Evde Sunucu Kurmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Linux için extra programa gerek yok, olsa bile kendi serverinden indirebilir.
    Kullanacağın Linux'u yapacağınız işe uygun seçebilirsiniz.
    Örneğin Masaüstü için SuSE, server için Debian önerebilirim.

Sunucu için kullanılacak makine çok hızlı bir makine olmayabilir ama Desktop için SuSE biraz hızlı bir makime ister.

Evde kullanım için ücretsiz kontrol paneli isterseniz ispconfig.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

projelelik kişisel bir şey yapabilirsin 

önecelikle : en basitinden 

1. Statik IP al ( ttnet)

2. EasyPhp kur ( http://www.easyphp.org/ )  tabi eğer PHP çalıştıracaksan

3. Modemden 80. portu localhosta yönlendirmen lazım. 

üç adımda temel olarak bu kadar basit.

( windows için)

karakutu tarafından 15/Eyl/12 00:49 tarihinde düzenlenmiştir

Mevzu derin | Papikolas Planet
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolyShit
    HolyShit's avatar
    Erkek

benimde aklımda şöyle birşey var,

bir tane mac mini alıp, üzerine windows yada linux server yükleyip kullanmak. Hem az elektrik, hem küçük yer kaplamıyor, hemde portatif ve sessiz. 

Böyle birşey yapılır mı ? Amacım sadece 1 yada 2 tane web sitesi barındırmak.

20 mbps internetim var.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Windows server kur hocam.

Daha sonra http://www.dinamikdns.com/ hesap aç programı indir kur.

Daha sonra sistemin sana verdiği kullaniciadin.dinamikdns.com uzantılı dns adresinide elindeki domaine giriver tamamsın pişti.

Gel bili bili gates
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

öncelikle download hızın değil upload hızın önemli. 5mbit'ten aşağı upload hızın varsa hiç bulaşma derim ben.

ilk işin statik ip olayını halletmek.

ikinci işin bilgisayarı alıp içine artık linux dağıtımlarından birini mi kurarsın (ubuntu server en kolayı bana göre) yoksa window mu kurarsın orasını bilemem ama ikisinden birini kurmak.

sonra webserver'ını çalıştırırsın (php, python, java, asp her neyse) belli bir portu dinlemeye başlarsın. 80. portu dinliyorsun diyelim, modemine girip bu portu server'ın ağdaki ipsine (genelde 192.168.*.* tarzıdır) yönlendireceksin ki bu modemine istek geldiğinde nereye yönlendireceğini bilecek. (bu arada iyi de bi modemin olması lazım aynı anda 30 40 bağlantı gelirse ısınıp kapanabilir çünkü)

sonrasında ister ip üzerinden ulaşırsın, ister bir domain alırsın mx entrylerine kendi ip adresini yazarsın da domain üzerinden ulaşırsın orası senin bileceğin iş.

. . .. . ... .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lost_dream
    lost_dream's avatar
    Erkek

Linux altında çalışacaksan apache değil litespeed kurmanı tavsiye ederim.

Tüneli kaçmak içinmi kazmışlar
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

aslında eski makineni linux server yapacan vps niyetine kullanacan 1 siteye çalışacak

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Güzel bilgiler var, teşekkürler. Detaylı araştırma yapıyorum. Evde ki sunucu olarak kullanmak istediğim bilgisayara yüklü olan resimleri, videoları internet sitem üzerinden göstermek istiyorum. Sürekli yanımda flash disk veya HDD ile gezemem ki yada scriptileri filan içine kurar ordan paylaşım verebilirim. Nasıl kullanacağımı henüz netleştiremedim ama bu sunucu kurma işini bızıklamaya devam edicem

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek
    HannibALgan bunu yazdı

Güzel bilgiler var, teşekkürler. Detaylı araştırma yapıyorum. Evde ki sunucu olarak kullanmak istediğim bilgisayara yüklü olan resimleri, videoları internet sitem üzerinden göstermek istiyorum. Sürekli yanımda flash disk veya HDD ile gezemem ki yada scriptileri filan içine kurar ordan paylaşım verebilirim. Nasıl kullanacağımı henüz netleştiremedim ama bu sunucu kurma işini bızıklamaya devam edicem

Hocam soğutması, kesintisiz enerjisi ıvır zıvır meşakatli bence uğraştığına değmez. Gel dc ye koyalım co-location hizmeti verelim sana gelir kabinetinin içinde bızıklarsın :) veya kvm bağlarız evinden bızıklarsın yine.

Gel bili bili gates
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    VideoJockey bunu yazdı
    HannibALgan bunu yazdı

Hocam soğutması, kesintisiz enerjisi ıvır zıvır meşakatli bence uğraştığına değmez. Gel dc ye koyalım co-location hizmeti verelim sana gelir kabinetinin içinde bızıklarsın :) veya kvm bağlarız evinden bızıklarsın yine.

Canlıdan konuşalım, hav maç?

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
Toplam Hit: 4702 Toplam Mesaj: 32