folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar

Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Gece gece prizi takarken çıt pıt sesler geldi. Annem ordan seslendi takma oraya yangın felan çıkar dedi.

Düşündüm yahu içi yansa priz yanar, hadi alıştı diyelim kablo yansa veya kablonun borusu yansa bu alev duvardan halıya uzun atlama yapmadıkça yangın yapamaz gibi duruyor. Diyelim alev halıya düştü yinede tüm halıyı yaka ihtimali bence düşük.

Böyle nasıl yangın çıkabilir ki ?

Velhasıl kelam elektrik yangınlarının sebebi ne oluyor.

Haberlerde gördüğümüz elektrik kontağından çıkan yangınların nasıl bişey ?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek

Tutuşma veya alev alma sıcaklığı diye bişey var hocam yeterince ısıtırsan alev alır madde. Duvardan yanma olayı ise plastik boya olduğunda oluyordu.

matematik24.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

Benim laptop şarj kablosunda temassızlık vardı.. Kardeşim geçen laptopta oynuyorken kablodan dumanlar çıkmaya başladı alev almadan çektim fişi.. Ben genelde çıkarken şarjda bırakmam ama kardeşlerim dikkat etmiyor dışarda olsaydık ev gidebilirdi valla..

Kendine İyi Bak ..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Abi o elektrik kaçağından piz falan yanınca ondan eriyen plastik veya direk o priz kısmının yanmasından ve patlamasından dolayı etrafa sıçrıyor.

Ben sana daha ilginç birşey söyleyeyim bizim tesis güvenlik ve koruma hocamız anlatmıştı. Marangoz atolyesinde bu kesme yaparken etrafta uçuşan toz gibi talaşlarda statik elektriklenme oluyor ve bilgiğin hava patlıyor.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SettingZ
    SettingZ's avatar
    Homo

daha bu yaz başıma geldi.

voltaj fazla geliyo yada bahsedildiği gibi priz içten yanıyo bunu kaldıramayan şalter normalde atması gerekir. ama atmayınca özellikle eski tip porselen sigorta diye geçenler atmıyo atmayınca da yanıyo. yeni sigortalarda da elektrik ustasının işgüzarlığından oluyo normalde takması gerekenden yüksek voltajlı takıyor sigortayı atmasın diye oda iç yanma yapıyor

Fortçu Gandalf..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

geçen bir esnafın elektriğini kesmişler mühür vurmuşlar.

neyse faturayı ödedi bana sen tedaşta çalışmıştın sen sök mühürü dedi.

mühürü tuttum bir çektim bir ışık patlaması oldu baktım pano yanıyor bildiğin alev aldı yanıyor.

neyse söndürdük filan.

ben mühürü çekince sigortaının kablolarının bağlı olduğuyu yerdeki vidalar panoya temas etmiş ana sigorta ne olduysa artık atmamamış.

böylece panonun tenekesi kaynak yappar gibi erimiş nereyi bulursa sıçramış alev almış direk.

elektrikten kontak çıktımı bakır parçaları eriyip alev topuna dönüşmüş bir şekilde sağa sola sıçrıyor.

o prizde ne var ne yoksa kıpkırmızı metal parçaları sışrıyor heryere böylece kolaylıkla yangın çıkıyor.

elektrik benim tahmin ettiğimden korkunç birşeymiş hocam yeni anladım :D

korkudan ölecektim neredeyse korkunç bir ses çıktı laa

panodan çıkan o ses elektriğin yaptığı o dalga, ANLAYAMAZSINIZ....... :(

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Öğrencilik yaşantımın 2. yılındayken elektrikli şofben kullanıyorduk. Banyodaki priz bozulmuş. Bizim sivri zekalardan bir tanesi de şofbene 2 tane ayrı 3lü prizi bağlayıp en yakın prize takmış. Ben içerde oyun oynuyorum tabi. Derken 5-10 dk sonra yan odadan bir çığlık koptu. Arkadaşımın kız arkadaşı bağırıp duruyor. Yangın çıkmış meğer. 3lü priz kabloları şofbenin ağır yüküne dayanamayıp infilak etmiş.

