Ev Aldık Ama Kafamıza Takılanlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fie
    Fie's avatar
    Erkek

Öncelikle iyi akşamlar, çoğunuz teknoloji doğayeni, ama her konunun dibine kadar inen en kaliteli bilginin çıktığı yer olarak gördüğümüz için kimseye duyurmadan buraya bi danışalım dedik.

Geçtiğimiz ay bi ev aldık. Yalnız emlakçımız ikide bir evin tapu fotokopisini isteyip durmakta. en son bugünde aradı. Verelim vermeyelim diye düşünüp dururken panik moda girdik acaba ne diye istiyo versek bi katakulliye gelirmiyiz diye. Fakat araştırırken alakasız şeyler çıktı önümüze ve ekstra panik ve moral bozukluğu yaşadık ama nitelikli bilgiye ulaşamadık.

Şimdi sorumuz şu; kat irtifakı ile kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark nedir ? Bizim tapumuzda kat irtifakı diyo. Bu kat mülkiyetine dönücek bir tapu mu, ilerde masraf cafcuf bizi bağlar mı cepten büyük meblağlar çıkarmı bitmiş bina ama dolmamış üç beş eksiği var müteaahhit arazi olur mu olmuş bile olabilir selam sabah veren yok binaya 

ha bide bizden inatla iskan sordugumuzda saklandı konu değişti,

ama bankadan kredi çıktı elektrık suda gazda bi sıkıntı çıkmadı ama işte kurt düştü içimize bizi bi mevzuya ayıktırın yaa bilgi sahibi güzel insanlar

not: eksik gedik bişi yaptıksa affola modlardan ricamiz şeyhe çaktırmadan düzeltiverin be :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek

Kat mülkiyeti olmasa banka kredi vermek için tüm hisse sahiplerinden onay alması gerekli diye düşünüyorum.. ama banka onların anlaşmalı bankası ise katekülle olabilir.. Bence tapuyu al tapu müdürlüğünden baktır sor aklına gelen her şeyi.. Fotokopiyi de verme emlakçıyı ne yapacakmış? Olmuş, bitmiş iş satın almışsın o artık senin ne diye fotokopi istiyor..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

tapu fotokopisini ne için istedi bilmiyorum ama iskan'ı olmayan binaya da kredi çıkıyor.

belediyeye vermişler projeyi, belediye de tamam yapın demiş adamlarda yapmış binayı.

ama daha sonra belediyeye verilen proje ile çıkan bina birebir aynı olmadığında iskan alamazsınız, elektrik ve suyu ayıramazsınız.

normal ev kullanıcısından çok daha yüksek fiyattan kullanırsınız şantiye olarak görüldüğü için

eniştemin de aynı durum başından geçti ve şu anda 6 sene önce aldığı evin elektrik suyu bir ve 10.000 tl'ye yakın bir masrafı var daire başı iskan alınabilmesi için.

tapu fotokopisi ile birşey yapabileceğini sanmıyorum ama iskan çok önemli onu araştırmanızı tavsiye ederim, ama atı alan üsküdarı geçmiş zaten.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fie
    Fie's avatar
    Erkek
    mavii bunu yazdı

Kat mülkiyeti olmasa banka kredi vermek için tüm hisse sahiplerinden onay alması gerekli diye düşünüyorum.. ama banka onların anlaşmalı bankası ise katekülle olabilir.. Bence tapuyu al tapu müdürlüğünden baktır sor aklına gelen her şeyi.. Fotokopiyi de verme emlakçıyı ne yapacakmış? Olmuş, bitmiş iş satın almışsın o artık senin ne diye fotokopi istiyor..

müteahhit satış dosyasını kaybetmiş, ben bunu sattım diye dosyasına koyucakmış, vergi veriyomuş falan filan şeklinde bi senaryo çiziyorlar bize ama saçma yani dimi banane lan oldu bitti gitti ne vericem be modundayım

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fie
    Fie's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

tapu fotokopisini ne için istedi bilmiyorum ama iskan'ı olmayan binaya da kredi çıkıyor.

