folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder HAVELSAN Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) Çözüm Yarışması

HAVELSAN Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) Çözüm Yarışması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

English description is below the Turkish description)

HAVELSAN CBS Açık İnovasyon Yarışması dünyanın her yerinden, herkesin katılabileceği bir açık inovasyon yarışmasıdır.

ÖZET  

HAVELSAN, Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) ürünlerinde kullanmak üzere yükseklik verilerinin sunulması için performansı arttıracak ve arazide yer alan engelleri göz önünde bulundurarak rota oluşturacak yaratıcı çözümler aramaktadır. 

Günümüzde harita verilerinin kullanım alanları genişlemiş, bilgi sistemleri arası uyumluluk uluslararası açık standartlara yönelimi vurgulamış, açık kaynaklara dayalı performanslı CBS çözümleri oluşturmak önem kazanmıştır. Bu açık inovasyon yarışması ile HAVELSAN, iki güncel konu üzerinden CBS alanında yaratıcı çözümlere ulaşmayı ve bu çözümleri oluşturan yarışmacılarla birlikte CBS alanında yaratılabilecek değerleri ortaya koymayı hedeflemekledir.

Bu yarışma kapsamında,

1. Yarışma başvuruları İhtiyaç Tanımı başlığı altında verilen “Quantized Mesh (Nicelenmiş Örgü” ve “Finding Route in Terrain (Arazide Yol Bulma)” problemlerinin çözümü ile ilgili öneri ve örnek uygulamayı içermelidir. Sunulan çözümler, genel kabul görmüş ve güncel literatüre (bilimsel makale, açık kaynak yazılım, donanım vb.) uygun olmalıdır.

2. Önerilecek çözümlerin, deneysel kavram kanıtlamaya (Proof of concept) uygun olması, ilgili doküman, kod ve çalıştırılabilir dosyalarla birlikte sunulması gerekmektedir.

3. Her iki konu için de değerlendirme kriterleri, ağırlıkları ile birlikte belirlenmiştir. Yarışmacıların çözümleri bu kriterler kapsamında her iki konu için bağımsız olarak hesaplanacaktır.

4. Çözüm açık kaynak kütüphaneler ve varlıklar içerebilir. Kullanılan açık kaynak varlıkların lisansları ticari kullanılabilir olmalıdır (Apache, MIT gibi. GPL ticari kullanıma uygun değil). Çözüm hiçbir üçüncü parti yazılımın lisans haklarını ihlal etmemelidir. Çözümün doğrudan kendisi olan açık kaynak projelerin sunulması durumunda ilgili çözüm değerlendirmeye alınmayacaktır.

5. Değerlendirme kapsamında;

a.Quantized Mesh (Nicelenmiş Örgü) konusu %50 ağırlıklı,

b.Finding Route in Terrain (Arazide Yol Bulma) konusu %50 ağırlıklı olacaktır.

Her iki konu için puanlama yapıldıktan sonra, belirtilen ağırlıklara göre toplam puan hesaplanarak kazananlar belirlenecektir.

6.Yarışma başvurularının bitmesi ve ilgili ödüllerin dağıtımı sonrasında, jüri tarafından gelecek vadettiği değerlendirilmiş olmakla birlikte, süre kısıtı nedeniyle pratik uygulamasını istenilen seviyeye getirememiş geliştiriciler için HAVELSAN yol göstericiliğinde ek çalışmaların yapılması mümkündür. HAVELSAN bu uygulama ile ilgili herhangi bir yükümlülük altına girmemektedir ve geliştiriciler de kendi tercihleri doğrultusunda bu aşamaya katılmakta serbesttirler.

İHTİYAÇ TANIMI    :

Quantized Mesh (Nicelenmiş Örgü):  Coğrafi Bilgi Sistemleri dünyasında genel kabul görmüş bir yükseklik servisi standardı bulunmamaktadır. Firma ve ürünler kendi çözümlerini geliştirmekte fakat bu çözümler (çoğunlukla) yalnızca kendi ürünleri ile kullanılabilmektedir. Bu durumun bir istisnası olarak AGI firması 2015 yılında yükseklik verilerinin web ortamında aktarımını kolaylaştıran Quantized Mesh protokolünü yayınlamıştır. Protokol verinin sıkıştırılması, piramitlenmesi gibi problemleri başarılı şekilde çözerken protokolü gerçekleyen açık kaynak kullanılabilir bir yazılım bulunmamaktadır. Mevcut çalışmalar gerçek bir çözüm olmaktan uzaktır. Bu çalışmada DTED, DEM, SRTM, GeoTIFF formatlarındaki yükseklik verilerinin Quantized Mesh protokolü ile sunulabilmesi için bir kodlayıcı geliştirilmesi beklenmektedir.

