folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Gürültülü Fan Problemi

Gürültülü Fan Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

lenovo netbook'umun fanından son 1-2 aydır rahatsız edici düzeyde, tıkır tıkır pıtır kıtır çıtır kesintisiz ses geliyor.

imkan varsa kendi sorunumu öncelikli olarak kendi başıma çözme taraftarıyım.

Anlayanlar yardımcı olabilir mi.

ille alıp bilgisayarcıya mı götürmemiz lazım, yoksa kendi başıma fan temizliği falan gibi bişiler yapıp bu sesten kurtulabilir miyim?

soruma "evet kurtulabilirsin" şeklinde 2 kelime cevap verecek olan şebeğe küfretmeden bir kelime "nasıl" sorusunu da şimdiden ekleyeyim.

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

fan olan yeri tükürmeden hızlı puff diye üflersen bi kaç kez tozu çıkarmayı başarırsan ses oldukça azalır. Şayet ses devam ederse içini açıp fanı temizlemek şart.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek

fanın yanakları aşırı tozdan kenarlara çarpıyordur. açtırıp temizlet. veyahut geçici olarak fan sesi duymak istemiyorum diyorsan fan kontrol programı vardı adını hatırlayamadım şimdi.. onu kullan tamire götüresiye kadar..

mobydick64 tarafından 17/May/13 23:59 tarihinde düzenlenmiştir

ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime......
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

bi arkadaş elektrik süpürgesi falan diyordu ama. mevzu fanın deliklerinin olduğu yere elektrik süpürgesi tutmak mı?

bugün bilgisayarı kapayınca üfleme elektrik süpürgesi gibi işlemleri ardarda bi yapayım en iyisi.

ses kesilmezse bilgisayarı ben açıp fanı temizleyebilir miyim, onu merak ediyorum.

vidaları söküp fanı çıkarıp tozu mozu halledip geri koyup kapatmak kadar basit bir iş midir, yoksam değil midir?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

modelini bilmiyorum ama lenovoların bazılarının fan kısmına erişim çok kolay. Alttan bir resim koy bakalım

destination@tahribat.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

modelini youtube yaz orada zaten nasil acildigini gosteren video muhakkak bulursun fani soktukten sonra onunda kucuk vidalari vardir onlarida sok fanin pervane kismi miknatislidir ve okismi elinle cektirmek kaidesi ile sokup evdeki aycicek yagi zeytin yagi degil aycicek yagi ile yagla (kulak cubugu veya pamuk bu konuda baya yardimci olur sana) daha sonra yerine tak canavar gibi kullanmaya devam edersin

delimiyim ben?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

fan temizlemek 10 dakikanı alacak basitcek bir işlem de olabilir, çileden çıkaracak eziyet bir işlem de. bazen sadece alt kapağı söker fanı karşında görür ve temizlersin, bazı bilgisayarlarda ise klavyeyi ekranı anakartı yerinden sökmek gerek fana ulaşmak için. o yüzden kesin birşey söylemek çok mümkün değil.

http://kocaer.me
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

lenovo%20netbook%20alttan%20görünüm

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

yardım için alttan görünüm foto talep edenler ekledim arkadaşlar, yorumlar için teşekkürler,

nasıl basit midir benim bilgisayarda bu işlem?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

up, resim isteyip inzivaya çekilmeyin (:

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

içini görmeden yorum yapamaz kimse (aynı bilgisayara sahip olanlar hariç)

Bazı bilgisayarlarda fanı çıkartmak için işlemci, işlemci fanını, ekran kartı ve fanını soğutucu metalleri filan sökmek gerekiyor. üfleyip toz çıkaramadıysan götür bilgisayarcıya

Toplam Hit: 1247 Toplam Mesaj: 15