Evde 5 kişiyiz o an. 3 kişi izliyor odanın içindeki yangını. Bir kişi de hala bağırıp duruyor. Banyoda kullanılan nemli havluyu kaptığım gibi alevlerin üstüne vurup yangını söndürdüm. Ağız dolusu küfür edip oyunun başına döndüm. Bu da böyle bir anımdır.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Yaklaşık 8-10 sene önce, yatak odamın kapısının önünde akvaryum vardı.

Gece yarısı uyurken cıt cıt cıt diye sesler duydum, uyanmakla uyanmamak arasında gidip gelirken bi parlaklık gördüm kapının kasasından, lan ne oluyo acaba diye bi kalktım ki, kablo tutuşmuş akvaryumun altındaki tahta dolabın yanında yanıyor!

Nasıl kalktım, nasıl banyodan tas aldım, nasıl su doldurdum, nası fişi çektim, nasıl suyu attım hatırlamıyorum.

Gürültüye annem uyandı. Akvaryumun altındaki, zamanında kısa diye ek yaptığım akvaryum ısıtıcısının kabloları birbirine temas edip elektrik kablosunu tutuşturmuş.

-------

Aynı şekilde eskişehirde eğitimdeyken, bi haber geldi, hocalarımızdan birisinin evi yanmış. Lan 3 aydır kapalı ev nası yanar diye merak ederken, itfaiye raporu bitirdi bizi amk :S

Prizin içerisindeki kablolardan birisi diğerine carpıyor, kısa devre yapıyor, kablo tutuşuyor, duvarın içerisindeki borulardan buatlara ilerleyip oradan arka odadaki buata geçiyor, buat kapağından yan taraftaki perdeyi tutuşturup evi yakıyor amk!

O Günden beri, kablolara ek yapmam, ya gider uzununu alırım, ya fiş prizli aparım, fiş ve prizleri takmadan önce adam akıllı içlerini acar kontrol ederim, taşındığım evlerdeki bütün priz içlerini acar kontrol eder, hata varsa düzeltir öyle takarım.

Eğer imkanınız varsa, kablo uclarını fiş ve priz içlerine takmadan önce lehimleyin.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Kaçak akım rolesi böyle durumlarda elektriği kesmiyormu?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı

Kaçak akım rolesi böyle durumlarda elektriği kesmiyormu?

Eski evde bahcelievlerde oturuyorduk, kacak akım rölesi yoktu orada,

Kacak akım rölesi kısadevrede keser elektriği ama, kıvılcım yada sıcaklıktan dolayı yangın cıkarsa onu söndüremez :(

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

Aslinda kontak degil gevşek lik yangın cikartir kontak aninda sigorta atar ama gevşeklik var ise sigorta atmaz ortalama bir evde 7 linye bulunur bunların 2 tanesi aydinlatma 3 tanesi ozel priz (camasir mak bulaşık mak ve fırın) kalan 2 linye ise ortak prizler içindir ve en cok yuk bu hat uzerindedir ufo ketıl utu gibi isitici cihazlar bu hatta takildigi icin aşırı yuk cekmeye sebep olur buda tesisattaki gevşek noktalata yuk bindirir en fazla prizlere yuk biner ve gevşek lik var ise once priz klemensini isitir sonra kabloyu isitir bu süre uzar ise alev alma ihtimali olabilir yangina sebep olan sey budur calisan cihazin kordonu yanar ve evi yakar.

Önlem olarak prizlerde gevşeklik var ise giderin asla isitici cihazlari çoklu prizlerr takmayin mumkunse isitici cihaz kullandiginiz hatta özel kablo ile ayrı besleme cektirin sohben ufo gibi. sigorta kutusuna mutlaka kacak akim sigortasi taktirin 

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
Toplam Hit: 4918 Toplam Mesaj: 23