folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektronik Aletlerden Neleri Sökmeliyim?

Elektronik Aletlerden Neleri Sökmeliyim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

merhaba arkadaşlar

önceden belirtelim elektrik ve elektronik bilgimi sıfır sayın..

şuan elimde bozuk yada arızalı yada çalışıp çalışmadığından emin olmadığın 3-4 koli bozuk alet var

bunları aslında satıyorum. tamirci tayfası havada kapiyordu. hemde kurtuluyordum

ancak bu karda kışta hiç gözüm almıyor kargoydu  yok gelsin baksın durumu şuan düşünmüyorum

bende dedim ki madem bozuklar birsey kaybetmem

bunu öğrenme amaçlı hemde içlerindeki parçaları söküp bir yere biriktirmeyim

neler var

TV uydusu,   TV,  modemler, hesap makinesi, eski avizeli telefonlar , telsiz ev telefonları, mikser, yazıcı, 

TV yükseltici , sac kurutma, VCD çalar, CD çalar, elektronik tartı, kasetçalar uydu, tost makinesi, akvaryum.pompası., bilgisayar güç kutusu fani.....

temel şeyleri söküyorum kablolar, düğmeler söktümde

su elektronik devletlerin üzerinde ne değerli alsam  dursa dediğimiz ne var

bunları ilerde audino öğrenirken yada elektronik devre si icin lazim olacak şekilde sökeyim diyorum

direnç  yada adini yeni duyduğum kondansatör ... gibi ?

suna benzeyen seyi sök  deyin sökeyim :)

mesela

beyaz metal şey nedir mesela. herşeye var

futurist tarafından 27/Oca/22 19:07 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Şaıbelı konu ardıuno öğrenırken hepsı ışıne yarayabılır de yaramayabılır de yapacağın projeyle alakalı ama o kabarık gözüken tüm devre elemanlarını sök ıstıyorsan madem hobı gıbı?

Kondansatör vs.. yı dıyorum ( açık mavı yeşıl kahverengı ) dırencı empedansı vs.. sı önemlı ışte onun da ışıne net yarar mı yaramaz mı IDK.  +yeşıller seramık kondansatör dıgerı de damla tıp polyester kapasıtör herhalde gördügüm kadarıyla

Zener dıyotları sök ( kahverengı mını böcek gıbı şeyler )

o mınvalde böyle devre üstünden çıkıntı yapanlar ışıne yararımsı ( olasılık )

Çalışır halde daha çok ışıne yaramaz mı bu devreler? :D

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

O beyaz şey %99 emi kalkanı. Sinyalin bozulmaması gereken (ya da bozabilecek) yerlerde kullanılır, örneğin radyo tuneri.

Arduino ile alakalı kullanabileceğin şeyler kondansatörler, dirençler, düğmeler, konnektörler, diyotlar, mosfetler, bjtler, ledler, optokoüpler, sigortalar, motorlardır. Bunların bazılarını sıcak hava istasyonu olmaksızın düzgün sökemezsin.

YeniHarman tarafından 27/Oca/22 21:17 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

merhaba arkadaşlar

önceden belirtelim elektrik ve elektronik bilgimi sıfır sayın..

şuan elimde bozuk yada arızalı yada çalışıp çalışmadığından emin olmadığın 3-4 koli bozuk alet var

bunları aslında satıyorum. tamirci tayfası havada kapiyordu. hemde kurtuluyordum

ancak bu karda kışta hiç gözüm almıyor kargoydu  yok gelsin baksın durumu şuan düşünmüyorum

bende dedim ki madem bozuklar birsey kaybetmem

bunu öğrenme amaçlı hemde içlerindeki parçaları söküp bir yere biriktirmeyim

neler var

TV uydusu,   TV,  modemler, hesap makinesi, eski avizeli telefonlar , telsiz ev telefonları, mikser, yazıcı, 

TV yükseltici , sac kurutma, VCD çalar, CD çalar, elektronik tartı, kasetçalar uydu, tost makinesi, akvaryum.pompası., bilgisayar güç kutusu fani.....

