folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Front-End De Hangi Teknolojileri Kullaniyorsunuz

Front-End De Hangi Teknolojileri Kullaniyorsunuz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar.

SaaS bir projemde on tarafta hangi JS kutuphanesini/frameworkunu kullanacagim konusunda biraz karasiz kaldim. Net Fornt'End ci olmadigim icin uzun zamandir VueJS 2 ile yapiyordum projelerimi. Su anda yapmakta oldugum projede beni kolay kolay yari yolda birakmayacak bir front end teknolojisi arastiriyorum.

Nuxt.JS i arastiriyorum su anda.

Siz ne kulaniyorsunuz genelde ? Ne oneririsiniz ?

EDIT 1 :

React : Daha once ugrasmistim, uzun zamandir bakmiyorum bilmioyrum. Tercih etmiyorum cunku JSX ilk basta cok can sikici gelmisti bana

Angular: Orta olcekli bir front-end framework, fakat bayagidir angulara da bakmadim

VueJS: Sanki ustteki ikisinin ozelliklerin almis lighweight bir framework gibi.

-----NuxtJS : Vue JS kullaniyor fakat oldukca performansli gordum. Ozellikle Upwork, BackMarketin kullanmasi dikkatimi cekti.

Birini sececegim de yari yolda birakmasin, surekli patlamasin v.s. v.s.

EDIT 2 :

Tek basina yaptigimiz projeler icin Angular biraz agir kaciyor. Takimla gelistirme yaparken , enterprise level uygulamalar icin Angular bicilmis kaftan. Fakat proje hizli ciksin diyorsak sanki React ve Vue  ile gitmek daha mantili gibi.

Preformans olayina gelince, tabiki ne kadar derin bilgi sahibiysen, optimizasyonu ne kdr iyi yaparsan o kadar verim alirsin. Lakin performans konusunda bir adim onde goruyorum VueJS i.

Populerlik konusuna gelirsek React'in eline su dokemezler. Ikinci siraya VueJS i koyabiliriz.

Hepinize tesekkurler

dhmm tarafından 17/Eki/23 23:23 tarihinde düzenlenmiştir

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

NextJS kullaniyorum oda ssr. Nedendir bilmem vuejs e oldum olasi isinamadim ama karsi degilim. Nuxt ile proje gelistiren arkadaslarimda var ikisi de yari yolda birakmayacak frameworklerdir sonuc itibariyle

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    yunusemre bunu yazdı

NextJS kullaniyorum oda ssr. Nedendir bilmem vuejs e oldum olasi isinamadim ama karsi degilim. Nuxt ile proje gelistiren arkadaslarimda var ikisi de yari yolda birakmayacak frameworklerdir sonuc itibariyle

NextJS hic kullanmadim hocam. React ile alakali oldugunu biliyorum sadece o kadar. Performas ve ogrenme hizi nasil peki ?

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Nuxtun dengi sayabiliriz. Fakat populeritesi daha yuksek ve community daha buyuk oldugu bir gercek.

Once mobilde React Native ile baslamistim frontend dunyasina o yuzden ReactJS tabanli NextJS daha cezbetti ondan devam ettim. Su cop bu cop demeyi dogru bulmuyorum her ikisininde artilari ve dezavantajlari vardir. Benim deneyimlerime gore dogru yazilmis bir NextJS projesi Lighthouse de 100-100-100 performans puani alabiliyor ve ms ler icinde aciliyor. Acikcasi yazmasam da Nuxtun da cok farkli olacagini dusunmuyorum dogru yazilirsa.

Bence esas olan hangi teknoloji olursa olsun nimetlerinden derinlemesine faydalanabilmek.

Ogrenme surecini puanlamak gerekirse, nextjs i kolay kategorisinde degerlendirebilirim (js temeli iyi ise) 

yunusemre tarafından 17/Eki/23 21:06 tarihinde düzenlenmiştir

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Angular dan React'e gectim, her iste kullaniyorum, elim de alisti iyice kolay oluyor hizlica prototip biseyler uretiliyor, gerekirse mobile ceviriyorum falan, destegi bol olmasi ayrica guzel.

Fakat Typescript buyuk nimet.

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

TypeSafe dillerden/yapılardan vazgeçmeyin. Yoksa spagetti yer durursunuz.

TypeScript candır.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

TypeSafe dillerden/yapılardan vazgeçmeyin. Yoksa spagetti yer durursunuz.

TypeScript candır.

NuxtJS zero-config Type-Safe code destekliyor diye biliyorum hocam

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

typescript

react

next.js

tailwind / scss

projesine göre vue ve nuxt.js de kullanıyorum.

tavsiyem vue yerine react'dan devam etmen. aktif olarak 4 yıldır vue yazıyorum buraya ufak çaplı kitap yazabilirim neden vue yerine react kullanman gerektiği konusunda ama zaman sıkıntım var. yeni başlayacaksan react dan şaşma, ordan devam et. server side işlere de gireceksen nodejs desteğiyle birlikte next.js kullan. özellikle seo ağırlıklı işlerin olacaksa yine server side desteği veren next.js tek opsiyonun olsun. yeri gelir basit api işleri lazım olur, api route'lar tanımlayarak nodejs ve express ile basit apiler de çıkarırsın. full stack yürürsün.

tailwind'i iyice hatmedersen custom css yazmana da gerek kalmaz. her şeyi yapabilirsin. component lazım olursa tailwind'in ui component kütüphaneleri var. ama daha kapsamlı componentler gerekirse prime react ya da mui tavsiyemdir. tek css yazmadan material design siteleri kolayca yapabilirsin.

antichrist tarafından 17/Eki/23 21:52 tarihinde düzenlenmiştir

~
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı

typescript

react

next.js

tailwind / scss

projesine göre vue ve nuxt.js de kullanıyorum.

tavsiyem vue yerine react'dan devam etmen. aktif olarak 4 yıldır vue yazıyorum buraya ufak çaplı kitap yazabilirim neden vue yerine react kullanman gerektiği konusunda ama zaman sıkıntım var. yeni başlayacaksan react dan şaşma, ordan devam et. server side işlere de gireceksen nodejs desteğiyle birlikte next.js kullan. özellikle seo ağırlıklı işlerin olacaksa yine server side desteği veren next.js tek opsiyonun olsun. yeri gelir basit api işleri lazım olur, api route'lar tanımlayarak nodejs ve express ile basit apiler de çıkarırsın. full stack yürürsün.

tailwind'i iyice hatmedersen custom css yazmana da gerek kalmaz. her şeyi yapabilirsin. component lazım olursa tailwind'in ui component kütüphaneleri var. ama daha kapsamlı componentler gerekirse prime react ya da mui tavsiyemdir. tek css yazmadan material design siteleri kolayca yapabilirsin.

Hocam,

4 senedir kullaniyorum demissin. 2 cumleyle neden VueJS tercih etmemeliyiz ozet gecebilir misin ? Temel sorunlari nelerdir ? Ya da React'te olupta VueJS de olmayan ?

dhmm tarafından 17/Eki/23 21:56 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

edit 2 - up

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

where  is blazor ?

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
Toplam Hit: 2279 Toplam Mesaj: 29
front end