folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Hakem Heyeti Misli İle Değişim Kararını İcraya Vermek

Hakem Heyeti Misli İle Değişim Kararını İcraya Vermek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 2 yıl önce mağazadan aldığım ayakkabı 1 ay sonra tabandan yırtıldı tüketici hakem heyetine gönderdik bilir kişi raporuyla ayakkabının değişimine karar verdiler mağazaya gittik aynı ayakkabı yok fatura bedelini veririz dediler şuan aynı ayakkabı 2 katı fiyatı temin etmeyi kabül etmiyorlar.

tüketici hattıyla görüştüm hakem heyeti kararını icraya vermeniz gerekiyor değişim içinde icraya vermem gerektiğini söylediler fakat icraya vermişliğim yok ürün bedeli 600 lira bunun için avukat tutmakta aynı paraya denk gelicek kaldı ki ben ayakkabıyı istiyorum.

değişim kararını icraya nasıl veririm hakem heyeti kararını nasıl uygulatırım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İnternetten bulabileceğin icra dilekçesini kendine göre dolduracaksın sonrasında kararın çıktığı tarihten itibaren yasal faizini hesaplayacaksın onuda yazacaksın ve adliyeye gidip hakem heyeti kararıyla birlikte vereceksin. İcraya verirkende bir ücret alınıyor diye biliyorum.

Bu arada elimizde yok cevabı kanunen geçerli bir cevap değil. Aynısı yoksa üst modelini vermek zorundalar. Tabi bu ayakkabı olduğu için üst modeli konusu biraz tartışmalı. Telefon olsa direk dersin ki üst modeli şu.

mkyb tarafından 16/May/22 13:56 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam icra başvurusu için avukat şart değil, ancak neyi talep edeceğini baştan düzgün bi şekilde yazman lazım, çünkü tüm işlemler yaptığın ilk talebe göre ilerler, daha sonra şunu da talep edeyim dersen onu kaile almazlar.

adliyede tanıdık vs varsa bi icra dilekçesi ayarlar sana.

goo.gl/qBNZmW
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    akmarky bunu yazdı

Arkadaşlar 2 yıl önce mağazadan aldığım ayakkabı 1 ay sonra tabandan yırtıldı tüketici hakem heyetine gönderdik bilir kişi raporuyla ayakkabının değişimine karar verdiler mağazaya gittik aynı ayakkabı yok fatura bedelini veririz dediler şuan aynı ayakkabı 2 katı fiyatı temin etmeyi kabül etmiyorlar.

tüketici hattıyla görüştüm hakem heyeti kararını icraya vermeniz gerekiyor değişim içinde icraya vermem gerektiğini söylediler fakat icraya vermişliğim yok ürün bedeli 600 lira bunun için avukat tutmakta aynı paraya denk gelicek kaldı ki ben ayakkabıyı istiyorum.

değişim kararını icraya nasıl veririm hakem heyeti kararını nasıl uygulatırım.

Aynisini yasadim.

Hakem heyeti kararinin üzerinden 15 is gunu gecmesini bekle. Sonrasinda asagidaki sekilde firmaya mail at, tuketici hakem heyeti karari ile birlikte gönder.

15 gün icerisinde ürünün birebir veya misli ile degistirilme karari verilmis ürünün, 15 gün is günü süresinde hicbir islem yapilmamasi sebebiyle Icra mahkemeleri yoluyla dava acacagimi bilginize sunarim.

seklinde bir yazi gönder.

Birkac gün yine cevap yazmazlarsa ver mahkemeye. Hem ürünü degistirirler, hem mahkeme masraflarini firmadan alirlar.

Tuketici hakem heyeti kararina itiraz, öteleme, reddetme gibi bir yollari yok, bildigim kadariyla.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Karar metni kismin da tam olarak ne yaziyor?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek

Yapabileceğin bir şey maalesef yok. Konu icra konusu değil, İcraya verdiğinde zaten fatura / ödediğin bedelini iade alabileceksin ki satıcı da zaten bunu veriyor.