temel şeyleri söküyorum kablolar, düğmeler söktümde

su elektronik devletlerin üzerinde ne değerli alsam  dursa dediğimiz ne var

bunları ilerde audino öğrenirken yada elektronik devre si icin lazim olacak şekilde sökeyim diyorum

direnç  yada adini yeni duyduğum kondansatör ... gibi ?

suna benzeyen seyi sök  deyin sökeyim :)

mesela

beyaz metal şey nedir mesela. herşeye var

Hangi tamirciye nereden ulaşıyordun

Tv modem filan fotosunu atsana bir bakalim

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek

Çoğunu sıcak hava tabancası olmadan sökemezsin, söksen de zaten profesyonel elektronikçi değilsen işine yaramaz. Belki dirençler, kapasitörler ve diyotlar işe yarar diyeceğim de bunlar zaten çok ucuz şeyler. Sök, avometreyle değerlerini çıkar vs. uğraşmaya değmez. Hurdacılara ver gitsin.

İllaki sökeceksen rüzgarlı açık havada sök. O lehimlerden çıkan duman ciğerlere aşırı derecede zararlıdır.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

Tost makinesini belki tamir edebilirsin. Genelde termik sigortası bozulur. Değişince düzelir. Tabi rezistans teli kopmadıysa. 

Naber la?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

elektronik gözünde abartacağın bir şey değil, 1 senede kendi tasarımlarını yapacak düzeye gelirsin lakin amacın ne bacım? yeni bir modem mi tasarlayacaksın olmaz, yeni işlemci olmaz, hazır sistemler üzerinde çalışacak bir şey mi yapacaksın? yoksa sadece ufak tefek tamir mi yapacaksın? diyorsan ki ben basit devre kartları yapacağım bunları da hobi olarak kullanacağım elektronik çok güzel uğraştır. temel elektrik dersi alırsın ardından elektronik... pratik yapa yapa o devre elemanlarının hepsini kullanmayı öğrenirsin onların değerleri vardır rengine çizgisine göre görevleri ayrıdır. aslına bakarsan günümüzde artık ucuz bir hobi elektronik yapılabilir. zevk almak önemli, yoksa yapacağın her şey çoktan yapılmış, senin yapmak istediğin fiyatın belki beşte birine yenisi satılıyor.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

bu karttan söktüklerin işe yaramaz.smd lehim

ayrıca elektrik faturandan zarar edersin havyayla sökecem diye sıcak hava tabancası da olmalı.

bence boşver 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Hocam bunlardan altın çıkarıyorlardı bir ara. Ne kadar ugrasırsın deger mi bilmem ama o işe bir bak istersen. 

Syntax error..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MiqRoP
    MiqRoP's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Hocam bunlardan altın çıkarıyorlardı bir ara. Ne kadar ugrasırsın deger mi bilmem ama o işe bir bak istersen. 

YouTube'da altın dersleri adlı bir kanal hangi kimsayallarla çıkarılacağı hakkında bilgi veriyor incelemek istersen. 

Söyleyemediğim sözlerim var benim.. Yüreğimin derinliklerine gizlediğim.. Kimi zaman bir iç çekiş anlatır beni, kimi zaman hüzünlü bir şarkı ağlatır.. Hergün düşünceler sarar beni, derin derin düşünürüm.. Öyle bir haldeyim ki, sıcağın ortasında üşürüm...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

tekrar merhaba
    herkese tesekkurler öncelikle.
    bu söktügüm şeylerin sağlam olduğunu nasıl kontrol ederiz? .. amper metre ile olur heralde

@LaNCeLoT gerçekten hic bilmeyene göre anlattığın için sağol.
    o siyahlar neydi ? video izliyorum unutuyorum tekrar... gerçi neticede niye sökeceğim 

zaten bunları başka devreye takınca çalışmayacak mi :)
    bu haliyle bozuklar tek tek alınca kullanılır halde gelmiş olacak.

