folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Fabrikalardaki Bilgi İşlem Bölümü İçin Artık Yazılım Şart Mı?

Fabrikalardaki Bilgi İşlem Bölümü İçin Artık Yazılım Şart Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

9 Fizik mühendisi(9 tanesi intel fabrikalarında sorumlu yüksek mühendis)
    2 Bilgisayar mühendisi (1 tanesi yüksek mühendis)
    10 küsür elektrik-elektronik mühendisi içlerinde sayısını bilmediğim yüksek mühendisler,

Yüksek mühendislerin yardımcıları,sekreterleri ayarında adamlar kadınlar,

intel türkiye retail kanalından ben,Çiğdem hanım. ve intel Türkiye ekibi.

toplam grup sayısı 50 kişi ~

İçlerinde Intel Türkiyede Görevli çok önemli insanlar...

Ertesi gün verilecek olan avrupa toplantısı sırasında sürekli mavi ekran veren ve çözülemeyen süperüber i7 cihazımızın başında 2 yıllık okuyan/yada mezun anlaşmalı (yanılmıyorsam datagate çalışanı) bir genç toy arkadaş.Küfrediyor...Cebelleştiğini gören önce ben sonrada ekipten olayın dikkatini çeken,Mühendislerden birisi (ki kendisi 50 li yaşlarda bilgisayarın tozunu yutmuş bir amca) çevirmen aracılığı ile teknik ve uzun bir açıklama ile kullandığımız işlemciye gelen Voltaj değeri ile ilgi bir sıkıntı olduğunu söylüyor ve oradan gidiyor.

Ben sorunun ramdan kaynaklanabileceğini düşünerek boku içimden rame atıyorum.

Toy firma çalışına bizim amerikalıyı bir süzüp ya bi siktirgit bakışı atıyor,sorun ramdan işte der gibi.....

Biz içeri girdik,çıkarken bilgisayarın çözüldüğünü gördüm.Gittim nesi varmış dedim "rammi".Hayır dedi,yeni ram taktık devam etti.
    Poweri değiştirdik düzeldi.

Vay amına koyim demekle yedindim.Tecrübe,okumak,hakkını vererek okumak ne demek o an anladım.Benim bu yaşıma kadar görüğüm en büyük ibretlik ve ders çıkarılacak tablo budur.

~~

Şimdi bu adam neden programlama bilen adam arıyor,onu ancak programla öğrenip.Pratik zeka nedir,programcılık yaparken piçlik nasıl öğrenilir.Bunları gördüğün zaman anlayacaksın.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighNitro
    HighNitro's avatar
    Erkek

Antikky hocam olay gerkçekten ibretlikmiş, evet tecrübe, severek.. isteyerek okumak ve yapacağın işin hakkını vermek çok önemli. Adamlar haklı olarak en iyisini arıyorlar ama benim zaten cv'de lise ve üniversitenin yazılım olduğunu.. pratik zeka vs. ama yeni mezunlar ne yapsın, nerede tecrübe edinecek, nereden başlıyacak? iş buraya geldiğinde şans veya torpil mi giriyor devreye.. 

Sanırım olay şundan ibaret, yazılımcı olsa adam zaten kıvrak zeka'lı, akılldır, IQ vs. iyi olacağından network, donanım, kendini geliştirmesi çok olur.. boş adam değildir. böyle biriyle çalışırsak zaman ve paramız boşa gitmez.. aslında sistemci alıcaz ama en iyisini seçmek için filtre olarak yazılımcı olmasını kullanacaz diyorlar herhalde.. neyse bakalım sonuç ne olacak buradan yazarım, diğer tüm arkadaşlara da, banada tecrübe olmuş olur..  

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hunter
    j4x
    j4x's avatar
    Erkek

VBDream bunu yazdı:
    -----------------------------

Şu patronların All-in-One mantıkları zaten beni bitiriyor, Adam .NET istiyor, Java istiyor, Flash istiyor, C,C++ istiyor, SQL istiyor ... Al beni ye anua koyim....

Abartma hocam kaç tane c++ bilen adam var zaten memlekette ustteki saydiklarinin hepsini iyi bilen biri yoktur muhtemelen :)

The king is bleeding.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

gVeR bunu yazdı:

VBDream bunu yazdı:

Şu patronların All-in-One mantıkları zaten beni bitiriyor, Adam .NET istiyor, Java istiyor, Flash istiyor, C,C++ istiyor, SQL istiyor ... Al beni ye anua koyim....

