folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Havalı Tüfek İle Av Yasak Mı?

Havalı Tüfek İle Av Yasak Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    vukuat bunu yazdı
    kadirozdemir bunu yazdı
    vukuat bunu yazdı

her türlü avcılık faliyeti lisans ve harç zorunluluğu vardır avcılık eğitimi kursunu bitirip avlanma defteri alman gerekir bunun her yıl pulunu alman ve her yıl maliyeye avlanma harcını yatırman gerekir ve av gününde avlanmak mecburidir av limitleri vardır mesela şu an av kapalı sezon bitti değil havalı tüfek sapanla avlanmaya kalksan yakalanınca av başı ceza kesilir ve mahkemeye sevk edilirsin.

Gidip at geyik vurmayacağız bu nedir böyle. Vuramadan geleceğim belki maksat hobi olsun işte. Bunun amatörü filan yok mu yani en az ne kadara kurtulunur. Yıllık 20 lira filansa sorun değil de internette 200 filan diyor. 

malesef yok hocam her yıl 150 lira harç 20 lira klüb aidatı 80 lira pul parası ödüyorum devlet bizi soyuyor resmen.

edit:tüfek ise eser  olur hatsan olur ama mutlaka 5.5mm almanı tavsiye ederim 4,5mm alma sakın.

Gerçekten soyuyorlar. Yani yılda mecburi 250 vereceğiz anladım. Vala o belgeleri hemen alamam ancak önce güzel bir tek saçma bir süre sonra o belge işlerini hallederim.

Peki o gösterdiğim siteden hangisini tavsiye edersin hocam. 5.5 e dikkat edecegim tamam ama başka dikkat edilmesi gereken nedir. 

www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Hocam bende hatsanın bir modeli var doğum günümde hediye gelmişti.Ne vuracan bilmiyorum ama öyle av yapamazsın bunlarla zaten küçücük saçman var rüzgar bile etkiler,sıfırlamanın iyi olması lazım,içindeki yay takımını iyi olması bakımlı olması lazım.Ama çık bahçeye filan pet şişeler,aliminyum filan del geç.Av için saçmalı mermi lazım.Zor yani bunlarla bek avı olabilir.Açıkcası belge soran eden hiç olmadı ama av tüfeği daha iyi daha ucuza gelir.Havalı tüfeğin çok iyileri kendini tatmin gibi birşey gerek yok bence.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı

Hocam bende hatsanın bir modeli var doğum günümde hediye gelmişti.Ne vuracan bilmiyorum ama öyle av yapamazsın bunlarla zaten küçücük saçman var rüzgar bile etkiler,sıfırlamanın iyi olması lazım,içindeki yay takımını iyi olması bakımlı olması lazım.Ama çık bahçeye filan pet şişeler,aliminyum filan del geç.Av için saçmalı mermi lazım.Zor yani bunlarla bek avı olabilir.Açıkcası belge soran eden hiç olmadı ama av tüfeği daha iyi daha ucuza gelir.Havalı tüfeğin çok iyileri kendini tatmin gibi birşey gerek yok bence.

Av tüfeğini baktım profesyonel olarak ilgilenmek istiyorum o zaman belki alırım hocam. Ancak su an icin bütçeme göre en iyi saçma alayım. Dediğin gibi çoğu kişi belgeye gerek yok diyor ama şans işte. Baktım hoşuma gitti belgeleri de hallederim. Ki ava meraklıyımdır devam ederim sanırım. 

Şu siteden hangisini tavsiye edersin hocam. En ucuz diye 90 liralık olanı almayim şimdi. 150 geçmeyen baya model var en iyisi nedir acaba.

Ekleme: Siteden seçip dükkana gidip alacağım.

kadirozdemir tarafından 02/Şub/14 17:35 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Her türlü havalı tüfekle yine her türlü av yasaktır. Yakalanırsanız veya şikayet edilirseniz, hem silaha el konulur hem ciddi para cezası verilir. Bu silahlar ülkemizde sportif amaçlı kullanılabilir. Ruhsat gerektirmemekle birlikte, dışarıda kullanacağınız zaman faturası yanınızda olmalıdır.

Bu silahların hepsi yiv setli namludur. Ateşli olmasalar bile 300-500 ms hıza sahip oldukları için kesinlikle oyuncak değildir. Dikkatsiz kullanımlarda ölüm dahil üzücü sonuçlara yol açarlar.

Bu silahlar ve güvenli kullanım hakkında yeterli bilgiyi edinmeden satın almanızı ve kullanmaya başlamanızı tavsiye etmem.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Hocam şimdi ben hatsandan başka kullanmadım açıkcası.Ama çok birşey farkedeceğinide düşünmüyorum.Bunların içinde çok sert bir yay var onu kuruyorsun öyle atıyo çoğu.Şimdi 90 Liralığına baktım çıkış hızı baya yüksek.Ben sana bir model önerecek kadar tüfek marka tecrübesine sahip değilim.Evdeki tüfeğin modelini de göremedim açıkcası onu önersem.Markası hatsan ama.Birkaç yorum söyleyim ona göre karar verirsin.
     -Kırma namlu harici sakın alma.Çünkü o yay ne kadar sert olursa kırması o kadar zor olur.Mermi çıkış hızında yüksek olur bazı markalar alttan kırma filan yapıyorlar.Onların yayının katsayısının daha düşük ve çıkış hızlarının daha düşük olduğunu düşünüyorum.
     -Alacağın tüfeğin namlusu 3.5mm den büyük saçma atabilsin.4.5mm saçmalı tüfek al.Ne ağır olsun hızını kessin nede rüzgarda etkilensin.Saçmalar 3.5-5.0 mm arası.5 yoktu zamanında yeni çıkmış =)
      -Birkaç modele baktım namluları farklı saçmalara uyum sağlıyor.Bir tüfekte hem 3.5 hem 4.5 atabiliyorsun galiba öyle birşey gördüm.Bundanda kaçın hızını etkileyebilir.
     Şimdi yazıdan ulaşacağın yerde bu olacak:  http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=2701  (wincehterı duymuştum aklıma geldi.Ama kullanmadım.) Atış hızıda 90 liralık modelden düşük.Sanırım 90 liralık modelin ölçüsü yanlış veya elinde kalacak birşey bir süre sonra.Çünkü o yayı kur-boz tüfeğii ciddi manada dayanıma sokan birşey.İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
    edit:Yakın mesafe insan öldürebilir aman dikkat arkadaş doğru söylüyor.Av için zor derken bir cismi tek kurşunla vurmak zordur nişancılık ister anlamında zor dedim.

