folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Hangisi Yere Önce Düşer ?

Hangisi Yere Önce Düşer ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mektepli
    mektepli's avatar
    Erkek
    Ayni anda duser demek cinayettir. Yani sen 1 santimden ve 1 kilometreden biraktigim ozdes iki bilyenin ayni anda dusecegini mi soyluyosun??

We can be more, we can be much more.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    AMpul bunu yazdı

Gayet fikrim var, kütle çekim konusunda oldukça fazla araştırmamda var, atom altı parçacıkların hatta ışığın bile kütle çekimden etkilendiği gerçeği ortadayken böyle saçma bir çıkarımı neye dayanarak savunduğunu söylersen daha faydalı bir tartışma olur.

Hocam bu konuda size çok açık ayrıntılı bilgi verebileceğimden şüpheliyim, zira lise 2 fizik dersi konusuydu diye hatırlıyorum. Ancak şu şekilde anlatmaya çalışayım.

Gezegenimizin yerçekimi malum. Ancak bir de elektromanyetik alanı mevcut. Çekilen nesneler yalnızca kütleçekim kuvvetine değil, aynı zamanda elektromanyetizma kuvvetine de maruz kalıyorlar. Şimdi bu ne demek? Çok kısa şekilde açıklamak gerekirse, gezegenin yer altı bir mıknatıs şeklinde çalışır. Kütleçekim kuvvetinin yanısıra bir elektromanyetik kuvvet ile de çekim gerçekleşir. Elektromanyetizmanın varlığını en basit olarak pusulalarla ispatlayabiliriz. Bu elektromanyetik kuvveti atom parçacıklarının kuvvet değişimi ile karıştırmayınız, elektromanyetizma kuvvetini bir tür mıknatıslanma kuvveti olarak düşünebilirsiniz. Yani gezegenimiz tarafından çekilen bir nesne yalnızca kütleçekim kanunları ile değil, aynı zamanda elektromanyetizma kuvveti tarafından da etki altına alınır. Dolayısıyla metal cisimler mıknatıslanma kuvvetine karşı diğer cisimlere nazaran çok daha fazla hassastır dolayısıyla daha hızlı ve daha güçlü çekilebilir.

Hocam size çok daha ayrıntılı bilgi vermek isterdim ancak anladığım kadarıyla siz daha çok ispat yoluyla ikna oluyorsunuz, dolayısıyla size sunabilecek bir döküman bulamadım. Eğer bulursam size seve seve gönderirim. Benim gibi araştırmacı birini bulduğum için sevindim.

Hoca 180 derece döndün :) aslında ilk mesajına cevap yazacakken aklıma geldi dünyanın manyetik alanından bahsedeceğin ancak tekrar okudum ve, "bu dediğin dünyada doğrudur ancak uzayda aynı anda düşmez" yazısını okuyunca doğal olarak dünyanın manyetik alanından bahsetmiş olamayacağını düşündüm. İkinci cevabında da yerçekimi diye özellikle vurguluyorsun, kaynak bulamayınca da 180 derece dönüyorsun :)

senden alıntı:

Yani dediğiniz gibi uzay ortamında bir çekiç ile bir tüy aynı anda yere düşmez.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    AMpul bunu yazdı

Hoca 180 derece döndün :) aslında ilk mesajına cevap yazacakken aklıma geldi dünyanın manyetik alanından bahsedeceğin ancak tekrar okudum ve, "bu dediğin dünyada doğrudur ancak uzayda aynı anda düşmez" yazısını okuyunca doğal olarak dünyanın manyetik alanından bahsetmiş olamayacağını düşündüm. İkinci cevabında da yerçekimi diye özellikle vurguluyorsun, kaynak bulamayınca da 180 derece dönüyorsun :)

senden alıntı:

Dediğimi tam olarak anlatamadım sanırım, ben ilk baştan beri aynı şeyi savunuyorum. Ne anladığınızı da anlayamadım.

Alıntı yaptığınız kısımı aradan çekip almışsınız. Orada uzay ortamından kasıt, dünya üzerinde hava olmadığını varsaymaktan başka bir durum değil. Uzay ortamını söyleyerek kastettiğim şey dünya üzerinde hava etkisini ortadan kaldırarak diğer kuvvetleri göz önüne almaktan başka bir şey değil.

RaNGeR tarafından 10/Eki/12 00:32 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    AMpul bunu yazdı

senden alıntı:

Dediğimi tam olarak anlatamadım sanırım, ben ilk baştan beri aynı şeyi savunuyorum. Ne anladığınızı da anlayamadım.

Alıntı yaptığınız kısımı aradan çekip almışsınız. Orada uzay ortamından kasıt, dünya üzerinde hava olmadığını varsaymaktan başka bir durum değil. Uzay ortamını söyleyerek dünya üzerinde hava etkisini ortadan kaldırarak diğer kuvvetleri göz önüne almaktan başka bir şey değil.

