folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Fiber Tekne Kiralama İşi Yapılabilir Mi ?

Fiber Tekne Kiralama İşi Yapılabilir Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Güzel düşünmüşsün

Kaba hesap yaparsak KİRA günde 150* 10 gün çalışsan 1500 ₺ masraf desek 

Tekne görünürde 5 kişi alsa 5 ₺ den gezseler ( daha öldürsen 7 vermem :) bir turda 25 tl kazanır

Alım bırakma gezi 1 saat zaman sürse 10 turda günlük 2500 tl

Ayda 10 gün çalışırsan 2500 tl :)

Ama tekneyi satın alırsan zaten kendi 2500 ,10 günde kendisini çıkarıyor geri kâr

yani kiralamak değil almak kârlı.

Ama arkadaşların vergi olayını dikkate al o konuda bilgim yok.

Ayrıca çocuklu,  yaşlı buna binmez. Daha çok sevgili yada genç arkadaş grubu biner. Bu müşterini kısıtlıyor. 

Yat limaninda korsanlı deniz kızı falan çok otantik şeyler var. Senin bu tekneyi biraz o hale getirmen lazım. Eğer o taraflarda birşey yapacaksan :(

Mesela ben olsam düğün fotosu çekilir falan derdim.  Önümüz 14 şubat erkenden akıl edeydin üzerine kalp koyar uçan balonlu gezdirirdin. 

Yada ışıklandırma yaparım ortaya mini masa koyarım ordaki lokantayla anlaşırım. Hem gezer hem yemek yerler.  Denizden antalyanın ışıklarına bakarak yemek :)

Ama hızı az olması lazım onu ayarlayabiliyormusun. En az en üst hız ne bunlarda ?

Yok pilaj tarafı dersen görülcek birşey yok ancak uzağa gidip yüze yüze gelirler. Bu seferde yüzen kişilere çarpma ihtimalin var.

Dışardan biri olarak fikrim bu.

Not: Dediğin yerlere baktım çok  sağol :) antalyada para kazanamayanı ben olsam döverim.  Müthiş bir iş potansiyeli var. 

OO girişimci ruhunu döktürmüşsün :)) Evet aslında o tarz bir şey düşünüyorum düğün dernek çok güzel olur.Sende gördün ki Antalyada potansiyel çok var yeterki imkanı değerlendir.Büyük tekneler güzel ama o işlerden anlamam ki :) (araba gibi hızı ayarlanabiliyor) Hoj anlasamda o kadar param yok o_O Dediğim yerler çok hojdur birde yazın gör oraları sen.Konserler ,eğlenceler hohoyyy :)) Eski bir turizimci olarak ilçelerinde cok daha fazla imkan var aslında ama onları yazarsam konu karışır.Son olaraksen git milletle pazarlık yapma 8 ver müride gelince 5 den fazla vermem de pazarlık yap ohh :D

SaNaL_AjaN tarafından 06/Şub/17 13:01 tarihinde düzenlenmiştir

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    hellboy4tr bunu yazdı

olm antalyali, bos islerle ugrasma :)

bu teknede baliga cikaracagin adamlarin amator balikcilik belgesi almasi gerekiyor, bu belge 50 tl  ancak tahmin edecegin gibi prosedur  fazla. Tekneyi kullanacak kisinin gemi adami belgesi almasi gerekiyor ( ben onumuzdeki ay girecegim sinavina, 300 tl gibi bir paraya aliyorsun saglik muaynesi ot bok bunnunla 26mt ye kadar ticari olmayan seyler, cikardigin adamlari tembihlersin arkadasim baliga ciktik dersin vs), ama 5m altina belgeye gerek yok mu ne tam hatirlamiyorum.

tekneyle acilinca sahil guvenlk gelebiliyor ve balikci belgesi olmadan balik tutulursa 200 tl idi sanirsam ceza kesiyorlar, biz bi ara kiraliyacaktik antalyada adam belgeniz yoksa ceza yersek siz odersiniz yapmisti oradan biliyorum. Yani senin kiraliyacagin tekneye gelecek musteri zaten cok az olacak, ayda bi musteri cikarsa sanslisin.

Ama kayikla gelin getirme ot bok, kayikta raki balik falan guzel bir fikir yaparsan bence daha guzel bir is plani olur.

