folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Eskiden Banka İşleri Nasıl Olurdu?

Eskiden Banka İşleri Nasıl Olurdu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seagate189
    seagate189's avatar
    Erkek

Merhabalar bilgisayar olmadan önce bu banka işleri nasıl oluyormuş çok merak ediyorum örneğin havale yada para bir şubede para yatırdığında başka şubede çekebiliyormuydun nasıl oluyordu acaba

Safir T-14 -- Sarsılmaz Kılınç 2000 light -- Browning Hp Mk3-- Derya Mk-12 --------
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

eskiden herşey resmi yazışmalara bağımlıydı. x bankasının a şubesinden z isimli vatandaş kendi hesabından b şubesindeki y isimli vatandaşın hesabına havale yapmak istediğinde bankaya gidiyor bankacılar işlemi yapıp dekont veriyorlar ve kendi iç yazışmalarıyla diğer şubeye de dekontu gönderiyorlar. diğer şubeye dekont ulaştığında y isimli vatandaşın hesabına para kaydediliyor.farklı bankalar arasında para transferinin olmadığını tahmin ediyorum çünkü eskiden bir bankadan başka banka hesabına ödeme yaparken kendi hesabından parayı çekip poşet ya da çuvalla ya da her nasıl taşıyorsan o şekilde diğer banka şubesine götürüyormuşsun. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Bankalar ne zaman çıktı ki.. 

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

1800 ler olması lazım

İmzalamazsam ne olcak?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı
    noname bunu yazdı

1800 ler olması lazım

1157 olarak kabul ediliyor hocam venedik bankası ama bence paranın icadından beri vardır diye düşünüyorum.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bankalar 1800 lerde lokaldi bildiğim kadarıyla yani tek bir binadan oluşuyor çoğu. Böyle şubeli , uluslararası transferler falan soyluların kullandığı finansal kurumlar ile yapılıyor olmalı çünkü zaten araba olmadığı için nüfusun %99 u lokal çalıştığı için büyük bir ihtiyaç da olmamalı havale için. Heralde çekleri falan tahsil etmek için ve faiz almak için kullanıyorlardı bankaları

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Böyle bi soru aklına nerden geldi?

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

bu postu bir bankanın gişesinden yazıyorum.

keşke olmsaymış

https://t.me/pump_upp
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Bankacılık sistemini ve başlangıçta yatırılan nakit parayı yada altın'ı geri alabilmek için birer senet olan kağıt paraları ve de muhasebeyi, orta çağ'da italyanlar geliştirmiş. Altınlarını üzerinde taşımak istemeyenler bankaya yatırıp, gittikleri yerde ellerindeki senet ile oradan tekrar alırlarmış. Sonra o senetlerin kendisi de ödeme aracı olmaya başlamış. Amcam çocukken anlatırken duymuştum. Bir borcunu banka havalesi ile yapmış ve kendisinden beklemediği bir komisyon kesmişler. Çok kızmıştı ve bir daha banka ile havale göndermemişti. bugün de yine bankaya gidip banka havalesi yapabilirsiniz. Anlaşmalı şirketlere ödemelerde standart ücret ekliyorlar.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Eski amerikan filmlerini izleyin. Kovboylar posta arabasını (Atların çektiği bir yolcu kabini) soyuyorlar. Posta arabası bankalar arası para transferi yapıyor. Eski filmler bazen ilginç oluyor.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    emrah20 bunu yazdı
    Eski amerikan filmlerini izleyin. Kovboylar posta arabasını (Atların çektiği bir yolcu kabini) soyuyorlar. Posta arabası bankalar arası para transferi yapıyor. Eski filmler bazen ilginç oluyor.

Karayip Korsanları 5 Salazarın İntikamı

Film başlarken Jack Sparow bankayı soyuyor hani..

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
Toplam Hit: 3230 Toplam Mesaj: 24
eskiden bankacılık