folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Eskiden Banka İşleri Nasıl Olurdu?

Eskiden Banka İşleri Nasıl Olurdu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Şu anda ziraat bankası nasıl çalışıyorsa öyle, sadece bilgisayarı çıkar.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Hocam bilgisayardan önce, farkli banka formatları vardı. bazi bankalar kendi si para basar di. Banka kendi kasasında ki altın kadar para basabilirdi vs. 

genelde tek sube li bankalar "idi". çok şubeliye başlayan bankalarda, pc olmadığı zamanlar, cift defter mantiği vardi. Merkez de ,X subesi için ,Y subesi icin, Z subesi icin, bir defter tutulur (eski muhasebe kaydı defteri seklinde, adına: fon folyo gibi bir sey diyorlar "mış")

Her sube de, sadece "kendi defteri" olurdu.

farkli bir subeden devir geliyor sa f olyo kaydı girilirdi .

bu işlem "de" de, sanki her sube "nin" her subede bir hesabi var gibi fiziksel olarak, bankacinin dokumani ile gider gelirdi bu işlem.

FAX ile bu kayıtlar gidip geliyor muş, türkiye de bir zamanlar

Bu bankalardan ,parayi, X subeden cekiceğim diye ,bir gün önceden belirtirdin ,oraya, senin paran giderdi (bakiye uygun değilse, gercekten, fiziksel para, giderdi.) ve diger sube "de" "ki" kayıt defterinden, paranin kaydı, silinirdi.

Parayi ,ayni gün, farkli subeden, cekmen mümkün olmaz dı. EOFT dediğimiz, End Of Day Transaction kavramı ile, banka, günlük dokumunu, merkezine götürür.

Fiziksel olarak, Bunu hala yapan bankalar, var. Afrikada ,elektrik olmayan bankalar, at sirtinda giden dosyalar, mevcut :)

merkezde, o gelen daktilo yazisini okuyacak ,OCR yazılımı, var mesela hala. Kimin, ne işlem yaptiğini ,merkez bilgisayarda tutuyor ama, subeler, daktilo ile kağıtlara işleyerek, sistem tutuyorlar.

2012 yilinda, Kamerun da ,bir proje yapmiştim; boyle at sırtında, dosya gidiyor geliyor. köy deki subeler de, elektrik yok. POS cihazı ile bir sistem yaptık. her gece, pos cihazı merkeze gidiyor, içindeki veriler merkezde PC'ye aktarılıyor; OCR'li kağtılarda ,okuma sorunu yaşanıyor diye.

POS cihazı şarj edilip tekrar köye yollanıyor. GPRS hizmeti de, köylerde yoktu doğal olarak.

Kendim, POS sistemleri üzerine, yazılım geliştirmekte "idim". Bu anlatıklarım ,kulaktan dolma ,eski bankaci abilerimizden, duyduğumuz seyler. 

Yazının içeriği şahane. Zaten senin mesajlarında, boş olan görmedim. Ama , asıl dikkatimi çeken; yazımının Biçimi.

İlginç bir şekilde, @LTcelik `in de daha önce belirttiği gibi: bulunma, yönelme, ayrılma, anlamlarına gelebilecek ekleri, AnaKelime den ayrı yazıyor, olman.

Ve, tabii birde, -mış ve -idi, EkFiil`lerini ayırıyor, olman.

Bana çok ilginç, ama bir o kadar da Güzel geldi.

başka bir konuda da , benzer bir tutum sergilemiştin. dur onuda biraz öne çıkarayım.

