Elektrik Sigorta Arızası Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar 3 yıllık  yeni bir binadayım tesisatı yeni ama sanırım sorunlu ve en başından beri sigortamız kendiliğinden atıyor bu sorunu kimler nasıl tespit edebilir ve çözebilir.Şöyle ki elektriken hiç anlamam durumu izah edeyim. Evin içerisinde ana sigortamız var binada arada bir yerde kaçak akım rolesi varmış, birde bina zemininde ana sigortamız var.

Ana sigortamız 3 yılda 2-3 defa attı fakat evimizdeki ana sigorta iki haftada bir atıyor(Son zamanlarda dahada sıklaştı bunu binadaki herkesin evde elektrik tüketmesine bağlıyorum).Şehir dışında olduğumuzda bu ciddi sorun teşkil ediyor.Sadece buzdolabı elektrik tüketiyor ve iki adet klima aktif şebeke elektriğine bağlı olmasına rağmen yine sigortanın atması düşündürüyor.Sizce ne olabilir? Mahalleden bir elektrikçi çağırsam bu sorunu hemen tespit  edebilir mi ? Cihazı vs varmı? Sadece buzdolabı aktif çalışmasına rağmen bir evin sigortası neden atar ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

elektrikli şohben varsa ilk onu devre dışı bırak bakalım ne olacak 

elektrikli ısıtıcı olarak kullanılan alet varsa onu kullanmayı bırakın ketıl  ,, kahve makinası  bakalım dene sigorta atacakmı 

tesisatta illa bir sorun olmak zorunda değil. ana sigortanın amper çok düşüktür  ondan atıyor olabilir.  

bilen anlayan bir elektirkçiye baktırın . elektrikçiye başta sor servis ücreti varmı . bakıp bakıp 200 tl deyip ziktir olup gitmesin başta söyle sorunu çözemezzsen zırnık yok diye 

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_genclik06
    asi_genclik06's avatar
    Erkek

Evde kaçak akım koruma rolesi mı var yoksa sadece tekli sigorta mı kaçak akım koruma rolesi 30 ma ve 300 ma olur 30 ma olanı insan sağlığı 300 ma ise yangın için kullanılır kaçak akım da evdeki sigorta ya bir bakın hergun mu atıyor sigorta yoksa bazı zamanlar mı 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Umarım sigorta başka bir yerden sökülme değildir. Otomatik sigortalar belli bir zaman sonra bozulmaya ve kendiliğinden atmaya başlayabiliyor, tabii arızalı olma ihtimali de var. Tesisatta ve beyaz eşyada birşey bulamazsan sigortadan şüphe edilebilir

Sigorta derken kaçak akimdan bahsetmiyorsundur sanırım.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

@samaccc merkezi sistem hocam ısıtıcı falan yok sadece buzdolabı çalışmasına rağmen atıyor.

@asi_genclik06 evde bildiğimiz her odanın sigortası ve yanında ana sigorta var (her iki haftada yada haftada bir atıyor),  bina temelinde bir sigorta var  (yılda 1 defa atıyor) , bu ikisinin arasında kaçak akım rölesi varmış o nerede görmedim .

@antivir-US sıfır hocam başka yerden sökülme değil

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

ana girisdeki tmş anahtari arizalidir.

evdeki sigortalarinda amperi.dusuktur.

elektrikci cagirirsaniz sorunu cozer. evdekini kendin degistirebilirsin ama hic anlamiyorsan ellesme bi usta cagr

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

elektrikci cagirirsaniz sorunu cozer. evdekini kendin degistirebilirsin ama hic anlamiyorsan ellesme bi usta cagr

şimdi yöneticimizden öğrendiğime göre kaçak akım röleleri normalde 30-32  lik olmalıymış müteahhit 24-26 civarı birşey kullanmış böyle birşey mümkün mü bundan dolayı olabilir mi ? Bu değerlerde piyasada kaçak akım role bulamadım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    34sileli
    34sileli's avatar
    Erkek
    K4R4B4S4N bunu yazdı
    cybermole bunu yazdı