O evrak kürek işlerini araştırayim yaa :D Ama güzel iş laaa 2 ayda parasını çıkart ohh valla :)) Zaten ben kendime alacma arada kiralasam yeter.Girişimci gençleri engelliyor bu ülke :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

tekneyi bilmiyorum. yazları . günü birlikçi denilen insanlar geliyorsa sahil kesimine .

hiç düşünmeden şu yunus gibi olan ayak pedallı gezinti kayıklarından alabilirsin. 5 tane yunus 20 tane can yeleği.  

yaz sonu bana dua edersin. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-sandal-yunus-deniz-bisikleti-kdv-bizden-kampanyali-3.150-tl-kdv-haric-325468107/detay

saati 20tl . yarım saati 10tl.  

1tane düdük. süresi bittimi öttür tamamdır :D

Hocam onuda düşündüm ama halihazırda emlak işi ile uğraştığım için o kadar zamanım olmayacak malesef. Burada tekneyi verecem paramı alacam akşamda teslim edecekler .Sistem bu şekilde işleyecek.Eğer işler iyi giderse 2.yide alabülürüm 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

usta benim teknem var ben balık hastasıyım ilk olarak tekneyi 2.el alacaksan muhakkak liman kaydı olmasına dikkat et sahil güvenlik biner üstüne sıfır alcaksan faturası ve CE belgesi ile liman müdürlüğüne gidip kayıt ettirmen gerekiyor ama kayıt için belirli işler yapman gerekiyor ( tekneye isim alma , ismi yapıştırıp fotosunu çekme vb..) 4.50 tekne alman lazım 5 üstü alcaksan yıllık vergi var ama 4.50 ile bu işe başlayabilirsin yani en az 4.50 olacak 4.50 yede gidecek en az motor 30 hp olmalı mazallah hava patlar falan geri dönmesi rahat olsun motor alacaksan parsun ve hidea ucuz diye sakın alma cin malı yolda bırakır mercury veya tohatsu al falan filan istersen telefonda ayrıntılı bilgi verebilirim

Edit: bu arada 9.9 hp üstü motor varsa teknede amatör denizcilik belgesi gerekiyor (ehliyet gibi) bunun içinde sınavlara giriyorsun gerçi denizle haşır neşir olan biri alır ben çalışmadan almıştım . bu belgesiz 9.9 üstü kullanırsan 2 bin küsur cezası var 4.50 tekneyide en iyi 30 hp ve üzeri çeker 9.9 takarsan işkence olur ve hava patlarsa tehlikeli hocam. yani kiralıcak kişilerde amatör denizcilik belgesi(ADB) olmasına dikkat et yada sen al sen kullan kaptanlık et tekneyi kiralayanlara genelde bu iş böyle olur

arkinfes tarafından 06/Şub/17 12:47 tarihinde düzenlenmiştir

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    arkinfes bunu yazdı

usta benim teknem var ben balık hastasıyım ilk olarak tekneyi 2.el alacaksan muhakkak liman kaydı olmasına dikkat et sahil güvenlik biner üstüne sıfır alcaksan faturası ve CE belgesi ile liman müdürlüğüne gidip kayıt ettirmen gerekiyor ama kayıt için belirli işler yapman gerekiyor ( tekneye isim alma , ismi yapıştırıp fotosunu çekme vb..) 4.50 tekne alman lazım 5 üstü alcaksan yıllık vergi var ama 4.50 ile bu işe başlayabilirsin yani en az 4.50 olacak 4.50 yede gidecek en az motor 30 hp olmalı mazallah hava patlar falan geri dönmesi rahat olsun motor alacaksan parsun ve hidea ucuz diye sakın alma cin malı yolda bırakır mercury veya tohatsu al falan filan istersen telefonda ayrıntılı bilgi verebilirim

Sen yetkili bir abiye benziyorsun.Şimdi hocam teknenin motorgücü vb,evrak kürek işlerini ben hallederim hiç problem değil.Benim merak ettiğim husus 4.5 m aldıkdan sonra belgesiz olarak o kişiler bahsettiğim sistem gibi balığa çıkabiliyormu ? + Olduda teknede sorun oldu sahil güvenlik gelip yardımcı oluyormu (benzin bitmesi,bozulması vs),yardımcı oluncada dövlet hani senin evrağın yada teknenin sahibi diyebiliyormu?  Buradan yazabilirsen daha iyi olur hocam bilgilendirme açısından diğer kişilere yardımcı olabiliriz.+ Gerekirse ben telefon açar ince detayları öğrenebilirm tabiyki

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    SaNaL_AjaN bunu yazdı
    arkinfes bunu yazdı