Hocam ben boyle yazınca okuyan çıkmıyordur diye düşünüyorum sen okumuş, dikkat etmiş ve renklendirmişsin tebrik ederim :)

miş ve idi leri karışik kullanmışım bir kısmını gördüm bir kısmı rivayeden büyüklerimizden duymuş olduğum seyler oldugu icin oyle :p

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Hocam bilgisayardan önce, farkli banka formatları vardı. bazi bankalar kendi si para basar di. Banka kendi kasasında ki altın kadar para basabilirdi vs. 

genelde tek sube li bankalar "idi". çok şubeliye başlayan bankalarda, pc olmadığı zamanlar, cift defter mantiği vardi. Merkez de ,X subesi için ,Y subesi icin, Z subesi icin, bir defter tutulur (eski muhasebe kaydı defteri seklinde, adına: fon folyo gibi bir sey diyorlar "mış")

Her sube de, sadece "kendi defteri" olurdu.

farkli bir subeden devir geliyor sa f olyo kaydı girilirdi .

bu işlem "de" de, sanki her sube "nin" her subede bir hesabi var gibi fiziksel olarak, bankacinin dokumani ile gider gelirdi bu işlem.

FAX ile bu kayıtlar gidip geliyor muş, türkiye de bir zamanlar

Bu bankalardan ,parayi, X subeden cekiceğim diye ,bir gün önceden belirtirdin ,oraya, senin paran giderdi (bakiye uygun değilse, gercekten, fiziksel para, giderdi.) ve diger sube "de" "ki" kayıt defterinden, paranin kaydı, silinirdi.

Parayi ,ayni gün, farkli subeden, cekmen mümkün olmaz dı. EOFT dediğimiz, End Of Day Transaction kavramı ile, banka, günlük dokumunu, merkezine götürür.

Fiziksel olarak, Bunu hala yapan bankalar, var. Afrikada ,elektrik olmayan bankalar, at sirtinda giden dosyalar, mevcut :)

merkezde, o gelen daktilo yazisini okuyacak ,OCR yazılımı, var mesela hala. Kimin, ne işlem yaptiğini ,merkez bilgisayarda tutuyor ama, subeler, daktilo ile kağıtlara işleyerek, sistem tutuyorlar.

2012 yilinda, Kamerun da ,bir proje yapmiştim; boyle at sırtında, dosya gidiyor geliyor. köy deki subeler de, elektrik yok. POS cihazı ile bir sistem yaptık. her gece, pos cihazı merkeze gidiyor, içindeki veriler merkezde PC'ye aktarılıyor; OCR'li kağtılarda ,okuma sorunu yaşanıyor diye.

POS cihazı şarj edilip tekrar köye yollanıyor. GPRS hizmeti de, köylerde yoktu doğal olarak.

Kendim, POS sistemleri üzerine, yazılım geliştirmekte "idim". Bu anlatıklarım ,kulaktan dolma ,eski bankaci abilerimizden, duyduğumuz seyler. 

Yazının içeriği şahane. Zaten senin mesajlarında, boş olan görmedim. Ama , asıl dikkatimi çeken; yazımının Biçimi.

İlginç bir şekilde, @LTcelik `in de daha önce belirttiği gibi: bulunma, yönelme, ayrılma, anlamlarına gelebilecek ekleri, AnaKelime den ayrı yazıyor, olman.

Ve, tabii birde, -mış ve -idi, EkFiil`lerini ayırıyor, olman.

Bana çok ilginç, ama bir o kadar da Güzel geldi.

başka bir konuda da , benzer bir tutum sergilemiştin. dur onuda biraz öne çıkarayım.

ben boyle yazınca, okuyan çıkmıyordur diye düşünüyorum. sen okumuş, dikkat etmiş ve renklendirmişsin, tebrik ederim :)

-miş ve -idi leri karışik kullanmışım. bir kısmını gördüm, bir kısmı rivayeden büyüklerimizden duymuş olduğum seyler oldugu icin, öyle. :p

Açıkçası, ben, diğer işlerden fırsat buldukça, okuyorum. Bu tür (doğru-yanlış) düzenlemeleri de, kendim yaptıkça, dile dair,değişik şeyler geliyor aklıma. bana güzel yani. Aynı zamanda, Arada, aklıma siteden bir kişi geliyor(nikini ^^D vermeyim şimdi. ``D) ( yok, o,değil. )

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 3250 Toplam Mesaj: 24
eskiden bankacılık