folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Göz Açıp Kapayıncaya Dek Dünyayı Dolaşmak

Göz Açıp Kapayıncaya Dek Dünyayı Dolaşmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı

sen boyle bakiyorsun ben ise, yaratici tarafindan gonderilen dinlerde ortak taraflarin olmasi gayet normaldir diyorum :) Mesela budistlerin ibadet sekilleri namazi andiriyor degil mi? Keza yahudilerin ibadetini hic gordun mu onlar da benzer sekilde abdest alip namaz kiliyorlar.. 

Bunlarin ortak kisimlarinin olmasi guzel :) 

Ama simdi birileri diyecekler ki ya o zaman kur'an bunlardan kopyalanmis.. Bu seferde eski dinlerdeki yanlislar neden kur'an da barinmiyor diye sormak lazim.. Mesela incil i hic okudun mu bilmem ama zaman kavrami ile ilgili cok yanlis bir siralama var.. Kur'an i kerim de bahsedilen zaman kavrami ise dogru olarak aktarilmis.. Ha o zaman dersen muhammed peygamber cok zekiydi ben de derim ki bir insanin butun konularda uzman olmasi ve dogruyu yanlisi ayirt etmesi mumkun degil.. Yani dusun 1400 yil once yasiyorsun, baska bir bolgedeki seyler hakkinda bilgi veriyorsun... Mesela cebelitarik bogazindaki deniz olayi.. mesela olu deniz havzasi .. mesela italya daki pompei..

bunun gibi yiginla seyler var.. 

Kisacasi herkes senin kafandaki inanc bicimiyle inanmiyor hocam.. 

Kur'an daki bir cok seyin dogrulugu ispatlanmistir, kalan kisimlar ise henuz kesfedilmemistir. Bir onceki yazimda yazdigim gibi isik hiziyla bir nesnenin tasinip tasinmadigini simdi bilmiyoruz.. isinlanmadan bahsediliyor mesela ama bunla ilgili cok soylenti var, ama henuz ispatlanan bir sey yok.. O yuzden bilinenler uzerunden gittigimizde kur an da bir yanlis gormuyorsam ben inanirim.. 

Surekli turkce kur an okur ve dinlerim ve ogrendigim seyleri arastirmaya calisirim.. Bu sebeple kendi dinime inancim tam sukur.. Hep dedigim gibi kulaktan dolma ya da anne babanin ogretisiyle musluman olmadim. Benim inancimin temeli arastirmak, dusunmek, sorgulamak.. Bazilari sorgular hakikati bulur, bazilari sorgular yanlisi bulur ama hakikat diye inanir.. 

Herkese kendi hakikatinden sorumludur.. 

@sanacasta, hocam inancsiz insanlara hz. hizir dan bahsedersen biraz anlamsiz olur :) Adam zaten hic bir seyi kabul etmiyor (konu sahibini kast etmiyorum, genel olarak), o yuzden bu insanlara kalkip da bunun ozel gorevi vardi nasil kabul etmezsin demek inandirici degil.. Biraz da onlarin gozunden bakmak lazim olaya..

neyse cuma vakti geldi :) cumamiz mubarek olsun :)  

Hocam bu ibadet olayının temelinde, basit şeyler yatıyor da olabilir. Mesela adam elini kaldırır, o sırada yağmur yağar.

Bakar ki birkaç denemede tesadüfen her seferinde olmuştur. Sonra sürekli elini kaldırmaya başlar.  

Totem gibi düşünebilirsin. 

Bu şekilde ilk ibadet oluşmuş olup sonradan da farklılaşarak devam etmiş olabilir. 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

ışık hızı falan denince aklıma geldi, sorayım.

hani einstein ışık hızı geçilemez diyordu , bohr ve saz arkadaşları da anlık etkileşimden bahsediyordu. bi sonuca vardı mı bu?

Bahsettiğin olay FTL(faster than light). Her zamanki gibi kuramlardan ve teroilerden ibaret :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light

Ayrıca

https://tr.wikipedia.org/wiki/Takyon

Tabi bu da tamamen kuramsal bir parçacık. Deneylerle ölçülüp kanıtlanmadığı sürece sadece matematiksel olarak mümkün olmaya devam edicek.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

aksam bi kac sey yazarim :) simdi isteyim pek bakamiyorum 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

https://tr.wikipedia.org/wiki/LSD

"değişen boyutsal zaman algısı"

"
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

inançlı bir adamım ve bilim ile kuran da bildirilen herşeyin birbiriyle örtüştüğünü düşünüyorum.

elektron aynı anda çekirdeğin her tarafında bulunabilir. (Dünyanın, Güneşin hemen dibinden şimdiki yörüngesine kadar bütün alanlarda bulunma ihtimali gibi) Bu durum,"fiziksel olarak şu cisim çoğunlukla burada,ama kısmen orada, ara sıra da uzakta..." gibi ifadelerin kullanılmasını gerektirir. Neticede, Kuantum fiziği tek ve kesin bir sonu değil, birtakım olası sonuçlar öngörür ve her birinin ne kadar mümkün olduğunu söyler.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

inançlı bir adamım ve bilim ile kuran da bildirilen herşeyin birbiriyle örtüştüğünü düşünüyorum.

elektron aynı anda çekirdeğin her tarafında bulunabilir. (Dünyanın, Güneşin hemen dibinden şimdiki yörüngesine kadar bütün alanlarda bulunma ihtimali gibi) Bu durum,"fiziksel olarak şu cisim çoğunlukla burada,ama kısmen orada, ara sıra da uzakta..." gibi ifadelerin kullanılmasını gerektirir. Neticede, Kuantum fiziği tek ve kesin bir sonu değil, birtakım olası sonuçlar öngörür ve her birinin ne kadar mümkün olduğunu söyler.

peki evrim hakkında ne düşünüyorsun hocam? herhalde kuantum fiziğine evet deyip biyolojiyi kenara atmazsın

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    Jilet_Boris bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı

peki evrim hakkında ne düşünüyorsun hocam? herhalde kuantum fiziğine evet deyip biyolojiyi kenara atmazsın

Açık konuşayım yüksek lisans da kuantum makinelari ile alakalı araştırma projesi yaptım. Anlayabildiğim ve anlatabileceğim kadar derine indim. Bunun dışında gündelik hayatta da kuantum fiziği ile ilgili çok makale okudum. Lakin şu evrim mevzunu hiç araştırmadım okumadım düşünmedim. 

Lakin Evrim elbette mantıklı diyebilseydim eğer mantıksız olduğu başka bir evrenin varlığını kanıtlayabilirdim:) İşte bu kavramlar hep bir paradoks gibi görünse de aslında micro dünya da herşey o kadar olağan ki.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
Toplam Hit: 2569 Toplam Mesaj: 28
ışık hızı çok hızlı gidip gelmek