folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder F Klavye Öğrenme Programı (İstek)

F Klavye Öğrenme Programı (İstek)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baron_27
    baron_27's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------
    Memati92 bunu yazdı:

en iyi klavye f dir, türkçemize göre hazırlanmıştır.

f klavye bilen birisi yazı yazmaktan hiç yorulmaz,

ben şahsen f klavye kullanıyorum, dönemimde sınıf, aynı zamanda okul birincisiydim.

f klavyeyi çok severim, normal q klavyeyi denetim masasından f e çevirrim, zaten bakmadan ve seri şekilde yazıyorum, sabaha kadar durmadan yazı yazsam hiç yorulmam ;)

aynısını bizde F klavye kullanmak zorunda kaldığımızda F yi Q ya çevirerek yapıyorduk     haa bu arada bizim okuldaki gibi f klavye kullanmaya zorlanirsaniz denetim masasinin her zaman emrinize amade olması çok güzel birşey

sanırım f klavye nin niye hala vaar oldunu anladınız ?  

Qtürkçe Ftürkçe   2side türkçe olduna göre 2side türkçemize göre hazırlanmış demektir ancak bazı yerlerde prosedür olarak kullanılır bunun sebebi ise  Qklavyeler yokken  türklerin daktilo ile yazı yazmalarıdır ancak yeni nesil pc ye ve klavye ye Q ile alıştı  o yüzden F ye geçmeye gerek yok

hacı kusura bakma ama sallamasyonun süper, bunu okuyan da seni biliyosun sanacak,

bir bak bakalım, q klavyeye  nasıl türkçeye göre ? ozaman tüm dünya türkçemize göre hazırlanmış q klavyeyi mi kullanıyo :D ama

f klavye sesli harfler bir tarafta sessiz harfler bir taraftadır. yani türkçemizde iki sessiz harf fazlalıkla yan yana gelmediğinden mesela üç sessiz harf yan yana gelmez. bu bağlamda; yazı yazarkene bir sağ el parmağı, bir sol el parmağı kullanmaya göre dizayn edilmiş, gayet de güzel edilmiştir.

q klavyenin düzeninin türkçemizle alakası yok, o dünyada standart zaten, ama f türk klavye düzenidir. prosedür veya q klavye yokken daktilo varmış bunlar sebebi değil.

///______________
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    baron_27 bunu yazdı:
    PanxeR bunu yazdı:
    Memati92 bunu yazdı:

en iyi klavye f dir, türkçemize göre hazırlanmıştır.

f klavye bilen birisi yazı yazmaktan hiç yorulmaz,

ben şahsen f klavye kullanıyorum, dönemimde sınıf, aynı zamanda okul birincisiydim.

f klavyeyi çok severim, normal q klavyeyi denetim masasından f e çevirrim, zaten bakmadan ve seri şekilde yazıyorum, sabaha kadar durmadan yazı yazsam hiç yorulmam ;)

aynısını bizde F klavye kullanmak zorunda kaldığımızda F yi Q ya çevirerek yapıyorduk     haa bu arada bizim okuldaki gibi f klavye kullanmaya zorlanirsaniz denetim masasinin her zaman emrinize amade olması çok güzel birşey

sanırım f klavye nin niye hala vaar oldunu anladınız ?  

Qtürkçe Ftürkçe   2side türkçe olduna göre 2side türkçemize göre hazırlanmış demektir ancak bazı yerlerde prosedür olarak kullanılır bunun sebebi ise  Qklavyeler yokken  türklerin daktilo ile yazı yazmalarıdır ancak yeni nesil pc ye ve klavye ye Q ile alıştı  o yüzden F ye geçmeye gerek yok

hacı kusura bakma ama sallamasyonun süper, bunu okuyan da seni biliyosun sanacak,

bir bak bakalım, q klavyeye  nasıl türkçeye göre ? ozaman tüm dünya türkçemize göre hazırlanmış q klavyeyi mi kullanıyo :D ama

f klavye sesli harfler bir tarafta sessiz harfler bir taraftadır. yani türkçemizde iki sessiz harf fazlalıkla yan yana gelmediğinden mesela üç sessiz harf yan yana gelmez. bu bağlamda; yazı yazarkene bir sağ el parmağı, bir sol el parmağı kullanmaya göre dizayn edilmiş, gayet de güzel edilmiştir.

q klavyenin düzeninin türkçemizle alakası yok, o dünyada standart zaten, ama f türk klavye düzenidir. prosedür veya q klavye yokken daktilo varmış bunlar sebebi değil.

afferim afferim dersine iyi çalışmışsın ama şöyle birşey var bir klavyede türkçe harfler varsa ki adı zaten TÜRKÇE Q klavye yani türkçe olarak hazırlanmış

bir klavye dimi ?

2. olarak şuan kullandığım klavyem (direk arkasında yazan) Trust-KB TR multimedia keyboard

ölsem de vazgeçmiyeceğim klavyem şuan aşırı kullanmaktan dolayı tuşları silinmiş durumda ama sorunmu değil niyE?

