folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Ev Kiraya Verirken Dikkat Edilecekler

Ev Kiraya Verirken Dikkat Edilecekler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Allah iyi insanlarla karşılaştırsın kardeş. yoksa naparsan boş.
    Yargı/mahkeme süreci çok uzun sürüyor ve karşı taraf itiraz edip sürekli uzatabiliyor.

Mümkünse devlet memuru, yeri yurdu belli olan, evli çocuklu bir aile tercih et.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metalurjist
    Metalurjist's avatar
    Erkek

Artık iyi insan kötü insan seçimi yapmakta zor.

Adam köprüyü geçene kadar melek gibi ama 3-5 ay sonra gerçek yüzü ortaya çıkabiliyor.

Adam en başta gayet düzenli veriyor sonra 5 gün - 10 gün - 1 hafta - 1 ay gitgide geciktirmeye başlıyor sonra hiç vermemeye başlıyor.

İnsanlık halidir bizde kiracı olduk diyorsun sıkmayalım diyorsun ama bakıyorsun ki karşıdaki insan değilmiş. Arayıp mazeret belirtmesi gereken yerde aramadığı gibi telefonları da açmamaya başlıyor.

Mahkemeye vereyim desen şuan kanunlar zaten ev sahibinden daha fazla kiracıyı koruyor.

Adama ödemediği kiralarla ilgili ihtarname gönderdik. 2 ihtarname ile tahliye davası açabiliyorsun. Tam 1 ay sonra 2. ihtarı gönderecekken kira ödemeyen adam kirayı ödedi. Kiraya para bulamayan adam avukata para bulup akıl almış.

O kadar bezdirdiki en son kira felan istemiyoruz çık git yeterki diyecek duruma geldik.

Artık kiracı ararken hiç acele etmiyorum. Gerekirse ev boş kalsın bir kaç ay ama düzgün biri olsun derdindeyim.

Bu zamanda ev boş kalmaz zaten. Hiç acele etmeyin bence hocam. İyice araştırın soruşturun.

İnsanların neden yok memur olsun, yok 1 kira peşin 2 depozito yok şöyle yok böyle diye şart koştuğunu sütten ağzın yanınca anlıyorsun.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Abi ben mi çok farklı düşünüyorum yoksa siz mi anlamadım

Burada bir kiracı konu açsa ev sahibi 2 depozito aldı ve tahliye taahütnamesine imza attırdı hemde tarihsiz şekilde dese adama söversiniz yeri gelir git kafasına sık diyen çıkar ama bu sefer siz aynı hareketi yapıyorsunuz

Kiracı senin şerefsizlik yapmayacağını nerden bilecek daha yüksek kira veren birisini bulunca onu çıkarmayacağınızı nerden bilecek sizce tarihsiz bir kağıda imza atmak mantıklı mı siz olsaydınız yapar mıydınız

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı

Abi ben mi çok farklı düşünüyorum yoksa siz mi anlamadım

Burada bir kiracı konu açsa ev sahibi 2 depozito aldı ve tahliye taahütnamesine imza attırdı hemde tarihsiz şekilde dese adama söversiniz yeri gelir git kafasına sık diyen çıkar ama bu sefer siz aynı hareketi yapıyorsunuz

Kiracı senin şerefsizlik yapmayacağını nerden bilecek daha yüksek kira veren birisini bulunca onu çıkarmayacağınızı nerden bilecek sizce tarihsiz bir kağıda imza atmak mantıklı mı siz olsaydınız yapar mıydınız

+1

Kiracı değilim ama ev aradığım dönemde 2 depozito istese, hayırlısı olsun diyip kalkıp giderdim.

Kira kontratını 1 senelik yapın. Çıkartmak istediğiniz zaman da 1 ay öncede noterden ihtar çekin. Kontratta 1 senelik olduğunu belirtin. 1 sene sonunda ihtar çekilmezse 1 sene daha uzayacağını yazın. İhtar çekilirse 1 ay içinde çıkması gerekir diye yazın.

Suyu elektriği ev sahibi üzerinden kullanmayın. Kiracı kendi üzerine açsın.

Kirayı bankadan ödemesini isteyin. Kiracıysanız elden ödeme yapmayın. Kira ödeme gününü kontratta belirtin. Ayın 1-10'u arası gibi.