bozuk telefonu saklayıp ne yapayım

@YeniHarman emi kalkanı ? telsizler de kullanılıyor mudur? hani çocuk odalarına konan telsizler varya ilk etapta öyle birşey yapmayı çok isterim. tabi ilerde :) onun için lazım olursa alayım

sağol bu isimleri arastiricam
    lehimle çıkardım bazılarını ama  tv uydusundaki devre çok sağlamdı ama bu fotoğraftaki devre kolay

@sunny2003
    en çok Zebramo dan sattim. Letgo da denk geldim ama en çok orada denk geldi.  kendileri diyor tamirciyım diye ...

zaten demese de bozuk çalışmıyor  niye alsın. ama ben tamirciyim deyip istiyorlar. çok şey sattım

20 tl ye bilgisayar kasası eskişehir

eski philips marka tüplü monitör 50 tl  izmir çeşme

eski antika radyolar 15 tl  kırıkkale- kayseri

yazıcılar 50  istanbul

eski bozuk çakmaklar tanesi 5 ..bursa... tamirciymiş dedi

yani avcı gibi takip edip bekleyen bir kitle var

eğer ucuzsa ve güzel bir urunse kimse bozuk demiyor alıyor..

şuan TV evde değil çekerim ama eski tuplu 32 ekran..
    modemler
    tplink td-w89016 bunu da nerden almışız ..
    airties model ait 53040 (ışığı yanmıyor) kimden geldi haberim bile yok :)
    zte zxv10 w300 (ışığı yanmıyor)
    exper ewm-01
    zyxel p-660w-tz
    zyxel model...
    bunları başka evde kullansam sistem kurtarır mi. ? evimizde modem varda başka bi eve lazım olacak tekrar modem yeni bağlatırken yeni mi alsak ..

çünlü zyxel i bir bilgisayar hocası okula aldı  ve bizdeki bilgisayar win10 bu çok eski sistemi kabul etmedi deyip geri verdi

10+yıllık sanırım hepsi

şu ışığı yanmıyanları parçalasam içinde işe yarar ne var. antenlerini kullanıyorlar sanırım ne yapılıyor. ben telsiz yapmak istiyorum işime yarar mı?

@micropin lehim var sadece bizde açık havada donarak ölürüm şuan :) havalandırırım ama sağol demeseydin pencere açmazdım

ucuz derken baktım internetten tanesi 8 tlye satıyorlar bu robotistan mı ne orada 10 tane alsan 80 tl neresi ucuz.

ben mi yanlış şeye baktım

@sanane aslında tost makinesi çalışıyor termostatı yeni değişti. ama iç tost yapılan kısım teflon oluyor ya işte o kazınmış o yüzden yapışıor tam kapanmıyorda

o yüzden pek kullanışlı değil. ağır kaldır indir 

@retret ben birincisi elektroniği temelden öğrenmek istiyorum. 

hem tamir için hem dediğin gibi ufak tefek devreler tasarlayabileyim. ufak tefek şeylerle başlarım artık becerime bilgime göre nereye kadar giderse götürmek istiyorum

mesela uzaktan kumadalı araba, belki rc model uçak, telsiz bu çocukların odasına konanlardan

mesela sensörle çalışan kamera( kamera hazır ama sensöre bağlayıp harekete geçirmek gibi)

audiono projeleri... falan filan...

bunlar için hem mazleme olsunelimde hemde videolar izlerken "haydi arkadaşlar diotlarınızı çıkarın" deyince ekrana mal gibi bakmayım :)))

@kaygusuz bazı devreler dediğin gibi uğraşmadım çok zordu lehimle lehim eriyor tekrar üzerinde donuyor :) onu nasıl söküyorlar anlamadım :)

ama bazı kolay devreleri denerim bu resimdeki kolay 

@waltergay evet hatta takip ediyordum antalyada iki kimyagerin kanalı var ama şuan o beni aşar ne vaktim ne yerim müsait 

ama devrelerin üzeindeki parlak sarılar altın mı merak etmiyor değilim :)

öyleyse o kısımları kırıp biriktireyim yapan birişle kırışırız :)

*** tv yükselticiler ne işe yarar başka

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)