Sen yetkili bir abiye benziyorsun.Şimdi hocam teknenin motorgücü vb,evrak kürek işlerini ben hallederim hiç problem değil.Benim merak ettiğim husus 4.5 m aldıkdan sonra belgesiz olarak o kişiler bahsettiğim sistem gibi balığa çıkabiliyormu ? + Olduda teknede sorun oldu sahil güvenlik gelip yardımcı oluyormu (benzin bitmesi,bozulması vs),yardımcı oluncada dövlet hani senin evrağın yada teknenin sahibi diyebiliyormu?  Buradan yazabilirsen daha iyi olur hocam bilgilendirme açısından diğer kişilere yardımcı olabiliriz.+ Gerekirse ben telefon açar ince detayları öğrenebilirm tabiyki

bu arada 9.9 hp üstü motor varsa teknede amatör denizcilik belgesi gerekiyor (ehliyet gibi) bunun içinde sınavlara giriyorsun gerçi denizle haşır neşir olan biri alır ben çalışmadan almıştım . bu belgesiz 9.9 üstü kullanırsan 2 bin küsur cezası var 4.50 tekneyide en iyi 30 hp ve üzeri çeker 9.9 takarsan işkence olur ve hava patlarsa tehlikeli hocam. yani kiralıcak kişilerde amatör denizcilik belgesi(ADB) olmasına dikkat et yada sen al sen kullan kaptanlık et tekneyi kiralayanlara genelde bu iş böyle olur diye yukarda düzeltme yapmıştım ama sen cevap vermişsin tekrar kopyalayıp yapıştırayım dedim . 

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    arkinfes bunu yazdı
    SaNaL_AjaN bunu yazdı
    arkinfes bunu yazdı

bu arada 9.9 hp üstü motor varsa teknede amatör denizcilik belgesi gerekiyor (ehliyet gibi) bunun içinde sınavlara giriyorsun gerçi denizle haşır neşir olan biri alır ben çalışmadan almıştım . bu belgesiz 9.9 üstü kullanırsan 2 bin küsur cezası var 4.50 tekneyide en iyi 30 hp ve üzeri çeker 9.9 takarsan işkence olur ve hava patlarsa tehlikeli hocam. yani kiralıcak kişilerde amatör denizcilik belgesi(ADB) olmasına dikkat et yada sen al sen kullan kaptanlık et tekneyi kiralayanlara genelde bu iş böyle olur diye yukarda düzeltme yapmıştım ama sen cevap vermişsin tekrar kopyalayıp yapıştırayım dedim . 

Hocam ben eşlik edecek kadar zamanım yok halihazırda emlak işi yapıyorum.Ben kendime almayı düşündüğüm bu tarz bir tekne var almışken bir işede yarasın diyorum :)) Havapatlayacağını pek düşünmüyorum (yazın kullanılacak) yavaşta olsa cok fazla açılacaklarını düşünmüyorum.O belgeyi bir araştıyayim nedir ne değildir diye ama cok fazla prosedürü yok gibi duruyor

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    SaNaL_AjaN bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Güzel düşünmüşsün

Tekne görünürde 5 kişi alsa 5 ₺ den gezseler ( daha öldürsen 7 vermem :) bir turda 25 tl kazanır

Ama tekneyi satın alırsan zaten kendi 2500 ,10 günde kendisini çıkarıyor geri kâr

Ayrıca çocuklu,  yaşlı buna binmez. Daha çok sevgili yada genç arkadaş grubu biner. Bu müşterini kısıtlıyor. 

Yat limaninda korsanlı deniz kızı falan çok otantik şeyler var. Senin bu tekneyi biraz o hale getirmen lazım. Eğer o taraflarda birşey yapacaksan :(

Mesela ben olsam düğün fotosu çekilir falan derdim.  Önümüz 14 şubat erkenden akıl edeydin üzerine kalp koyar uçan balonlu gezdirirdin. 

Yada ışıklandırma yaparım ortaya mini masa koyarım ordaki lokantayla anlaşırım. Hem gezer hem yemek yerler.  Denizden antalyanın ışıklarına bakarak yemek :)

Ama hızı az olması lazım onu ayarlayabiliyormusun. En az en üst hız ne bunlarda ?

Yok pilaj tarafı dersen görülcek birşey yok ancak uzağa gidip yüze yüze gelirler. Bu seferde yüzen kişilere çarpma ihtimalin var.

Not: Dediğin yerlere baktım çok  sağol :) antalyada para kazanamayanı ben olsam döverim.  Müthiş bir iş potansiyeli var. 

