ESP8266 Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

antivir-US , Yavaş yavaş öğreniyoruz hocam bizde :) Aksine ESP8266 'nin iyi bir wifi modülü olduğunu biliyorum bende . Kartın ölüp ölmediği konusunda pek fikrim yok :) Sonuçta test edemiyoruz :)

YeniHarman , abi bu site çok iyimiş. Terminalden de kontrol edilebiliyormuş gerçi bi aralar söylemiştin bana gibi hatırlıyorum ama :) Flasher yüklerken RX TX pinlerini bağlayıp kabloyu arduino'ya soksam sıkıntı olur mu ? yoksa flash'ı yüklemek için şu resimdeki devreyi kurmam mı gerekiyor ? TTL ile birlikte

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

flashlaman için o devreyi kurman gerekiyor. Flashlamak için flash butonuna (GPIO0'ı topraklamalısın) basıp reset butonuna basarak resetlemelisin. Sonra flashlama işlemini gerçekleştirebilirsin. NodeMCU'nun firmwaresini de yükleyip (eski sürüm, senin kartın flashı küçük olduğundan yeni sürümleri kullanamazsın) LUA ile programlayabilirsin esp8266'yı.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Abim çok teşekkür ediyorum , sıfırladım dediğini yaptık ve şöyle birşey daha yaptık Sadece TX bacağına direnç falan düzeldi. şuan fişek gibi :)

EDİT DEVRE ; 

MhmdAlmz tarafından 28/Nis/17 14:40 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

flashlaman için o devreyi kurman gerekiyor. Flashlamak için flash butonuna (GPIO0'ı topraklamalısın) basıp reset butonuna basarak resetlemelisin. Sonra flashlama işlemini gerçekleştirebilirsin. NodeMCU'nun firmwaresini de yükleyip (eski sürüm, senin kartın flashı küçük olduğundan yeni sürümleri kullanamazsın) LUA ile programlayabilirsin esp8266'yı.

Flashlamak için illa o devreyi kurmaya gerek yok aslında. Ben elimde malzeme olmadığında veya sadece üşengeçlikten dolayı jumper kablolar ile gerekli pinleri grounda çekerek flashlıyorum :)

NodeMCU firmware bazı projelerde çok kasıntı oluyor ondan çok da tavsiye etmiyorum. Bir de üstüne lua kasmak lazım.

@MhmdAlmz

Senin soruna gelince normal şartlarda o pinler 5v töleranslı değil. Ha çalışıyormu çalışıyor ama uzun kullanımda cortlama ihtimali çok yüksek.

esp8266 yı programlamak için de en basitinden bi usb to ttl modülü alırsan arduino ide ile arduino programlar gibi programlayabilirsin.

Senin alacağın şey şu:

https://www.aliexpress.com/item/CP2102-USB-2-0-to-TTL-UART-Module-6Pin-Serial-Converter-STC-Replace-FT232-Module/32534146426.html?spm=2114.13010608.0.0.nIjvg4

Bunu düzgün bir biçimde bağladıktan sonra arduino ide de yazığın programı direk flashlayabilirsin. Eskiden 3rd party olarak esp8266 desteği ekleniyodu sanıyorsam şuan native olarak kendi içinde de destekliyor arduino ide. Sadece tools>board sekmesi altında cihazı seçerken senin modelde esp8266 generic olanı seçmen lazım.

Arduino ide ile esp8266 programlama konusunda sıkıntın olursa youtube da falan zibilyon tane tutorial var onlara bakabilirsin.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

YeniHarman , En kısa zamanda temin edeceğim abi teşekkürler tekrardan :)

torpedo_XL , YeniHarman söylemişti daha önce Arduino board değiştirip ESP içerisindeki yazılımı kendimiz yazabiliyoruz diye. Daha önce Socket.io(TCP Websocket) kurmayı denedim  

https://github.com/billroy/socket.io-arduino-client

Şu kütüphane ile üzerine bir socket yazdım ve sorunsuz kullandım. Bu aparatın bundan farkı ne olabilir ? Yani ESP8266 dışında bir modül alırsam buna mı ihtiyacm olacak programlamak için ? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

O adaptör, benim verdiğim ile aynı işi yapıyor. TTL seviyesindeki seri iletişimi USB'ye çeviriyor. TTL seviyesinden RS232'ye çeviren entegreler de var. Bizim için atış noktası TTL seviyesi olması aksi halde -+25 V seviyesinde elektrik sinyali alırsın ki bu bizim mikrodenetleyicilerin kaldıramayacağı bir aralık. USB-to-TTL adaptörü alırken DTR pininin olduğuna dikkat et.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

https://www.robolinkmarket.com/cevirici-and-adaptor/usb-uart-donusturucu-karti-5v-3v3-ft232rl.html

https://www.robolinkmarket.com/breakout-kartlar/logic-level-converter-4-kanal.html

Bu ikisi yarın elimize ulaşaacak abi umarım olmadı pazartesiye 

Toplam Hit: 2767 Toplam Mesaj: 19
esp8266