Glutensiz Beslenme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Bana gore bu sekilde beslenmeler bi zaman sonra boka sariyor. Yani şunu yemiycem bunu yemiycem seklinde olanlar.

Ben zararli buldugum seyleri yememeye calisiyorum ama yeri geliyor yiyorum. Hic mi islak hamburger yemeyeceksiniz :)

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarakartaL
    KarakartaL's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    KarakartaL bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

İyi güzel, Dr. Halit YereBakan`ın videosunu da seyrettim. Biraz da Şeytanın avukatlığını yapayım. kafamı kurcalayan birşey var:

Tamâm, bu Gluten`i hayatınızdan çıkardık.

Ee, peki bu Gluten, vücudumuzdaki herhangi birşeyin, Örneğin Proteinlerin YapıTaşı değil mi?

Hiç mi lâzım değil bu Gluten dedikleri nane?

Büyük moleküllerden biri ise, bunu sindirebilen Sindirim Enzimleri, yok mu Midede İnceBağırsakta?

gluten, protein gruplarından sadece biridir. 

Tamam da, işte biz bu Gluten protein`inden faydalanamıyor muyuz?

Bağırsaklardan, YapıTaşı şeklinde (tam emin değilim, glutamik asit(?), amino asidi şeklinde ) geçiremiyor muyuz?

bunların da, sağı ve sol`u varmış. @@,)

En kaba tabirle, şöyle anlatayım. İnsanoğlunun organizması, binlerce yıl, "aynı tür" proteinlere , adapte olmuş. GDO(GenetiğiDeğiştirilmişOrganizma)ya, neden zararlı diyoruz ya, işte şundan dolayı:

Vücuda ,farklı yapıda protein sokuyoruz(Gluten gibi), bu sayede vücut bu "alışık olmadığı proteine karşı", reaksiyon gösteriyor(bu alerjinin tanımı herhalde.). Hala alışabilmiş değiliz. belki bunun için binlerce yıl geçmesi gerekir ama bu sadece bir üründe yok. Domates te salatalık ta, biber de, diğer sebze ve meyvelerin hemen hepsinde, aynı durum söz konusu. Birinden kaçıyorsun, fakat istemeden ,diğerinden tüketiyorsun. Yapacak birşey yok. Pek de kasmayın. 

Tamam, senin yazdıklarını anlıyorum, fakat: Çölyak Hastalığı, yada Gluten`e duyarsız İnsanlar için de , Bu videoda anlatılan durum, geçerli mi?

Asıl merak ettiğim, dediğim gibi, Bu Gluten proteininin İnsanın Sindirim Sisteminde parçalanmasına neden olacak ,Genel bir enzim , yok mu?

Gluten Proteini, Yapay bir protein mi? Doğada, daha önce, insanlar bu Gluten ile yüzyüze gelmemişler mi?

İyi bir örnek olmayacak ama, Selüloz gibi bir durum mu söz konusu?

Sâfi merak. yoksa amacım kasmak değil.

geçenlerde de @izzmarit Soya vb. birkaç madde ile ilgili , wiki sayfası paylaşmıştı. Kafa iyice, Milyon oldu. @@,) ^^D)

Yapay bir protein. Mide de pepsin enzimi tarafından parçalanır. Selüloz bir polisakkarittir (Karbonhidrat). Ayrıca insanda selülozu sindirebilecek enzim yoktur. Bunları karıştırmamak lazım. 

Kimi diyetisyen ve gıdacılar glutenin doğan bir protein olduğunu iddia etsede ben inanmıyorum.(ki bunu söylemeleri için ciddi miktarlarda para alıyorlar). Bunun hakkında araştırmalarım var müsait bir zamanımda detaylı bir şekilde anlatırım. Yalnız şunu bilmeni isterim ki bu gıdasal ürünlerin genleriyle yapılan çalışmalar yeni başlamış birşey değil.  İlginç ama 60 lardan 70 lerden filan bahsediliyor. En önemli çalışmalar meksikada kurulan laboratuvarlarda yapılıyordu şimdi bütün ülkeler çalışma yapıyor bu konu hakkında. Çünkü hızla artan nüfusa gıda yetişmiyor haliyle bir salkımda 3 adet domates veren tohum çalışmalar sonucu 10-12 adet veriyor. Zararı var fakat bu yapılması gereken birşey. Doğal sanıp yediğiniz hiçbirşey doğal değil aslında. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Mukemmel sacmalanmis :D gluten geyigi gunumuzun geyigi. Daha once organik beslenme geyigi vardi ondan once cayin icine atilan sekerin kopugunu cay kasigiyla toplamak vardi feng shui vardi bilmem ne vardi. Colyak hastasi degilseniz ya da ciddi intoleransiniz yoksa glutenden kacmak icin sebebiniz yok. 

Aksi argumanla gelecekler hurriyet milliyet haberiyle degil doi ile gelirlerse daha hizli yol katederiz.

sigara değil, balık olan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

gluten filan hikaye her 3-5 senede bir bi nane çıkar piyasaya bunu yeme na bunu ye diye hocalar bence hayat boş pompala coş

hayat boş pompala çoşşş :):)...
Toplam Hit: 2475 Toplam Mesaj: 15
no ekmek beslenme glutensiz gluten çölyak tahılbeyin tahıl