belediyeye vermişler projeyi, belediye de tamam yapın demiş adamlarda yapmış binayı.

ama daha sonra belediyeye verilen proje ile çıkan bina birebir aynı olmadığında iskan alamazsınız, elektrik ve suyu ayıramazsınız.

normal ev kullanıcısından çok daha yüksek fiyattan kullanırsınız şantiye olarak görüldüğü için

eniştemin de aynı durum başından geçti ve şu anda 6 sene önce aldığı evin elektrik suyu bir ve 10.000 tl'ye yakın bir masrafı var daire başı iskan alınabilmesi için.

tapu fotokopisi ile birşey yapabileceğini sanmıyorum ama iskan çok önemli onu araştırmanızı tavsiye ederim, ama atı alan üsküdarı geçmiş zaten.

ya dur bunalıma sokma şimdi; elektrik,su gaz ve hala taşınamayan lanet olası vodafone netı aldım ama iskan olmasa bunların saatini ayrı ayrı bağlamazlardı dimi

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek

tapu fotokopisini vermyin. benimde evi aldığım kişi çok uğraştı almak için, belediyeye vericem filan diye, gerek yok dedim vermedim. kaç defa aradı geldi gitti.

onun tapu ile işi yok artık, sen o tapuyla bulunduğun belediyeye sanırım 1 ay içerisinde gibip bu evi ben aldım diyerek beyanda bulunman gerekiyor. sonra bu ay sonuna kadar olan emlak vergisini ödemeye başlayacaksın.

kat mülkiyeti olması iyidir, kat irtifakı var ise hiç problem olmaz. en fazla ilerde tüm apartman toplanıp kat mülkiyetine geçelim dediklerinde ek bi masraf çıkar. birde arsa payı tapular var, iskan alındığı için zaten kat irtifakına dönüşmüş senin tapun. o yüzden sıkıntı yok .

elektrik suyu üzerine alman için dask yaptırman lazım. şimdi onu zorunlu tutuyorlar.

bu arada hayırlı olsun. Rabbim herkese kendi evinde oturmak nasip etsin.

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

hocam belediyeye nede olsa su elektrik vs. ayrılacağı için projeyi ayrı ayrı çizdiyor ve ona göre yaptırıyor.

eğer bina yeni ise muhtemelen iskan çıkmamıştır daha, iskan olmasa da saatler var her eve ait ama iski ve enerjisa ana saate bakar okur faturayı keser olayı bitirir, ayrı ayrı gelmez faturanız.

binaya sadece 1 fatura gelir elektrik için ve su için ayrı ayı. Doğalgaz için iskan şart değil onu alabiliyorsun ama diğerleri için aynı şey geçerli değil.

yeni ev aldık oradan biliyorum, iskan olayı da çok çok sakat bir durum, gözünün üstünde kaş var diyip devamlı geri gönderiyorlar falan.

bizim aldığımız evde oturmaya başladıkdan 1 sene sonra çıktı iskan yeni yeni aldık, dün gittim elektriği ayırdım.

elektrik su birlik olunca da binada kesin 3-5 uyanık çıkar parayı vermeyen uğraş dur.

bir kötü yanı da şu hem normal kullanıcı yerine ticari kullanıcı sınıfından ödüyorsun faturayı o yüzden biraz kalın gelir, bir diğeri de 10 kişi oturan da aynı parayı veriyor 1 kişi oturan da aynı parayı veriyor.

dediğim gibi iskan olmasa da elektrik su saatleri ayrı ayrıdır binada ama tek fatura gelir ikisi için de, kredi de çıkar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fie
    Fie's avatar
    Erkek

kat mülkiyeti olması iyidir, kat irtifakı var ise hiç problem olmaz. en fazla ilerde tüm apartman toplanıp kat mülkiyetine geçelim dediklerinde ek bi masraf çıkar. birde arsa payı tapular var, iskan alındığı için zaten kat irtifakına dönüşmüş senin tapun. o yüzden sıkıntı yok .

