folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Haziran Ayında İlkel Yaşam Deneyimi

Haziran Ayında İlkel Yaşam Deneyimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek

benimde böyle bir hayalim var

Converse giyen uzaylı
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Şu sürekli çişini içen adamı çok izlemişsin =)

Tamam avlandın yemek buldun su buldun sonraki 6 saat bomboş nasıl geçecek? sony psp götür bari

Balık tutmayı seven insan tüm hafta boyunca balığın oltaya vurmasını hissederek bile bekleyebilir hocam. 

Dün mesela gece 3.30 da uyanıp balığa gittim akşam geldiğimde elimizde balık yoktu ama hiç sıkılmadım :D

www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanCer
    CanCer's avatar
    Erkek
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek

Likya yolunda yürüyebilirsiniz, en azından bir sorun olursa denk geldiğiniz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. 

Suyunuzu da belirli yerlerde bulunan su kaynaklarından alırsınız.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek
    zigor bunu yazdı

Likya yolunda yürüyebilirsiniz, en azından bir sorun olursa denk geldiğiniz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. 

Suyunuzu da belirli yerlerde bulunan su kaynaklarından alırsınız.

Likya yolu çok iyiymiş aklıma yattı.

CanCer bunu yazdı

Teşekkürler hocam sık kullanılanara ekledim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek

yanınıza ekmek çay şeker ve bi kaç konserve alın demedi deme, yicek bişii bulamayınca aç yatacak degilsiniz ya

:) mutluyum, huzurluyum
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

bence bunu hiç denemeyin heleki deneyiminiz yok ise bence yapmayın 3 gün dayanamazsınız benim hayatım bu dediklerinizi yaparak geçti yanınıza almanız gerekenler şunlar.

1.mat yada şişme mat,, konfor sağlar
    2.uyku tulumu +  ve - derecelerde konfor seviyesini kamp yapacağınız mevsime göre seçin extreme bir tulum alıp yaz günü kamp yapmayın.
    3.4 mevsin su geçirmez bir çadır
    5.yedek elbise geceleri özellikle sabaha karşı isterse yaz olsun çok soguk olur ona göre polar üst seçmenizde fayda vardır mutlaka şapka alın güneşten yanarsınız suya asla ayakkabısız girmeyin muhteşem yüzücü değilseniz asla bilmediğiniz suya girmeyin.BUNU ASLA UNUTMAYIN...
    6.birden fazla çakmak ben 4 5 tane taşırım genelde ve gittiğiniz yerde yakacak yok ise kam ocağı alın.
    7.birden fazka bıcak alın birisi mutlaka keskin olsun yemek işlerinde kullanın 2.ise savunma amaçlı komando bıçağı tarzında.
    8.avlanmak için misina kanca sinek olta olsun (sinek olta bağlamayı bilmiyorsanız bağlı olanı alın) yasak ama yinede hayalet ağ alın (tırı vırı ağ dediklerinden) 
    9.su kabı kolay delinmeyen özellikte olsa ve bir kaç adet olsa iyi olur tavsiyem alimiyum matara karabinalı taşıması kolay olur.
    10.ekmek doğada ekmek bulmak çok zordur bu yüzden yanınıza un alın ve hamur yapmayı öğrenin doğada bir taşın üzerinde bile ekmek pişirebilirsiniz.

şimdilik aklıma gelen bunlar yine devam ederim anlatmaya.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Ben de tecrübelerime dayalı bir şeyler yazmaya çalışayım.

Bence yaz için en önemli iki şey su ve ilaç.

Bulması en zor olan şey temiz su olacaktır. En büyük hastalık sebebi de su olacaktır. Bunu mutlaka çok düzgün şekilde çözmelisiniz şansa bırakmadan. Rotanızı insanlardan su isteyebileceğiniz yerlerden ya da bilinen doğal su kaynaklarının olduğu yerden geçirmeye çalışmak, filtre almaya ateş üstünde su kaynatmaya kalkmaktan çok daha mantıklı bir şey bence.

