Evde Şalter Atıyor Neden Olabiir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

elektrik işi elektrikçinindir senin degil her evinde arıza olan kendi yapsa ben nerden para kazanacagım?

ilk önce atan sigortamı rolemi ona bi karar ver http://www.elektrikmarket.com.tr/images_buyuk/f62/Siemens-1-x-40A-300mA-Kacak-Akim_962_1.jpg bu role
    http://www.elektrikmarket.com.tr/images_buyuk/f20/Siemens-B-1-x-32-A-Otomatik-Sigo_920_1.jpg  buda sigorta:

ilk önce her ikiside keyfi atıyorsa kontakları zayıftır bunu sen anlayamazsın uzman birisi anlar

sigorta ise atan yüksüz ken atıyor demişsin  tek sebebi kısa devredir kısa devreden atar nerede kısa devre oldugunu sen bulamazsın ugraşma.

role ise atan panodaki atıyor demişsin topraklama faza yada notre degiyordur yani kullandıgın bir cihaz kısa dan sıfırlama yapıyordur bunu anlamak için tevziden yada kare buat varsa ordan topraklama hattı boşa alınır deneme yapılır ama genelde kontak zayıflıgından atar ve panodaki kaçak akım rolesi atıyor ise sen degiştiremezsin ya tedaş bedaş yada be bokaş ise o gelir mühür kesilir degiştirilir yada elektrikçinin taşşaa vardır mühürü kesiyom der degiştirir 

masraf ne olur ben sigorta degiştirmeye gitsem 6 lira sigorta 10 lirada el emegi alırım 15 lira düz hesap alırım  role degişecek ise role az pahalı 25 liraya var 55 liraya var 10 lirada bunlara işçilik alırım. 

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

bi yerde takılı çin işi bişey unutmuş olabilirsin.. mesela çin malı su ısıtıcı,çin malı şarj aleti falan filan

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

avize'den sonra böyle olduysa kesinlikle avizeden dolayı atıyor :)

benzer örnekler başıma geldi anlatayım: ikili priz aldım duvardaki prizi söktüm yerine aldığım prizi taktım daha fişe birşey takmadan komple binadaki şalter attı..
    cattle diye mi yazılıyor (ketıl die okunuyor) su ısıtma makinesinin elektrik kısmına su kaçtı mekanizmasına oturtur oturtmaz yine şalter attı. Çalıştırmadım bile..

Mecbur avizeyi iade ediceksin sorun avizede.. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bolvadinli
    Bolvadinli's avatar
    Erkek

balkonda priz varmı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tolgaStain
    tolgaStain's avatar
    Erkek

Bazı arkadaşların dediği gibi yap sen hocam bence. Bu elektrik işleri netten tarifle yapılacak bişi değil çevrende muhtemelen elektrikden anlayan tanıdıkların wardır elbet cağır onu yada elektrikçi çağıracaksın. :|

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alberteinstein
    alberteinstein's avatar
    Homo

Avizeyi Söktüm.

Sorun Kalmadı.

Yorum yapanlara teşekkürler tek tek hepsini okudum.

eski sevgilisi yüzünden çalışmadığım ingilizce hazırlık sınıfının yaz okulu parasını sevgilinden isteyen. yine eski sevgilisinin gönderdiği kontörü aynı gün başka kızlarla konuşarak yiyen kinci insan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rushOut
    rushOut's avatar
    Erkek

1 hafta önce dükkanın dış spot lambasına giden kablo hasar gormus dıye ana sartel atıyordu sureklı kabloyu degıstırdım 50 tl ıstedı adam ona gore elektırıkcı cagıracaksan bastan bazarlıgını yap :D 

Biz bizimle bizdeydik Biz bizimle bize geldik Biz bizimle bizdeyken Bizi bizden mi sorarlar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ricin
    ricin's avatar
    Erkek

ev içi hattından kaçak kullanım fln varsa ondanda olabilir...