çünki yazı yazması o kadar çok rahat o pahalı microsoft ve legitech klavyeleri kim alıyor anlayamadım gitti.

ben üstünde tuşlar bile silinikken (silinik yarım deil tam )  yazı yazabiliyorsam hemde 10 parmak ! ?

o zaman sorun yok F klavyeye gerek yok  + olarak zaten tüm harflerin yerlerini ezberebiliyorsan niye yeni klavye için kasacaksın kendini

yazan hertürlü yazar...

Q ile başladım Q ile bitiririm.  daha iyisi çıkana kadar..  Fklavyeyi daktiloda kullanın.. (geriye dönmek isteyenler) 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

türkçemiz le alakası yok dediğin Q klavye de Ğ Ş Ç gibi türkçe tuşlar bulunması çok garip deilmi sana göre ? 

şimdiye kadar kendi dilime yapabildiğim kadar destek oldum ama senin gibi köstekleri de ilk defa görüyorum

sen bununla uğraşacağına git faydalı birşeyler yap. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamazingo
    zamazingo's avatar
    Erkek
    googlye yezınca cok cıkıyo :D

Yol Güzeldir. Odak Bilgi İşlem
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    annemin iş yerinde bi daktilosu vardı hala saklar xD küçüklükten oynaya oynaya iyi kötü f yazıorum bizdede 2 klavye var annem f takıo q ya alışamadı xD ama alışana alıştıı kolay ya tabiki..

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

en basitinden kimse 10parmak Q klavye diye program aramıyor F arıyor zorla zorla alışmak için  =)

Q 4EVER 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Q ve F hakkında o kadar sacma bilgiler vermişsiniz ki şaşırıp kaldım :|

Yani madem bişeyler yazacaksınız ve madem bilmiyorsunuz allahınızı severseniz oturup biraz araştırırın yaw :|

Daha daktilo ve klavye mantığı ortada bile yok iken, dünyada ilk yapılan daktiloda, bazı klavye şekilleri denenmişti...Fakat ilk daktilodaki mekanik sorunlardan dolayı,hızlı yazılmaya başlandığında, yani 2 tuşa cok yakın sürelerde basıldığında, daktilonun cekiçleri tepede kilitleniyor ve arıza veriyordu... Ondan dolayı daktiloda yazan kişiyi yawaşlatmak amacı ile QWERTY klavye yapılmıştır.. Bu şekilde isimlendirilmesinin sebebi, harflerin Q W E R T Y die başlaması idir...

Daha sonra bu sorun çözüldüğünde ilk elektrikli daktilo yapıldığında ve bilgisayarlar üretildiğinde, daha önceden Q klavye ile 10 parmak öğrenen kişiler sorun yaşamasın die q klavye olduğu gibi bilgisayara geçirilmiştir...

Daktiloda yazanlar daktilonun gerçek manada güçlü parmak kasları gerektirdiğini bilirler... Ve gerçekten parmaklarınızı düşündüğünüzde en kuvvetli parmaklarınızın baş ve işaret ve orta parmağınız olduğunu görebilirsiniz... Fakat klavyenin üzerine koyduğunuzda bu parmaklara en az kullanılan harflerdeni j f g h d k gibi harfler verilirken her kelimede kullanılması gereken sesli harflerin serçe ve yüzük parmağına verildiğini görürsünüz... Örneğin en fazla kullılan a harf için serçe parmağı uygun görülmüştür...

F klavye ise, Biz latin alfabesin geçtikten sonra 1955 yılında türkiyeye özel bir klavye yapılması amacı ile yapılmıştır...

türkcedeki bütün kelimeleri yazdığınızda, bu kelimelerin %52 sini sağ elle %48 ini sağ elle yazarsınız... bu oranlarda parmaklar arasında parmakların gücleri oranında bölünmüştür...

Yukarıda arkadaşın tekinin cıkarttığı gibi F TÜRKCE Q TÜRKCE deniyor demekki bunların ikiside türkçedir şeklindeki sacma sapan kelimenin doğrusu ise şöyledir : F TÜRKCE die bi klavye çeşidi yoktur,  Ortasında Ğ, Ü,Ç olan bi kavye zaten türkcedir, F klavye zaten türkiye için yapılmıştır...

Q Türkçe ise, Q klavyenin sağ tarafına türkçede yer alan Ğ Ü Ş İ Ö Ç nin konulmasıyla oluşturulan klavyedir...

Aşşağıdaki renkler, Q ve F klavyede En fazla kullanılan harflerin renklendirilmesiyle oluşturulmuştur, Dikkatle incelerseniz farkı anlarsınız...

%5bqtustakimi.png%5d

%5bftustakimi.png%5d

AmaF klavye, teknolojiye yenik düşmüş durumda... Teknolojiyi üreten biz olmadığımızdan dolayı, adını geçirdende biz olamıyoruz...

Senelerce daktilografi dersi gördüm lisede, dakikada 160 170 harf vuruşa kadar cıkıyorduk zamanında, şimdide q klavyedede alayıyla yarışırım, ama f klavyedeki hızımızdan eser yok...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    mIRC indir f klavyeni tak çok güzel öğretiyor ;)

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pc-ErrOr
    Pc-ErrOr's avatar
    Erkek
    f klavyeyi okulda hocalar öğretiodu..bi siteye girip oradan yazıodk ama sitenin ismi aklıma gelmiyor şimdi gelince yazarım.

Dalgasız denizde herkes kaptan.
Toplam Hit: 5918 Toplam Mesaj: 20