İlaç, her türlü şeyi düşünerek, prospektüslerle beraber alınmalı. Hastalıklar, hayvanlar konusunda araştırma yapmak da yerinde olur. Türkiye'de karşınıza çıkabilecek bir iki zehirli yılan var mesela, çooook düşük bir olasılık da olsa bunları görünce tanıyabilecek durumda olun. Bir şeye alerjiniz olmasa bile antihistaminik bir şeyler (tablet, jel..) bulunsun yanınızda. Mide ilaçları ve ateş düşürücü ilaçlar özellikle önemli. Kısacası temel değil gelişmiş bir ilkyardım çantasıyla gidin. Bir multivitamin de alın bence, lüks gibi görünse de. Temel ilkyardım da çalışın birazcık, bayılır gibi olunca uzanıp ayakları kalbin üstüne kaldırmanın insanı hemen ayıltabileceği gibi çok temel ve kullanışlı şeyler. Ayrıca kesinlikle ve kesinlikle güneş kremi.

Yaz olacağı için konaklama olayı aşırı büyük problem olmayacaktır. Siz yine de uyku tulumu ve çadır kullanımı konusunda çokça bilgi edinmeye çalışın, üşüyünce daha iyi ısınırız diye tulumun içine kazakla girmeye kalkmayın mesela. Yakacağınız ateşin üstünde ısıtacağınız birkaç parça taşın hem ocak olarak kullanılabileceği, hem çadırın içine koyunca gece boyu sizi ısıtabileceği gibi temel şeyleri bilmek önemli.

Hayatımda bozulmayan pusulaya denk gelmedim, benim şanssızlığım da olabilir. Harita mutlaka yanınızda olsun ama benim gibi yer-yön bulma konusunda gerizekalılaşabiliyorsanız özellikle gece kaybolmamak adına fosforlu bant tarzı şeyleri öneririm. Yürüyüş yaparken üç beş dkda bir bir ağacın üstüne yapıştırmak kullanışlı olabiliyor.

Yüzme bilmiyorsanız yüzmeyin. Biliyorsanız da bence özellikle bulanık suya (göl vb.) girmeyin. Israrla gireceğiz, balık yengeç vb yakalamak zorundayız diyorsanız da biriniz kıyıda dursun, girenin beline bir ip bağlayın. Bulanık su, toprak zemin tehlikeli. Bilmiyorsanız temel düğümlerin olduğu bir kağıt taşımak da yararlı olur.

Balık falan demişken, bence hayvan avlamak sıkıntılı bir iş. O yüzden meyveli otlu bir rota çizerseniz aç kalmazsınız. Ola ki yemek bulamazsanız diye bence yanınıza şeker oranı çok bol bir şeylerden yetebileceğini düşündüğünüz kadar alın. Sıcakta aç yürürken baygınlık geçirmek çok olası.

Çakmak/kibrit alın bolca. Kibritin ıslanması değil de, kırılması problem oluyor. Çok küçük bir paket çıra ve gazyağı almak da faydalı oluyor, her zaman kupkuru dal çöp bulunamayabiliyor. Ateşle ilgili en önemli şeyler bence yangın çıkarmamak ve karbonmonoksit zehirlenmesi geçirmemek.

Şimdilik aklıma gelenler böyle, aklıma geldikçe ekleme yapmaya çalışırım.. Likya yolunda epeyce sizin tarzınızda yürüdüm, o tarafa gidecek olursanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Onun dışında şuraya bakınmanı şiddetle öneririm, severseniz hem yürüyüşünüze bir amaç katmış olursunuz, hem tecrübeli insanlarla iletişim kurabilirsiniz, hem harita vb. olayı çok faydalı olabilir: http://www.geocaching.com Bence müthiş de eğlenceli bir şey geocache aramak.

sigara değil, balık olan.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    break
    break's avatar
    Erkek

Hayatımdaki en kötü deneyimlerden birisiydi, Grand Canyon' a gidip kamp yapmak :)

Yinede farklı deneyim olmuştu ama senin dediğin gibi değil...

Agronomist + Yaprak Tütün Uzmanı
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    roccocan
    roccocan's avatar
    Erkek

Akdeniz kiyilari yerine karadeniz kiyilarini  tercih edebilirsin... 

Toplam Hit: 4505 Toplam Mesaj: 45