folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Hayırlı Olsun GSS Borçları SilindiHayırlı Olsun GSS Borçları Silindi

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  piiiranha9242
  piiiranha9242's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Şubat/2014
  Erkek

  lan silseler ne olcak primlere zam geldi daha hızlı vede etkili bi geçirme orpereyşını bizi bekliyo 


  ..Morali hep bozuk olan insan..
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  JahR
  JahR's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 05/Aralık/2013
  Erkek

  Genel sağlık sigortasında köklü değişiklikler yapılacak. Prim ayda 49.4 TL’ye sabitlenecek. En düşükten prim ödeyende bile 16.4 TL indirim olacak. 49.4 TL’ye özel hastaneden sağlık hizmeti almanın yolu açılacak.

   
   

  Hükümet sağlıkta ‘devrim’ gibi bir yeniliğe hazırlanıyor. Genel sağlık sigortası (GSS) 1 Ocak 2012’de hayata geçince Türkiye’de ikamet eden herkes sağlık güvencesine kavuşmuştu. Ancak aradan geçen 4 yılda sistemin bazı problemleri açığa çıktı. 
  Gelir testine girmeyenlere borç birikmesi, yurtdışında yaşayan ancak ikameti Türkiye’de kalanların borçlu duruma gelmesi ve liseden üniversiteye geçişlerde sorun yaşanması üzerine geçici çözümlerle sorunlar aşılmaya çalışıldı. 
  Şimdi, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek torba kanunla genel sağlık sigortasında köklü değişiklikler yapılacak ve sorunlar kalıcı olarak çözülecek.
  Yapılacak değişikliklerle genel sağlık sigortasında prim miktarı ayda 49.4 TL’ye sabitlenecek. Artık devlet kimseye “gelir testine gir” demeyecek. Eğer kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşükse bu durumda primi devlet ödeyecek. 
  Gelir, asgari ücretin üçte birinden yüksekse kişi kendi primini ödeyecek. Prim miktarı 49.4 TL’ye düşürülünce bugün itibarıyla örneğin yaşadığı hanede kişi başı gelir asgari ücretin 2 katından fazla olan ve 395.28 TL prim ödeyen bir kişi için 345.88 TL prim indirimi, yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretten fazla, asgari ücretin iki katından az olanlar için ise 148.24 TL prim indirimi söz konusu olacak. 
  Ayrıca en düşükten prim ödeyen bir kişide bile 16.4 TL prim indirimi yaşanacak. 50 TL’ye özel hastanelerden sağlık hizmeti almanın yolu açılacak.

  Temmuz’da dolacak

  Genel sağlık sigortasının vatandaşı en zorlayan yönü, prim borcu bulunanların sağlık hizmeti alamamasıydı. Eski adıyla Bağ  Kur’lular ve yalnızca genel sağlık sigortalıları bu nedenlehastane kapısından geri dönmek zorunda kalıyorlardı. 
  Bu ve bunun gibi durumların önüne geçmek adına, 30 Haziran 2016 tarihine kadar GSS prim borcu olsa bile sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkı getirilmişti. Bu süre 1 Temmuz’da dolacağı için genel sağlık sigortasındaki değişiklik bu ayın sonuna kadar hayata geçirilmeye çalışılacak.
  Genel sağlık sigortasının en sorunlu noktalarından biri, gelir testi sonrası belirlenen hanehalkı gelirine göre kişilere GSS prim borcu çıkmasıydı. Böyle olunca da, yeni mezun öğrenci, hem anne babasının üzerinden sağlık hizmeti alamıyordu, hem de ödemesi gereken prim aynı evde birlikte yaşadığı anne  babasının geliri de dikkate alınarak belirleniyordu. Bu durum pek çok yeni mezun gencin ikametini başka adreslere aldırması gibi absürt durumlar yaratıyordu.
  Torba kanun hayata geçtikten sonra gelir testi yalnızca kişinin priminin kim tarafından ödeneceğini belirlemek için yapılacak. Eğer gelir testine girecek kişinin yaşadığı hane içindeki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden düşük ise, bu kişinin primini devlet ödeyecek. 