OO girişimci ruhunu döktürmüşsün :)) Evet aslında o tarz bir şey düşünüyorum düğün dernek çok güzel olur.Sende gördün ki Antalyada potansiyel çok var yeterki imkanı değerlendir.Büyük tekneler güzel ama o işlerden anlamam ki :) (araba gibi hızı ayarlanabiliyor) Hoj anlasamda o kadar param yok o_O Dediğim yerler çok hojdur birde yazın gör oraları sen.Konserler ,eğlenceler hohoyyy :)) Eski bir turizimci olarak ilçelerinde cok daha fazla imkan var aslında ama onları yazarsam konu karışır.Son olaraksen git milletle pazarlık yapma 8 ver müride gelince 5 den fazla vermem de pazarlık yap ohh :D

Valla gezidğim bütün süre boyunca dünya kadar iş sahası buldum.  Bütün şehri bilmiyorum birde dediğin gibi yaz mevsimi değil. ne kadar doğru bir tesbit tartışılır. konuyu dağıtmayım.

Ama iki şeyde eminim

1 pahalı

2 heryerde aynı şeyler var. . oturup nasıl bir etkinlik yapalım diye kimse düşünmemiş

hepsi copy paste şeklinde. iyiki bir antalya yazan bardak  ve magnet var :)

önünüzde kocaaaaa deniz dururken zaten bu sektöre yönelmemen yanlış.

sana tavsiyem ayak üstü gezerken atıştırılacak yemek mevzusuna da el at bence. iğrenç bir simit birde ıspanaklı börekten başka birşey bilmiyorsunuz :)

deniz ortasında balık işini yap sana 15 tl vereyim :) tabiki seni mağdur etmem.

İndirim yapsanda ben sürü ile gezen biri olduğum için sürümden kazanırsın merak etme :) Benim çevremde hep en az 10 kişi vardır.

neyse tekne işi ciddi ciddi yapacak olursan fikir verebilirim

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    SaNaL_AjaN bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Güzel düşünmüşsün

Valla gezidğim bütün süre boyunca dünya kadar iş sahası buldum.  Bütün şehri bilmiyorum birde dediğin gibi yaz mevsimi değil. ne kadar doğru bir tesbit tartışılır. konuyu dağıtmayım.

Ama iki şeyde eminim

1 pahalı

2 heryerde aynı şeyler var. . oturup nasıl bir etkinlik yapalım diye kimse düşünmemiş

hepsi copy paste şeklinde. iyiki bir antalya yazan bardak  ve magnet var :)

önünüzde kocaaaaa deniz dururken zaten bu sektöre yönelmemen yanlış.

sana tavsiyem ayak üstü gezerken atıştırılacak yemek mevzusuna da el at bence. iğrenç bir simit birde ıspanaklı börekten başka birşey bilmiyorsunuz :)

deniz ortasında balık işini yap sana 15 tl vereyim :) tabiki seni mağdur etmem.

İndirim yapsanda ben sürü ile gezen biri olduğum için sürümden kazanırsın merak etme :) Benim çevremde hep en az 10 kişi vardır.

neyse tekne işi ciddi ciddi yapacak olursan fikir verebilirim

Yaa müritcan sen gel tekne senin ve arkadaşlarınındır ..Müritten de paramı alacaz :)) Antalyanın malesef kalıplaşmış iş hayatı var.Ama Manavgat Kemer öyle değil çok daha canlı.Aslında Antalya turistlik yer sayılmaz(merkezi).Turistlerin %90 ı ilçelerinde olur merkezinde benim gibi marabalar çalışır :)) Yemek kültürü Antalya'nın en büyük eksiklikliği bencede.İleriye dönük kalkınma planlarımın içine küçük bir kebapcı düşünüyoru.(Anne Adana baba Mersinli). Antalya'da simit için güzel yerler var ama bilmek gerekiyor tabi İstanbul kadar güzel olamasada yapıyorlar :) Ben yerli yabancı gayrimenkul satışı yaptığım için yazları ben daha yoğun oluyorum.Yazları dediğim gibi çok canlıdır buralar.Gelir ve zamanın olursa Side'ye gitmeni tavsiye ederim oralar hediyelik konusunda daha canlı bir şehir.Pahalılık konusuna gelince merkezler gerçekten pahalı.Bir döner ayrana kebap fiyatı istiyor nımıssızlar :)) Bunca yıldır buradayım hiç yemedim mesela onlardan en az onlar kadar lezzetli yapan yerler var (çok daha makul fiyatlara).Tekneden yürürsek konuya daha neler yapabiliriz ,? Birde üstü açık klasik bir araç ile düğün fotografı,gelin arabası gibi işler de düşnmüyor değilim hani.O konu hakkıhda ne dersin?

