folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder E-Ticarette Stok Düşürmeyi Hangi Aşamada Yapmalıyım

E-Ticarette Stok Düşürmeyi Hangi Aşamada Yapmalıyım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Satın alma işlemini refaktör ediyorum, daha önceki satış modelinden dolayı stok takibi yoktu. Satın alma işlemiyle beraber stok düşürme işlemi yapmam gerekiyor. İki aşamada bu işi yapabilirim.

1) Kredi Kartı ile ödeme sayfasına yönlendirme yaparken stok düşürebilirim.

2) Kredi Kartı ile ödeme yaptıktan sonra başarılı/başarısız işlem sayfasında stok düşebilirim.

1. yöntemi seçersem; kredi kartı ile ödeme sırasında kullanıcı çıkıp giderse stok düşmüş şekilde kaldır.

2. yöntemi seçersem; adam ödeme yapana kadar bir başkası gelip ürünü alıp yetersiz stok durumuna düşebiliriz.

Siz nasıl bir yöntem izliyorsunuz bu durumlarda?

*Geçici stok düşürme vs. gibi alternatif yöntemleri düşündüm ancak ekstra bir tablo, kolon, kuyruk, yapı eklemek istemediğim için yalın bir şekilde çözmeyi hedefliyorum. 

N11 modelini kullanmalısın.

O model ne hocam?

Hocam anlamak açısından bir kaç alışveriş yap bankalar ve sözleşmeler kısmını sonra konuşalım, orada bir çok düzenlemenin fikir babası benim.

Hocam bu kısmı anlamam imkansız, dükkan açıp kendi ürünümü satın almaya çalışırken hangi aşamada stok düştüklerine vs. bakmam lazım ancak n11 gibi büyük hacimli bir yapı zaten bu durumlar için farklı mekanızma kullanması gerekiyor çünkü adamlar saniyede onlarca ürün sattığı durumlar oluyor.

Benim bulunduğum nokta yazılımsal arka planda, son kullanıcının göremeyeceği bir yer. Yoksa n11, gg hepsinin sistemlerinin kullanıcı taraflarını inceledim.

sallıyorum,

stok'dan 1 eksiktip, hazırda bekletsen. 

Müşteri ürünü almaktan imtina edip vazcayınca, stok'a yine 1 ekle.

Tâbî, müşterinin kimliğinden, yada özne olduğundan emin olman lâzım. yanlış mıyım?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Son kullanıcı tarafında Oturup analiz yazılmalı, algoritma yazılmalı.. sonra açığı fazlası eksiği ortaya çıkınca en stabilini uygulamaya geçirmeli. Dinamik bir yapıda yapılabilir.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Satın alma işlemini refaktör ediyorum, daha önceki satış modelinden dolayı stok takibi yoktu. Satın alma işlemiyle beraber stok düşürme işlemi yapmam gerekiyor. İki aşamada bu işi yapabilirim.

2) Kredi Kartı ile ödeme yaptıktan sonra başarılı/başarısız işlem sayfasında stok düşebilirim.

1. yöntemi seçersem; kredi kartı ile ödeme sırasında kullanıcı çıkıp giderse stok düşmüş şekilde kaldır.

2. yöntemi seçersem; adam ödeme yapana kadar bir başkası gelip ürünü alıp yetersiz stok durumuna düşebiliriz.

*Geçici stok düşürme vs. gibi alternatif yöntemleri düşündüm ancak ekstra bir tablo, kolon, kuyruk, yapı eklemek istemediğim için yalın bir şekilde çözmeyi hedefliyorum. 

O model ne hocam?

Hocam anlamak açısından bir kaç alışveriş yap bankalar ve sözleşmeler kısmını sonra konuşalım, orada bir çok düzenlemenin fikir babası benim.

Dünyyı kurtaraçak ahıla sahibim. Muçiti olmadığın bir şey var mı alemlere rahmet misin mübarek

Corona ilk patladığında trt üstünden uzaktan eyitimin de muçidi sendin

Kurtlar tasma takmaz....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WildWamqire
    WildWamqire's avatar
    Erkek

Stok düşümü ödeme başarılı ise gerçekleşir. 

Diğer önerim sepette her adımda toplam stok kontrolü mutlaka yap eğer aynı anda başkasıda ürünü alırsa  ve stok kalmazsa stoksuz ürün satmış olursun.

N11, hepsiburada gibi siteler  genelde ödemeden sonra stoktan düşüyor. ancak sepete ürün ekleyip bekletirsen süre farketmeksizin sepette duruyor ama aynı zamanda stok kontrolüde sağlanıyor stokta olmayan bir ürünü sepetten silmen gerekiyor.

WildWamqire tarafından 08/Haz/20 20:07 tarihinde düzenlenmiştir

Abure cubure subure dubure re re re tey tey tey
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

O model ne hocam?

At yalanı ********* inananı. 

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

3d sayfasına (ya da başka herhangi bir ödeme sayfasına) yönlendirdiğinde stokları düşebilirsin bence, sonra 5 dk dan daha eski sepetler için düşürdüğün stokları geri arttıran bir task yapabilirsin arkada.

morhipo böyle yapmış :

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Selam, herkesin fikirleri için teşekkürler. Sorulara genel olarak şöyle cevap vereyim.

-Süreli stok olayına şu aşamada girmek istemiyorum çünkü; bu kadar yoğun bir kullanım olmayacak yani büyük satış sitelerindeki gibi indirime girmiş bir ürüne 2k kişi girip arasından 100 şanslı ürünü alabilecek gibi bir yoğunluk beklenmiyor. Hal böyle olunca süreli stoğun sisteme eklenmesi ile bu süreleri doğru düzgün işleyecek bir Job mekanizmasıda eklemek gerekiyor ki sistemi mümkün mertebe sınırlı tutmak istiyorum. İlerleyen aşamada kralını yazarız aheuıhwaıea

-Süreli stok en temizi gibi duruyor ancak onu yapamayacağım için diğer 2 seçenek kaldı elimizde. Bu iki seçenekde aslında daha önceden domainde bilgisi olan birisinden kullanıcı haraket bilgilerinden yola çıkarak en temiz karara varabilmek gerekiyor (X adet sepetden ödeme işleminde kullanıcılardan %X'i banka ödeme ekranından terk ediyor sistemi %Y'si bilmemneyi bilmemne yapıyor gibi kaynaklı birşeyden bahsediyorum) ancak şuanda forumda ve etrafımda böyle birisi yok gözüküyor. Hal böyle olunca en son sizinde önerilerinizle de ödeme sonrası stok düşme işlemini yapmaya karar verdim.

Hepinize teşekkürler.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 1856 Toplam Mesaj: 18
e-ticaret stok yönetimi