş onkişi çullanırsa boğuşma olur orda da taekonun musabaka şartlarında ögretilen teknikleri yetersiz kaldığı için, bi vuruşta yıkmalısın 2 kalkmamalı gırtlak diz kapağı (diz kapağı derken yine kik box cuların diz kapağının arkasına vurdu tekmeden söz etmiyorum direk diz kapağa vurucaksın kırılacak ) vsre fazlasını yazmayalım artık rakip ölebilir ..

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnTiSoZeL
    AnTiSoZeL's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı:
    -----------------------------

spor olarak değil dövüşcü gözüyle bakalım olaya

1- ayagını iyi kullanamıyorsan durum vahimdir ; ayak elden uzun ve kuvvetlidri bu demek olmuyor ki kik box taki vole tekmelerden at sakın öyle tekme atma en kısa yoldan ve en hızlısından volede ayak C çizer yani hedefe yolu uzatır taekoda hiçbir tekme vole şeklinde ve hantal değildir

sanırım sen taekwondo yapıyorsun taekwondoda tekmeler sadece ayağın üstüyle vurulur...mesela parmaklardan kaval kemiğinin başladığı yere kadar olan kısmıyla... thaiboks(muaythai) yada kickboksda vuruşlar kaval kemiği öncelikli olur bunun içinde dairesel bi hareket gerekir ve belden de dönülerek vurulur güçlü bir vuruş çıkar... taekwondoda da kısaca ayaklar yer değiştirir vuruş gene güçlüdür ama ayağın üstüyle vurmak zorunda olduğundan (bahsettiğin gibi en kısa yoldan vuruşu amaçladığından) ayağın metatarsal kemiklerinin dirseğe çarpması ve kırılması çok daha rahat olur..taekwondo maçların da bu sakatlık pek görülmez bunun nedeni düşük gard dövüşmeleridir... Hantal diyorsan buakaw por pramuk maçlarını izlemeni öneririm...

muaythai low kick vuruşları

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı:

CipriX

bir yakınım geçen senelerde Çin'e gitti. Orada bu kavramları bir tapınakta sormuş. Aldığı cevaplar şöyle;

wushu ; hayatta kalma yöntemleri gibi bir anlama gelir, ıssız bir ormanda hiçbirşeyin olmadan yaşayabilmek mesela.

oysa dünyada kung fu nedir wushu nedir? sando da kung funun bir çeşidi olarak geçer.

Ben de düşündüm ve karar verdim, bu kavramları Çin'deki haline getirmenin bi imkanı yok, o zaman dünyada kullanılan söylemleri kullanmak zorundayız. yoksa hibirşey ifade edemeyiz. 

Seni ise orijinali ve dünyadaki söylemi arasında bir yerde ifade ettin. anlatmak istediğini son mesajından sonra anladım. teorik oalrak söylediklerin çoğu açıdan doğru ancak tarihi doğrular bunlar. ve şu an pratik olarak kullanılan doğrular değil maalesef. bugün kimseye kung fu bilge kişi demektir ve dövüş değil bütün bir yaşama kavramını içerir diye alatamazsın. "kung fu yapmak" teriminin bile kökten yanlış olduğunu anlatamayız.

yani sonuç olarak pratikte wushu diğer yüzlerce stil gibi kung fu stillerinden biridir deyip geçebiliriz. pratikteböyledir çünkü. tarihi gerçekleri de senin benim gibi ilgili birkaç kişi bilir.

bu herif işi bilior :D kung-fu yap hocam karate falan hikaye...

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CipriX
    CipriX's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı:

CipriX

eyvallah hocam anlamışsın beni bende seni anlıyorum.. ben bu işe spor gözüyle bakmıyorum inş ilerde bu sanatı devam ettireceğim ve yapabildiğim kadarıyla bende öğretmeye çalışacağım.. eskişehirdesin sanırım sende orda görüşmek dileğiyle.. beraber chi sao çalışırız ilerde (:

if else while vs.
Toplam Hit: 7572 Toplam Mesaj: 50