SaNaL_AjaN tarafından 06/Şub/17 14:23 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    SaNaL_AjaN bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    SaNaL_AjaN bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Yaa müritcan sen gel tekne senin ve arkadaşlarınındır ..Müritten de paramı alacaz :)) Antalyanın malesef kalıplaşmış iş hayatı var.Ama Manavgat Kemer öyle değil çok daha canlı.Aslında Antalya turistlik yer sayılmaz(merkezi).Turistlerin %90 ı ilçelerinde olur merkezinde benim gibi marabalar çalışır :)) Yemek kültürü Antalya'nın en büyük eksiklikliği bencede.İleriye dönük kalkınma planlarımın içine küçük bir kebapcı düşünüyoru.(Anne Adana baba Mersinli). Antalya'da simit için güzel yerler var ama bilmek gerekiyor tabi İstanbul kadar güzel olamasada yapıyorlar :) Ben yerli yabancı gayrimenkul satışı yaptığım için yazları ben daha yoğun oluyorum.Yazları dediğim gibi çok canlıdır buralar.Gelir ve zamanın olursa Side'ye gitmeni tavsiye ederim oralar hediyelik konusunda daha canlı bir şehir.Pahalılık konusuna gelince merkezler gerçekten pahalı.Bir döner ayrana kebap fiyatı istiyor nımıssızlar :)) Bunca yıldır buradayım hiç yemedim mesela onlardan en az onlar kadar lezzetli yapan yerler var (çok daha makul fiyatlara).Tekneden yürürsek konuya daha neler yapabiliriz ,? Birde üstü açık klasik bir araç ile düğün fotografı,gelin arabası gibi işler de düşnmüyor değilim hani.O konu hakkıhda ne dersin?

Aaa teşekkür ederim. bu sayfayı yazıcıdan çıkarayımda kanıt kalsın :) Ne kadar yakınımda olsa esnaf olan herkese para verilmesi taraftarıyım. çünkü herkes böyle düşünürse nasıl para kazanacak millet. ancak ufak bir indirim beklerim o ayrı :) Zaten Antalya çok güzel,  deniz çok güzel,  yine gelecek ben :) Muğladan sonra tabi :)

Zaten şu side ve kemer için adeta yalvardım ama topluluğun kötü tarafı hız kesiyorlar :) Kendi başıma 1 saatte gezdiğim yeri 3 saate çıkarınca sıkıntı ..

Birde yanında çocuk varsa acıkır, susar, çişi gelir, sıkılır, yorulur uykusu gelir, lokantada hamburger diye ağlar :) Deepoya kötü dedin ama en güzel yemek orda. günün menüsünü al :) 11 tl.

Ben en iyisi tek geleyim.

Yemek işini muhakkak düşün. 

Öncelikle hedef kitlesi iyi. evlenen çiftler !!!!

Oğlan yüzmüş yüzmüş sona geldim diye kızı mutlu etmek için gereksiz herşeye evet diyor. ( laf aramızda çok üzülüyorum. Garibim kazıklandığının farkında ama kızın nabzını tuttuğundan ne yapacağını şaşırmış. pazarlık yapıp en iyi ihtimal ucuza mal etmeye çalışıken, " yine size gelirim" diyen müşteri vardı. bizim patron " yine mi evleneceksin " demişti :)

Kızda salağa yatıyor bir dahamı evleneceğim diyor. ve bu süper ikiliyi mutlu etmek boynumuzun borcudur.

Klasik araba artık benim kanımca çok klişe gelmeye başladı. Ama çevrenin nabzını yokla. Eğer talep varsa neden olmasın. bir denersin kiralık arabayla baktın kazandırmıyor bırakırsın.

Tekne komseptini geliştiri ve yanına denk birini alıp birkaç tekne halinde  durumu geliştirisen doğum günü nişan dan bile kaznırsın.

fotoğraf çekim mevzusunuda ekledimmi tamamdır.

oda yetmez teneyi ışıklı ve üstüne takılan çıkarılan bir çadır yap.

sonra çiftlerin adının takılıp çıkacağı "love forever"  " aytuğ ile sibel"  gibi yazı eklenebilir yap

Gezi sırasında gittiğiniz yerde bir kişi ayarla foto çeksin gül atsın falan :)  Kızları kandırmak kolay yeterki yetenek olsun.

futurist tarafından 06/Şub/17 15:20 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
Toplam Hit: 1923 Toplam Mesaj: 22
tekne yaz geliyor antalyah deniz kum sahil