bu bilgi biraz rahatlatıcı oldu, ama mesela asansoru aktıf hale getirmemiş filan gibi ufak tefek şeyler var dış süsleme yarım bırakılmış mesela bunların ihalesi biz daire sahiplerine mi kalır yoksa şikayet edip sunduğu projede ne yazdıysa virgülüne kadar bu arkadaşı öttürüp yaptırabilir miyiz ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sadikcafer
    sadikcafer's avatar
    Erkek

Tapunun aslını da versen bişey olmaz, tapu kütüğünde kayıtlı herşey. Kimlik fotokopinde lazım ona onuda ister :) (Belediyeden üzerinden düşürmek için istemiştir, ver gitsin yani.) Kat irtifaklı tapunuzla kat mülkiyetli tapuya geçtiğinizde herşey bitmiş oluyor artık. Ama müteahhit yukarıdaki bi arkadaşın bahsettiği gibi iskanı aldıktan sonra yani bina oturum izin belgesi diye bir belge var o belgeyle o ildeki lisanslı harita müh. verecek, o mühendis de tapuya başvuru yapıyor , tapudan kat mülkiyetli tapunuzu alırsınız, olay böyle sonuçlanır da, sizin cebinizden ne çıkacağı onaylı projelerdeki şeylerle alakalı. Projede olupta apartmanda olmayanlar cebinizden çıkacak yani, tabi belediye bunları ille isterim derse, bazen bazı şeyleri gözden kaçırıyolar yada uğraştırmıyorlar. 

Canınızı sıkacak tek şey şu, abonelikler. Onlarıda galiba halletmişiniz. Bence içiniz huzurlu bir şekilde güle güle oturun. Allah'ü Teala herkeze başını sokacak bir ev nasip etsin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fie
    Fie's avatar
    Erkek
    sadikcafer bunu yazdı

Tapunun aslını da versen bişey olmaz, tapu kütüğünde kayıtlı herşey. Kimlik fotokopinde lazım ona onuda ister :) (Belediyeden üzerinden düşürmek için istemiştir, ver gitsin yani.) Kat irtifaklı tapunuzla kat mülkiyetli tapuya geçtiğinizde herşey bitmiş oluyor artık. Ama müteahhit yukarıdaki bi arkadaşın bahsettiği gibi iskanı aldıktan sonra yani bina oturum izin belgesi diye bir belge var o belgeyle o ildeki lisanslı harita müh. verecek, o mühendis de tapuya başvuru yapıyor , tapudan kat mülkiyetli tapunuzu alırsınız, olay böyle sonuçlanır da, sizin cebinizden ne çıkacağı onaylı projelerdeki şeylerle alakalı. Projede olupta apartmanda olmayanlar cebinizden çıkacak yani, tabi belediye bunları ille isterim derse, bazen bazı şeyleri gözden kaçırıyolar yada uğraştırmıyorlar. 

Canınızı sıkacak tek şey şu, abonelikler. Onlarıda galiba halletmişiniz. Bence içiniz huzurlu bir şekilde güle güle oturun. Allah'ü Teala herkeze başını sokacak bir ev nasip etsin.

hımm can sıkıcı şeylerinde olabilitesi var yani, ama yok gibide. Amin inşallah dünyada mekan ahirette iman nasip etsin

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sadikcafer
    sadikcafer's avatar
    Erkek
    Fie bunu yazdı
    sadikcafer bunu yazdı

hımm can sıkıcı şeylerinde olabilitesi var yani, ama yok gibide. Amin inşallah dünyada mekan ahirette iman nasip etsin

Amin inşallah. Aynen öyle efendim, canınızı hiç sıkmayın şuan gördüğünüz yeni yapılarında çoğu kat irtifaklıdır, genelde herkez sonradan geçer, ama bu geçiş bazen yıllar müteahhitin sorumsuzluğu yüzünden.

Siz içiniz rahat oturun efendim ve tapu dediğiniz bir kağıt parçası. O tapuyu yırtıp yenisini bulunduğunuz ilin Tapu Müdürlüğü 'nden harcını yatırıp çıkartabilirsiniz.

Toplam Hit: 3877 Toplam Mesaj: 27
tapu kat mülkiyeti kat irtifakı