Evde Sunucu Kurmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bildiğim kadarıyla evde düzenli çalışan bir bilgisayar, internet bağlantısı, sunucu yazılımı gerekiyor. Tahribatta arama yaptığımda alakasız şeyler ile karşılaşıyorum. hz.Gugıl da bişeyler buldum ama adam gibi dökümantasyon bulamadım. 

Ayrıntılı bilgi verebilecek olan, kaynak gösterebilecek olan var mıdır?

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Allah aşkına evdeki internet  bağlantın ne kadarlık :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zitir501
    zitir501's avatar
    Erkek
    ErotikPanda bunu yazdı

Allah aşkına evdeki internet  bağlantın ne kadarlık :D

Kocamacir(BG)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

evindeki internet 10mb download 1mbit upload olarak hayal kursak..

kurdugun server e 1 tane host barindirsan..

Birisi denyo ile dalsa pert . :)

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Ne sunucusu kurucaksın ?Web ise hangi dilleri kullanıcaksın vs vs

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı

Denyoya gerek yok hangi sunucunun sen kotayı geçince adil kullanım kotasına takılıp hızının yavaşladığını gördün :D askdhgkdshgjm :D:D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tasslehoff
    tasslehoff's avatar
    Erkek

En büyük hayallerimdendi bir aralar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

sen kurduğun bu servera biri 0dan php yazsa birazcık kolaya kaçsa 100lerce boşu boşuna ortada kod dolaşsa serverin hali ne olur 

I am Jack's inflamed sense of rejection
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    ErotikPanda bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

Denyoya gerek yok hangi sunucunun sen kotayı geçince adil kullanım kotasına takılıp hızının yavaşladığını gördün :D askdhgkdshgjm :D:D

yada dandik bir Vps den Dos atsak Modem kendini pilot kabininde sanmaya baslar :)

neyse dokuman...

oncelikle makinaya centos kurman lazim.

Ama genel olarak soyleyebilecegim, hemen hemen butun dagitimlarda apache birlikte gelir, ve kurum yaprken server vs gibi genel senecekleri kullandi isen kesin kurulur. Hele birde tam kurulum yapti isen zaten calisiyor demektir. Sisteminde bir web serverin calisip calismadigini anlamanin en kolay yolu makinada bir tarayici acip adres cubuguna localhost yazip entere basmaktir. Ag uzerindeki herhangiş bir makinandan acacaginiz tarayiciya server olacak makinanin ip adresini yazarak da test edebilirsiniz. eger sayfa bulunamadi felan diyosa, bu kotu hbaer, web sunucu calismiyor. Ama bu makinada kurulu olmadigi anlamina da gelmez, zira belki de servisi restart edilmemistir. isler bu noktada kullandigin dagitima gore degismekle birlikte, ornegin rh de /etc/rc./init.d altina bir goz atabilirsin, bu dizinde ls yazip entere bastiginda, httpd diye bir dosya goruyorsan httpd start yazarak web sunucunu hemen calistirabilirsin...

Yok mu?
    o zaman yapacak bir sey yok, indirip kuracagiz. (aslinda dagitim cd lerinde de vardir, ama biz hazir kuracakken, yeni bir surum kuralim...

Bu noktada, isin kolayina kicip sistemin icin olusturulmus hazir paketlerden birini kullanman da mumkun iken, ben sana, soyle source leri indirip pisirmesini anlataiyim, ki yapmisken tam olsun...

Hemen apachenin sitesine gidiyoruz ve en guncel surumu cekiyoruz...
    http://apache.bilkent.edu.tr/dist/httpd/apache_1.3.27.tar.gz

simdi konsolu acalim ve dosyayi indirdigimiz klasorun yolunu tutalim ve
    $ tar -zxvf apache_1.3.27.tar.gz
    yazalim...
    $ ls
    yazdigimizda, yeni bir klasor olustugunu gorecegiz...
    hemen cd klasor_ismi diyerek iceri girelim ve sirasi ile,

$ ./configure
    $ make

komutlarini calistiralim,
    ./configure komutu sistem hakkinda bilgileri toplayacak, make ise, bu detaylar isiginda, apache nin kaynak kodlarini en optimum sekilde derleyecektir.
    iste bu kadar, simdi ise sira geldi, tertemiz derlenmis apachemizi install etmeye, once
    $ su
    diyip sorulunca root sifremizi yazalim,
    root olduktan sonra
    # make install
    diyelim ve bu iskence bitsin...

hepsi bu kadar, artik apace miz kullanima hazir. Simdi gidip start edelim...

Bu arada apache eger biz baksini belirtmedi isek (ki bunu yapmadik)
    /usr/local/apache
    klasorune kurar kendini...

simdi biz
    # cd /usr/local/apache/bin
    diyelim sonra da
    # ./apachectl start

evvettt, artik apache calisiyor...
    simdi bir tarayici acip, adres cubuguna http://localhost/ yazarak test edebiliriz...

Bu arada apachenin default root klasoru
    /usr/local/apache/htdocs
    tur, yani apache bu klasor ve alt klasorlerini default olarak kullanir. kendi yaptigin hunter.html dosyasini
    /usr/local/apache/htdocs/ klasorune kopyalayip, tarayicidan
    http://localhost/hunter.html
    seklinde cagirarak gorebilirsin...

Bunun disinda bu dizinde bir hunter dizini acip hunter.html yi bu dizinin icine de kopyalayabilirsin...
    http://localhost/hunter/hunter.html

Simdilik bu kadar, buraya kadar gel, sonra php felanda kuralim..

edit: Buradan alinti .. http://forum.ceviz.net/gnu-linux-unix-bsd-pardus/1481-web-server-nasil-kurulur.html

HoLyCat tarafından 15/Eyl/12 00:31 tarihinde düzenlenmiştir

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Derdim host açmak, site barındırmak filan değil. Öğrenmek istiyorum sadece. Elimde boş bir cihaz var. İçinde ki harddiske ilave de yapıyorum 100 GB gibi bir alanı oldu gibi. Kurup bızıklamak istiyorum. 0'dan kurcalya kurcalaya birşeyler öğrendim. Bilmek gerek aga...

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    HannibALgan bunu yazdı

Derdim host açmak, site barındırmak filan değil. Öğrenmek istiyorum sadece. Elimde boş bir cihaz var. İçinde ki harddiske ilave de yapıyorum 100 GB gibi bir alanı oldu gibi. Kurup bızıklamak istiyorum. 0'dan kurcalya kurcalaya birşeyler öğrendim. Bilmek gerek aga...

alayı geyik kımı gulmus hızın ne ki demıs la kımsede net yokken bız 56 k ile gırıyorduk ınternete adsl le gelmedı ınternet ozaman fırmalardakı cıkıslar 1000 gbit mydı sankı :) bırseyler vardı da bunla ılgılı statik ip yapman gerekıyor yadalocaldeki calısmayı karsıya gostermek ıcın ip adresını kontrol ediyor dun modemden port acıyordun easy php yada wamp uzerınden local deki siteleri fılan gosterebiliyordun aslında da uzun iş suruyor 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
Toplam Hit: 4701 Toplam Mesaj: 32