folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Elektrik Faturası İnceleme Fotoğraflı

Elektrik Faturası İnceleme Fotoğraflı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

eve arkadaşlar bıktım bu nedir ya bize mı çok geliyo yoksa herkese mi böyle bu iki aylık fatura aylık 70 lira elektrik nedir amk istediğim şey şu aktif-endüktif-kapasitif kısımları

şu t1-t2-t3 olan kısmı soruyorum burda t3 (22:00-06:00) arası kullanılan elektriği fiyatlandırıyo sanırım benim bildiğim gece kullanılan elektrik daha düşük olması gerekmiyo mu birim fiyat 0,0271744 yazıyo t1 ve t2'ye göre daha yüksek değilmi yanlışımmı var

sayaçta mı bi sorun var yoksa herkeste durum böyle mi 5 kişilk bi aileyiz biz normalmi yoksa

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

yıllardır şöylke düzgün bir fatura gelmedi eve, sürekli iki satır kayıyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Mart : 17 tl

Nisan 28,5 tl

Çalışanlar ; buzdolabı, televizyon, bilgisayar, modem, ışıklar, kombi, telefon

iLLuMiNaTi tarafından 10/May/13 17:32 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

bulaşık makinası çamaşır makinası dolap tv pc yani normal ev bileşenleri var evde her ay minimum 120 lira geliyor çözemedim gitti

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek

abi senin tarife gece ucuz olan ama t3 deki tüketiminiz  düşük diğerlerime göre.24 saat aynı ücret olan tarifeye geçmeyi düşünün biraz bi araştırın istersrniz.ben öyle gördüm.reaktif falan önemli değil onlar trifaze kullanan işletme vs. ile ilgili.

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek

enerji fonu ne iş yapar ? trt nin elektirikle ne işi var ? belediyenin tüketim vergisi ne ? hiç cvp bulamadığım sorulardır benimde ha hiç kimseye de sormamıştım bugüne kadar size sorayım dedim hazır konusu varken :))

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

biraz bilgi verir misiniz tedaş ve sadeaş'ın sitelerine baktım herhangi bişey bulamadım

tarife seçme şansımız varmı

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam oradaki endüktif-kapasitif kısımları ev kullanıcısına yansımaz.

O kısımlar fabrikalar içindir. Fabrikalarda 2 tane sayaç bulunur biri aktif güç diğeri endüktif gücü hesaplar. Fabriklarda bulunan elektrik makinaları motorun çalışa prensibinden dolayı bobin etkisi göstererek şebekeden endüktif güç eker. Bu olay da yönetmelikte sınırlandırılmıştır. Bundan dolayı şirketler kompanzasyon dediğimiz işleme başvurur.Bu işlemde, işletmedeki endüktif gücü destekleyecek konsansatör grupları şebekeye paralel bağlanıp endüktif güç azaltılır.Bu da hem faturaya yansır hem şebekeyi rahatlatır.

Ama dediğim gibi normal ev kullanıcıları için gereksiz bir olaydır. Hatta milletin fatura azaltma bahanesiyle sattığı aparatlar içine kondansatör bağlanmış priz ucudur, ama hiçbir işe yarmaz.

orada yazan t1 t2 t3 değerleri o saatler için değil. Yazdığı gibi biri hizmet bedeli biri sistem kullanım bedeli diğeri de dağıtım bedelidir.

t1 t2 t3 e ait birim fiyatları sanırım faturanın arkasında bulabilirsin. Olmadı şehrine dağıtım yapan elektrik kurumunun sitesinden bilgi alabilirsin.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

ee işte devletin özelleştirirse kurumunu olacağı bu...

sikmek lazım bu aydem i fln...

bölgelere göre elektrik fiyatı değişiyor çünkü bizim burda ekstra fazla geliyor elektrik parası en son digital saati takmalarına rağmen...

yo kolayı var yolun elektrik direğine bi kablo salla al eve elektriği sikime kadarda yazsınlar cezayı nasılsa devletin değil tedaş medaş...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

biraz bilgi verir misiniz tedaş ve sadeaş'ın sitelerine baktım herhangi bişey bulamadım

tarife seçme şansımız varmı

evet kesinlikle tarife değişimi var 24 saat aynı ücret yada gece 22-06 arası ucuz belki dahada fazlası vardır ama bu 2 sini biliyorum.Adam bakıyo faturana diyo mesela sen gece çok yakıyon gece tarifesi ucuzuna geç yada bakıyo adam diyo gündüz şu kadar şukar harcamışın 24 saat aynı para olana geç diyo.Dağıtım şirketi devletteyse ilgilenmezler ama özeldeyse faturanı götür sor adamlara ne yapam diye.Gerçi belki burdada anlayan arkadaşlar vardır.Benim bildiğim bu kadarı.Son alternatifse doğuya taşın hiç elektrik parası ödeme kökten çözüm

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Ev için normal bizide 90-100-120 çivarı geliyor,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
Toplam Hit: 8077 Toplam Mesaj: 39