folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Düşüncelerim

Düşüncelerim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Konuyla ilgili yorum yapmayacağım ama söyleyeceğim şudur ki ; Bu gibi düşüncelerin açıklaması insana her zaman zarar getirir. En yakınların bile sana ön yargıyla yaklaşabilir. Çok yakın olduklarına veya senin gibi düşündüğünü hissettiklerine açabilirsin bu konuyu. Yoksa arkadaş arasında din ile başlayan bir sohbetten kimseye hayır gelmez hoca.

Hoşlandığın kıza söylersin kaşarın önde gidenidir ama korkar senden dini bilgini yoklamaya kalkar. En kişiliksiz adamlar bile paygambervari konuşmalar yapmaya kalkarlar. Bu konuyu eşik altına it bence. 

Bu konuda geçen bazı muhabbetlerden aktarmalar yapmak isterdim ama ne yeri ne zamanı. Bu konuyu dillendirmeye devam edersen, senin beynin yıkanmışçılarla ve tamam inanma ama yine de camii ye git diyenler çıkar karşına sürekli. Bu kadar insan mal bi sen akıllısın diyenden geçilmez etrafın salla.

Hatta son zamanlarda ben bu konuda en yakınlarımla bile konuşmak istemiyorum. Adam inancıyla mutlu bir şekilde ne gerek var ki başka birşeye zaten din hayatımızda ne kadar yer teşkil ediyor. Konuşmalarımız sonucu 2-3 tane deist olan arkadaşım oldu belki bunun suçluluğudur üstümde ki. Kimsenin gerçeği bilemeyeceği bir dünyada gerçek hakkında atıp tutmak yavşaklık gibi gelmeye başladı.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

CasTeaL bunu yazdı:
    -----------------------------

tosun bunu yazdı:

"1 saniye düşünsenize hayatınızın tamamını kapsayan bir iş yapıyorsunuz ve maaşınızın öldükten sonra banka hesabınıza yatıralacağı söyleniyor"

Herkes inancı doğrultusunda bu cümleyi inceler,kurcalar ve anlam çıkartır hocam 

Mesela ben şöyle açıkliyim sana . 

Yardıma ihtiyacı olan birisini gördüm ve ona elimden geldiği kadar yardım ettim.Bunun sonucunu bahsettiğin gibi bir zamanda almıyorum ben.İnan ki samimi olarak söylüyorum,mutlaka ama mutlaka bana zor anımda ya da yardıma ihtiyacım olduğu bir anda  her neyse karşıma çıkıyor,geri dönüş yapıyor.1 ay ya da 1 yıl sonra zamanın önemi yok.

Kısacası şu - Karşılığı , öldükten sonraya bırakılmıyor 

Hocam, iyiliğine ilahi karşılık olarak tasvir ettiğin olay zaten her zaman ihtimali büyükte olsa küçükte olsa olması mümkün olan bir olay olur.

İp burada kopuyor zaten, örneğin bir bacağı olmayan birinden yaptığı iyiliğin karşılığında olmayan bacağının yeniden çıktığını gördün mü ?

Bu örnekte anlatmak istediğim bunu olma olasılığı hiç bir zaman yoktur fakat o "yardım" olarak nitelendirdiğin olayların büyükte olsa küçükte olsa olma olasılığı her zaman vardır. Sen allaha bağlarsın, başka biri putuna bağlar başkası kutsal ineğe bağlar. 

Neye inanırsan o olur.Ben en doğru olana inanıyorum onun sonuçları oluyor.
    Ayağı olmayan bir adamın ayağı neden yok ? Doğuştan mı yoksa kaza sonucumu ?  
    Ayağı olmayan bir adam iyilik yaptı diye ayağı yerine gelcek diye birşey olabilir mi sence?Senin inancında böylemi oluyor , olmuyor.
     Son cümlen zaten herşeyin açıklamasını içinde barındırıyor.
    Ben Allaha inanıyorum çünkü herşeyin ondan geldiğini inanıyorum.
    Putuda , ineğide Allah yaratmamış mı ?Ben neden gidip sütünü içtiğim,yağını yediğim ineğe inanayım ki  ya da cansız hiçbir değeri olmayan puta tapayım ki?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamazingo
    zamazingo's avatar
    Erkek

hocam acmayın soyle sacma sapan konular herkes kendi yolunu çizer neye inanmak yada inanmamak istiyorsan onu yap ama saçma sapan konular açıpta milletin kafasını karıştırma ama sunu unutma  'Ya Varsa '

Yol Güzeldir. Odak Bilgi İşlem
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

zamazingo bunu yazdı:

hocam acmayın soyle sacma sapan konular herkes kendi yolunu çizer neye inanmak yada inanmamak istiyorsan onu yap ama saçma sapan konular açıpta milletin kafasını karıştırma ama sunu unutma  'Ya Varsa '

düşünce özgürlüğü var bu forumda hocam, senin "saçma sapan" söylevin ne kadar yazılabilirse onun yazısıda okadar yazılabilir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

@Frank

Hocam sadece namaz ibadeti ile harcadığın zamanı hesaplama, eğer bir allaha içten inanıyorsan yaptığın her işte, aldığın her kararda onun emrettiklerinden bir parça olacaktır. Dolayısıyla 24'te 1'ine tekabül ediyor demek doğru olmaz.