şimdi yöneticimizden öğrendiğime göre kaçak akım röleleri normalde 30-32  lik olmalıymış müteahhit 24-26 civarı birşey kullanmış böyle birşey mümkün mü bundan dolayı olabilir mi ? Bu değerlerde piyasada kaçak akım role bulamadım.

kaçak akım rölesine bakarak anlayabilirsin üzerinde yazar. ama kaçak akım röleleri 30mA civarında veya 300mA(sanayi tipi) civarında üretilir. Müteahhit dandik marka kullanmış dese inanırım ama 24-26 mA olanını hiç duymadım. Bence sallamış. Ayrıca hangi sigorta atıyor kaçak akımın üzerinde sigortası da olur hangisi atıyor?

1- Kaçak akım sigortası

2- W-Otomat Sigorta 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Çekilin ben elektrikçiyim 

Anladığım kadarıyla kaçak akım rölesi var evde o atıyor sebebini sana şöyle izah edeyim kaçak akım rölesi herhangi bir makinanın çalışıp çalışmadığına bakmaz nötürden toprağa herhangi bir geçiş olursa atar yani bütün fişleri sök dolap kalsın öyle dene 

Klima var demişsin klimanın nötüründen toprağa kaçak vardır iptal et sigortaları inik olsa dahi atar nötürü ayırman lazım 

Yani kaçak akım sigorta değildir nötürle toprak arasında bir geçiş olursa her zaman atar 

Elektrikçi çağırsan bile aktif olarak atmıyorsa yapamaz çünkü ortada şüpheli bir durum söz konusu değil 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek
    Foxxxxxx bunu yazdı

Çekilin ben elektrikçiyim 

Anladığım kadarıyla kaçak akım rölesi var evde o atıyor sebebini sana şöyle izah edeyim kaçak akım rölesi herhangi bir makinanın çalışıp çalışmadığına bakmaz nötürden toprağa herhangi bir geçiş olursa atar yani bütün fişleri sök dolap kalsın öyle dene 

Klima var demişsin klimanın nötüründen toprağa kaçak vardır iptal et sigortaları inik olsa dahi atar nötürü ayırman lazım 

Yani kaçak akım sigorta değildir nötürle toprak arasında bir geçiş olursa her zaman atar 

Elektrikçi çağırsan bile aktif olarak atmıyorsa yapamaz çünkü ortada şüpheli bir durum söz konusu değil 

@34sileli hocam evin içinde dolaba gömülü olan ana sigorta atıyor.Her odaya ait bir sigorta var,hepsini kapayan ana sigorta var o atıyor.Onun adıda kaçak akım rölesi değilse tabiki :)

Foxxxxxx hocam zaten fişe takılı hiçbirşey yok sadece buzdolabı var, iki adet klima çalışmıyor ama stand by uyku modunda elektriğe doğrudan bağlı halde priz vs yok kablo ile bağlı.Ana sigortayı değiştirip daha yüksek kapasiteli birşey almak sorunu çözer mi söylediğin gibi aktif olarak bir sorun yok haftada bir mutlaka atıyor tespit etmek güç gerçekten.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    K4R4B4S4N bunu yazdı

@samaccc merkezi sistem hocam ısıtıcı falan yok sadece buzdolabı çalışmasına rağmen atıyor.

@asi_genclik06 evde bildiğimiz her odanın sigortası ve yanında ana sigorta var (her iki haftada yada haftada bir atıyor),  bina temelinde bir sigorta var  (yılda 1 defa atıyor) , bu ikisinin arasında kaçak akım rölesi varmış o nerede görmedim .

@antivir-US sıfır hocam başka yerden sökülme değil

O zaman Amperi düşüktür, 40Ahmperlik bir tane tak atmaz artık.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
Toplam Hit: 1291 Toplam Mesaj: 13
sigorta elektrik sigorta kaçak akım