folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektronik Aletlerden Neleri Sökmeliyim?

Elektronik Aletlerden Neleri Sökmeliyim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Anten sinyal yükselticileri görünce nostaljik oldum. :) Zamanında sinyal alabilmek için elektronik mühendisi olmuştum. En son yükseltici cihazını kat kat market poşetine sarıp ağzını bantlayıp antenin altına bağlamıştım efsane yayın kalitesi yakalamıştım o dönem. Sonradan uydu alıcıları yaygınlaştı çanak anten + uydu cihazı (eskilerin deyişiyle dekoder) + kurulumu 100 liraya yapan esnaflar yaygınlaşınca peder birini tutup eve getirince bizim evdeki karıncalı TV yayını dönemide bitmişti.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Yükseltici denilen cihazlardan transformatörler (trafo da diyorlar) sökülebilir. En basit anlamda AC akımın gerilimini değiştirir. Mesela 220V şehir şebeke gerilimini 110V'a dönüştürebilirsin. Transformatörün sarım sayısını bilmen gerek tabi. Geri kalan da büyük ihtimalle bobinler, kondansatörler gibi analog sinyale müdahale eden filtrelerde kullanılan elemanlardır. Bir tanesinin pcbsinin güzel fotoğrafını yollarsan sevinirim.

Ucuz bir multimetre (dijital avometre) ile gerilim ve akım ölçümü, direnç değeri ölçümü, diyot testi, bjt testi (hfe değeri), mosfet testi, kısa devre testi yapabilirsin. Doğru sonuç vermese de el çabukluğuyla kısa bir kondansatör testi bile yapılabilir.

Emi kalkanını kullanacak bir şey bulamayabilirsin. Çok ciddi ve hassas bir konu. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/62534 bu makaleye bir göz atabilirsin.

Bazı elemanları sökmek için önce biraz fazladan lehim eklemek, sonra o lehimle beraber sökmek gerekebilir. Ayrıca lehim pastası ve lehim fitili (Türkçesini bu yazmışlar biz solder wick diye biliyoruz) oldukça yardımcı olacaktır. Lehim pompası da çoğu durumda (özellikle pcb üzerine recap yapacağın zaman) oldukça işe yarar. SMD elemanları (surface mount) özellikle BGA ya da TO tipi kılıfları sıcak hava istasyonu ile sökebilirsin ancak. Hatta profesyoneller bu iş için ön ısıtma sistemleri de kullanılıyorlar. 

Soğutucuya da lehimlenmiş smd elemanları normal bir havya ile sökememen normal. Sıcaklığı ayarlanabilir bir havya ile 400 ve üstü derecede anca erir fakat ön ısıtma olmadan soğutucu plakanın büyüklüğüne göre sen elemanı daha çekemeden lehim tekrar donabilir. Zaten o sıcaklık derecesinde sökeceğin sağlam elemanı da bozabilirsin. Kısaca sökülmüyorsa boşver.

Arkadaş başlayım çip krizine, döviz kuruna. Özel bir mosfet lazım oldu, 25 TL + kargo. Çinden gelir mi gelmez mi bilen yok.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Sökücen de ne yaptığını nasıl anlican?

Önce bir multimetre, voltage generator, lehim aleti falan al. Sonra dever elemanlarına elektrik verince ne değişiyor ölçebilirsin.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Şeyh, bu ara forumda çok sık yazıyorsun başın beladaysa fikibok yaz anlayalım. Anında bir telefon açar İngiltere kraliçesine çözeriz işini.

mkyb tarafından 29/Oca/22 07:53 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepInside
    DeepInside's avatar
    Erkek

Ya kimse kızmasın ama konu çok komik : )))) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    YeniHarman bunu yazdı

Yükseltici denilen cihazlardan transformatörler (trafo da diyorlar) sökülebilir. En basit anlamda AC akımın gerilimini değiştirir. Mesela 220V şehir şebeke gerilimini 110V'a dönüştürebilirsin. Transformatörün sarım sayısını bilmen gerek tabi. Geri kalan da büyük ihtimalle bobinler, kondansatörler gibi analog sinyale müdahale eden filtrelerde kullanılan elemanlardır. Bir tanesinin pcbsinin güzel fotoğrafını yollarsan sevinirim.

Ucuz bir multimetre (dijital avometre) ile gerilim ve akım ölçümü, direnç değeri ölçümü, diyot testi, bjt testi (hfe değeri), mosfet testi, kısa devre testi yapabilirsin. Doğru sonuç vermese de el çabukluğuyla kısa bir kondansatör testi bile yapılabilir.

Emi kalkanını kullanacak bir şey bulamayabilirsin. Çok ciddi ve hassas bir konu. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/62534 bu makaleye bir göz atabilirsin.

Bazı elemanları sökmek için önce biraz fazladan lehim eklemek, sonra o lehimle beraber sökmek gerekebilir. Ayrıca lehim pastası ve lehim fitili (Türkçesini bu yazmışlar biz solder wick diye biliyoruz) oldukça yardımcı olacaktır. Lehim pompası da çoğu durumda (özellikle pcb üzerine recap yapacağın zaman) oldukça işe yarar. SMD elemanları (surface mount) özellikle BGA ya da TO tipi kılıfları sıcak hava istasyonu ile sökebilirsin ancak. Hatta profesyoneller bu iş için ön ısıtma sistemleri de kullanılıyorlar. 

Soğutucuya da lehimlenmiş smd elemanları normal bir havya ile sökememen normal. Sıcaklığı ayarlanabilir bir havya ile 400 ve üstü derecede anca erir fakat ön ısıtma olmadan soğutucu plakanın büyüklüğüne göre sen elemanı daha çekemeden lehim tekrar donabilir. Zaten o sıcaklık derecesinde sökeceğin sağlam elemanı da bozabilirsin. Kısaca sökülmüyorsa boşver.

Arkadaş başlayım çip krizine, döviz kuruna. Özel bir mosfet lazım oldu, 25 TL + kargo. Çinden gelir mi gelmez mi bilen yok.

teşekkür ederim bilgiler için.

ben hiçbirşey bilmediğimden beni aşıyor bunlar şuan için ama boş bir zamanımda bunları ayrıntılı araştıracağım.

zaten niyetim adam gibi eletronik elektrik anlatan bir kanalı yada kitabı takip etmek.. ilerde konu açacağim araştrıp 

ama aklınızda çok iyi dediğiniz kaynak varsa alabilirim :)

hava istasyonum yok dediğiniz gibi lehimle yaptım ancak bazılarını dediğiniz gibi çok ısıtmışım söktükten sonra emekliye ayrıldılar :)

sökmeden önce ampermetre ile ölçtüğümde dıııt ediyordu söktükten sonra ses seda yok herlde bozdum :)

zaten boşverdim geri kalanını :)

resim yükselticiyi mi istediniz

eğer aradığınız şeyi görürseniz yazın gönderebilirim size . hatta hala var başka söktükçe resim ekleyebilirim

yükselticiler

söktüğüm şeyler

uydunn bir kısmı

cd çalar... hiç dokunmadım daha

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

çift

futurist tarafından 29/Oca/22 13:27 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    yine fazla
    futurist tarafından 29/Oca/22 13:27 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    hata verdikçe tıkladım böyle olmuş
    futurist tarafından 29/Oca/22 13:28 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    yok artık :)
    futurist tarafından 29/Oca/22 13:28 tarihinde düzenlenmiştir