Ayrıca demişsinki iyiliği emrediyor bunda kötü olan nedir ? Sonuçta iyiliği emretmesi onun kutsallığını kanıtlamaz. Kutsallığın doğruluğu, emrettiği iyiliğe göre ölçülemez.Misal eğer öyle olsaydı insan hakları beyannamesi kutsal sayan ve kutsallığının yüzde yüz doğru olduğunu yazdığı iyi maddelerden gelmiş olduğunu belirten ve buna inanan insanlar olurdu. 

( Hocam eksik cevaplar vermiş olabilirim tüm arkadaşa cevap verebilmek için hızlı ve kısa yazmaya gayret ediyorum, atladığımı düşündüğün bir nokta varsa tekrar belirtirsen cevap veririm. )

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamazingo
    zamazingo's avatar
    Erkek

yasak hocam dınle alakalı konu ozgur bir forum tamam adam dınle alakalı yazmıs

Yol Güzeldir. Odak Bilgi İşlem
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

tosun bunu yazdı:

Ayağı olmayan bir adam iyilik yaptı diye ayağı yerine gelcek diye birşey olabilir mi sence?Senin inancında böylemi oluyor , olmuyor.

Son cümlen zaten herşeyin açıklamasını içinde barındırıyor.

Ben Allaha inanıyorum çünkü herşeyin ondan geldiğini inanıyorum.
    Putuda , ineğide Allah yaratmamış mı ?Ben neden gidip sütünü içtiğim,yağını yediğim ineğe inanayım ki  ya da cansız hiçbir değeri olmayan puta tapayım ki?

Neden olmasın hocam ? Çünkü öyle birşeyin gerçekleşme ihtimali hiç yoktur değil mi..

O örneği vermekte ki amacım, zaten olabilme ihtimali olan şeylerin kendiliğinden gerçekleştikten sonra ilahi bir güce bağlanması. Sen allaha bağlıyorsun bunu allah yaptı diyorsun, ben zeusa bağlasam bu ihtimali zeus gerçekleştirdi desem bu zeusun varlığını gerçek kılar mı ? İkimizden birinin savunduğu tanrının bu düşük ihtimali gerçekletirmede katkısı diğerinden 1 zerre daha fazla olamaz. Zaten olabilme ihtimali olan şeyler kendiliğinden olabilecek şeylerdir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

VBDream bunu yazdı:

biri çok iyi açıklamıştı,

sen buraya koy 1 ton demir, bakalım 45 milyar yılda bugatti veyron oluyormu demişti benide etkilemişti.

Hocam sabit duran, dışarıdan içeriden sağdan soldan hiç bir etki almayan birşey zaten değişmez, evrilmez. Evrim demiyor ki , tahtaları öylece odaya koyun 100 milyar yıl sonra kapı olarak çıkar diye. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Hocam;

Bugün çoğu insan dünyada yaptığı iyiliklerin öldükten sonra hediyeye dönüşeceğine, kötülüklerin ise öldükten sonra en adaletli bir şekilde cezalandıralacağına inanıyor. İnanmalı da...

İnanmalı Çünkü;

-İnsanları onları diğer canlılara karşı saygılı, sevgi dolu ve hoşgörülü olmaya zorlayacak bir varlık olmalı.

-İnsanları sapıklıktan, vurdumduymazlıktan, bencillikten ve birçok kötü duygu ve düşüncelerden uzaklaştırıcı bir varlık olmalı..

-En önemlisi: İnsanların bir umudu olmalı. Bu hayat bittiğinde başka bir hayatın olmayacağını bilmek insana vurulan en büyük darbelerden biridir..

Diğer dediklerine katılıyorum. Biz burda dindarcılık oynarken bazıları da "dini" kullanarak bize hükmediyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Pisibaliqi bunu yazdı:

hacı öyle veya böyle sen hala inanıp inanmama arasında olduğundan bilinçaltında sürekli bu gitgelleri yaşıyorsun bunun sonucu olarak ta sürekli konuyu dillendirmeye birilerinin çıkıp seni tamamen göt etmesini ve seninde olaya vakıf olup inanmayı bekliyorsun bence yoksa inanan adam senin inancı yermek için yazdığın yazı kadar inancı övmek için yazmıyor çünkü adamın kafasında herşey net sen ise toplum ve beynin arasında sıkışıp kalmışsın zira muhtemelen sünnetli bir ateistsin anan babanda muhtemelen bizimkiler gibi ayani demek istediğim bu toplumda bulunduğun sürece toplumsal yalnızlığını bastırmak adına seni destekleyecek birileri bulmak için böyle sağa sola çatmaların devam edecek yani belki ilgi çekmek için belkide gerçekten kalbinde şüphelerin bulunduğu inandığın inançsızlık konusunda asla ama asla tarafsız olamayacaksın sende bizden birisin işte farklı olmak adına toplumla çatışmayı ve kalben yalnız kalmayı seçmek yerine kalbinin tek eşini bulmanı öneririm eywallah

İnanıp inanmama arasında olduğum kanısına nasıl varabildin hocam ? 

Bir konu hakkında birşeyleri açıklamak o konu hakkında net olmamak demek nasıl oluyor ben anlamadım. Düşüncelerini açıklayan bildiklerini anlatan, paylaşan herkesin aslında kafasında hiçbir netlik yokmu. 

Birde yazından buram buram önyargı akıyor, "tarafsız olmayacaksın, yalnız kaldığın toplumda eş arıyon gibi". Sen önyargı zincirlerini kırdıktan sonra bana objektif ol de, o zaman objektifliğimi tartışırız.

Toplam Hit: 4616 Toplam Mesaj: 34