  Part - time’a kolaylık

  Eğer gelir bu rakamdan yüksekse, bu durumda 49.4 TL’lik prim kişinin kendisi tarafından ödenecek. Ancak prim miktarı kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelire göre farklılaşmayacak. Dolayısıyla, yeni mezun bir gencin ailesinin geliri ne kadar yüksek olursa olsun, ödenecek prim 49.4 TL olacak. Bu rakamın üzerinde prim ödenmeyecek. Bu düzenleme ile gelir testine girmesi gerektiği halde girmeyenlere her ay en yüksek düzeyden prim borcu yazılması uygulaması da sona ermiş olacak.
  Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve genel sağlık sigortasından yararlanmak amacıyla gelir testi yaptıran kişilerin geliri eğer asgari ücretin üçte birinden düşükse, bu kişilerin primlerini devlet ödüyor. Ancak gelir seviyesi asgari ücretin üçte birinden yüksek, asgari ücretten düşük ise bu durumda 65.88 TL prim ödenmesi gerekiyor. Torba Kanun hayata geçtikten sonra bu kişilerin ödemesi gereken rakamda 16.48 TL azalma olacak. Diğer yandan, geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında olanlar ve asgari ücretin iki katından fazla olanlar için prim miktarında 345.88 TL’ye varan azalma söz konusu olacak.
  Torba Kanun’la part - time çalışanların genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlaması noktasında da değişikliğe gidiyor. Bugün itibarıyla bütün part  time çalışanlar genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamak zorundalar. Torba Kanun hayata geçtikten sonra yalnızca 20 gün ve daha az süre çalışanlar genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamak zorunda olacak. Diğer yandan, öğrenciyken part  time iş bulanlar için de GSS prim borcu çıkmazı ortadan kalkacak. 
  Part - time çalışan ancak bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsündeki kişilerin primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu kaldırılacak. Bu sayede, bir yandan üniversiteye devam edip diğer yandan haftanın 3 günü garsonluk yapan bir öğrenciye GSS prim borcu çıkmamış olacak.

  PRİM AFFI DA VAR!  Hiç gelir testine girmeyenler ile gelir testi yaptırıp borcunu ödeyemeyenlerin prim borcu için yeniden yapılandırmaya gidilecek. Hiç gelir testine girmeyen kişiler, Torba Kanun yasalaştıktan sonra 12 ay içinde gelir testi yaptırırlarsa, prim borçları yeniden hesaplanacak. Bu durumdaki kişiler yüksek miktardan prim ödemek yerine 49.4 TL üzerinden prim ödeyecek. Diğer yandan borçlarının faizleri ve gecikme zamları da silinecek. 

  Gelir testi yaptıran ancak belirlenen primi ödeyemeyen kişilerin ise borçları yeni prim miktarına göre yeniden hesaplanacak, taksitle ödenmesi mümkün olacak. Daha önce prim borcu bulunanlar Torba Kanun geçtikten sonra geçmiş borçları nedeniyle hastane kapısından dönmeyecek. Kanun hayata geçtikten sonraki 12 ay boyunca daha önce genel sağlık sigortası prim borcu olan kişiler de sağlık hizmeti alabilecekler. Dolayısıyla, hem daha önce hiç gelir testine girmeyenler, hem de gelir testi yaptırıp primi ödeyemeyenler için kısmi bir af ve yeniden yapılandırma söz konusu olacak.


  beyin derki; ya beni kullan, ya da kafana sık ulan!
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Robinson_Crusoe
  Robinson_Crusoe's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Erkek
  zeybekustasi bunu yazdı

  Ödeyen enayiler ne oluyor peki ?

  Ödediğiyle kalıyor,


  Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  2021 Talihlisi
  LhaNeT
  LhaNeT's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 20/Ağustos/2008
  Erkek
  zeybekustasi bunu yazdı

  Ödeyen enayiler ne oluyor peki ?