skyvalet tarafından 02/Şub/14 19:05 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

bi bilgim yok bu konu hakkında en doğrusu git yakınındaki bi avcılar derneğine ısmarla kendine bi çay zaten hemen sorarlar neden gldin üye olmayan giremez die o arada sor soracağını D

Minimalist Değilim Tembelim
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı

Hocam şimdi ben hatsandan başka kullanmadım açıkcası.Ama çok birşey farkedeceğinide düşünmüyorum.Bunların içinde çok sert bir yay var onu kuruyorsun öyle atıyo çoğu.Şimdi 90 Liralığına baktım çıkış hızı baya yüksek.Ben sana bir model önerecek kadar tüfek marka tecrübesine sahip değilim.Evdeki tüfeğin modelini de göremedim açıkcası onu önersem.Markası hatsan ama.Birkaç yorum söyleyim ona göre karar verirsin.
     -Kırma namlu harici sakın alma.Çünkü o yay ne kadar sert olursa kırması o kadar zor olur.Mermi çıkış hızında yüksek olur bazı markalar alttan kırma filan yapıyorlar.Onların yayının katsayısının daha düşük ve çıkış hızlarının daha düşük olduğunu düşünüyorum.
     -Alacağın tüfeğin namlusu 3.5mm den büyük saçma atabilsin.4.5mm saçmalı tüfek al.Ne ağır olsun hızını kessin nede rüzgarda etkilensin.Saçmalar 3.5-5.0 mm arası.5 yoktu zamanında yeni çıkmış =)
      -Birkaç modele baktım namluları farklı saçmalara uyum sağlıyor.Bir tüfekte hem 3.5 hem 4.5 atabiliyorsun galiba öyle birşey gördüm.Bundanda kaçın hızını etkileyebilir.
     Şimdi yazıdan ulaşacağın yerde bu olacak:  http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=2701  (wincehterı duymuştum aklıma geldi.Ama kullanmadım.) Atış hızıda 90 liralık modelden düşük.Sanırım 90 liralık modelin ölçüsü yanlış veya elinde kalacak birşey bir süre sonra.Çünkü o yayı kur-boz tüfeğii ciddi manada dayanıma sokan birşey.İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
    edit:Yakın mesafe insan öldürebilir aman dikkat arkadaş doğru söylüyor.Av için zor derken bir cismi tek kurşunla vurmak zordur nişancılık ister anlamında zor dedim.

Çok teşekkürler hocam. Dediklerine dikkat edeceğim. Yarın hemen gidip alim diyordum da buradan gelen diğer yorumlar sonrası bir iki kişiye daha sorup alırım. Marka kalite bakımından önemli oluyor sanırım. Zaten buradan seçtikten sonra gidip avcı mağazaların olduğu bir yer var oralarıda gezer sohbet ederim bir :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    karabudun bunu yazdı

Her türlü havalı tüfekle yine her türlü av yasaktır. Yakalanırsanız veya şikayet edilirseniz, hem silaha el konulur hem ciddi para cezası verilir. Bu silahlar ülkemizde sportif amaçlı kullanılabilir. Ruhsat gerektirmemekle birlikte, dışarıda kullanacağınız zaman faturası yanınızda olmalıdır.

Bu silahların hepsi yiv setli namludur. Ateşli olmasalar bile 300-500 ms hıza sahip oldukları için kesinlikle oyuncak değildir. Dikkatsiz kullanımlarda ölüm dahil üzücü sonuçlara yol açarlar.

Bu silahlar ve güvenli kullanım hakkında yeterli bilgiyi edinmeden satın almanızı ve kullanmaya başlamanızı tavsiye etmem.

Dediğin gibi oyuncak değiller. Zatem benim kullanacağım yet balık tutmaya gittiğim köy yerleri. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

bi bilgim yok bu konu hakkında en doğrusu git yakınındaki bi avcılar derneğine ısmarla kendine bi çay zaten hemen sorarlar neden gldin üye olmayan giremez die o arada sor soracağını D

Nice dernek kumar diye kullanılıyorda az bilgi sahibi olim düzgün olana gider bir çaylarını içerim :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tariqat_Sapiii
    Tariqat_Sapiii's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

desperado röhm hayalimdeki makine.

havalı tüfeğinde ruhsatı oluyor, ve atıcılık lisansının olması laızm. 2 yıl geçerliydi sanırım.

balıkçılık gibi.

hocam bunun fiyatı nedir bilgin warmı yda yasal gerekliliği için önem arz eden belge ve bilgiler nelerdir bilgi verirmisin birazcık ?

Evli,Mutlu,Çocuklu (H) 70 Milyonda 1... Yapıcak Bişi Yok !
Toplam Hit: 13670 Toplam Mesaj: 42