folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Ekrandan Görüntünün Aniden Gitmesi

Ekrandan Görüntünün Aniden Gitmesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ozzzz
    Ozzzz's avatar
    Erkek

Arkadaşlar herkese selamlar;

Bir süredir yaşadığım bir sorun var yardımcı olabilecek birilerinin olabileceğini düşündüm, şimdiden teşekkürler.

1 x Excavator Rainbow CPU Cooler Soğutucu
    1 x AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB Soket AM4 Fanlı İşlemci
    1 x Asus Prime B450M-A II AMD B450 Soket AM4 DDR4 4400(OC)MHz mATX Anakart
    1 x PNY XLR8 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Ram
    1 x Asus ROG Strix GTX 1660 Super 6GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
    1 x Xpg SX8100 ASX8100NP 512GB 3500/2400MB/s M.2 PCIe NVMe SSD Disk
    1 x GamePower Horizon Gaming MESH 4*120mm RGB ATX Kasa
    1 x GamePower GP-650 APFC 14cm 80+ Bronze 650W Power Supply
    1 x Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM SATA3.0 64MB 210MB/s HDD

Sistemim bu 1,5 seneye yakın bir süredir kullanıyordum sorunsuz. Son 1,5-2 aydır herhangi bir durumda (boşta,tarayıcıda,oyunda vb) aniden displayport bağlantı yok hatası ve görüntü gidiyor. Kasa çalışmaya devam ediyor. Fanları daha hızlı çalışıyor bir süre arkadan oyun, müzik vb sesler gelmeye devam ediyor (5-10 sn).  

İlginç olan aşağıda denediklerimden sonra bazen bu sorunu 1 hafta yapmıyor, bazen ard arda yapıyor, bazen 2-3 günde bir. 

Denediklerim ;

Kapat aç :) 

Ekran kartını söktüm taktım 

Ramlari söküp taktım ve pc güncel gözüyor 

İşlemci ısısını güç yönetiminden düşürdüm 60 c üzerine çıkmıyor.  Ekran kartımda aynı şekilde ısınmayla alakalı bir sorun gözükmüyor.  Ramden olabileceğine inanmıştım ancak sorunu tekrarladı. Slotları değiştirdiğimde pc'nin tekrar çalışmadığı durumlar oldu. Ramleri düzgün taktığımdan emin gibiyim ama sorun nedense ramlerdeymiş gibi hissediyorum.  Benzer sorunla karşılaşanlar var mı yoksa garantiye yollayıp 20 gün pc'siz mi kalmalıyım? :) 

Teşekkürler 

Ben bu insanları anlamıyorum.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bios update, vbios update. Güncel driver denemek lazim.

Psuda da sorun olabilir. Ekran karti anlik yeterli beslenemiyorsa yapar. Fan sesleri ekran kartindan geliyorsa muhtemelen ekran kartindadir. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ozzzz
    Ozzzz's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Bios update, vbios update. Güncel driver denemek lazim.

Psuda da sorun olabilir. Ekran karti anlik yeterli beslenemiyorsa yapar. Fan sesleri ekran kartindan geliyorsa muhtemelen ekran kartindadir. 

Şuan hepten gitti ekran kartı fanları dönmüyor bir dönüyor bi dönmüyor sorun ekran kartından sanırım söküyorum gönderiyorum yarın sonucu buradan iletirim belki birilerinin işine yarar 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek

Ekran kartını önce başka bir bilgisayarda deneyin hocam vakit kaybı olması. Benzer bir sorunda arkadaşımın ekran kartı yandı psu dan dolayı. Onunkide gamepower markaydı. Hoş ekran kartını gönderdik par a iadesi yapmışlardı. (kartların fiyatı 4 kat arttıktan sonra bir işe yaramadı tabi) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepInside
    DeepInside's avatar
    Erkek

göndermediyseniz bir kaç test 'e tabi tutalım hocam sistemi uzaktan yardımcı olayım pm ataabilirsiniz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeg392
    zeg392's avatar
    Erkek

Aynısı benim başımda var bire bire aynı. Donanım farkı var işlemcim ryzen 2600 ekran kartım rx5600 xt kartı servise gönderdim hatasız geri geldi bir şey bulamamışlar. Bende bir iki defa oyun harici hatayı aldım "naraka bladepoint" isimli oyunda yapmaya başladı oyunu bıraktım o hatayı almıyorum nedenini daha çözebilmiş değilim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

müzik gelmeye devam ediyorsa ben monitörde yoğunlaşılması gerektiğini düşünürüm..

önce farklı dp kablosu dene problem devam ederse hdmi vga dvi ne varsa sırayla dene..  eğer düzelirse ekran kartında veya monitör üzerindeki kablo yuvaları veya kablo sıkıntılı demektir.

yunusdogan tarafından 29/Haz/22 11:59 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

dp kablosunda sorun olma ihtimalide var

farklı bir dp kabloyla yada hdmi kablo ile denedin mi heç?

KAAMOS tarafından 29/Haz/22 11:56 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ozzzz
    Ozzzz's avatar
    Erkek

farklı kablolarla denedim hdmı de aybı sorunu yaptı en son ekran kartı fanlarının dönmediğini falan görünce dedim dokunmıyım daha paketlicem birazdan :( deepinside pm attım hocam ayrıca 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ozzzz
    Ozzzz's avatar
    Erkek
    Ozzzz bunu yazdı

farklı kablolarla denedim hdmı de aybı sorunu yaptı en son ekran kartı fanlarının dönmediğini falan görünce dedim dokunmıyım daha paketlicem birazdan :( deepinside pm attım hocam ayrıca 

Pcı kablosunda sorun olabilir mi güç kaynağından mı sorularına yoğunlaştım da yok çözemiyorum 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

hocam uzun zamandır elime ekran kartı almadım yeni ekran kartları nasıldır bilmiyorum ama yaz mevsimi geçişlerinde genelde toz kurum vs gibi sebeplerden ötürü hem işlemci hem ekran kartında aşırı ısınma sorunu ve sonrasında böyle davranışlar gözlemlenebiliyor. 

Havalar ısınmaya başlayınca birileri bişeyler kapanıyor diyince aklıma direkt sıcaklık geliyor. 

sıcaklık kontrolü yapabiliyorsan yapıp ona göre tedbir alabilir misin?

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.