Hacı en azından bir savın var ancak yanlış savunuyorsun, dünyanın manyetik alan çizgilerinin yere dik bileşenin kuvvete katkısından dolayı metal değil sadece demir nikel kobalt a daha fazla kuvvet uygulanacaktır. Ancak bunu yerçekimi ile hiç bir ilgisi yoktur ve metallere daha fazla kütle çekim uygulandığını savunursan, başta genel göreliliğe karşı gelmiş olursun :)

Söylediğin sadece dünya üzerinde geçerli olan ve yerçekimi ile hiç bir ilgisi olmayan ekstra bir kuvvet. O kuvvetten daha büyük zayıf kuvvetler etkilidir mesela, güneşin ya da ayın daha büyük kütleli file, fareden daha fazla ters yönde çekim kuvveti uygulaması normalde filin daha geç düşmesine sebep olur :) ancak bunlar sonucu etkileyemeyecek kadar zayıf kuvvetler. Yani hocanız sadece bilgi olsun diye söylemiş onu, gerçek bir etkisi yoktur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cerololo
    Cerololo's avatar
    Erkek

soruda bırakılıyo dediğine göre bu serbest atış.

serbest atışın formulü : h=1/2.g.t^2

h ile t doğru orantılı. h az ise t de az olucağından önce x çarpar.

formülde m (kg) yok zaten ağırlıkları eşit olsun olmasın farketmez.

önce x sonra y sonrada z yere çarpar.

Çapayı bırakırıp eve dönmek gibi seviyorum seni.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

d hepsi. :/

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

Son zamanlarda o kadar çok soru görüyorum ki diyorum acaba sınav sorularını çaldıkta çaktırmadan böyle mi veriyoruz?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    AMpul bunu yazdı

Hacı en azından bir savın var ancak yanlış savunuyorsun, dünyanın manyetik alan çizgilerinin yere dik bileşenin kuvvete katkısından dolayı metal değil sadece demir nikel kobalt a daha fazla kuvvet uygulanacaktır. Ancak bunu yerçekimi ile hiç bir ilgisi yoktur ve metallere daha fazla kütle çekim uygulandığını savunursan, başta genel göreliliğe karşı gelmiş olursun :)

Söylediğin sadece dünya üzerinde geçerli olan ve yerçekimi ile hiç bir ilgisi olmayan ekstra bir kuvvet. O kuvvetten daha büyük zayıf kuvvetler etkilidir mesela, güneşin ya da ayın daha büyük kütleli file, fareden daha fazla ters yönde çekim kuvveti uygulaması normalde filin daha geç düşmesine sebep olur :) ancak bunlar sonucu etkileyemeyecek kadar zayıf kuvvetler. Yani hocanız sadece bilgi olsun diye söylemiş onu, gerçek bir etkisi yoktur.

Hocam en azından istediğim şeyi anlatabilmişim :)

Benim metalden kastım periyodik cetveldeki metal ve ametal grubu elementler değildi. Manyetizma özelliği taşıyan metal cisimlerden bahsetmiştim. Yani aslında aynı şeyi savunuyoruz.

Bir ikincisi de, manyetizma özelliğinden ötürü metal cisimlerin daha hassas olduğunu söylemiştim. Bunu Güneş, Ay gibi diğer yerçekimine sahip gezegenlerle karşılaştırmışsınız. Ancak şöyle bir durum var. Cisim Dünya'ya çekildikçe Dünya tarafından etki altına alınan kuvvetlerin etkisi de artacaktır. Bu durumda cisim Dünya'ya yaklaştıkça diğer gezegenlerden ziyade Dünya'nın neden olduğu çekim enerjilerine daha fazla maruz kalacak ve kütleçekim kuvvetinin yanında farklı kuvvetler ile de çekim gerçekleştiği için yeryüzüne yaklaştıkça hızlanmasını bekleyebiliriz. Manyetik kuvvet zayıf bir kuvvet değildir, ama kütleçekim kuvveti kadar güçlü bir kuvvet de değildir. Az da olsa etki edecek ve diğer cisimlere nazaran daha hızlı yeryüzüne çarpmasına neden olacaktır.

Ben baştan beri kütleçekim yasasının metaller üzerinde daha etkili olduğunu söylemedim. Yalnızca daha hızlı çekilir dedim. Ayrıca manyetik kuvvetin kütleçekim kuvveti ile farklı bir kuvvet olduğunu da belirtmiştim. Dolayısıyla genel görecelik yasasına karşı gelmiş olmuyorum :)

RaNGeR tarafından 10/Eki/12 00:42 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    ...

Hoca yerçekimi ile kütle çekim kuvvetini farklı anlamlarda kullanıp yerçekimine bahsettiğin manyetik kuvvetleri de eklemişsin olay bundan ibaret :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Üye alımının bir süre durdurulmasını talep ediyorum. Eskiden böyle sorular ve tartışmalar yoktu.

Toplam Hit: 8117 Toplam Mesaj: 66