  bende enayiler grubuna dahilim bimere paramın geri ödenmesi için dilekçe yazdım ve sonuç:
  14/4/2016 tarihli ve 6704 sayılı "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 26/4/2016 tarihli ve 29695 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunun 19 uncu maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa geçici 69 uncu madde eklenmiş olup bu maddede " Bu maddenin yayımı tarihinden önce 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilir. Bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar söz konusu süreler için ödenmiş olan primler iade ve mahsup edilmez."hükmü yer almaktadır. Bu madde hükümlerinden, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında (kısmi süreli 60/g dahil) genel sağlık sigortalısı sayılıp tescil başlangıç tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği 26/4/2016 tarihinden önce olan kişiler yararlanacaktır. Söz konusu kişilerin, geçici 69 uncu maddenin yürürlük tarihinden önceki dönemleri kapsayan ve 25 yaşını geçmemek kaydıyla, 25/4/2016 (dahil) tarihinden önceki ödenmemiş prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecektir. Bu madde kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 25 yaşından önceki dönemleri kapsayan primleri daha önceden ödenmiş ise bu primlerin iade yada mahsup edilme imkanı bulunmamaktadır. 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olup, tescil başlangıç tarihi geçici 69 uncu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olanlar, maddenin yürürlüğe girdiği tarihte 25 yaşından büyük ise bu kişilerin 25 yaşına kadar olan prim borçlarının tahsilinden vazgeçilecek olup, 25 yaşından sonraki prim borçları takip ve tahsil edilecektir. Ayrıca genel sağlık sigortası tescil başlangıç tarihi 26/4/2016 tarihinden sonra olanlar ile yabancı uyrukluların bu madde hükümlerinden yararlanma imkanı bulunmamaktadır. 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının, tescil tarihleri üzerinde değiştirme ya da silme işlemi yapılmadan, anılan madde hükmüne giren genel sağlık sigortası prim borçları, vatandaşlarımızın herhangi bir başvurusu olmaksızın Kurumumuz tarafından sistem üzerinden işlem yapılarak tahsilinden vazgeçilecektir. Bilgilerinize sunulur.


  Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  canerator
  canerator's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2006
  Erkek

  2013 te 25yaşın altındaydım 20 günlük borcum vardı, şu an 25 yaşın üstündeyim borcum silinmiş. Yani borcunuzun olduğu dönem 25 yaş altında iseniz silinir.

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Austen
  Austen's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Ağustos/2012
  Erkek

  Beta test bitti herhalde artık uygulamaya geçecekler.

  Önceki hali içler acısıydı. Yukarıdaki güncelleme ile yine bir nebze insani bir boyuta çekilmiş olacak.

  Bu döneme kadar paraların tahsil edilmemesi, test yaptırmayana hiçbir suretle dokunulmaması olayın ülke çapında bir test olduğu ve bu arada tabi ödeyenlerden gelen üç beş bir şeyin de muhtemelen SGK açığında kullanıldığının bir göstergesi.

  SGK çok büyük açıklar veriyor. Her ilaçtan üç beş bir şey  de olsa koparılmaya çalışılması, muayene ücretleri vs. ile yapılan kesintilerin artması bunun en büyük göstergesi. Tabi bir de SGK bütçesinin eksilere  düşüp ek bütçe talebinde bulunması gibi göstergeler de bunu kuvvetlendiriyor.

  Şunu pilot bölgede test edip düzenli bir hale sokana kadar ödeme yapmak lüzumsuz. En üst düzeyden borçlandırılıp her ay ödeme yapan insanlara yazık.

  Hiç sigortasız olanlar için de cüzi bir miktar ve adam akıllı bir planlama ile tedavi olanağı çok iyi. Yeşil kart dolandırıcılığının önüne geçtiği için bile desteklenmesi gerekiyor.

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SUPERBICO
  SUPERBICO's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Haziran/2008
  Erkek

  Bi kontrol etsin olanlar bugün bi silme daha olmuş galiba.

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  patates
  patates's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Haziran/2007
  Erkek

  şu an bende borç gözükmüyo 25 yaş üstüyüm 600 lira borcum vardı?


  https://t.me/pump_upp
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  sancaks
  sancaks's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Kasım/2010
  Erkek

  nerden bakılıyor ?

 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  patates
  patates's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Haziran/2007
  Erkek

  e devletten baktı orda gözükmüyordu. önceden borcum vardı şimdi hiç birşey gözükmüyordu ama ssk dan bakınca borç yine duruyo karşımda


  https://t.me/pump_upp
Toplam Hit: 10936 Toplam Mesaj: 75
gss