folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Güvercin Besleyen Arkadaşlardan Yardım

Güvercin Besleyen Arkadaşlardan Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Arkadaşlar yaklaşık 5 ay kadar önce ön balkonumuza bir güvercin kondu ve kendince yuvası benimsedi balkonu. Düzenli olarak yemini ve suyunu veriyoruz. Bembeyaz bir güvercin. Balkonu çok pislettiği için temizlemeye çıtkığımda balkon demirine oturuyor. Kaçmıyor da .

Ancak kış geliyor. Ben bu hayvanı ne yapmalıyım? Buna burada bir yuva yapılabilir mi? Yapılabilirse nasıl yapılır? Yapılamaz ise bir yere mi vermeli. Hayvan inanılmaz memnun takılıyor şuan ama havalar soğuyunca ne olacak öngöremiyorum. Güvercin besleyen arkadaşlardan yardım için mesaj bekliyorum :) Teşekkürler şimdiden herkese

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

Hazır yuvalardan alabilirsin. Yada marangoza mobilyaciya şöyle özel yuva yaptır. Yuva olsun altına biraz sap saman atarsın üşümez. Hayvanlar ac olursa üşür. Yemini suyunu eksik etme yeter.

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Güvercinler dayanıklı hayvanlardır ama yine de küçük bir yuva yapabilirsin, yuvanın içine basit bir ampül tesisatı çekersen soba görevi görür. Yuvanın içini kum ile doldur, arada kumu değiştirerek pislik sorunu ile daha kolay başaçıkabilirsin.

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

nalbura git, bitane sert strafor (5-6 lira bişey), bir avuç çivi, bir tanede bulabildiğin en sağlam koli bandından al. toplam 20 lira falan tutar anca.

sonra straforu maket bıçağıyla kesip çiviyle birbirine tutturup yuva yap, sonra köşelerini koli bandıyla bantla ayrılmasın kuş girip çıkarken. benim balkonda da bir zamanlar bitane kumru takılıyodu ona böyle yuva yapmıştım ama siklememişti piç, bi türlü girmemişti yuvaya. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

nalbura git, bitane sert strafor (5-6 lira bişey), bir avuç çivi, bir tanede bulabildiğin en sağlam koli bandından al. toplam 20 lira falan tutar anca.

sonra straforu maket bıçağıyla kesip çiviyle birbirine tutturup yuva yap, sonra köşelerini koli bandıyla bantla ayrılmasın kuş girip çıkarken. benim balkonda da bir zamanlar bitane kumru takılıyodu ona böyle yuva yapmıştım ama siklememişti piç, bi türlü girmemişti yuvaya. 

strafor 15 lira olmuş hoca 😂

Ignorance is bliss.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    LhaNeT bunu yazdı

Güvercinler dayanıklı hayvanlardır ama yine de küçük bir yuva yapabilirsin, yuvanın içine basit bir ampül tesisatı çekersen soba görevi görür. Yuvanın içini kum ile doldur, arada kumu değiştirerek pislik sorunu ile daha kolay başaçıkabilirsin.

Kum ile uğraşamam dersen talaşta koyabilirsin hocam.

Ufak bir yuva işini görür.

Arkadaşında dediği gibi güvercinler yaşadıkları bölgeye genelde uyum sağlarlar. Kapalı bir yuva ve yiyecek ona yeterli gelir. 

Kışları sert geçen bir memleketteyseniz yuvanın üstünü ekstra şeylerle örtün, ufak bir yuvaya ampul koymak hayvanı rahatsız eder, gözlerine de zarar verir.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Ampul işi olmaz. Çünkü o hayvanlar akşam hava kararirken yuvasına girer, sabah gün doğmadan yuvasından çıkar. Gece gelen ışık hayvanın doğasını bozar, ayrıca hem strafor hem ampul hiç olmaz, ampulün sıcağından yuva erir hayvanın götüne başına sakız gibi yapışır :D

Strafor güzel fikir aslında. Hava olaylarından da en az şekilde etkilenir. Yalnız strafor bally gibi tutkallar ile yapışmaz. Tutkal içindeki solvent straforu eritiyor. En güzeli sıcak veya normal silikon, çok güzel tutuyor. 

El ile yapılan yuvaya kuş girmeyebilir de, böyle bir durum da var.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seastar
    Seastar's avatar
    Erkek

eski bir besleyeni olarak tavsiyem; etrafında güvercin besleyen birileri varsa onlara verirsen hayvan için daha sağlıklı olur.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Telekinesis
    Telekinesis's avatar
    Erkek
    Seastar bunu yazdı

eski bir besleyeni olarak tavsiyem; etrafında güvercin besleyen birileri varsa onlara verirsen hayvan için daha sağlıklı olur.

Kuş cins değilse almazlar hocam, sokak güvercinini hiçbir kuşçu kümesinde tutmaz. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsane_212
    efsane_212's avatar
    Erkek
    Mutubilir bunu yazdı

Arkadaşlar yaklaşık 5 ay kadar önce ön balkonumuza bir güvercin kondu ve kendince yuvası benimsedi balkonu. Düzenli olarak yemini ve suyunu veriyoruz. Bembeyaz bir güvercin. Balkonu çok pislettiği için temizlemeye çıtkığımda balkon demirine oturuyor. Kaçmıyor da .

Ancak kış geliyor. Ben bu hayvanı ne yapmalıyım? Buna burada bir yuva yapılabilir mi? Yapılabilirse nasıl yapılır? Yapılamaz ise bir yere mi vermeli. Hayvan inanılmaz memnun takılıyor şuan ama havalar soğuyunca ne olacak öngöremiyorum. Güvercin besleyen arkadaşlardan yardım için mesaj bekliyorum :) Teşekkürler şimdiden herkese

Yıllarca güvercin beslemiş, zamanında ticaretini de yapmış biri olarak söylüyorum.

Sadece güvercin değil, tüm kuşlar yaz ve kış aylarına girmeden tüğ değiştirirler.
    Biz genelde limon kasalarını üst üste dizip yuvalık yapardık.
    Sen de buna benzer birşey yapabilirsin.
    Zaten tek olduğu için ne tür yuva yaparsan yap içine girip yatmaz.
    Hatta küçük bir tuğla koysan bile tüneklemesi için yeterli olacaktır.

Tek dikkat etmen gereken rüzgar almaması ve suya maruz kalmaması.
    Diğer türlü yapacağın sıradan bir yuva, hatta rahat girip çıkabileceği bir kutu bile zorlu kış şartlarını atlatmasına yardımcı olacaktır.

Not:
    Yuva içinde kum, talaş v.s.. olmamalı. 
    Kuş yuva içinde çok sık kanat çırpar.
    Eğer ki kum veya talaş varsa, kuş kanat çırpmaya başladığında kurumuş güvercin pisliği ile birlikte havalanır ve kuş nefes alma yoluyla bu karışımı teneffüs eder.
    Kısa sürede hastalanıp ölür gider....

Olması gereken tek şey toprak.
    Yuva zeminine 1 cm kadar toprak atsan yeter de artar bile...

efsane_212 tarafından 31/Eki/19 11:38 tarihinde düzenlenmiştir

Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Güldürdün :) 😊

Kıymet bilmezler her yerde ama sen vicdanını yine güzel tut hocam :) 

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
Toplam Hit: 1664 Toplam Mesaj: 15
güvercin