İçinde oturacak kişiyle görüşün. Tipi nasıl düzgün mü ne iş yapıyor bakın.

Kontrata mutlaka, tümü yada odaları ayrı ayrı kiralanamaz şeklinde belirtin. Bir arkadaşım kiraladığı evi başkasına yükseğe kiraladı :D

--

Eşyalı veriyorsanız demirbaşları yazın. Bozuk kırık olan demirbaşları da bozuk olduğu yerini tarif ederek yazın. Diyelim ki dolap kapağının köşesi kırık, adam tamam dedi tuttu. ama çıkarken dolap kapağının yarısı yok :) zaten kırıktı diyebilir.

Eğer ki evin buluduğu şehirden başka yerde yaşıyorsanız yada apartman toplantılarına katılamayacaksanız/katılmayacaksanız kiracınıza apartman toplantısına katılması için vekalet verin ki kiracı yaşadığı apartmandaki sorun ve çözümlere katılabilsin. Apartman toplantısına çağırılmayıp, binada yaşamayanları çağırıp 2 toplantıda gelmeyince gelenlerle toplantı yapılıyor ve saçma salak kararlar alınabiliyor. Kiracınızın bunlara katılmaya hakkı olsun.

NoktaliVirgul tarafından 10/Eyl/21 12:58 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nigdeli
    nigdeli's avatar
    Erkek

https://www.vakifbank.com.tr/Default.aspx?pageID=2605

bi incele araştır vakifbank kiram guvende sistemi

Sahte bahara aldanma ayazda kalırsın...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Vaktin varsa emlakçıya verme sahibinden hallet.

Neler istersin hangi şartları yaparsın o sana kalmış tabi hocam da empati yapıp kiracı olsam ben neler beklerim diye düşünerek karar alırsan hem işin kolaylaşır hem de daha kısa sürede kiracı bulursun. En naif adamı bile çileden çıkarabilen ev sahipleri var, onlardan olma. Tipinden, gelirinden, işi gücünden zaten adamları eleme şansın var ama içlerini bilemezsin tabi.

Sözleşme, su, elektrik falan zaten belirli şeyler. Evin boya durumu, demirbaş, kırık dökük yerleri vs sözleşmede iyice belirtilsin. Her şey sözleşmenin başında net ortada olsun. Sonra çıkarken boyat öyle çık, şunu değiş şöyle çık ya da "alamanyadan çocuğum gelecek yarına çıkmış ol" mevzusu olmasın. Takılı ampul varsa ona kadar yaz hocam.

3 kira depozito nedir? Depozito eskiden evde eksik gedik bir şey olursa telafi edilebilsin diye alınan ve geri verilen bir şeydi. Şimdi ne anlam yükleniyor acaba merak ettim. Banka gibi yüklü miktar parayı işletip adama bilmem kaç ay sonra ödenecek bir yatırım aracı haline mi geldi?

~
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek

amerikada 2 hafta kira odemesen polis geliyor yaka paca disari atiyor. turkiyede isleyen bir hukuk olmadigi icin millet en basit ticari anlasmalarda kafayi kiriyor. tam kara mizah 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

Her şeyden önce 3-5 kuruş fazla kira alacağım diye evi at hırsızına kiralama. Sözleşme mözleşme alayı hava civa. Karşıdaki adam kötü bir adamasa sözleşme olsa bile çok uğraşırsın. Ben İstanbulda kiracıyım, kiram etrafa göre daha uygun ama 8 senedir filan oturduğum evde daha bir gün kirayı geciktirmedim. Ben evden çıksam adam başkasına benim ödediğim kiranın en az %50 daha fazlasına kiraya verebilir evi. Ev sahibinde benim kafadan sorun çıkmasın 3 kuruş az olsun diyor. 

Benim oturduğum ev 20 senelik filan, burda böyle eski evleri yabancılara kiraya veriyorlar 2 katı paraya, ama bizim ev sahibi yeri geliyor 2 ay evi boş bekletiyor düzgün insanlara vermeye çalışıyor (bütün bina aynı kişinin) birde kendi halinde insanlar buraya sonradan gelmişler kimseyle kavga edelim sorun yaşayalım isteniyorlar. 

oliWeR tarafından 11/Eyl/21 00:29 tarihinde düzenlenmiştir

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
Toplam Hit: 2462 Toplam Mesaj: 29
kira ev kira sözleşmesi