Kısıtlar:

• Java 1.8 ile derlenebilmeli.

• Kütüphanenin native bağımlılığı olmamalı.

• Standart yükseklik verisi formatlarını (DTED, DEM, SRTM, GeoTIFF vb) desteklemeli

Standart dokümantasyonu:

https://cesiumjs.org/data-and-assets/terrain/formats/quantized-mesh-1.0.html

Finding Route in Terrain (Arazide Yol Bulma): Günümüzde navigasyon araçları hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bir adresi ararken, öngörülen bir rotayı doğrularken ya da trafik durumunu değerlendirmek için navigasyon yazılımları/araçları her seviyeden insan tarafından kullanılmaktadır. Hazır bulunan navigasyon ürünleri özel araç, bisiklet, yürüyüş ve toplu taşıma seçeneklerinden bir ya da bir kaçını barındırabilmektedir. Sunulan bu seçenekler karayollarında seyahat edenler için yeterli olmasına karşın doğrudan arazi üzerinde yol alan iş makinaları, askeri araçlar vb. için bir çözüm olmaktan uzaktır. Bu çalışmada genel kullanımın aksine yol verisi yerine arazi verisi üzerinde en uygun yol hesaplama yönteminin tespit edilmesi beklenmektedir. Önerilen çözümün eğim, dikey engel, yasaklı bölgeler, toprak yapısı gibi kısıt ve değişkenlere uygun yol önermesi beklenmektedir. Kısıtlar aşağıda belirtilmiştir. Kısıtlarda verilen harita tipleri kullanılarak arazi üzerinde bir noktadan başka bir noktaya araç tipine göre en kısa yolu bulan yöntemin geliştirilmesi. Kısıtlar aşağıda belirtilmiştir.

Kısıtlar:

• Harita tipleri olarak minimumda, yükseklik, dikey engel, kara/deniz, toprak tipi, bitki örtüsü, yol haritaları kullanılacaktır.

• Java 1.8 ile derlenebilmeli.

• Kütüphanenin native bağımlılığı olmamalı.

• Standart yükseklik verilerini(DTED, SRTM, GeoTIFF vb.) raster kaynaklardan girdi olarak kullanmalı.

KATILIM KOŞULLARI

1. “Coğrafi Bilgi Sistemleri Çözüm yarışması” 18 Ağustos 2017’ de başlayacak, 4 (dört) ay sürecek ve  başvurular 15 Aralık 2017’ de sona erecektir. 

2. Yarışmaya bireysel ve grup olarak katılabilirsiniz. 

3. Başvurular HAVELSAN İnovasyon Yönetim Portali (https://inovasyon.havelsan.com.tr) üzerinden yapılacaktır. 

4. Planlanan çözüm ile ilgili 15 sayfayı geçmeyen sunum dosyası başvuru ile birlikte yüklenmelidir.  

5. Online başvurusunu tamamlayan katılımcılar ile 4 Ekim 2017 ve 15 Kasım 2017 tarihlerinde HAVELSAN A.Ş. Merkez tesislerinde çözümleriniz üzerinden mentorlük görüşmesi yapılacaktır. Katılımcıların, geliştirdikleri çözümü belirtilen tarihlerde yanlarında getirmeleri gerekmektedir.  

6. Geliştirilen çözümün, 18 Aralık 2017 tarihine kadar HAVELSAN’ ın güvenli FTP sunucusuna yüklenmesi gerekmektedir. SFTP kullanıcı adı ve şifre bilgileri, katılımcılara SMS ile gönderilecektir.  

7. Jüri değerlendirmesi 22 Aralık 2017 tarihinde yapılacaktır. Katılımcılar arasından birinci, ikinci ve üçüncü çözümler belirlenecektir.  

8. Finalistlere ödülleri 28 Aralık 2017’ de HAVELSAN A.Ş. Merkez tesislerinde yapılacak olan ödül töreni ile sunulacaktır. 

