folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar

Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı

Kaçak akım rolesi böyle durumlarda elektriği kesmiyormu?

Kaçak akim rolesi faz yada nötr tesisatta 30mA den fazla topraga birleşir ise devreyi açar yangin rolesi ise nötr yada faz 300.ma den fazla topraga birleşir ise devreyi açar yani sen çıplak elle fazı tutup uzerinden 30mA akimi topraga iletirsen yani çarpılır isen kaçak akim açar ve seni ölümden kurtarır yangin aninda kablo yanar ve akimin 300mA i toprak ile buluşur ise oda açma yaparak enerjiyi keser.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Abi o elektrik kaçağından piz falan yanınca ondan eriyen plastik veya direk o priz kısmının yanmasından ve patlamasından dolayı etrafa sıçrıyor.

Ben sana daha ilginç birşey söyleyeyim bizim tesis güvenlik ve koruma hocamız anlatmıştı. Marangoz atolyesinde bu kesme yaparken etrafta uçuşan toz gibi talaşlarda statik elektriklenme oluyor ve bilgiğin hava patlıyor.

Aynı şeyi Discovery Channel'da un fabrikaları için görmüştüm bi programda...

http://www.isteguvenlik.tc/tozpatlamalari.pdf‎

Metallica Rules
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bazı evlerde böle bütün prizlerde yanık izleri falan olur. ben oturduğum eve taşındığımda da öyleydi, elektrik kabloları gereğinden ince takılmış. Bütün elektrik techizatını değiştirdik. şimdi hiç öyle birşey yok.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı
    skyvalet bunu yazdı

Kaçak akım rolesi böyle durumlarda elektriği kesmiyormu?

Eski evde bahcelievlerde oturuyorduk, kacak akım rölesi yoktu orada,

Kacak akım rölesi kısadevrede keser elektriği ama, kıvılcım yada sıcaklıktan dolayı yangın cıkarsa onu söndüremez :(

abü evlendikten sonra çok duygusal olmuşsun ahahaha :D

ben prizin içten yanmasına henüz şahit olmadım yalnız uzatma kablosunun çok sıcaktan eridiğini gördüm tabi hemen müdahele ettik fakat denildiği gibi orda olmasaydık eridikten sonra halıyı tutuşturabilirdi.

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Incanus
    Incanus's avatar
    Erkek

lisede motor kumanda dersinde kablounun birini kontaktöre ters bağladığım için kontaktör yanmaya başldaı ve sınıfın sigortası atıp bütün sınıfın elektiriği kesilmişti hoca geldi kızdı falan sonra kontaktörün  içini açtım bi baktım kontaktörün içindeki metal diller sıcaktan birbirine yapışmıştı

Selam ver, alacaklı çık.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Bizim evde de 7 senelik arçelik marka buz dolabi gece durup dururken alev aldı. İnternette araştırınca o seri buzdolabı kullanan çok insanın evi mutfağı vs. yanmış. Bir tür üretim hatası var sanırım. Gece 2-3 civarı buzdolabı bi şekilde alev aldı. Annem nası olduysa uyanıp yangını görmüş. Dolap yangına dayanıklı malzemeden yapıldığından çok yavaş yanıyordu. Arkasından doğalgaz borusu filan geçiyordu. Duvardaki boya tutuşsaydı yada annem uyanmasaydı hepimiz kömür olmuştuk. arçelik servisini çağırdık onlarda fabrikadan adamlar çağırdılar 7 senelik buzdolabını sorgusuz sualsiz 2 günde değiştirdiler. arçaliğide mahkemeye vermeyeceğimize dair bi kağıt imzaladık.

ftw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı

Bizim evde de 7 senelik arçelik marka buz dolabi gece durup dururken alev aldı. İnternette araştırınca o seri buzdolabı kullanan çok insanın evi mutfağı vs. yanmış. Bir tür üretim hatası var sanırım. Gece 2-3 civarı buzdolabı bi şekilde alev aldı. Annem nası olduysa uyanıp yangını görmüş. Dolap yangına dayanıklı malzemeden yapıldığından çok yavaş yanıyordu. Arkasından doğalgaz borusu filan geçiyordu. Duvardaki boya tutuşsaydı yada annem uyanmasaydı hepimiz kömür olmuştuk. arçelik servisini çağırdık onlarda fabrikadan adamlar çağırdılar 7 senelik buzdolabını sorgusuz sualsiz 2 günde değiştirdiler. arçaliğide mahkemeye vermeyeceğimize dair bi kağıt imzaladık.

umarım aynı model ile değiştirmemişlerdir ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burhan808
    burhan808's avatar
    Erkek

İşimle alakalı olduğundan, bu ve bunun gibi durumların eğitimini alıyoruz. Elektrik kontağından yada sigara külünden başlangıcı farketmez yeterki oda tavanında yeteri kadar sıcaklık oluşturabilecek gaz tabakası oluşturabilsin, emin ol tüm evi bir anda kaybedebilirsin. Bu da videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=gTTCwBVwXaM&noredirect=1

"O da Senden Razi Dön Rabbine"
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

elektrikten yangın cıkması çok az ihtimal yangın cıkartacak sebepleri tetiklemesinden dolayı elektrik kontagında cıkan yangın diyor elektrik konusunda birde milletimiz cok az bilgisiz nihayetinde her evde olmazsa olmaz dedigimiz kaçak akım rolesi ve kaliteli prizler

prizleri kullandıkca deforme oluyor bu deforme süresi malzemenin kalitesine göre degişiyor bazı prizleri söktügünüzde fişin yuvaya girdigi yerde fiş uclarını iyi kavrasın diye bilezikler konmuş buda ark yapmaması ve eletimin de sorun cıkarmamasından dolayı koyuyorlar bazılarında ise bu yoktur tam kavramaz bir süre sonra yükte fişi ısıtır prizi eritir belli bir sıcaklıktan sonra priz tutuşur ve yanar yangınarın cogu elektrik kontagından degil bilincsiz tükedimin sonucunda alınan prizlerden cıkmasındandır

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SüperSperm.
    evsiz
    evsiz's avatar
    Erkek
    Ayazz bunu yazdı

Öğrencilik yaşantımın 2. yılındayken elektrikli şofben kullanıyorduk. Banyodaki priz bozulmuş. Bizim sivri zekalardan bir tanesi de şofbene 2 tane ayrı 3lü prizi bağlayıp en yakın prize takmış. Ben içerde oyun oynuyorum tabi. Derken 5-10 dk sonra yan odadan bir çığlık koptu. Arkadaşımın kız arkadaşı bağırıp duruyor. Yangın çıkmış meğer. 3lü priz kabloları şofbenin ağır yüküne dayanamayıp infilak etmiş.

Evde 5 kişiyiz o an. 3 kişi izliyor odanın içindeki yangını. Bir kişi de hala bağırıp duruyor. Banyoda kullanılan nemli havluyu kaptığım gibi alevlerin üstüne vurup yangını söndürdüm. Ağız dolusu küfür edip oyunun başına döndüm. Bu da böyle bir anımdır.

Hacı beni anlatıyorsun o sivri zekalı benim bende yaptım aynısını altıma sıçıyordum halının üstünden geçiyordu kablo halı fln yandı demek tek lale ben değilmişim :D

Bazı İnsanLar AnıLarıyLa AnıLıR Bazı İnsanLar AnaLarıyLa...
Toplam Hit: 4945 Toplam Mesaj: 23