Maalesef THH kararları günümüz enflasyonuna uygun düzenlenmedi. Satıcılar değişim kararlarına ürün elimde yok diyerek direkt ödediğin bedeli ödüyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

itiraz süreleri geçti hocam firmanın çağrı merkezini aradım tekrar tekrar olayı icraya vereceğimi anlattım. Çağrı merkezinde adam, yetkili olan aldığınız bayi diye defalarca tekrarladı, itiraz süreleri geçti bayi 1 ay ayakkabı gelecek dedi kağıt verdi ayakkabı gelmedi. firmayla iletişim kuruldu kesildi yani...

karar:

ürün geri alınarak 600 tl olan ürünün ayıpsız misli ile değişiminin yapılmasına

@GoQaN hocam tüketici hattı ürünü haczedebileceğimi söylüyor ben zaten aynı model ayakkabı haczetmek istiyorum tüketici hattı bunu piyasadan temini içinde icraya vermem gerektiğini söylüyoır.

@LynXMaSTeR ayakkabı modelini mi yazıcam meblağ kısmına hakem  heyeti ve faturaya istinaden.

akmarky tarafından 17/May/22 00:05 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek

Hocam istersen 15 günlük sürenin geçmesini bekleyebilir ve icraya verirsin. Karşı taraf aynı ürün yok yada yerine daha ucuz ürün göndereceğini belirtirse "Elinizde yenisi olmaması durumunda bulunduğum şehirdeki ... firmasından ürünün aynısının siparişini geçip size faturasıyla beraber ilamlı icra yoluyla ücret tahsilini gönderebilirim" diyebilirsin. Kanunen bu şekilde bir hakkında var. Yakın bir zamanda thk kararını bu şekilde söyleyerek karşı firmaya uygulatmıştım. 15 günlük süre geçtiği zaman itiraz hakkı da olmadığı için mecburen yapmak zorundalar. Thk kararını icraya vermek için icra dairesine gidip thk kararıyla beraber bir dilekçe vermen yeterli diye biliyorum. İstersen ilave olarak avukat aracılığıyla da verebilirsin. Avukat ücretini karşı taraf ödemek zorunda.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    akmarky bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

itiraz süreleri geçti hocam firmanın çağrı merkezini aradım tekrar tekrar olayı icraya vereceğimi anlattım. Çağrı merkezinde adam, yetkili olan aldığınız bayi diye defalarca tekrarladı, itiraz süreleri geçti bayi 1 ay ayakkabı gelecek dedi kağıt verdi ayakkabı gelmedi. firmayla iletişim kuruldu kesildi yani...

karar:

@GoQaN hocam tüketici hattı ürünü haczedebileceğimi söylüyor ben zaten aynı model ayakkabı haczetmek istiyorum tüketici hattı bunu piyasadan temini içinde icraya vermem gerektiğini söylüyoır.

@LynXMaSTeR ayakkabı modelini mi yazıcam meblağ kısmına hakem  heyeti ve faturaya istinaden.

akmarky her türlü firma sana ayni veya misli ile ürünü/hizmeti vermek zorunda. Elinde ki Hakem Heyeti karari yasa geregi mahkeme kararinin üstünde bulunuyor.

Sanirim senin durumunu su sekilde: ürünü internet (trendyol, gg, amazon vs) gibi biryerden aldin. Ama satici firma sadece marka satisi yapan (adidas, puma vb) bir dukkan. Senin muhatabin telefondakilerin söyledigi gibi bayiidir. Normal de bu surecleri o ürünü aldigin internet firmasi olmasi gerekiyor ama Turkiye de adam banane diyebiliyor.

Sen ürünü sana gönderen firmayla muhatapsin. Firmayi arayip icraya gidecegini soyle. Icra yoluyla hertürlü ödemek vermek zorundalar. Icra konusunda destek al varsa tanidik birinden.

@GoQaN hakem heyetinden cikan karar ne ise firma onu saglamak zorunda. Karar "ürünün ayni veya misli ile degistirilmesine" diye karar verdiyse fatura üzerinde isterse 1 tl yazsin firma ürünü tedarik edip vermek zorundadir. Bak verebilir demiyorum. Zorundadir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rushOut
    rushOut's avatar
    Erkek

İcra için izleyeceğin yol şu şekilde.

Öncelikle Takip Talebi denilen özel dilekçe formatını dolduruyorsun (Alacaklı ismi-adres-iban, borçlu ismi-adres, alacak miktarı, takibin dayanağı belge) ardından Hakem heyeti kararı ile birlikte bu takip talebini icra dairesine götürüyorsun. (Büyük yerlerde İcra Tevzi olur ilk oraya gidilip random bi icra dairesine yönlendirir, küçük yerlerde direkt icra dairesine gidilmesi kafi) Ardından İcra dairesi İlamlı icra Takibi başlatıyor (Yapılacak masrafları aşağıda belirticem). Daha sonda borçluya tebligat çıkartılacak şunu yenisiyle değiştir diye, borçlu 7 gün içerisinde itiraz etmek zorunda (elimde var gelsin vereyim yada daireye gelip bırakabilir buyrun yenisi alacaklıya verin diye) yada herhangi bir cevap vermez takip kesinleşir.