9. HAVELSAN personeli, jüri üyeleri ve bu kişilerin birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar. 

10. Sorularınız için cbs@havelsan.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÖDÜLLER  

1. Birincilik Ödülü: 25.000 TL    

2. İkincilik ödülü: 15.000 TL   

3. Üçüncülük ödülü: 10.000 TL 

Ayrıca, yarışmaya katılanlara aşağıdaki imkanlar sunulabilecektir:  

⦁ Havelsan’da aday mühendislik    

⦁ Havelsan’da staj

https://inovasyon.havelsan.com.tr/hvlsn/openCompetition.jsp?id=3

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

İnsan bunu okumaz 25 bine bu kadar şeyi yapacak insana verin 100 200 bin tl teşvik edin 15 25 bin tl nedir ya beden işçisi mi arıyorsunuz anlamıyorum

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enver328
    enver328's avatar
    Erkek

Daha önce de buna benzer bir şey hatırlıyorum. Acaba yeterli katılım olmadı da tekrar mı başlattılar. 

Öncekinde de belirtildiği üzere bende bunu yapabilecek düzeyde insanın bu kadar düşük bir ödül için uğraşacağını düşünmüyorum.

Biz Elimizi Neye Atsak Kurur Zaten...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Onun yerine bun katılın derim.

Yetişkin içerik sitesinden 25.000$ ödül! - http://shiftdelete.net/yetiskin-icerik-sitesinden-25000-odul-84967 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

Harita müh okuyorum biraz araştırdım quantized mesh olayını daha önce oyun programlamayla ilgilendiğim için az çok anlıyorum ama programlamayşa ilgilendiğim kadar harita müh ile ilgilenmedim:) biraz uğraşsam bişeler çıkar gibi bakalım denerim belki ama ödül gerçekten azmış

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

26000 bin vereyim havelsan bana yapsın.

Amk

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Onun yerine bun katılın derim.

Yetişkin içerik sitesinden 25.000$ ödül! - http://shiftdelete.net/yetiskin-icerik-sitesinden-25000-odul-84967 

Bu ödül daha mantıklı öğrenciye 3.2 not ortalaması istemiş birde adını temizleyecek 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Ya beyler sizin icin bu kadar kolaysa basit bir seyler yapin alin 26000 TL yi. Az para mi? 26K parayi kac ayda kazaniyorsunuz? 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Yarismak icin degilde bölüm hakkinda bilgisi olanlar yazsa genel kültür edinmek istedigim bir alan.

CBS Bu bölüm bildigim kadariyla yeni açıldı. Anadolu üniversitesinde uzaktan egitim veriliyor. Geleceği çok parlak diyorlar.  Ne düşünüyorsunuz?

Birde yeni bir bölüm gayrimenkul geliştirme ve yonetimi bölümü hakkinda bilgi sahibi olanlarda burdan yada özelden bilgilendirirseniz sevinirim.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Ya beyler sizin icin bu kadar kolaysa basit bir seyler yapin alin 26000 TL yi. Az para mi? 26K parayi kac ayda kazaniyorsunuz? 

Ödülün verilmesine 3 aydan fazla süre var. Ödül 25000 TL. Proje ciddi. Yani neredeyse geceyi gündüze katmak lazım. Kaldıki 1. olmanın garantisi yok (Garantisi yoktan kastım dolaplar dönebilir değerlendirme aşamasında). Bu riske göre 25000 TL az. Hiç kazanılmasa bile bu projeye vakit harcanmaz. Kesin kazanç olsa kesinlikle girilebilir.

Titanyumun gücü adına!!!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Yarismak icin degilde bölüm hakkinda bilgisi olanlar yazsa genel kültür edinmek istedigim bir alan.

CBS Bu bölüm bildigim kadariyla yeni açıldı. Anadolu üniversitesinde uzaktan egitim veriliyor. Geleceği çok parlak diyorlar.  Ne düşünüyorsunuz?

Birde yeni bir bölüm gayrimenkul geliştirme ve yonetimi bölümü hakkinda bilgi sahibi olanlarda burdan yada özelden bilgilendirirseniz sevinirim.

Ben jeoloji mujendisiyim okulda uzaktan algilama ve uygulamalari derslerinde cbs hakkinda bilgi edindik. Ayni sekilde jeofizik muh okuyanlarin buyuk bolumu gormustur. Jeodezi ve fotografi (harita) muh okuyanlar bitirenler zaten ogrenmistir. Anadolu cbs hakkinda bir bolum acti ise sadece ilgi alanini daraltmis oluyor

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
Toplam Hit: 6624 Toplam Mesaj: 27
havelsan