folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Heredot'un Yazdığı Mısır Firavununun Dilin Kökeni Deneyinde Doğunca Çobana Verilecerek Kapatılan

Heredot'un Yazdığı Mısır Firavununun Dilin Kökeni Deneyinde Doğunca Çobana Verilecerek Kapatılan

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Yunan tarihçisi Heredot, Tarihler eserinin ikinci cildinde I. Psamtik ile ilgili bir anekdottan bahsetmiştir. Mısır'a yolculuğu sırasında Heredot, Psammetikus'un ("Psamtik") iki çocuk üzerinde deney yaparak dilin kökenini araştırdığını duymuştur. Söylenilenlere göre yeni doğmuş iki bebeği, onlara bakması için bir çobana teslim ederek, kimsenin onlarla konuşmasına izin vermemesini tembih etmiştir, çocuklar büyüdüğünde ise konuştukları ilk kelimeleri tespit etmesini istemiştir. Firavunun oluşturduğu hipoteze göre, dışarıdan müdahale edilmediğinde çocukların söyleyeceği ilk kelimeler, tüm insanların dilinin kökenini belirleyecektir. Çoban bir gün çocuklardan birinin "bekos" diye bağırdığını duyar ve bunun Frigce olduğu sonucuna varır. Çünkü "bekos" kelimesi Frigce "ekmek" anlamına gelir. Bu şekilde, Friglerin Mısırlılardan ve öteki milletlerden daha eski olduğu ve Frigce'nin insanların orijinal dili sonucuna varırlar. Heredot dışında, günümüze ulaşan ve bu hikayeyi doğrulayan başka bir kaynak yoktur.

Vikipedia

Bugün kim 1 milyon isimli yarışmanın final sorusu. Kaldıki soruda bir yanlışlık varmı? Çünkü deneyi yapan Psammetikus dur. Hikayeyi günümüze ulaştıran ise Heredot dur.

Yorum sizin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tatarramazan
    tatarramazan's avatar
    Erkek
    Kız niye ağlıyor ?

Bu niymiş la?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

özgüven patlaması sanırsam..

bu arada seo iyi deelmiş o kadarda. :)

edit: düzeltiyorum fena sayılmaz, ilk sayfadan geliyor. 16,50 sn. indexlendik.

janni tarafından 02/Haz/13 00:23 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek

15 bin TL alınca da üzülmeyecem önemli olan..................... diyordu. Bu yarışmada ben çok gülüyorum.

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Hocam hiç üşenmeden son bir saat içinde aynı başlığı 8 farklı siteye açman tuhafıma gitti doğrusu.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Aç gözlü olunca böyle oluyor. İyi oldu.

vatandaşa kafam girsin!..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

şemsiye girdi resmen. aradaki fark devasa. orda kendime güvenirim zart zurt yerimi amk

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek
    Ayazz bunu yazdı

Hocam hiç üşenmeden son bir saat içinde aynı başlığı 8 farklı siteye açman tuhafıma gitti doğrusu.

su uyur seo cu uyumaz hocam.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

şemsiye girdi resmen. aradaki fark devasa. orda kendime güvenirim zart zurt yerimi amk

Hocam 15 bin TL alınca da üzülmeyecekti. Bende böyle olsam bende cevap verirdim fakat çok komik be abi (: Böyle laflar ediyorlar inan yarılıyorum. Bi de inanıyorlar (:

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek
    Basligi 9 kere filan okudum sanirim :/

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dyrnade
    dyrnade's avatar
    Erkek

Cevabı vercek dıye bekle Allah bekle öldük tiriplere girmekten cevap veremedi :)

Toplam Hit: 2537 Toplam Mesaj: 14