Ardından iki yol var ya hacze gider gibi ilgili dükkana gidilir yeni ayakkabı ordan haczedilir ve sana verilir veya hakem heyeti kararından ürünün belirtilen miktarı yönünden mal ellerinde bulunmaması durumunda alacak haczi gibi işleme devam edilir. Burda hacze gidip yenisiyle değiştirmenin dez avantajı yapılacak haciz masrafının misli ile değişimi muhabbetinden ötürü size kalması. Velhasılı aşağıda belirteceğim masrafları yatırmanız dahilinde bahsettiğim işlemler yapılacaktır.

Başvurma Harcı : 80,70 TL

Yerine Getirme Harcı : 80,70 TL 

Cezaevi Harcı   : 40,35 TL

Posta  Masrafı : 31 TL 

Haciz masrafı :  189,50 TL 

Haciz araç ücreti : 65 TL - 400 TL arası 

Not : Haciz masrafını karşıya yükletilmesi konusunda misli ile değişimin mümükün olmaması halinde hakem heyeti kararında belirtilen miktar üzerine eklenebilmektedir.

Biz bizimle bizdeydik Biz bizimle bize geldik Biz bizimle bizdeyken Bizi bizden mi sorarlar
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı
    akmarky bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

karar:

akmarky her türlü firma sana ayni veya misli ile ürünü/hizmeti vermek zorunda. Elinde ki Hakem Heyeti karari yasa geregi mahkeme kararinin üstünde bulunuyor.

Sanirim senin durumunu su sekilde: ürünü internet (trendyol, gg, amazon vs) gibi biryerden aldin. Ama satici firma sadece marka satisi yapan (adidas, puma vb) bir dukkan. Senin muhatabin telefondakilerin söyledigi gibi bayiidir. Normal de bu surecleri o ürünü aldigin internet firmasi olmasi gerekiyor ama Turkiye de adam banane diyebiliyor.

Sen ürünü sana gönderen firmayla muhatapsin. Firmayi arayip icraya gidecegini soyle. Icra yoluyla hertürlü ödemek vermek zorundalar. Icra konusunda destek al varsa tanidik birinden.

@GoQaN hakem heyetinden cikan karar ne ise firma onu saglamak zorunda. Karar "ürünün ayni veya misli ile degistirilmesine" diye karar verdiyse fatura üzerinde isterse 1 tl yazsin firma ürünü tedarik edip vermek zorundadir. Bak verebilir demiyorum. Zorundadir.

THH kararları söylediğin gibi Mahkeme kararının üzerinde değil, Tüketici Mahkemesi yasal süre içerisinde her türlü bu kararı bozabilir. Kısaca son sözü mahkeme söyler. THH değil..

Bak mahkeme üzerinde olabilir demiyorum. Üzerindedir.

Konu burada yukarıda bahsettiğim gibi, tüketici uyuşmazlığı yasasının günümüze uygun olmaması. Satıcı bu ürün bende yok diyorsa nokta olay bitmiştir. 

Tekrar yazayım, satıcı bu ürün bende yok diyorsa ki diyor nokta olay bitmiştir. Karar bedel tahsilatı ile sonuçlanır.

Tüketicinin değişim ile ilgili yapabileceği en ufak bir yolu yok. Her koşulda sonuç ödediği paranın icraya koyduğu tarih itibariyle yasal faizi ile sonuçlanır. İcraya gidebilir, elbette satıcı aptal değil dükkanına icra getirecek kadar olayı uzatmaz. Gider icra dairesine haciz tutarı ve masraflarını yatırır olay bitti gitti. İcranın da alabileceği tekrar altını basa basa çiziyorum tüketicinin ödediği bedel kadar tahsilat yapmak ya da haciz etmektir..

Senin mantığın derler ya hani "param yok canımı mı alacaksın" diye ona benziyor ama hukukta öyle bir şey yok.

GoQaN tarafından 17/May/22 11:13 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1360 Toplam Mesaj: 16
tüketici hakem heyeti hakem heyeti tüketici hakları