Abartma hocam kaç tane c++ bilen adam var zaten memlekette ustteki saydiklarinin hepsini iyi bilen biri yoktur muhtemelen :)

hocam tabi ki abarttım adamların abartı isteklerini vurgulamak için :)

ama buna yakın hatta çok yakın ilanlar gördüm 1.500 tlye ...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

grafikerden bile .net isteyen ilan gördüm o neki :)

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

koder adam sevilir hocam,sen arkada tüm sunucuları güncelle backup uygulması,ve network parkını sorunsuz yürüt,elinde bi bilgisayar parçası ile görüldüğün an 

kodlayan adam farkını atar bu böyle yani.. kabullenmek lazım.

sistemci arkadaşlarım SQL server ve raporlama bilmek şart.gerisini çok düşünmeyin.herkes ekmeğini yer.

yazılımcılarında çalıntı kodlarla vitrin yapanlarıda çok.herkes kendini biliyor bi gün onlarda ayak altına düşecek.excel ve bat programlamayla istediklerimi yapabilyorum.dogru düzgün çalışmayan bi kasa raporunu bile yanlış toplayan yazılım yapacagıma...adam akıllı taş gibi sunucumu kurarım yedeklerimle uğraşırım.

gerisi allah kerim

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

Antikky bunu yazdı:

Şimdi bu adam neden programlama bilen adam arıyor,onu ancak programla öğrenip.Pratik zeka nedir,programcılık yaparken piçlik nasıl öğrenilir.Bunları gördüğün zaman anlayacaksın.

Google 'ın iş ilanında böyle bir seçenek var mı? Google'ın, Microsft'un nasıl uç noktakalarda eleman ilanı ve seçimi yaptığını, az-çok, okuyoruz. "Fuji dağını nasıl taşırsınız?" gibi. Eğer maksat pratik yönü gelişmiş, p.ç'in en süzmesi bir eleman alınacaksa ya bu adamlar hiç bir şey bilmiyor veyahut bizim hiç bir şeyden haberimiz yok.

Türkiye'de çıkan bu ilanlar olsa olsa iş bilmezliğin göstereceği verimsizlik olur; çünkü, programlama dilini bilmek bakımından ele alalım, bir proglamlama dilini öğrenmek 18 ila 24 ay arası bir zamanı o dille yatıp kalkmaya ayırmak demektir. Bu süre bitince de o dilde iyi bir programcı olmazsın; daha tecrübeye gerek var. 

Bir gün 24 saatse hem programcı olmayı, hem network'çü olmayı hem de insani ilişkilerini sürdürüp yemek yiyen, uyuyan bir insan olmayı becermek; hele ki tüm bunları sunduğun işvereninden 1, bilemedin 2 bin lira maaş alıp (kendini yetiştirmek demek kitap demek, kurs demek, özel web sitelerine vip üyelik ... demek) ne kadar kolay / zor :) olabilir (yol parası, ev kirası ve diğer tüm insani giderler işin içine girdiğinde 4-5 bin lira maaş bile ne kadar yeterli gelir?).

Aynı anda birden fazla konu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün değildir; ancak php'de yazılım kodluyorsan php'nin çalıştığı ortamlar (Linux, Apache veya MySQL ...) hakkında bilgi sahibi olmak kabul edilebilir bir şeydir. Ancak, bu sadece php'nin, örneğin, Linux'ta nasıl çalıştığı bakımından olabilir; 50 bilgisayarlı bir network'ü yönetmek anlamında değil.

Kıssadan hisse böyle ilan verenler "ya hesap bilmiyorlar ya da dayak yememişler".

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Boş zamanlarımda nükleer santral inşa ediyorum de çık.

ftw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Helyum
    Helyum's avatar
    Erkek

herhangi bir platformun bilinmesini istemeleri normaldir. şöyleki çalıştıgım yerde oracle forms (reports,oracle db) kullanılıyor ve benden bunları bilip bilmediğim konusunda bilgi istenmişti. yeri geldigi zaman kullanılan otomasyon(var ise) onun kaynak kodu ile sana teslim edebiliyorlar.çalıştıgım iş yerinde bircok oracle reportsları kendim tasarlamıs yada o sekilde rapor almısımdır. yani kullanılan otomasyon hangi platform ise onu istemeleri dogaldır. SQL için zaten tartısmaya gerek yok. bugun bilgi işlem biriminde çalışıpta sql bilmeyen adam nadir cıkar diye dusunuyorm

http://www.youtube.com/watch?v=n-O0mSUNVlU
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighNitro
    HighNitro's avatar
    Erkek

Helyum bunu yazdı:

herhangi bir platformun bilinmesini istemeleri normaldir. şöyleki çalıştıgım yerde oracle forms (reports,oracle db) kullanılıyor ve benden bunları bilip bilmediğim konusunda bilgi istenmişti. yeri geldigi zaman kullanılan otomasyon(var ise) onun kaynak kodu ile sana teslim edebiliyorlar.çalıştıgım iş yerinde bircok oracle reportsları kendim tasarlamıs yada o sekilde rapor almısımdır. yani kullanılan otomasyon hangi platform ise onu istemeleri dogaldır. SQL için zaten tartısmaya gerek yok. bugun bilgi işlem biriminde çalışıpta sql bilmeyen adam nadir cıkar diye dusunuyorm

okey sql normal hocamda diğer arkadaşlarında da dediği gibi hem çok iyi network, sistem bilip aynı zamanda delphi ve sql'de çok uzman insan görmedim.. yani en çok neyi seviyorsan onunla yatıp kalkarsın zaten (yazılım, tasarım, network vs.)

Toplam Hit: 4567 Toplam Mesaj: 21