fakat benimde bu aralar buna benzer bir sorunum var....2500watlık bir elektrikli soba aldım.sobayı yaklaşık 8-9 saat çalıştırıyorum sigortalarda tık yok ama sobayı fişten çekince sigortalar atıyor :P 

kendimce getirdiğim çözüm önerisi ise şu oldu....soba çalışırken sigorta ısınıyor içindeki metaller fln genleşiyor sobayı fişten çektiğimizde sigortanın içinden fazla akım geçmediğine sigorta soğumaya başlıyor ve bununla beraber de metaller büzüşüyor...bundan dolayı sigortada atma olayı olabilir diye düşünüyorum...

üniversite öğrencilerine devre tasarımı yapılır...! tekdag-elektronik.blogspot.com/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

alexelebek bunu yazdı:
    -----------------------------

Sorun toprak ve notr arasinda olan bir temas sonucu olusuyor, yada herhangi bir cihazda govdeye kacak var, kacak akim rolesi yada diger adiyla diffrentiel role aradaki kucuk degisimden dolayi atiyor. Bina kolonlarinda senin evi besleyen salter diyorsun aslinda o salter degil kacak akim rolesi... Turkiyede salter fazla kullanilmiyor, basit bir kacak akim rolesi ile gecistiriyorlar. Eger faz ve notr yada toprak arasinda bir kisa devre mevcut olsa saniyesinde atar sigortalar, uzun suruyor diyorsun, bu da demektir ki topraklama uzerinden bir govdeye kacak var. Avizeyi sok ve yerine basit bir duy-ampul tak, sorun buyuk ihtimalle cozulecektir. Kisisel kanim sen avizeyi duzgun baglamis olsan dahi onun icindeki duylara giden tellerde yada duyun kendisinde govdeye kacak var, istersen onuda bulabilirsin. Bu arada ben elektrikciyim, kolay gelsin...

toprakla nötr ün teması nasılsorun olacak yav 

ben evde toprak hattı yoktu prizlerde toprak ile nötr arasında köprü atmıştım :|

@ricin ynısı bende ütüde oluyordu bende çözümü ilk önce ütüyü sıcaklığını ayarladığın dalga metreden kapatıp sonra fişi çekmekle buldum sende dene istersen :D

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:

alexelebek bunu yazdı:

Sorun toprak ve notr arasinda olan bir temas sonucu olusuyor, yada herhangi bir cihazda govdeye kacak var, kacak akim rolesi yada diger adiyla diffrentiel role aradaki kucuk degisimden dolayi atiyor. Bina kolonlarinda senin evi besleyen salter diyorsun aslinda o salter degil kacak akim rolesi... Turkiyede salter fazla kullanilmiyor, basit bir kacak akim rolesi ile gecistiriyorlar. Eger faz ve notr yada toprak arasinda bir kisa devre mevcut olsa saniyesinde atar sigortalar, uzun suruyor diyorsun, bu da demektir ki topraklama uzerinden bir govdeye kacak var. Avizeyi sok ve yerine basit bir duy-ampul tak, sorun buyuk ihtimalle cozulecektir. Kisisel kanim sen avizeyi duzgun baglamis olsan dahi onun icindeki duylara giden tellerde yada duyun kendisinde govdeye kacak var, istersen onuda bulabilirsin. Bu arada ben elektrikciyim, kolay gelsin...

toprakla nötr ün teması nasılsorun olacak yav 

ben evde toprak hattı yoktu prizlerde toprak ile nötr arasında köprü atmıştım :|

kaçak akım rolesi üzerinden geçen akımın 30.ma amperden fazlası sıfırlanıyorsa topraga temas ediyorsa role atar sen topraklama olmayan bina diyorsun orda rolede yoktur atmaya sebepte orada sıfırlanan deger degil 30.ma 300.ma olsa gene bişe atmaz korkma

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
Toplam Hit: 16243 Toplam Mesaj: 39